Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-11-28 14:39:31

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Flaga boot na pendrive

Wpadł mi ciekawy pomysł do głowy odnośnie formatowania i przygotowywania pendrive pod live, problem w tym, że tak zrobiony pendrive live, nie odpala się na każdym sprzęcie.

Poniżej szczegóły:

-- Pen jest widoczny na dwóch kompach — jeden mój pc, drugi to jakiś 2 letni lapek
-- W obu maszynach jest możliwość bootowania prze usb-hdd, testowane działa
-- Pen podzielony na 3 partycje, partycja pierwsza sformatowana albo przy pomocy ext4 albo fat32
-- mbr extlinuxowy, wgrany ręcznie przez cat /usr/lib/syslinux/mbr.bin > /dev/sdb
-- vbr wgrany na pustą pierwszą partycję ręcznie przez extlinux -i /media/morfik/DEBIAN_LIVE/
-- na koniec dograne pliki z obrazu live, głównie filesystem.squashfs + konfiguracja {sys,ext}linuxa ale to jest niezmienne.
-- ustawienie flagi boot na pierwszą partycję

I teraz tak:
Przy braku flagi boot, system plików fat32/ext4, żadna z maszyn  nie jest wstanie zabootować systemu z pena — komunikat o braku systemu.

Po ustawieniu flagi boot na pierwszej partycji, lapek czyta pena i odpala {sys,ext}linuxa — wszystko działa jak powinno. Natomiast pc pena nie widzi. Tzn, widzi i nie widzi, jeśli wejdzie się do biosu i przeszuka listę dysków, nie ma go tam, ale podczas boot można zobaczyć wykrytego pena bo skrin się wiesza gdy próbuje się uruchomić system przy podłączonym penie, nawet przy próbie odpalenia systemu z dysku hdd.

Pen  na moim pc pojawia się dopiero w przypadku usunięcia flagi boot z pierwszej partycji.

W każdym razie na wiki archa było coś wspomniane kiedyś o altmbr, nie pamiętałem czym się to różniło od zwykłego mbr, więc zajrzałem tam jeszcze raz i można przeczytać tam coś takiego:

An alternate MBR which Syslinux provides is: altmbr.bin. This MBR does not scan for bootable partitions; instead, the last byte of the MBR is set to a value indicating which partition to boot from. Here is an example of how altmbr.bin can be copied into position:

I jest tam przykład użycia tego mbr, który ja przepisałem na swoje potrzeby do takiej postaci:

Kod:

# printf '\x1' | cat /usr/lib/syslinux/altmbr.bin - | dd bs=440 count=1 iflag=fullblock conv=notrunc of=/dev/sdb

Usunąłem też flagę boot z pierwszej partycji. I co się okazało? Pen jest widoczny na obu maszynach i system z niego się botuje.

Orientuje się ktoś czemu flaga boot sprawia, że pendrive przestaje być wykrywany przez bios? To wina biosu, że niby za stary?

Offline

 

#2  2013-11-28 18:44:39

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Flaga boot na pendrive

281

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:41:21)

Offline

 

#3  2013-11-28 20:28:57

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Flaga boot na pendrive

uzytkownikubunt napisał(-a):

W MBR zaznaczyłem, by druga partycja (od połowy tej jednostki w fdisk do końca pendrive) była na początku listy w MBR, a pierwsza jako druga w MBR.

A jak sprawdzić która jest gdzie i ewentualnie zamienić je miejscami? Patrzę w fdisku ale nie widzę tutaj za bardzo opcji od tego

Offline

 

#4  2013-12-20 10:29:12

  satyriuss - Użytkownik

satyriuss
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-03

Re: Flaga boot na pendrive

Utworzyłem system na "pendrivie" z szyfrowaną partycją.Wszystko chodzi jak ma ,tylko nie mogę zabootować na drugim komputerze.Debian stable.Wybaczcie zapomniałem o usunięciu flagi boot.Teraz śmiga.co do opcji persistence trzeba wpisać ścieżki w pliku konfiguracyjnym,bez tego mi nie działało na wheezym.

Ostatnio edytowany przez satyriuss (2013-12-20 11:10:55)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)