Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-11-05 14:13:55

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

opera -nohwaccel — szybsze działanie na starszych komputerach?

Opera w ostatnim czasie stawała się coraz bardziej wymagającą przeglądarką i na bardziej leciwych komputerach działała coraz wolniej. Dziś przy okazji czegoś przeglądałem dostępne dla niej flagi i znalazłem

Kod:

 -nohwaccel                      do not use hardware acceleration

Wypróbowałem (przy okazji dorzuciłem -nolirc, bo i po co mi?) i mam wrażenie, że na moim lapku Opera działa zdecydowanie lepiej. Szybciej chodzi i mniej RAM-u zżera.

Czy ktoś może przetestować na jakimś zdechlaku? Ciekawe czy to efekt placebo, czy rzeczywiście coś jest na rzeczy. :)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#2  2012-11-05 14:52:24

  buri - Użytkownik

buri
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2011-01-25

Re: opera -nohwaccel — szybsze działanie na starszych komputerach?

Akceleracja jest standardowo wyłączona, więc opcja raczej wiele nie da. Te flagi wydają mi się być potrzebne gdy włączymy coś w opcjach, a później w wyniku błędów nie będziemy mogli normalnie włączyć Opery.
Odnośnie tego -nolirc nie zauważyłem nic szczególnego, ile RAM jadła tyle jadła dalej. Nieaktywne moduły w Operze nie ładują się ze startem, gdzieś chyba to czytałem.

Dzisiaj albo jutro wyjdzie Opera 12.10, a tam zaszło sporo zmian w silniku, wreszcie gmail działa jakoś przyzwoicie oraz strony ładują się sprawniej (pewnie jakieś skrypty).

Offline

 

#3  2012-11-05 15:02:21

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: opera -nohwaccel — szybsze działanie na starszych komputerach?

J. w.

Dostępnie jest wyłączona. Wystarczy wpisać w pasek adresu i podejrzeć:
opera:config#Enable%20Hardware%20Acceleration
opera:config#Enable%20WebGL

Offline

 

#4  2012-11-05 15:06:15

  buri - Użytkownik

buri
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2011-01-25

Re: opera -nohwaccel — szybsze działanie na starszych komputerach?

Strasznie pamięciożerna jest opcja: historia->zaawansowane->zapamiętuj historię odwiedzanych stron. Można zmniejszyć limit globalny zapamiętanych stron poniżej 1000: opera:config#UserPrefs|MaxGlobalHistoryLines Inne opcje to już raczej zabawa, jeśli ma się sporo wolnego miejsca można dać aby nie czyścił pamięci podręcznej i dać większy limit - ja osobiście z tego korzystam bo mam tak wolny internet, że byle jakie większe zdjęcie ładuje się wieczność. Wtyczki na żądanie również dają sporego kopa na niektórych stronach, wyłącznie tych przeładowanych śmieciami.

Ostatnio edytowany przez buri (2012-11-05 15:08:43)

Offline

 

#5  2012-11-05 15:28:32

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: opera -nohwaccel — szybsze działanie na starszych komputerach?

Jeżeli chodzi o zmniejszanie ilości zajmowanej pamięci, to u mnie jeszcze parę wersji temu zauważalne efekty dawało wyłączenie Cache Figs gdzie się da w opera:config. Teraz wpływ jest jakby mniejszy, albo mi się wydaje.

Offline

 

#6  2012-11-05 15:55:11

  buri - Użytkownik

buri
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2011-01-25

Re: opera -nohwaccel — szybsze działanie na starszych komputerach?

Minio napisał(-a):

Jeżeli chodzi o zmniejszanie ilości zajmowanej pamięci, to u mnie jeszcze parę wersji temu zauważalne efekty dawało wyłączenie Cache Figs gdzie się da w opera:config. Teraz wpływ jest jakby mniejszy, albo mi się wydaje.

Tutaj ewidentnie czuć kopa w zużyciu RAM. Cache Figs - odnosi się do RAM oraz druga opcja jest dla dysku. Daje o sobie znać jak dużo obrazków występuje na stronach (cache w RAM) i widać, że używa mniej pamięci. Cache Figs na dysku raczej bym nie wyłączał, bo zmniejszy raczej komfort przeglądania stron na wolniejszych łączach.

Offline

 

#7  2012-11-05 16:02:02

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: opera -nohwaccel — szybsze działanie na starszych komputerach?

buri napisał(-a):

Akceleracja jest standardowo wyłączona, więc opcja raczej wiele nie da.

Rzeczywiście. Więc jednak placebo. Niefajnie człowiek się czuje, wiedząc, że jest na to podatny. :(


Ale podoba mi się kierunek w jakim wątek się rozwinął. :)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#8  2012-11-05 16:18:16

  buri - Użytkownik

buri
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2011-01-25

Re: opera -nohwaccel — szybsze działanie na starszych komputerach?

azhag napisał(-a):

buri napisał(-a):

Akceleracja jest standardowo wyłączona, więc opcja raczej wiele nie da.

Rzeczywiście. Więc jednak placebo. Niefajnie człowiek się czuje, wiedząc, że jest na to podatny. :(


Ale podoba mi się kierunek w jakim wątek się rozwinął. :)

Ciekawostka, jeśli jakaś znana strona się rozsypuje lub występują z nią problemy to czasami pomaga sprawdzenie przez Operę czy jest nowa wersja. Opera wtedy pobiera nowszy plik browser.js w który może znajdować się rozwiązanie problemy ze skryptem na stronie itp.

Teraz tak patrzę, ale nie mam pewności ... w nowej Operze 12.10 nie ma górnej belki, tzn. jest teraz jak w Firefox, że wszystko na jednej czy to już było w 12.02? Nie mam dekoracji w Openbox włączonych więc mogłem nie zauważyć.

Offline

 

#9  2012-11-05 16:35:21

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: opera -nohwaccel — szybsze działanie na starszych komputerach?

Teraz tak patrzę, ale nie mam pewności ... w nowej Operze 12.10 nie ma górnej belki, tzn. jest teraz jak w Firefox, że wszystko na jednej czy to już było w 12.02? Nie mam dekoracji w Openbox włączonych więc mogłem nie zauważyć.

Było to już wcześniej.
http://my.opera.com/desktopteam/blog/2012/06/01/the … linux-freebsd

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)