Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-09-02 01:20:19

  loop - Członek DUG

loop
Członek DUG
Zarejestrowany: 2013-02-23

Instalacja TV

Wałkuję ostatnio małej instalacji TV w domu jednorodzinnym. Jestem blokersem wychowanym na kablówkach i muszę przyznać, że nie bardzo ogarniam temat.
Ma to wyglądać mniej więcej tak:
- antena do naziemnej tv cyfrowej
- antena satelitarna
- 2 telewizory (każdy z własnym dvb-t) w dwóch różnych pomieszczeniach - możliwość niezależnego oglądania.

Jak to wszystko zorganizować? Jako kabel polecono mi koncentryk Triset 113. Pytanie jak go pociągnąć?

1. Rozumiem, że jedna nitka idzie od anteny naziemnej TV. Muszę teraz ten sygnał rozdzielić do obydwóch pokoi. Wystarczy pasywny rozdzielacz, czy potrzeba jakieś wzmacniacza (odległość antena-TV <10m)?

2. Druga sprawa to satelita. Podobno na dwa pokoje potrzebuję konwertera typu TWIN, a jeśli chciałbym mieć nagrywarkę, to musiałby to być konwerter typu QUAD. Czy to się zgadza?
Czyli w przypadku konwertera TWIN, do każdego pokoju poszyłyby 2 koncentryki (naziemna TV + 1x satelita), a w przypadku konwertera QUAD 3 koncentryki (naziemna TV + 2x satelita), tak?

3. Czy przy każdym TV muszę mieć oddzielny dekoder od SAT?

4. Czy te dwie anteny SAT i naziemna TV mogą być zamontowane na jednym maszcie/uchwycie?

5. Jak do anten i masztu antenowego ma się piorunochron? Jak powinien być w takim wypadku zamontowany?

Offline

 

#2  2014-09-02 07:28:17

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Instalacja TV

AD 1. Zależy od siły sygnału (SNR).
AD 2. Tak
AD 3. Przyjmując racjonalne koszta to tak.
AD 4. Tak
AD 5. No chyba dość logicznie, po pierwsze musi być najwyższym punktem. Mocowania anten można dodatkowo odizolować.

Offline

 

#3  2014-09-02 11:47:11

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Instalacja TV

AD 3. - dlaczego nie multiroom? Wtedy masz jeden kabel od anteny sat i półtora dekodera.


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
Zespół Adwokacki Dyskrecja

Offline

 

#4  2014-09-02 12:29:36

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Instalacja TV

ethanak napisał(-a):

AD 3. - dlaczego nie multiroom? Wtedy masz jeden kabel od anteny sat i półtora dekodera.

Wiesz jak działa konwerter satelitarny?

Offline

 

#5  2014-09-02 12:34:27

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Instalacja TV

Wiem. I mam przed nosem (no, może akurat nie w tej chwili ale w okolicy) instalację dla dwóch telewizorów i dekodera polsatu z multi.


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
Zespół Adwokacki Dyskrecja

Offline

 

#6  2014-09-02 12:47:48

  diabolic - Użytkownik

diabolic
Użytkownik
Skąd: okolice Leżajska
Zarejestrowany: 2007-10-08

Re: Instalacja TV

Proponuję lekturę http://www.dipol.com.pl/przyklady_instalacji_anteno … _schematy.htm. To nie jest reklama sklepu jakby co. Po prostu jest dość dobrze opisane jak do tego podejść.


I am the one who chose my path

Offline

 

#7  2014-09-02 14:10:10

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Instalacja TV

ethanak napisał(-a):

Wiem. I mam przed nosem (no, może akurat nie w tej chwili ale w okolicy) instalację dla dwóch telewizorów i dekodera polsatu z multi.

Więc tak czy siak aby np. obierać dwa różne kanały potrzeba dwóch układów odbiorczych. W tym co opisujesz głowice SAT są w głównym odbiorniku.

Offline

 

#8  2014-09-02 16:03:48

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Instalacja TV

4. Czy te dwie anteny SAT i naziemna TV mogą być zamontowane na jednym maszcie/uchwycie?

To zależy od konkretnej sytuacji.

Satelita musi patrzeć na południe.

Jeśli z tego uchwytu antena do naziemnej nie będzie miała widoczności na nadajnik, który np jest na północy to wiadomo że nie.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#9  2014-09-02 20:15:39

  loop - Członek DUG

loop
Członek DUG
Zarejestrowany: 2013-02-23

Re: Instalacja TV

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Co do piorunochronu, chodziło mi o to w jakiej odległości od masztu antenowego powinien być usytuowany jego grot i o ile powinien być  wyższy od masztu?

Jeżeli chodzi o płatne platformy (nc+, polsat cyfrowy) - rozumiem, że mogę je odbierać na swojej antenie SAT i konwerterze? A co z dekoderem? Czy mogę używać własnego i mieć od nich tylko kartę?  Przeglądam sieć i są na ten temat różne opinie. Podobno się coś zmieniło po fuzji n i cyfry+
Mój telewizor obsługuje moduł CI+. Czy to oznacza, że mogę wpiąć kartę od nc+ bądź posatu bezpośrednio do niego bez dekodera?

Offline

 

#10  2014-09-02 20:35:28

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Instalacja TV

Polsat ma parowane karty do dekoderów.
Nie da się uzyć innego dekodera.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)