Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Witam. Postawiłem sobie debiana stable z netinst, właściwie jest to pierwszy raz, gdy stawiam "prawdziwego" debiana (leciałem na ubunciakach 7.04-9 swego czasu, jakiś slackware 12 się przewinął, później inne ubunciaki, nvm) i natknąłem się na kilka problemów:
1. Nie działa poprawnie intel hd 3000 - spoko, poradziłem sobie. Trzeba było wygooglować debian.backports, ściągnąć nowego kernela (nie miałem czasu na konfigurację, a nie chciałem kompilować wielgachnego kernela) i sterowniki.
2. Pomimo tego, że część starych paczek ze squeeze jest cool (np. gnome 2, kurde, nie macie pojęcia jaki byłem zaskoczony i zdziwiony, że nie muszę instalować XFCE na prędkości - jakby boje się gnome 3) to druga część już nie - archaiczne kadu, pamiętam tą wersję jeszcze chyba ze starego kompa, którego pozbyłem się z 5 lat temu, open office zamiast libre office itp.
3. Nie działa mi dźwięk z zewnętrznej karty dźwiękowej usb, do tego wrócę później, zamieszczając odpowiednie wpisy.
Jedynym sensownym rozwiązaniem do jakiego potrafię tutaj dojść (zachowując przyzwoity czas konfiguracji systemu - nie mam czasu na chwilę obecną ręcznie instalować potrzebne mi paczki wraz z całymi bibliotekami, które w squeeze są zwyczajnie nieaktualne) jest przejście na debiana wheezy (jakąś, podstawową, stabilność systemu jednak chciałbym mieć). Dowiedziałem się, że aby to zrobić należy zwyczajnie podmienić repetytoria i po wpisaniu apt-get update, apt-get dist-upgrade wszystko powinno być pięknie...
Niestety - po wykonaniu tego polecenia były jakieś dziwne problemy z zależnościami, przez co właściwie nie dało się zainstalować żadnego nowego pakietu. Próba powrotu do repetytoriów squeeze była daremna - apt się wykrzaczał. Na ratunek przybyło aptitude. No ale niestety, o ja niemądry, uznałem, że skoro aptitude umie posprzątać po apt to i da radę przeprowadzić upgrade systemu... Jakże srogo się pomyliłem. Przy około 800-850k zamkniętych zależności komputer się zawiesił, zużyte całe 6gb ramu, 1gb swapa i kicha, nawet myszka się nie rusza. Awaryjne wyłączenie komputera i... nie ma neta, xy nie startują - chciałem szybko sprawny system + nie miałem wiele możliwości (z racji tego, że - jak napisałem - nie było neta) i zdecydowałem sięn a ponowną instalację systemu. Poraz kolejny próbowałem upgrade przez apt-geta, nie wyszło, znów to samo. Aptitude naprawiłem problemy, poinstalowałem konieczne programy, ale nadal:
-tak starego kadu po prostu kurde nie chcę używać, to na winde jest cacy, chce takie samo.
-chciałem zainstalować sobie xfce4.8 ale... Też się nie da, nawet przez backports.
-ogólnie, chciałbym mieć dostępne świeże paczki i świeże biblioteki, nie wiem jakich programów zaraz przyjdzie mi używać i nie będę chciał przekopywać archiwów w poszukiwaniu czegoś, co zabangla też pod starszymi bibliotekami.
Tu pojawia się więc pytanie:
Jak przeprowadzić bezpieczny upgrade do wheezy? Jest to w ogóle wykonalne? Jak nie - to czy istnieje jakiś zautomatyzowany sposób korzystania z bibliotek wheezy (tj xfce 4.8, nowe biblioteki etc) pod squeeze?
podrzucam moje sources.list:
x153@debian:~$ cat /etc/apt/sources.list deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ squeeze main non-free contrib deb-src http://ftp.pl.debian.org/debian/ squeeze main non-free contrib deb http://security.debian.org/ squeeze/updates main contrib non-free deb-src http://security.debian.org/ squeeze/updates main contrib non-free #~~~~~~Debian-multimedia~~~~~~# deb http://www.deb-multimedia.org/ stable main non-free deb-src http://www.deb-multimedia.org/ stable main non-free deb http://backports.debian.org/debian-backports squeeze-backports main deb http://deb.opera.com/opera squeeze non-free # squeeze-updates, previously known as 'volatile' deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ squeeze-updates main contrib non-free deb-src http://ftp.pl.debian.org/debian/ squeeze-updates main contrib non-free #code::blocks deb http://apt.jenslody.de/stable squeeze main deb-src http://apt.jenslody.de/stable squeeze main deb http://apt.wxwidgets.org/ squeeze-wx main
3 problem karty dźwiękowej - no niby komputer wykrywa sprzęt, ale nijak nie mogę go zmusić, żeby używał właśnie karty dźwiękowej usb zamiast wbudowanej:
lsusb:
x153@debian:~$ lsusb Bus 004 Device 006: ID 03f0:311d Hewlett-Packard Atheros AR9285 Malbec Bluetooth Adapter Bus 004 Device 005: ID 04f2:b230 Chicony Electronics Co., Ltd Bus 004 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub Bus 001 Device 003: ID 09da:000e A4 Tech Co., Ltd Bus 001 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub Bus 002 Device 002: ID 08bb:2902 Texas Instruments Japan PCM2902 Audio Codec Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
cards
x153@debian:~$ cat /proc/asound/cards 0 [PCH ]: HDA-Intel - HDA Intel PCH HDA Intel PCH at 0xd4a00000 irq 53 1 [CODEC ]: USB-Audio - USB Audio CODEC Burr-Brown from TI USB Audio CODEC at usb-0000:26:00.0-1, full speed
Serdecznie dziękuję za wszelką udzieloną mi pomoc :), pozdrawiam.
Offline
x153 napisał(-a):
Dowiedziałem się, że aby to zrobić należy zwyczajnie podmienić repetytoria i po wpisaniu apt-get update, apt-get dist-upgrade wszystko powinno być pięknie...
Imho podstawowy błąd, który rozprzestrzenił się wraz z popularnością Ubuntu kilka lat temu, gdy jeden użytkownik to polecał drugiemu, a później był wielki płacz na forum im więcej czasu upływało od wydania wersji stabilnej ;]. To najszybszy sposób aby przy upgrade systemu wpakować się w pakietowe maliny :).
Pomijając fakt, ze raczej powinieneś raczej skorzystać z aptitude, który trochę inaczej traktuje zależności (zalecany przez deweloperów Debiana) nie apta (tu przeważnie zaczyna się szeroko-forumowa polemika:). To i tak brakło ci dwóch,kroków by zachować minimum bezpieczeństwa przy tak krytycznej operacji jak aktualizacja wersji systemu (to już dwa lata różnicy w pakietach od poprzedniego stable).
Najpierw wypadało strzelić dpkg --audit by sprawdzić czy z pakietami wsio ok.
Później apt-get update, apt-get upgrade i dopiero gdy po tej operacji gdy nie ma problemów apt-get dist-upgrade (przy czym startujemy z tymi poleceniami dopiero z maksymalnie aktualnym Squeeze)
I raczej nie korzystać w czasie aktualizacji z dodatkowych repozytoriów typu multimedia (chyba, że korzystamy z apt-piningu, ale i tak warto odpuścić).
Ostatnio edytowany przez yantar (2012-11-27 16:22:08)
Offline
Ja bym jeszcze na czas aktualizacji powywalał wszystkie nieoficjalne pakiety i zamknięte stery, a także wszystkie nieoficjalne repozytoria i ustawienia priorytetów.
yantar napisał(-a):
Pomijając fakt, ze raczej powinieneś raczej skorzystać z aptitude, który trochę inaczej traktuje zależności (zalecany przez deweloperów Debiana) nie apta (tu przeważnie zaczyna się szeroko-forumowa polemika:).
Sprawa nie jest tak oczywista jak piszesz. I nie chodzi tu tylko o forumowe polemiki.
Sami deweloperzy zalecają czasem aktualizacje poprzez apt-geta, a czasem poprzez aptitude.
Offline
yossarian napisał(-a):
Sami deweloperzy zalecają czasem aktualizacje poprzez apt-geta, a czasem poprzez aptitude.
Offline
ArnVaker napisał(-a):
yossarian napisał(-a):
Sami deweloperzy zalecają czasem aktualizacje poprzez apt-geta, a czasem poprzez aptitude.
O właśnie tak :)
Offline
yossarian napisał(-a):
Sprawa nie jest tak oczywista jak piszesz. I nie chodzi tu tylko o forumowe polemiki.
Sami deweloperzy zalecają czasem aktualizacje poprzez apt-geta, a czasem poprzez aptitude.
Az jestem zdziwiony tym linkiem co wrzucił ArnVaker, niemal jestem pewny, że jeszcze z początku aktualizacja z Lenny do Squeeze była z rekomendacją aptitude (później przestałem się tym interesować z racji zatrzymania na Squeeze). Pytanie co do Wheezy? Tak czy siak x153 poleciał imho trochę na żywioł z tym dist-upgrade, choć też jest i możliwość iż coś wciąż jest niedograne w pakietach przy pełnym upgrade systemu, i puki to nie zniknie do tego czasu nowego stable nie zobaczymy (trzeba by popatrzeć po bugtrackerze).
Dla autora wątku chyba najprostszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie od razu testinga jeśli bajzel z zależnościami jest zbyt duży, a system na tyle świeży, że nie włożył za dużo pracy w jego ustawianie.
Ostatnio edytowany przez yantar (2012-11-27 18:18:46)
Offline
Dla Wheezy'ego na razie wisi tak jak dla Squeeze, ale trzeba pamiętać, że release notes jeszcze nie są skończone: http://www.debian.org/releases/wheezy/amd64/release … pgrading-full
The upgrade process for other releases recommended the use of aptitude for the upgrade. This tool is not recommended for upgrades from squeeze to wheezy.
Offline
Możliwe, że tak juz zostanie.
Zamiana aptitude → apt-get przy Squeeze była motywowana tym:
In previous releases, aptitude was recommended for this purpose, but recent versions of apt-get provide equivalent functionality and also have shown to more consistently give the desired upgrade results.
http://www.debian.org/releases/stable/i386/release- … adingpackages
Offline
No i wszystko jasne ;d
Ja zostanę chyba z sentymentu przy aptitude i tak nigdy nie aktualizuje z automatu tylko śledzę co ma być zmienione w systemie.
Offline
Nadto aptitude ma przefantastyczne wzorce wyszukiwania i zaznaczania pakietów. :)
Offline
azhag napisał(-a):
Nadto aptitude ma przefantastyczne wzorce wyszukiwania i zaznaczania pakietów. :)
Tu chodziło tylko o preferowane narzędzie do przeprowadzenia aktualizacji wydania, a nie do codziennego używania.
W drugim przypadku aptitude wydaje się być zdecydowanie wygodniejszym (chociaż w sidzie czasem się gubi).
Offline
BTW: http://www.debian.org/releases/wheezy/amd64/release … .html#pkgmgmt
The preferred program for interactive package management from a terminal is aptitude. For a non-interactive command line interface for package management, it is recommended to use apt-get. apt-get is also the preferred tool for upgrades between major releases. If you are still using dselect, you should switch to aptitude as the official front-end for package management.
Offline
Problem polega jednak na tym, że tymczasowo mam problem z dostępem do nagrywarki CD (czyt. mój laptop nie jest w takową wyposażony), a mój pendrive jakimś cudem nie chce się zrobić bootowalny, gdy ma wrzuconego linuksa. Niby robię wszystko dobrze, ale - niestety - system nie chce wstać. Musiałbym ogarnąć innego pendrive'a, ale znowu - tutaj, na miejscu - mam tylko tego jednego.
Co do tego, że robiłem na żywioł - właściwie to pierwszym razem robiłem trochę na żywioł, przed apt-get dist-upgrade zrobiłem apt-get upgrade, bo wiem, że taka była procedura za starych ubuntu (tj 7.04, bo nowsze już miały skopane pliki konfiguracyjne, na ubu 7.04 ominąłem spokojnie dwa wydania). Ogólnie kierowałem się poradnikami znalezionymi w googlu pod hasłem "how to upgrade squeeze to wheezy" czy tam "how to upgrade debian stable to testing".
Teraz parę pytanek, jeżeli faktycznie najoptymalniejsza droga to formacik.
Należy pobrać obraz stąd: http://www.debian.org/devel/debian-installer/ ?
Teraz tak - domyślnie będę miał zainstalowane XFCE 4.8 (bo jest sens nie zaznaczać opcji "instaluj środowisko graficzne" i później to klepać w aptitude? Powinno wyjść na to samo...), czy byłbym narażony na instalację gnome 3 (serdecznie dziękuję za taką możliwość)? Może w testing mam możliwość używania nadal świetnego GNOME 2?
I serio... Nikt nie ma lepszego rozwiązania niż format systemu od nowa? Pracy niby nie wykonałem nadto dużo nad tym systemem, ale...
Offline
x153 napisał(-a):
I serio... Nikt nie ma lepszego rozwiązania niż format systemu od nowa?
Twój opis problemu sprowadza się do „jakieś dziwne problemy z zależnościami”, zatem raczej nie. Musiałbyś podać dokładne komunikaty z konsoli.
Zmień sources.list na:
deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ squeeze main contrib non-free
i wykonaj:
apt-get update apt-get upgrade apt-get dist-upgrade dpkg --audit
zmień sources.list na:
deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ wheezy main contrib non-free
i wykonaj:
apt-get update apt-get upgrade apt-get dist-upgrade aptitude purge '?any-version(~i !?and(~ODebian ~Atesting))' aptitude purge ~c dpkg --audit
Gdy się na czymś wywali wrzuć całość od momentu wydania polecenia.
Offline
Okej, super, kompletne rozwiązanie :), dzięki. Wrócę z uczelni to wykonam i dam znać.
Offline
Ok, w drugim kroku, przy apt-get dist-upgrade:
Pobrano 998 MB w 7min 22s (2255 kB/s) E: Could not perform immediate configuration on 'default-jre'. Please see man 5 apt.conf under APT::Immediate-Configure for details. (2)
Pozwoliłem sobie nie kopiować całej listy pobranych programów...
Co teraz?
Offline
No to teraz:
x153@debian:~$ sudo apt-get remove default-jre Czytanie list pakietów... Gotowe Budowanie drzewa zależności Odczyt informacji o stanie... Gotowe The following packages were automatically installed and are no longer required: libjaxp1.3-java libntfs10 libdb4.7-java libdb4.7-java-gcj libfuse2 ttf-lyx libreadline5 fancontrol fuse-utils xmms2-client-nycli Aby je usunąć należy użyć "apt-get autoremove". Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE: default-jre 0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 1 usuwanych i 837 nieaktualizowanych. Po tej operacji zostanie zwolnione 20,5 kB miejsca na dysku. Kontynuować [T/n]? T dpkg: ostrzeżenie: 'ldconfig' not found in PATH or not executable. dpkg: ostrzeżenie: 'start-stop-daemon' not found in PATH or not executable. dpkg: ostrzeżenie: 'update-rc.d' not found in PATH or not executable. dpkg: 3 expected programs not found in PATH or not executable. NB: root's PATH should usually contain /usr/local/sbin, /usr/sbin and /sbin. E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (2)
Co się z tym robi? :)
Offline
ArnVaker napisał(-a):
zmień sources.list na:
Kod:
deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ wheezy main contrib non-freei wykonaj:
Kod:
apt-get update apt-get upgrade apt-get dist-upgrade aptitude purge '?any-version(~i !?and(~ODebian ~Atesting))' aptitude purge ~c dpkg --audit
Mimo iz osobiscie nie widze sensu robienia upgrade przed dist-upgrade, to jak juz sie tak bawimy, to w sporadycznych przypadkach mozna zaczac od instalacji nowego apt i dpkg po podmianie repo i puszczeniu update.
Offline
To nie powinno się tutaj pojawić. Coś już kombinowałeś wcześniej z tym systemem? Wrzuć z roota:
echo $PATH
Właściwie czemu używasz sudo a nie konta root? Skonfigurowałeś sobie sudo? Spróbuj z roota normalnie.
EDIT: I jeszcze:
ls -l /usr/sbin/update-rc.d /sbin/start-stop-daemon /sbin/ldconfig
Offline
root@debian:/home/x153# echo $PATH /usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin
A sudo... bo jakoś mi wygodnie, kiedyś się nauczyłem i mi tak zostało :). I tak, wklepałem do sudoers linijkę z uprawnieniami dla użytkownika.
Nic ponad to co napisałem...
Proszę bardzo ;)
root@debian:/home/x153# ls -l /usr/sbin/update-rc.d /sbin/start-stop-daemon /sbin/ldconfig -rwxr-xr-x 1 root root 760336 06-06 19:00 /sbin/ldconfig -rwxr-xr-x 1 root root 28584 09-17 20:13 /sbin/start-stop-daemon -rwxr-xr-x 1 root root 16615 11-16 21:52 /usr/sbin/update-rc.d
Ostatnio edytowany przez x153 (2012-11-28 17:20:51)
Offline
Tzn. to jest już ten system po przejściach? Spróbuj z roota jak pisałem i wynik tego polecenia co dodałem na końcu.
Offline
Tak, tak. "po przejściach"
@edit
O proszę, z roota bez problemu wywaliło...
Teraz bym prosił możliwie łopatologicznie w jaki sposób coś takiego mogło się stać, skoro x153 ma teoretycznie uprawnienia administratora?
Ostatnio edytowany przez x153 (2012-11-28 17:22:51)
Offline
A reszta?
Offline
Co znaczy reszta?
@edit
Chyba chwytam.. Po dist-upgrade:
E: Could not perform immediate configuration on 'openjdk-6-jre'. Please see man 5 apt.conf under APT::Immediate-Configure for details. (2)
(to też z roota) następny pakiet do usunięcia?
Ostatnio edytowany przez x153 (2012-11-28 17:24:01)
Offline