Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Witam.
Coraz bardziej przekonuję się że chciałbym zacząć rozwijać się w tym kierunku - dokładniej programowania maszynek różnego typu. Jednakże jestem w temacie kompletnie zielony i nie wiem od czego zacząć ;] . Swego czasu nabyłem RaspberryPi które to podobno jest dobrą platformą startową do nauki, ale większość tutoriali wymaga chociaż minimalnej wiedzy co to rezystor, jak to podłączać żeby nie rozwalić kompa itp. Czy ktoś mógłby mnie nakierować na początek? Nie chodzi mi rzecz jasna o jakąś szkołę, tylko raczej poradniki "Do it yourself, for dummies" ;]
Z góry dzięki za info.
Pozdrawiam.
Offline
Nie pamiętam ani dokładnego tytułu podręcznika, ani autora, więc później Ci podam szczegóły. Podręcznik dotyczy elektrotechniki. Drugi - układy cyfrowe. Z tego co kojarzę, to jeden z moich nauczycieli bazuje na tym, co jest w tych podręcznikach (plus od siebie).
Offline
Nie wiem co rozumiesz przez "podstawy", ale radziłbym ci kupić kawałek płytki uniwersalnej, lutownicy, prostego miernika, kilka elementów (rezystory, tranzystor, dioda), zbudować prosty układ i się nim "pobawić" - sprawdzić doświadczalnie co przeczytasz w jakiejś książce lub torturialu. Najszybciej i najlepiej nauczysz się z praktyki.
Z książek mogę polecić "Sztukę elektroniki" - dość dobrze się to czyta.
Jeśli chodzi o programowanie jakichś urządzeń to może zainteresuj się projektem Arduino - szczerze mówiąc sam zamierzam się tym trochę pobawić.
Pozdrawiam.
Offline
Ja radzę wytarać gdzieś Rubina 714P i dorobić mu bez żadnego internetu płytkę do dekodowania PAL.
Doświadczenie bezcenne. :D
Po takiej zabawie, współczesna elektornika, to banalne i nudne zajęcie. ;)
Offline
Dzięki za info.
@pioki:
Poprzez podstawy rozumiem np umiejętność rozróżniania poszczególnych elementów elektronicznych oraz do czego służą, obecnie to wszystko dla mnie wygląda jak "scalak" ;], czy to wąskie i podłużne, czy szerokie i kwadratowe - jedyne co rozróżniam to to podpisane układy, ale już np co to jest i do czego służy już nie:
http://zap-audio.pl/sklep/images/produkty/METALIZOWANE%205.JPG
EDIT:
Dodam jeszcze, że patrze też pod takie oferty pracy:
http://gazetapraca.pl/ogl/1483817/in%C5%BCynier+oprogramowania
Bo w mojej okolicy TRW to jeden z nielicznych pracodawców w branży IT...
Ostatnio edytowany przez Huk (2013-06-04 09:50:34)
Offline
Masz tu fajowski symulator obwodów elektronicznych
http://www.falstad.com/circuit/
W zakładce circuits jest cała masa gotowych interaktywnych schematów obrazujących zasadę działania poszczególnych elementów/układów.
A jak ogarniesz co i jak, to dajesz "blank circuit" czy jak to się tam nazywa, i masz piaskownicę - możesz budować własne układy z dostępnych elementów (pod PPM).
Szkoda kasy na lutownicę, miernik i resztę badziewia ;)
Offline
Jeśli chcesz programowac jakieś maszynki to żadna wiedza z elektroniki nie jest Ci potrzebna. Potrzebujesz wiedzy z cyfrówki. Ale wystarczą Ci podręczniki do podstaw elektroniki do technikum, np. Rusek - pierwszy tom to analogówka + elementy, druga część to cyfrówka - bramki i inne pierdoły, które teraz klepie się w verilog, vhdlu, systemC czy innych maszynkach.
Natomiast w repo powinno być mnóstwo pakietów do programowania µkontrolerów, są również symulatory jak ngspice, qucs i wiele innych. Nawet jest szpejo, w którym można ASICi robić zwące się electric, jednak do komercyjnego oprogramowania się nie umywa.....
//edit: to co linkujesz to zwykłe rezystory 56 łomów chyba na 0.5W
I oczywiście odwiedź elektroda.pl - tam powinni mieć jakieś teksty wprowadzające
Offline
http://www.elportal.pl/index.php?module=ContentExpr … 0&meid=13
i jak to ktoś w jakiejś książce ładnie napisał "pamiętaj aby nie zgubić się w szczegółach" gdyż jak się zacznie czytać niektóre opisy to trudno nie odnieść wrażenia, że autor sam nie wie o czym pisze.
Z lewej strony jest dział "kopalnia skarbów":
· Podstawy elektroniki
· Szkoła konstruktorów
· MEU
· Warsztat
· Układy audio
· Rozrywka
· Dla domu
· Mikroprocesory
· BASCOM
· Programy
· HV
· CYBEROB
· Wokół komputera
· Radio
· Radio Retro
· Kącik lampowy
· Motoryzacyjne
· Fascynujące
Następnie czytaj noty katalogowe na przykład dla jakiegoś 'małego' avra http://www.atmel.com/Images/doc2543.pdf
http://www.atmel.com/products/microcontrollers/avr/ … tab=documents
późnej dla jakiego bardziej rozbudowanego http://www.atmel.com/products/microcontrollers/avr/ … tab=documents
avrgcc jest w repozytoriach niemal każdego linuksa jest również i dla windowsa http://sourceforge.net/projects/winavr/ jako dodatek do avrstudio http://www.atmel.com/microsite/atmel_studio6/ Tutaj nie jestem do końca pewien czy atmel studio obsługuje c/c++ po zainstalowaniu kiedyś należało doinstalować wspomniane winavr ale czasy sie zmieniaja i po prostu nie wiem bo dawno nie używałem. To chyba już nie te czasy aby się bawić asemblerem ale co ja tam wiem ;-)
Offline
Dzięki wszystkim za informacje, przejrzę to w wolnym czasie :)
Pozdrawiam.
Offline
Strony: 1