Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-08-10 14:04:19

  nacoipoco - Użytkownik

nacoipoco
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-03-30
Serwis

[KDE] Jak otworzyć plik .html w edytorze tekstu (kate)?

Witam - problem wydaje się banalny, ale ja jakoś nie potrafię sobie z nim poradzić. Otóż chciałbym otworzyć zwyczajny plik z rozszerzeniem .html za pomocą edytora tekstu (np. kate w KDE) i jakbym nie kombinował we właściwościach tego pliku, to zawsze po kliknięciu na niego otwiera się za pomocą przeglądarki. Czy można to zmienić?

Pozdrawiam
A.

Offline

 

#2  2012-08-10 14:12:40

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: [KDE] Jak otworzyć plik .html w edytorze tekstu (kate)?

Kate nie jest czasem jakimś programistycznym edytorem?

Na pewno kwrite otwiera, poza tym chyba coś takiego robisz - PPM na plik, otwórz za pomocą i wybierasz program

Fervi

Offline

 

#3  2012-08-10 14:13:34

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: [KDE] Jak otworzyć plik .html w edytorze tekstu (kate)?

ewentualnie odpalasz najpierw kate i tam dajesz "otworz"


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

#4  2012-08-10 14:26:23

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: [KDE] Jak otworzyć plik .html w edytorze tekstu (kate)?

Chcesz otworzyć plik HTML w edytorze tekstu czy chcesz żeby wszystkie pliki HTML zawsze otwierały się w tym edytorze tekstu?

W tym pierwszym przypadku możesz po prostu otworzyć edytor i z niego wybrać plik. Możesz również, jak pisze fervi, wybrać plik i „Otwórz za pomocą”.
Jeżeli chcesz na stałe przypisać dany typ plików do danego programu, skorzystaj z ustawień swojego środowiska graficznego (w KDE: Ustawienia systemowe → Skojarzenia plików). Przy czym tutaj może również odgrywać rolę używana przeglądarka. Np. ja ustawiłem, żeby pliki SVG domyślnie otwierały się w Inkscape, a mimo to po kliknięciu na nie i tak otwiera się Opera. Nigdy nie dociekałem, dlaczego tak się dzieje.

Offline

 

#5  2012-08-10 14:36:06

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [KDE] Jak otworzyć plik .html w edytorze tekstu (kate)?

W KDE czasem nie ma pod prawym przyciskiem myszki
menu z opcją "Otwórz za pomocą" , czy jakoś podobnie?
Bo jak ostatnio widziałem KDE, było w nim coś takiego. ;)

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2012-08-10 14:36:38)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#6  2012-08-10 17:38:17

  marcin'82 - Użytkownik

marcin'82
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-10-02

Re: [KDE] Jak otworzyć plik .html w edytorze tekstu (kate)?

Lub po prostu w konsoli:

Kod:

kate ./plik.html

Ostatnio edytowany przez marcin'82 (2012-08-10 17:39:04)

Offline

 

#7  2012-08-10 20:10:22

  nacoipoco - Użytkownik

nacoipoco
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-03-30
Serwis

Re: [KDE] Jak otworzyć plik .html w edytorze tekstu (kate)?

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi - dzięki nim widzę, że nie do końca precyzyjnie sformułowałem pytanie. Najbliżej był Minio, bo chodzi właśnie o to, że chciałbym na stałe przypisać pliki .html do Kate (takie moje widzimisię - od czasu do czasu projektuję strony i otwarcie takiego pliku w Kate za pomocą LPM ułatwiłoby mi po prostu pracę; nie chcę za każdym razem wybierać Kate z menu kontekstowego).  Ustawienia w systemsettings nic nie dają, tak samo wejście we właściwości po kliknięciu PPM na plik - za każdym razem plik zostaje otwarty przez przeglądarkę (konkretnie Firefoksa, który w hierarchii programów skojarzonych z plikiem .html jest dopiero na drugim miejscu).


edit
Co więcej - nawet usunięcie wszystkich innych programów skojarzonych z plikiem .html i pozostawienie edytora Kate nic nie dało - taki plik nadal otwiera się w Firefoksie...

Ostatnio edytowany przez nacoipoco (2012-08-10 20:18:47)

Offline

 

#8  2012-08-10 20:25:20

  mrmarkos - Członek DUG

mrmarkos
Członek DUG
Zarejestrowany: 2012-05-17

Re: [KDE] Jak otworzyć plik .html w edytorze tekstu (kate)?

U mnie to samo na KDE SC 4.8.5

Offline

 

#9  2012-08-11 12:15:45

  NIC - Członek DUG

NIC
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-12-25
Serwis

Re: [KDE] Jak otworzyć plik .html w edytorze tekstu (kate)?

Spróbujcie odpalić:

Kod:

update-mime-database

Powinno usprzątność ewentualnie problemy z typami (może troszkę poprzestawiać typy, ale sobie poprawicie - 5% niebezpieczeństwa)
(więc ustawiłbym skojarzenie, odpalił komendę i sprawdził skojarzenie w Ustawieniach KDE)

Odznaczcie też Firefox jako domyślną przeglądarkę, coby się jakimś cudem sama nie ustawiała :)

(niedebianowe KDE 4.5.4)


Stronka-dom: http://titek.victorygames.pl
Jabber: nic@jabster.pl
Hobby: kompilowanie Linuksa, Bluetooth
Dystrybucja: żadna, bliski krewny LFS, składak

Offline

 

#10  2012-08-11 21:28:01

  nacoipoco - Użytkownik

nacoipoco
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-03-30
Serwis

Re: [KDE] Jak otworzyć plik .html w edytorze tekstu (kate)?

NIC napisał(-a):

Spróbujcie odpalić:

Kod:

update-mime-database

Powinno usprzątność ewentualnie problemy z typami (może troszkę poprzestawiać typy, ale sobie poprawicie - 5% niebezpieczeństwa)
(więc ustawiłbym skojarzenie, odpalił komendę i sprawdził skojarzenie w Ustawieniach KDE)

Odznaczcie też Firefox jako domyślną przeglądarkę, coby się jakimś cudem sama nie ustawiała :)

(niedebianowe KDE 4.5.4)

Niestety nic to nie dało. Tak dla ścisłości podam, że używam również openSUSE z KDE i jest to samo, więc to nie problem konkretnej dystrybucji.

Offline

 

#11  2012-08-11 22:17:16

  NIC - Członek DUG

NIC
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-12-25
Serwis

Re: [KDE] Jak otworzyć plik .html w edytorze tekstu (kate)?

Dla pewności sprawdź jak ma się sprawa do zawartości: ~/.local/share/applications/mimeapps.list (wraz z prawami dostępu). Kiedyś widziałem podobny problem, chyba winą była popsuta konfiguracja i rozwiązaniem było odnowienie .local .kde, na innym koncie systemowym też ten problem występuje? Także /usr/share/mime (swoją drogą to miało być tak: $  update-mime-database /usr/share/mime)


Stronka-dom: http://titek.victorygames.pl
Jabber: nic@jabster.pl
Hobby: kompilowanie Linuksa, Bluetooth
Dystrybucja: żadna, bliski krewny LFS, składak

Offline

 

#12  2012-08-12 18:03:05

  nacoipoco - Użytkownik

nacoipoco
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-03-30
Serwis

Re: [KDE] Jak otworzyć plik .html w edytorze tekstu (kate)?

Zawartość

Kod:

~/.local/share/applications/mimeapps.list

:

Kod:

[Added Associations]
application/ogg=vlc.desktop;kde4-kaffeine.desktop;kde4-kmplayer.desktop;kde4-amarok_containers.desktop;
audio/flac=vlc.desktop;kde4-kaffeine.desktop;kde4-kmplayer.desktop;kde4-amarok.desktop;
audio/mpeg=vlc.desktop;kde4-kaffeine.desktop;kde4-kmplayer.desktop;kde4-amarok.desktop;
audio/ogg=vlc.desktop;kde4-kaffeine.desktop;kde4-kmplayer.desktop;kde4-amarok_containers.desktop;
audio/x-wav=vlc.desktop;kde4-kaffeine.desktop;kde4-kmplayer.desktop;kde4-amarok.desktop;
text/html=kde4-kate.desktop;firefox.desktop;kde4-rekonq.desktop;kde4-kimagemapeditor.desktop;
text/my-html=kde4-kate.desktop;

[Removed Associations]
audio/ogg=kde4-amarok.desktop;

Gdy klikam na plik .html na koncie admistratora (kdesudo w Dolphinie), też otwiera się za pomocą przeglądarki.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)