Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-08-16 20:35:31

  blind - Użytkownik

blind
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-10-19

Evolution + Google Calendar = ciągłe pytanie o hasło

Jakiś czas temu (do wersji 7.3?) to działało, teraz przestało. Mam Debiana 7.6, a nim GNOME Shell i program Evolution. W nim mam skonfigurowanego GMaila i Google Calendar. GMail działa bez zarzutu, zaś w kalendarzu coś się zepsuło, bo po uruchomieniu komputera i wejściu w kalendarz (lub kliknięciu na zegar na górnej belce) program pyta 4-6 razy o hasło, które jest zapamiętane i w GNOME-Keyring i zresztą jest już w okienku automatycznie uzupełnione z zaznaczoną opcją zapamiętaj, więc wystarczy kliknąć "OK" te 4-6. Po serii kliknięć prompt znika i kalendarz działa aż do ponownego uruchomienia komputera, gdy sytuacja się powtarza.

http://oi57.tinypic.com/8zlkw1.jpg

Próbowałem znaleźć coś w internecie na ten temat, ale nic z tego nie wyszło. Nie jest to może jakiś poważny problem, ale dość denerwujący, bo dość często korzystam z kalendarza.


"Po drugie: w to co robisz uwierz i włóż w to serce."

Offline

 

#2  2015-02-05 15:54:14

  blind - Użytkownik

blind
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-10-19

Re: Evolution + Google Calendar = ciągłe pytanie o hasło

Podbiję temat, może ktoś będzie w stanie coś wymyślić. Sytuacja się nieco zmieniła od kiedy opisywałem to w sierpniu tamtego roku. Pamiętam, ze coś wtedy pozmieniałem sam aż doszło do tego, że po starcie systemu, bez odpalania żadnej aplikacji czy wchodzenia w zegar, dwa razy wyświetla się ten prompt ze screena w pierwszym poście, po czym po kliknięciu w obu okej, wszystko działa jak należy i tak aż do ponownego uruchomienia komputera. Próbowałem usuwania hasła z kluczy i dodawania na nowo i nic to nie dało. Nie jest to duży problem, ale trochę irytujący.


"Po drugie: w to co robisz uwierz i włóż w to serce."

Offline

 

#3  2015-02-05 16:11:10

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Evolution + Google Calendar = ciągłe pytanie o hasło

Nie wiem czy o to idzie ale jak kiedyś miałem gnome to aby mi te okienka nie wyskakiwały zmieniałem na puste hasło za pomocą
seahorse


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#4  2015-02-05 16:39:20

  blind - Użytkownik

blind
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-10-19

Re: Evolution + Google Calendar = ciągłe pytanie o hasło

Chyba nie do końca rozumiem co masz na myśli. W każdym bądź razie poszukałem jeszcze w internecie i okazuje się, że chyba jest to bug, który być może został naprawiony w GNOME 3.9.5.

Other noticeable changes include support to RFKill for Linux systems, no more password prompt for Google calendars, redesign for Universal Access panel in System Settings and the ability for all your mortal beings to win a GNOME chess game ;-)

Źródło: http://blogs.gnome.org/lferrett/2013/08/03/gnome-3- … ment-release/

Będę więc chyba musiał poczekać na Debiana Jessie. :)


"Po drugie: w to co robisz uwierz i włóż w to serce."

Offline

 

#5  2015-02-05 18:00:18

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Evolution + Google Calendar = ciągłe pytanie o hasło

Też to mam na chromium, i miałem na evolution, nigdy nie udało się tego naprawić mimo wielu sposobów w necie, pozostaje mieć nadzieję :)

Ostatnio edytowany przez raven18 (2015-02-05 20:56:26)


Windows 8.1

Offline

 

#6  2015-02-05 20:43:31

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Evolution + Google Calendar = ciągłe pytanie o hasło

Albo użyć biblioteki pam_gnomekeyring.so, żeby automatycznie odblokować bazę kluczy przy logowaniu przez manager logowania.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2015-02-05 20:47:12)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2015-02-05 21:02:41

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Evolution + Google Calendar = ciągłe pytanie o hasło

Napiszę jedynie - nie, nie odblokowuje, nie używam już chromium także... :) ale może @blind coś poradzi.


Windows 8.1

Offline

 

#8  2015-02-05 21:05:23

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Evolution + Google Calendar = ciągłe pytanie o hasło

raven18 napisał(-a):

Napiszę jedynie - nie, nie odblokowuje, nie używam już chromium także... :) ale może @blind coś poradzi.

SOA#1

Na Gnome 2.3x zawsze działało, a jak w Gnome3 coś się spieprzyło, to do takich spraw jest bugzilla.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#9  2015-02-05 21:58:59

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Evolution + Google Calendar = ciągłe pytanie o hasło

Hmm, na części aplikacji działa na części nie.
@blind spróbuj z wyłączonym automatycznym logowaniem choć w tedy i tak będziesz musiał wpisywać hasło, więc żadne rozwiązanie w sumie :p


Windows 8.1

Offline

 

#10  2015-02-05 22:45:24

  blind - Użytkownik

blind
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-10-19

Re: Evolution + Google Calendar = ciągłe pytanie o hasło

Dzięki za odpowiedzi. Może dam trochę więcej szczegółów jak to u mnie wygląda.

Mam zainstalowanego Debiana Wheezy i GNOME. W GNOME jest coś takiego jak konta online. Loguję się tam na swoje konto Google i zaznaczam e-mail, kontakty i kalendarz. Hasło automatycznie ląduje w seahorse, a moje konto Google w Evolution.

Po zalogowaniu dostaję pytanie o hasło do kalendarza, mimo że hasło do konta Google w seahorse już istnieje. Jeśli je wpiszę, dostaję drugi taki sam prompt. Hasło do kalendarza ląduje w seahorse (obok tego do konta Google) i w każdym następnym zapytaniu jest ono już uzupełnione w tym promptcie.

Program nie pyta zaś o hasło do konta e-mail tylko normalnie korzysta z tego zapisanego w seahorse przez konta online w GNOME. Jeśli wyłączę kalendarz w kontach online, to po zalogowaniu nie pyta mnie już o hasło do kalendarza (kalendarza Google nie ma w Evolution) i jestem normalnie zalogowany do swojego konta e-mail. Wydaje mi się więc, że hasła są poprawnie odblokowywane przy logowaniu (dlatego też prompt do kalendarza ma je automatycznie uzupełnione).

Problem więc gdzieś musi być w Evolution lub kontach online, że nie potrafią bez pytania o hasło poprawnie odblokować kalendarza oraz że kalendarz nie korzysta z hasła do konta Google tylko pyta i zapisuje sobie oddzielne do kalendarza. Na koniec więc dodam tylko, że nie mam autologowania i zawsze loguje się ręcznie do systemu. :)


"Po drugie: w to co robisz uwierz i włóż w to serce."

Offline

 

#11  2015-02-05 22:57:32

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Evolution + Google Calendar = ciągłe pytanie o hasło

Czyli błąd masz w programie odpowiedzialnym za kalendarz, który nie potrafi gadać z bazą gnome-keyring.

I ten błąd trzeba by gdzieś zgłosić?
Albo po prostu poszukać jakiejś innej wersji programu, w gałęziach Stable|Testig|Sid masz kilka wersji, inna sprawa, ze mogą pociągnąć całe Gnome w innej wersji.
Wszystkie wersje Gnome-3, jakie widziałem, mają spory zapas błędów. :P

Wygląda na to, że błąd jest znany od dawna:
https://www.google.pl/#q=evolution+callendar+gnome-keyring

I jest znany zarówno w Ubuntu jak i RHEL, co oznacza, że  babol tkwi w kodzie aplikacji, i tylko developerzy Gnome mogą go poprawić.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2015-02-05 23:03:42)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#12  2015-02-05 23:21:44

  blind - Użytkownik

blind
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-10-19

Re: Evolution + Google Calendar = ciągłe pytanie o hasło

Teoretycznie mógłbym błąd zgłosić, tylko że w Wheezym jest GNOME 3.4, a aktualna wersja to bodaj 3.14. Możliwe, że błąd już dawno został poprawiony. Jeśli problem będzie dalej występować w Jessim, to wtedy się będę tym martwił, a teraz to chyba po prostu przeboleję. Mój program do kalendarza to Evolution. :)


"Po drugie: w to co robisz uwierz i włóż w to serce."

Offline

 

#13  2015-02-06 08:18:10

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Evolution + Google Calendar = ciągłe pytanie o hasło

Mam 3.14 i dalej jest ten bug, także możesz zacząć się martwić, w chromium przez kilka lat nikt tego nie rozwiązał, losowo występuje z innymi aplikacjami, np dropboxem ale tam pomogła mi zmiana gdm na lightdm.
Z i bez seahorse było to samo. Nie mam połowy tych automagicznych, do końca nie wiem co robiących, programów i system działa znacznie lepiej :)

Ostatnio edytowany przez raven18 (2015-02-06 08:19:51)


Windows 8.1

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)