Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2014-09-29 12:38:47

  usaman - Użytkownik

usaman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-13

Re: Refind Uefi

Tak mam.

Offline

 

#27  2014-09-29 13:21:01

  sir_lucjan - Kierowca Bombowca

sir_lucjan
Kierowca Bombowca
Skąd: /home/sir_lucjan
Zarejestrowany: 2010-05-20
Serwis

Re: Refind Uefi

Arch nie jest dla każdego. Jeśli masz z nim problemy, spróbuj z Manjaro albo ArchBang/Antergos/Bridge Linux/EvoLution.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Unified_Extens … are_Interface

https://wiki.archlinux.org/index.php/REFInd


Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Linux Register User: #536661
                                         Arch Linux

Offline

 

#28  2014-09-29 13:41:28

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Refind Uefi

usaman napisał(-a):

Tak mam.

Własnie dziwne bo nie widać tam nawet takich opcji startowania z zewnętrznych nośników jak Boot0005* USB CD, Boot0006* USB FDD, Boot0007* ATAPI CD0, Boot000A* USB HDD itp.

Nie pokazałeś ciągle plików konfiguracyjnych refinda.
U mnie są to /boot/refiond_linux.conf i /boot/efi/EFI/refind/refind.conf. W tym drugim są obszerne komentarze.

Nie wiem jak to wygląda w Archu, ale w Debianie z UEFI nie ma żadnych problemów, wystarczy zainstalować pakiet refind i resztą zajmuje się wbudowany w jądrze bootloader UEFI i tam praktycznie nie ma co nie działać bo refind tylko wskazuje miejsce z jądrem i na tym kończy swoje zadanie. Całym bootowaniem zajmuje się samo jądro bez udziału typowych bootloaderów jak GRUB lub elilo.

Z samym Grubem zresztą też normalnie działa, ale wtedy traci się całą prostotę, którą można mieć przy korzystaniu z GPT+UEFI bo GRUB2 jest mocno pokręcony i tworzony głównie dla Biosa z MBR.

Zainstaluj obok Debiana i zobacz czy będzie wtedy działać. Przy UEFI systemy na dysku nie mają ze sobą nic wspólnego, więc nie musisz się martwic bałaganem z bootloaderami jak to miało miejsce ze zwykłym Biosem i Grubem w MBR.
Teraz nie wiadomo czy to w Archu jest taka kiepska obsługa UEFI, czy coś masz w ustawieniach UEFI nie tak.

Offline

 

#29  2014-09-29 14:05:41

  usaman - Użytkownik

usaman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-13

Re: Refind Uefi

Mogę zainstalować Debiana zamiast arch'a ale co mam zrobić z tą partycją UEFI, gdzie refinda już zainstalowałem i to niepoprawnie?

Offline

 

#30  2014-09-29 14:12:26

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Refind Uefi

Dlaczego zamiast? Możesz przecież zainstalować obok.
Partycja ESP jest wspólna dla wszystkich systemów. Najlepiej usuń (lub przenieś) refind_x64.efi i pliki konfiguracyjne. Albo po prostu wywal/przenieś gdzieś cały katalog /refind z /boot/efi/EFI/

Pakiet dla Debiana znajdziesz tu:
http://sourceforge.net/projects/refind/

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)