Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-12-17 16:12:54

  Ajs. - Nowy użytkownik

Ajs.
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2011-12-17

Ściąganie gier z internetu

Opisze wam 2 sytuacje i chciałbym się dowiedzieć czy jestem przestępcą ;p.

Sytuacja 1.
Ściągnąłem grę na psp z serwisu chomikuj.pl za pomocą programu do ściągania plików mianowicie Internet Download Menager 6.07 ściągnąłem tę grę ale usunąłem z komputera .

Sytuacja 2.
Ściągnąłem grę na psp z serwisu chomikuj.pl za pomocą programu do ściągania plików mianowicie Internet Download Menager 6.07 ściągnąłem tę grę zgrałem na psp ( w celu pogrania w nią) i usunąłem z komputera .

W której sytuacji jestem przestępcą i gdzie przestępstwo popełniłem i dodatkowo chciałbym się dowiedzieć jaka za to jest kara dodam, że jestem nieletni i ta gra miała około 1,4 giga rozmiaru i prawdopodobnie była objęta prawami autorskimi.

Proszę o odpowiedź.

Ostatnio edytowany przez Ajs. (2011-12-17 16:21:15)

Offline

 

#2  2011-12-17 17:02:04

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: Ściąganie gier z internetu

Akurat program tu nie wiele ma do gadania ;)
z tego co pamiętam któryś z userów reklamował tu swoją stronę (co prawda poświęcona piractwu OS-u i programów ale byś miał punkt odniesienia) jednak ja to rozumiem tak : w obu przypadkach piracisz, bo posiadasz kopię za którą nie zapłaciłeś (odniosłeś korzyść majątkową) i wtedy nikogo nie obchodzi czy grałeś w nią czy nie. Chyba że pan policjant się nie skapnie że to na PSP i nie weźmie tego jako grę tylko jakiś tam plik :D
Sprawa może się mieć inaczej jeśli posiadasz grę a to to tylko kopia zapasowa (np. nośnik UMD ci się uszkodził), ale czasem i to może nie przejść (np. jeśli producent wymienia uszkodzony nośnik)

Tak ja to rozumuje - może ktoś wrzuci parę paragrafów które to potwierdzają bądź obalają moją teorię

edit.
A Kara zależy od wartości spiraconego softu ale za pewne by była to grzywna, wątpię by kogoś chciało im się za to zamykać

Ostatnio edytowany przez thomsson (2011-12-17 17:03:44)


ilin napisał
"DUG to tez moja mała ojczyzna"

Offline

 

#3  2011-12-17 17:03:14

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Ściąganie gier z internetu

Za każdym razem jesteś.
Ściągnięcie programu z netu bez wykupienia licencji (prawa do użytkowania kopii programu), zawsze jest scigane.
Wyjątek stanowią programy darmowe,  - mogą mieć różne licencje darmowe, np GPL, LGPL, lub licencję EULA z klauzulą o darmowym użyciu.

Inna sprawa, że  licencji jest chyba setka.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2011-12-17 18:08:46

  P@blo - Nadworny matematyk

P@blo
Nadworny matematyk
Skąd: Wrocław v Jasło
Zarejestrowany: 2010-11-11

Re: Ściąganie gier z internetu

Jacekalex napisał(-a):

...(prawa do użytkowania kopii programu), zawsze jest scigane...

Możesz zdefiniować słowo 'użytkowania'? Nie znam się na prawie, ale bezsensem by było ściganie za ściągnięcie z neta gry i nagranie jej na płytę... Chyba, że nielegalne jest samo ściąganie.

Ja chciałem spytać przy okazji o taką rzecz:

Załóżmy, że mam licencje na WIN7 na lapku (chodzi o tą naklejkę spod spodu, to chyba licencja nie?) i teraz szlag mi trafił shit'a i nie mam skąd go zainstalować. Pytanie: Czy ściągnięcie z neta WIN7 w celu zainstalowania go wraz z moją licencją jest legalne i dlaczego nie jest?

Ostatnio edytowany przez P@blo (2011-12-17 18:10:52)


ThinkPadX220i
| Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz |
|  Debian: sid   |   Arch: amd64   |   Sound: alsa   |
| No DE | WM: DWM  |  DM: .bash_profile  |  BIOS+MBR |

Offline

 

#5  2011-12-17 18:23:09

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Ściąganie gier z internetu

P@blo napisał(-a):

Chyba, że nielegalne jest samo ściąganie.

W przypadku programów (a gry nimi są) nielegalne jest samo wejście w posiadanie w sposób nieuprawniony.

Coś mi mówi, że Wiedźmin 2 wyszedł na PSP i waży około 1,4 GB. Prawda? ];>


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#6  2011-12-17 18:29:23

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Ściąganie gier z internetu

azhag napisał(-a):

Coś mi mówi, że Wiedźmin 2 wyszedł na PSP i waży około 1,4 GB. Prawda? ];>

Coś mi mówi, że ściągnąłeś tę grę, zgrałeś na psp ( w celu pogrania w nią) i usunąłeś z komputera. Prawda? ];> I się nawet nie wypieraj, wszyscy wiemy że to prawda, zapytałem retorycznie :D


Windows 8.1

Offline

 

#7  2011-12-17 18:32:58

  Ajs. - Nowy użytkownik

Ajs.
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2011-12-17

Re: Ściąganie gier z internetu

Hah nie prawda, że  to wiedzmin  ale zainteresowałeś mnie :D ale prawda, że tak zrobiłem i wiem, że nie popieracie piractwa ja z reguły też nie czasem się zdarzy ale to rzadko. A co do tej całej sprawy chyba nie opłaca się tak piracić nie? Bo grzywna za taką gierkę wyjdzie chyba większa niż cena samej gry. I przypuśćmy jeszcze, że usunąłem grę z komputera i konsoli. Teraz policja czy ktokolwiek mają jakieś podstawy aby wlepić mi grzywnę, gdy na dysku nie ma tej gry ani na konsolce?

Ostatnio edytowany przez Ajs. (2011-12-17 18:41:58)

Offline

 

#8  2011-12-17 18:46:48

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Ściąganie gier z internetu

Ajs. napisał(-a):

Opisze wam 2 sytuacje i chciałbym się dowiedzieć czy jestem przestępcą ;p.

Sytuacja 1.
Ściągnąłem grę na psp z serwisu chomikuj.pl za pomocą programu do ściągania plików mianowicie Internet Download Menager 6.07 ściągnąłem tę grę ale usunąłem z komputera .

Sytuacja 2.
Ściągnąłem grę na psp z serwisu chomikuj.pl za pomocą programu do ściągania plików mianowicie Internet Download Menager 6.07 ściągnąłem tę grę zgrałem na psp ( w celu pogrania w nią) i usunąłem z komputera .

W której sytuacji jestem przestępcą i gdzie przestępstwo popełniłem i dodatkowo chciałbym się dowiedzieć jaka za to jest kara dodam, że jestem nieletni i ta gra miała około 1,4 giga rozmiaru i prawdopodobnie była objęta prawami autorskimi.

Proszę o odpowiedź.

Wiesz co ? masz trochę tupet. Pierwsze wejście na forum i takie klocki :D
Poza tym - program (gra) jest na win, ściągasz przez win, a to jest forum linuksowe.
Po trzecie, porady tu uzyskane nigdy nie będą wykładnią prawną. Prawnik (adwokat) prawdę Ci powie. Prawda zależy od tego ile mu zapłacisz.


thomsson napisał(-a):

Akurat program tu nie wiele ma do gadania ;)
edit.
A Kara zależy od wartości spiraconego softu ale za pewne by była to grzywna, wątpię by kogoś chciało im się za to zamykać

Program ma tu akurat dużo do gadania (myślę że obaj myślimy o programie do ściągania)
Ściąganie z internetu jest dozwolone. Zasadnicza sprawa to to czy ściągasz przez program równocześnie wysyłający do sieci (np. torrenty), czy jest to zwykłe ściąganie. Zabronione jest udostępnianie ściąganego pliku.
Przykład:
Ściągasz plik muzyczny objęty licencją.
Ściągasz dla siebie - normalnie przez ftp lub http - w celu posłuchania. Potem kasujesz plik.
Wprawdzie jest to piractwo, ale uczciwie mówiąc - nikt Ci głowy nie urwie.
Przykład 2:
Ściągasz plik muzyczny objęty licencją.
Ściągasz dla siebie -  przez torrent, e-mule, a-mule - w celu posłuchania. Potem kasujesz plik.
W tym przypadku dostaniesz w dupę. Ściągając, równocześnie udostępniłeś - a to jest karalne.

@ P@blo
To jest legalne. Ostatnio Microsoft nie sprzedaje płyty instalacyjnej, tylko kartonik z kluczem.
Wejdź na stronę Microsoftu, zaloguj się przy pomocy klucza z naklejki i ściągnij sobie ISO instalki.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#9  2011-12-17 18:53:04

  Ajs. - Nowy użytkownik

Ajs.
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2011-12-17

Re: Ściąganie gier z internetu

Chyba rozumiem i dzięki za uwagi. A rozumiem to tak, że ściągnąłem normalnie z komputera usunąłem i jest git, aleee jak zostało na konsoli to już wszytko aż tak nie gra nie?

Offline

 

#10  2011-12-17 18:57:00

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: Ściąganie gier z internetu

Bodzio o program do ściągania mi chodziło, ale nie spojrzałem na niego z tej strony co ty ja patrzyłem z perspektywy pijawy :D (nie pomyślałem o Bittorrent) a co do

Bodzio napisał(-a):

Przykład:
Ściągasz plik muzyczny objęty licencją.
Ściągasz dla siebie - normalnie przez ftp lub http - w celu posłuchania. Potem kasujesz plik.
Wprawdzie jest to piractwo, ale uczciwie mówiąc - nikt Ci głowy nie urwie.
Przykład 2:
Ściągasz plik muzyczny objęty licencją.
Ściągasz dla siebie -  przez torrent, e-mule, a-mule - w celu posłuchania. Potem kasujesz plik.
W tym przypadku dostaniesz w dupę. Ściągając, równocześnie udostępniłeś - a to jest karalne.

to powiem tak zależy jakie kto znajdzie na to kruczki prawne tj. jeden powie że to było nieszkodliwe, a drugi to pod kradzież za wszelką cenę będzie pchał
i "wielką" stratę dystrybutora

@Ajs
To niczego nie zmienia jeśli skontrolują ci PSPaka to i tak będziesz miał dym

Ostatnio edytowany przez thomsson (2011-12-17 18:59:33)


ilin napisał
"DUG to tez moja mała ojczyzna"

Offline

 

#11  2011-12-17 19:02:14

  Ajs. - Nowy użytkownik

Ajs.
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2011-12-17

Re: Ściąganie gier z internetu

Rozumiem dzięki za pomoc :)

Offline

 

#12  2011-12-17 20:12:11

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Ściąganie gier z internetu

Bodzio napisał(-a):

Ściąganie z internetu jest dozwolone.

Zależy czego. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie rozróżnia programy i inne utwory.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#13  2011-12-17 20:21:08

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Ściąganie gier z internetu

Pierwsze primo:
Było to już omawiane ze szczególami na forum:
http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=19859
A szukajka podobno działa ;P

Drugie primo, w tym poście masz diabelnie ciekawe linki, za które powinienieś podzękować Miniowi:
http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=183844#p183844

To by było na tyle
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-12-17 20:34:02)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#14  2011-12-17 20:26:42

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: Ściąganie gier z internetu

mysle ze najodpowiedniejszym forum do zadawania tego typu pytan jest

http://forumprawne.org/prawo-autorskie/

w zasadzie nie trzeba tam nawet pytac wystarczy skozystac z wyszukiwarki


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)