Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
GPU Intela kodeki H265 i VP9 będzie dekodować sprzętowo dopiero w Skylake.
Jak Ci na Youtube wyląduje dekodowane VP9 FullHD przez procesor, to na lapku będziesz "placki smażył", bo cale YT migruje na ten kodek.
Dlatego na GPU radzę bardziej uważać, i nie chodzi tu wcale o OpenGL, tylko o dekodowanie Video, bo to na każdym kompie jest najtrudniejsza robota ostatnio.
A nie widziałem jeszcze pacjenta, który buszuje po necie, i nie odtwarza multimediów.
Offline
1614
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:10:44)
Offline
Jacekalex napisał(-a):
GPU Intela kodeki H265 i VP9 będzie dekodować sprzętowo dopiero w Skylake.
Jak Ci na Youtube wyląduje dekodowane VP9 FullHD przez procesor, to na lapku będziesz "placki smażył", bo cale YT migruje na ten kodek.
Dlatego na GPU radzę bardziej uważać, i nie chodzi tu wcale o OpenGL, tylko o dekodowanie Video, bo to na każdym kompie jest najtrudniejsza robota ostatnio.
A nie widziałem jeszcze pacjenta, który buszuje po necie, i nie odtwarza multimediów.
Ja na razie to mój
http://ark.intel.com/pl/products/53434/Intel-Core-i … ache-2_20-GHz
Całkiem przyzwoicie radzi sobie z VP9.
Patrz podlinkowane wyżej testy.
Przy kompilacji kernela znacznie bardziej jest obciążony.
Offline
Mój też dekoduje VP9, ale jednak jak coś robi GPU przez dedykowany układ,
to koszt energetyczny masz 3x mniejszy niż w CPU.
W lapku żywotność baterii też ma spore znaczenie.
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2015-02-15 11:12:11)
Offline
Jacekalex napisał(-a):
A nie widziałem jeszcze pacjenta, który buszuje po necie, i nie odtwarza multimediów.
No względnie ja multimediów w necie nie ruszam, poza YT na androidzie, bo wszystko trzymam na twardzielu.
Offline
Do takiego blaszaka ogólnego przeznaczenia (nie dla gracza) to wydajność kontra cena to jednak APU od AMD najlepsze rozwiązanie ale nie jakieś tam paści z serii A4 tylko A10 bo różnica w wydajności ogromna a w cenie niewielka, najlepiej IMHO te o obniżonym TDP. Sterowniki to fakt, AMD to porażka ale jeśli używasz stable'a albo albo jakiejś innej dystrybucji nieciągłej to jest OK. A na testingu trzeba się po prostu chamować z upgrade'ami i tyle. Na otwartych sterach jest mniejsza wydajnośc niż na fglrx ale w Archu nieźle mi to śmiga. Miałem strasznego wnerwa na to AMD ale się nauczyłem z tym obchodzić i problem został zmarginalizowany.
Offline
1618
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:10:49)
Offline
Może wenę ze sklepu spis sprzętu jaki podkładam i w tedy będziemy gadać o problem itp ze sprzętem.
Offline
@uzytkownikubunt, a bo ja wiem, tragedii nie ma. Mój A10-5700 ma TDP 65W. Intel ma mniejsze ale tu dostajesz od razu grafikę, wcale nie taką złą jak na integrę. Razem chodzi to bardzo przyzwoicie, zwłaszcza, że mam monitor 16:10 1920x1200. Nie mam porównania dla najnowszego A10-7800 gdzie stopień integracji jest znacznię większy bo wymaga płyty z gnazdem FM2+. Jeśli weźmiesz pod uwagę dołożenie karty graficznej do procka intela to nawet najsłabsza dodaje Ci do ogólnego poboru mocy 25W i dodatkowy generator ciepła a wcale nie będzie lepsza. Pisząc poprzedniego posta nie miałem na myśli FX-ów tylko APU. Wiadomo, że FX-y biorą tyle prądu co dobry wzmacniacz. Jeśli porównasz sobie różnicę w cenie oraz pobór mocy i uwzględnisz ile procent czasu proc/grafa jest w idlu a ile na 100% obciążona to wcale nie jest tak źle i dopłata do intela nie zwróci Ci się w prądzie tak szybko. Jak już zostało napisane, komputer ma być do niewymagających zadań to takie APU można zamknąć w dość małej obudowie a nie w pełnowymiarowej choć te małe są droższe niż ATX/microATX. Problemem może być natomiast kupno zasilacza, nie ma za wiele na rynku 300W a o 250W to już w ogóle nie ma co marzyć.
edit:
No i sprawdziłem jak to wygląda z VP9, działa, cztery rdzenie zajęte do około 20% ale jest OK.
Ostatnio edytowany przez skullman (2015-02-15 19:42:19)
Offline
skullman napisał(-a):
@uzytkownikubunt, a bo ja wiem, tragedii nie ma. Mój A10-5700 ma TDP 65W. Intel ma mniejsze ale tu dostajesz od razu grafikę, wcale nie taką złą jak na integrę.
(...)
Problemem może być natomiast kupno zasilacza, nie ma za wiele na rynku 300W a o 250W to już w ogóle nie ma co marzyć.
Grafika to jest tam zajefajna że tak powiem. Jak kumpel kiedyś mi przyniósł jakiegoś chyba 13 calowego lapka z A4 i coś z serii 8xxx, to Xubuntu z pędraka przyzwoicie działał. A o Windowsie nie mogliśmy tego powiedzieć, bo Windows kiepściutko działał (chyba, że by wrzucił serwerową wersję i trochę poprzerabiał).
I się tak zapytam - a to większego zasilacza nie można kupić? Przecież to nie musi być pod wymiar, a tak to będzie zapas mocy i będzie można podłączyć dodatkowy dysk czy coś.
Offline
Można i 500W ale uzytkownikubunt zadał pytanie o pobór prądu. Gdzieś tam kiedyś czytałem, że aby osiągnąć maksymalną wydajność zasilacza ten powinien mieć chyba około 25% zapasu mocy. Co do cyferek nie jestem pewien ale było to całkiem niewiele ponad maksymalną prądożerność zestawu.
edit: Co do lapka, to brałbym albo intela bez żadnej dodatkowej grafy albo coś z APU. Nie wiem jak to jest teraz ale jeszcze nie tak dawno GPU było największym źródłem problemów, bardzo często geForce'y. Odnośnie obecnej sytuacji się nie wypowiadam bo świat poszedł do przodu, pojawiły się nowe normy i wytyczne UE... Sami wiecie.
Ostatnio edytowany przez skullman (2015-02-15 19:51:21)
Offline
1620
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:10:54)
Offline
Już spieszę z odpowiedzią. Pobieranie nie było takie straszne, 19s i 5s. Tu już jest więcej do roboty dla procka bo skacze mi czasami nawet do 60% ale jest za to gładziutkie, tak obserwując conky to przez większość czasu obciążenie procka oscyluje w okolicach 30-36%. Musisz pamiętać, że jest to układ dwie generacje do tyłu. W najnowszym powinno wyglądać o wiele lepiej. Dodatkowo obecna wersja sterowników jest mocno zrąbana co nawet w Q3 daje się zauważyć, czekam aż najnowsze stery trafią do seeda.
Offline
skullman napisał(-a):
Mój A10-5700 ma TDP 65W. Intel ma mniejsze ale tu dostajesz od razu grafikę, wcale nie taką złą jak na integrę.
Tymi cyferkami nie należy się sugerować.
W rozumieniu firmy AMD TDP to teoretyczna (w rzeczywistości nieosiągalna) moc jaką procesor komputera mógłby pobierać (i oddawać w postaci ciepła). Wartość taką łatwo wyliczyć, jednak nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością (i w dodatku źle wypada z marketingowego punktu widzenia). W związku z tym AMD również zaczął podawać moc procesora uzyskiwaną w realnych warunkach, nazywając ją ACP (ang. Average CPU Power, średnia moc procesora)[2]. Niestety, warunki pracy, przy których jest uzyskiwana wartość ACP przez AMD są najprawdopodobniej inne niż warunki pracy przy których uzyskiwana jest wartość TDP przez Intela, więc nadal są to wartości nieporównywalne.
Offline
Wiem, znam tą formułkę z wiki. Nie widziałem nigdy parametru ACP dla mojego układu a TDP to jedyna martość odnosząca się do poboru prądu jaką znam. Poza tym cała buda pobiera więcej prądu niż 64W jeśli obciążysz ja na maksa. Samo wyposażenie płyty ma już na to wpływ. Nawet jeśli Intel, AMD i nVidia różnie je interpretują to zawsze jest to jakiś punkt odniesienia, mniej lub bardziej wiarygodny ale jednak.
Offline
1636
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:11:15)
Offline
Niby tak ale różnice nie są tak ogromne a pisałem, że komputer przez większą część czasu pozostaje jednak w IDLE albo w niewielkim stopniu jest zajęty. Nawet jeśli obrabiasz foto w Gimpie to użycie procesora nie leci cały czas na 100% na wszystkich rdzeniach nawet filtry w różnym stopniu go zajmują, jedne są wielowątkowe inne nadal jednowoątkowe. Z takich domowych zastosowań to znam trzy obciążające go maksymalnie: kodowanie audio/wideo, kompilacja (z odpowiednim parametrem) i rendering na przykład w Blenderze, inne jeśli są to ja nie doświadczyłem bo pewnie nie używam. AMD dąży do unifikacji GPU i CPU ale na razie nie ma zbyt wiele aplikacji potrafiących to wykorzystać, miejmy nadzieję, że w przyszłości się to zmieni. Odradzałbym APU jak i inne układy graficzne od AMD jeśli ma na komputerze być postawiony Arch. W tym wypadku się to raczej nie sprawdzi.
Ostatnio edytowany przez skullman (2015-02-19 11:55:38)
Offline
1639
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:11:18)
Offline
No to już autor wątku powinien zdecydować, czy woli mobilnośc czy wygodę użytkowania, tak wygodę, dla mnie (jeśli nie leżę w łóżku tylko siedzę przy biurku) to jednak komputer stacjonarny jest o niebo wygodniejszy niż laptop. Na laptopie także nie jest tak fanie kompilować coś dużego albo renderować coś w Blenderze. No i sam komputer jednak jakoś tak lepiej działa niż laptop nawet przeglądając internet.
Offline
1655
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:11:41)
Offline
Mam i stacjonarkę i korzystam często z żony lapka, obydwa komputery na testingu, obydwa z KDE, ona ma i5 a ja a10 i jest różnica na jej niekorzyść nawet podczas przeglądania neta. Mój jest jakiś taki żwawszy pomimo, że na mniej wydajnym od Intela APU. Mam namacalne porównanie i nie piszę tego jako "przeczytane na forum..." albo "wyniki testów w redakcji jasno dowodzą, że...". Matryca w lapku nawet nie ma 720 linii poziomych a ja mam 1200. Teraz podłącz do tego lapka mój monitor to myślę, że będzie jeszcze mniej żwawy. Karta sieciowa u niej spokojnie wyciąga 300 megabitów więc to nie różnica w szybkości i jakości połączenia do routera. Co do pythona, tu też wydajność ma znaczenie.
Offline
U mnie lapek wydaje się żwawszy :)
Niebagatelne znaczenie zaś ma pobór prądu.
Kwestia potrzeb.
Offline
Myślę o takim sprzęcie co o tym powiecie
Monitor LG led 22" 22M35A-B
Procesor AMD FX 6100 X6 3300MHz AM3+Box
Gigabyte GA-27LMT-USB3 AMD 760 Socket AM3+
HDD Toshiba 1TB 3,5:
dvd-rec
obudowa
Zasilacz 520
GOODRAM DDR3 PLAY 8192MB
SSD GOODRAM C100 120 GB III 2,5 RETALI
2332zł
Zdecydowałem się na drugi szybszy dysk żeby system szybciej wstawał i się ładował
Do tego debian8
Ostatnio edytowany przez tajwan (2015-02-27 18:06:40)
Offline
Radziłbym wykonać operację:
sed 's/GOODRAM/KINGSTON/'
do pamięci, a dyzia SSD poszukać u Intela.
Może będzie parę zł drożej, ale za to jakość i trwałość też będzie trochę większa.
Offline
Wg mnie ok
Pamięci kingston to już nie te kingstony co kiedyś, dyski ssd intela też szału nie robią
Ostatnio edytowany przez raven18 (2015-02-27 18:49:19)
Offline