Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-09-10 14:18:00

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Nie polecam kde dla squeeze

Ile razy bym nie zainstalował debiana squeeze z kde mam wrażenie że system jest jakiś niestabilny. Zawsze potem akualizuję do wheeze i skok w lekkości użytkowania jest masakrujący.

W związku że z kde walcze dopiero od kilku m-cy (a kiedyś spaliłbym go na stosie :)) różnica w wersjach jest przeogromna. W wheezy całe środowisko jest tak płynne i bez żadnych opóźnień czego nie mogę powiedzieć o kde w squeeze. Jest to moje osobiste odczucie nikim i niczym poparte, bo po prostu nie wiem co powoduje że tak jest.


Tak nawiasem zaczynam odkrywać trochę aplikacji dla tego środowiska i powiem że banana mam na twarzy.

1.Rekonq - bardzo fajna, lekka pzeglądarka www bazująca na WebKit. Coś ala midori ale na wyższym stopniu technologicznym (ocena po funkcjach programu)
Tyle że prace nad nią chyba zamarły - ostatnia aktualizacja rok temu

Ostatnio edytowany przez hello_world (2011-09-10 15:57:27)

Offline

 

#2  2011-09-10 14:31:51

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Nie polecam kde dla squeeze

Jak dla mnie samo KDE zawsze się wlecze. Dopiero po zainstalowaniu Compiza chodzi płynnie.

Offline

 

#3  2011-09-10 14:42:39

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Nie polecam kde dla squeeze

Wraz z wydaniem wersji 4.6 KDE wyraźnie przyspieszyło. W Squeeze jest 4.4  i rzeczywiście powolność jest odczuwalna i tez bym odradzał. Dopiero od 4.6 chodziło względnie szybko,  jednak to już zależy ok konfiguracji komputera.

Na Squeeze aktualnie próbuję okiełznać Flux/Openboxa ;)

Offline

 

#4  2011-09-10 14:52:15

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Nie polecam kde dla squeeze

yossarian napisał(-a):

Dopiero od 4.6 chodziło względnie szybko,  jednak to już zależy ok konfiguracji komputera.

To ja chyba po prostu mam za słabego kompa do KDE, bo 4.6.3 IMHO też chodziło dosyć powolnie. ;)

PS GNOME 3 (gnome-shell) za to działa u mnie płynnie. :P

Offline

 

#5  2011-09-10 15:04:01

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: Nie polecam kde dla squeeze

Arnvaker mozna wiedzieć jakie masz parametry kompa?

Brakuje mi trochę innego podejscia ze strony developerów Debiana do zależności tego środowiska.
Użytkuję również slackware, salix (klon slackware) i tam np. jest paczka kdebase-lite która nie posiada żadnych tam okularów, junków, dragonplayerow i jest tylko i wyłącznie taką podstawą kde. To rozwiązanie bardziej mi pasuje niż w Debianie

Offline

 

#6  2011-09-10 15:09:50

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Nie polecam kde dla squeeze

Kod:

Athlon 64 X2 5000+, GF 7600GS, 3GB RAM

(wiem że padlina, ale mnie na razie wystarcza :P)

hello_world napisał(-a):

To rozwiązanie bardziej mi pasuje niż w Debianie

W Debianie też masz przecież różne mety: kde-full, kde-standard, kde-plasma-desktop oraz kde-plasma-netbook. Poza tym możesz żadnego metapakietu nie instalować, a dociągnąć tylko to co chcesz. Do tego automatyczną instalację pakietów polecanych warto wyłączyć.

Offline

 

#7  2011-09-10 15:19:55

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Nie polecam kde dla squeeze

ArnVaker napisał(-a):

Kod:

Athlon 64 X2 5000+, GF 7600GS, 3GB RAM

(wiem że padlina, ale mnie na razie wystarcza :P)

Pfff.

W Squeeze jest 4.4  i rzeczywiście powolność jest odczuwalna i tez bym odradzał. Dopiero od 4.6 chodziło względnie szybko

Najśmieszniejsze jest to, że to podobnie będzie się mówić po wydaniu 4.8. I 4.10, i 4.12, ... ;)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#8  2011-09-10 15:23:29

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Nie polecam kde dla squeeze

Jest tak jak pisze yossarian — przy pracach nad KDE 4.5 i KDE 4.6 programiści skupili się nad optymalizacją kodu, dzięki czemu KDE działa zauważalnie sprawniej.

Przy okazji — można sobie zmienić szybkość animacji w Ustawienia systemowe → Efekty pulpitu → Ogólne. W Internecie można znaleźć informacje o tym, że po zwiększeniu szybkości animacji niektórzy mieli wrażenie, jakby KDE działało płynniej.

Ja zaraz po przesiadce z Fluxboksa również miałem wrażenie, że KDE działa jakoś ociężale. Być może tak jest, ale już się do tego przyzwyczaiłem i nie zauważam większych problemów. Czasem przy włączaniu Siatki pulpitu jest mały zgrzyt, ale to nic strasznego. Da się używać :) .

Offline

 

#9  2011-09-10 15:29:50

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Nie polecam kde dla squeeze

A ja mam zainstalowane KDE 4.6.5 - i muszę przyznać, że funkcjonalności Gnome 2.30 to nie osiągnęł u mnie, ale chodzi stabilniej niż Gnome po ostatnich aktualizacjach. (z którym mam kilka problemów).

W każdym razie KDE-4.6.5 jest o niebo lepsze od 4.2 i nic u mnie nie muli z Kwin, natomiast nie chce z nim na razie działać Compiz. Więc jeszcze chwilę zabawy z nim mam.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-09-11 11:17:34)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2011-09-10 15:47:37

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: Nie polecam kde dla squeeze

@azhag

Najśmieszniejsze jest to, że to podobnie będzie się mówić po wydaniu 4.8. I 4.10, i 4.12, ... ;)

Przynajmnie wiemy że projekt się rozwija. Taka jest kolej rzeczy nawet koło na początku było kwadratowe.

Miły dla pracy styl http://kde-look.org/content/show.php/Darky+Dark?content=145055 sobie dociągnąłem i moge go zacząć pieścić :)

Offline

 

#11  2011-09-10 15:56:36

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Nie polecam kde dla squeeze

azhag napisał(-a):

W Squeeze jest 4.4  i rzeczywiście powolność jest odczuwalna i tez bym odradzał. Dopiero od 4.6 chodziło względnie szybko

Najśmieszniejsze jest to, że to podobnie będzie się mówić po wydaniu 4.8. I 4.10, i 4.12, ... ;)

Ja mówiłem o swoich doświadczeniach i było to wyraźnie odczuwalne nawet na zabytkowym sprzęcie (AthlonXP, 2.5 GB i GF7300) . U mnie KDE do wersji 4.4 było zamulone, ale już względnie stabilne w porównaniu z poprzednimi wydaniami.
A jak przyszłe wydania będą szybsze to tylko się cieszyć.

Offline

 

#12  2011-09-10 16:07:00

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: Nie polecam kde dla squeeze

@ArnVaker

W Debianie też masz przecież różne mety: kde-full, kde-standard, kde-plasma-desktop oraz kde-plasma-netbook. Poza tym możesz żadnego metapakietu nie instalować, a dociągnąć tylko to co chcesz. Do tego automatyczną instalację pakietów polecanych warto wyłączyć.

No ale różnica pomiędzy kdebase-lite w salixie a kde-standard jest kolosalna.
Debian > http://packages.debian.org/stable/kde/kde-standard
Salix http://download.salixos.org/x86_64/13.37/salix/kde/   http://download.salixos.org/x86_64/13.37/salix/kde/ … 86_64-2dj.txt

Ostatnio edytowany przez hello_world (2011-09-10 16:08:06)

Offline

 

#13  2011-09-10 16:13:35

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Nie polecam kde dla squeeze

hello_world napisał(-a):

No ale różnica pomiędzy kdebase-lite w salixie a kde-standard jest kolosalna.

Ale w jakim sensie? :) Najmniejszy metapakiet dla KDE to chyba kde-plasma-desktop.

Kod:

# aptitude install kde-plasma-desktop -s
Następujące NOWE pakiety zostaną zainstalowane:
  akonadi-backend-mysql{a} akonadi-server{a} docbook-xml{a} docbook-xsl{a} dolphin{a} freespacenotifier{a} kde-plasma-desktop kde-window-manager{a} 
  kdebase-apps{a} kdebase-bin{a} kdebase-data{a} kdebase-runtime{a} kdebase-runtime-data{a} kdebase-workspace{a} kdebase-workspace-bin{a} 
  kdebase-workspace-data{a} kdebase-workspace-kgreet-plugins{a} kdelibs-bin{a} kdelibs5-data{a} kdelibs5-plugins{a} kdepasswd{a} kdepim-runtime{a} 
  kdepimlibs-kio-plugins{a} kdoctools{a} kfind{a} klipper{a} konqueror{a} konsole{a} ksysguard{a} ksysguardd{a} kwrite{a} libakonadi-kabc4{a} 
  libakonadi-kcal4{a} libakonadi-kde4{a} libakonadi-kmime4{a} libakonadiprotocolinternals1{a} libattica0{a} libbluetooth3{a} 
  libboost-program-options1.46.1{a} libcanberra0{a} libcln6{a} libclucene0ldbl{a} libdbusmenu-qt2{a} libdlrestrictions1{a} libdmtx0a{a} libexiv2-9{a} 
  libfam0{a} libgps19{a} libical0{a} libimobiledevice2{a} libiodbc2{a} libkabc4{a} libkatepartinterfaces4{a} libkcal4{a} libkcalcore4{a} libkcalutils4{a} 
  libkcmutils4{a} libkde3support4{a} libkdecorations4{a} libkdecore5{a} libkdesu5{a} libkdeui5{a} libkdewebkit5{a} libkdnssd4{a} libkemoticons4{a} 
  libkephal4abi1{a} libkfile4{a} libkholidays4{a} libkhtml5{a} libkidletime4{a} libkimap4{a} libkio5{a} libkjsapi4{a} libkjsembed4{a} libkldap4{a} 
  libkmediaplayer4{a} libkmime4{a} libknewstuff3-4{a} libknotifyconfig4{a} libkntlm4{a} libkonq-common{a} libkonq5-templates{a} libkonq5abi1{a} 
  libkonqsidebarplugin4a{a} libkparts4{a} libkpimutils4{a} libkpty4{a} libkresources4{a} libkrosscore4{a} libkscreensaver5{a} libksgrd4{a} 
  libksignalplotter4{a} libktexteditor4{a} libkunitconversion4{a} libkwineffects1abi1{a} libkworkspace4{a} libmailtransport4{a} libmicroblog4{a} 
  libmysqlclient16{a} libnepomuk4{a} libnepomukquery4a{a} libnepomukutils4{a} libnl1{a} libntrack-qt4-1{a} libntrack0{a} 
  libplasma-geolocation-interface4{a} libplasma3{a} libplasmaclock4abi1{a} libplasmagenericshell4{a} libplist1{a} libpolkit-qt-1-1{a} 
  libprocesscore4abi1{a} libprocessui4a{a} libqalculate5{a} libqimageblitz4{a} libqt4-declarative{a} libqt4-sql-mysql{a} libraptor1{a} libsasl2-modules{a} 
  libsensors4{a} libsolid4{a} libsolidcontrol4abi1{a} libsolidcontrolifaces4abi1{a} libsoprano4{a} libssh-4{a} libstreamanalyzer0{a} libstreams0{a} 
  libsyndication4{a} libtaskmanager4abi1{a} libthreadweaver4{a} libupower-glib1{a} libusbmuxd1{a} libutempter0{a} libweather-ion6{a} libxml2-utils{a} 
  mysql-common{a} mysql-server-core-5.1{a} oxygen-icon-theme{a} oxygencursors{a} plasma-dataengines-workspace{a} plasma-desktop{a} 
  plasma-scriptengine-javascript{a} plasma-widget-folderview{a} plasma-widgets-workspace{a} sgml-base{a} sgml-data{a} shared-desktop-ontologies{a} 
  soprano-daemon{a} systemsettings{a} upower{a} usbmuxd{a} xdg-utils{a} xml-core{a} 
Następujące pakiety POLECANE przez inne NIE zostaną zainstalowane:
  docbook-xsl-doc-html docbook-xsl-doc-pdf docbook-xsl-doc-text exiv2 kdm kinfocenter konqueror-nsplugins libfile-mimeinfo-perl plasma-scriptengines 
  policykit-1-gnome polkit-kde-1 ruby ruby1.8 virtuoso-minimal 
0 pakietów aktualizowanych, 153 instalowanych, 0 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych.
Do pobrania 158 MB archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 342 MB.
Kontynuować? [T/n/?] 
Pakiety zostałyby pobrane/zainstalowane/usunięte.

Kiedyś był jeszcze kde-minimal, ale o ile dobrze pamiętam został zastąpiony właśnie przez kde-plasma-desktop/kde-plasma-netbook.

Offline

 

#14  2011-09-10 16:18:28

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Nie polecam kde dla squeeze

ArnVaker napisał(-a):

hello_world napisał(-a):

No ale różnica pomiędzy kdebase-lite w salixie a kde-standard jest kolosalna.

Ale w jakim sensie? :) Najmniejszy metapakiet dla KDE to chyba kde-plasma-desktop.

Zgadza się. Zresztą sam opis na to wskazuje:

KDE Plasma Desktop i minimalny zestaw aplikacji

KDE jest potężnym, zintegrowanym, łatwym w użyciu, wolnym środowiskiem graficznym i zestawem aplikacji.

Metapakiet wprowadza główne moduły wydawane z KDE Software Compilation, w tym podstawowy KDE Plasma Desktop, minimalny zestaw prostych programów (przeglądarka internetowa, menedżer plików, edytor tekstu, ustawienia systemowe, panel itd.), ważne biblioteki i dane.

ArnVaker napisał(-a):

Kiedyś był jeszcze kde-minimal, ale o ile dobrze pamiętam został zastąpiony właśnie przez kde-plasma-desktop/kde-plasma-netbook.

Dobrze pamiętasz ;)
http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=149548#p149548

Ostatnio edytowany przez yossarian (2011-09-10 16:24:57)

Offline

 

#15  2011-09-10 16:26:36

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: Nie polecam kde dla squeeze

Ale w jakim sensie? :) Najmniejszy metapakiet dla KDE to chyba kde-plasma-desktop

tam nie ma wogole aplikacji typu kwrite, konqueror

Offline

 

#16  2011-09-10 16:37:04

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Nie polecam kde dla squeeze

To nie instaluj w ogóle metapakietu, przecież nikt Cię nie zmusza. Możesz sam wybrać co chcesz mieć w systemie…

Offline

 

#17  2011-09-10 16:43:24

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: Nie polecam kde dla squeeze

Jak zainstalować w Debianie pakiet(pomijając reczne kompilowanie) który jest wymaganym pakietem w metapakiecie i nie pociągnie za sobą wymaganych innych pakietów?

Ostatnio edytowany przez hello_world (2011-09-10 16:43:47)

Offline

 

#18  2011-09-10 16:44:23

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Nie polecam kde dla squeeze

Nie instalować metapakietu, który go wymaga.

Offline

 

#19  2011-09-10 17:13:14

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: Nie polecam kde dla squeeze

Na czystym salixie (tylko shell) po wydaniu komendy:
slapt-get -i kdebase-lite daje:

Kod:

Wczytuję Listę Pakietów...Gotowe
Następujące NOWE pakiety zostaną zainstalowane:
  alsa-lib libjpeg libICE libSM libXfixes libXdamage libXext libXi libXt libXmu 
  libXxf86vm libdrm glew mesa libtiff lcms atk gdk-pixbuf2 libXcomposite 
  libXcursor libXinerama libXrandr gtk+2 libiodbc libmng qt attica gamin 
  enchant giflib ilmbase jasper libXScrnSaver libXpm libXtst libdbusmenu-qt 
  libxslt openexr gstreamer gst-plugins-base aalib audiofile djvulibre esound 
  fftw flac librsvg libwmf imagemagick libXv libXvMC libcaca libtheora cups 
  samba svgalib sdl v4l-utils xine-lib phonon polkit polkit-qt-1 qca clucene 
  raptor rasqal mysql redland soprano exiv2 strigi qimageblitz kdebase-lite 
  oxygen-icons kdelibs 
0 upgraded, 0 reinstalled, 75 newly installed, 0 to remove, 0 not upgraded.
Potrzeba ściągnąć 164,9MB/165,7MB danych.
Po rozpakowaniu, 689,4MB miejsca na dysku zostanie użyte.

Offline

 

#20  2011-09-10 17:21:51

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Nie polecam kde dla squeeze

Kod:

$ ls /home/arnvaker/Desktop/kdebase-lite-4.5.5-x86_64-2dj/usr/bin/
dolphin          kdepasswd  keditbookmarks  konsole         kwrite        nspluginviewer             servicemenuinstallation
kbookmarkmerger  kdialog    kfind           konsoleprofile  nspluginscan  servicemenudeinstallation

Offline

 

#21  2011-09-10 17:28:29

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: Nie polecam kde dla squeeze

To debianowa paczka?

Offline

 

#22  2011-09-10 17:29:27

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Nie polecam kde dla squeeze

Nie, to ta Twoja. ;)

Offline

 

#23  2011-09-10 17:35:55

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: Nie polecam kde dla squeeze

No to jest ok jest minimum
Ja np nie trawię kanquerora i wywalenie go odinstalowywuje mi wszystko. Natomiast nie zainstaluje srodowiska kde bez kanquera

Nie da tylko ciągnie tą małą paczuszkę

Kod:

Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:
  kde-plasma-desktop kdebase-apps konqueror
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 3 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
Po tej operacji zostanie zwolnione 3335 kB miejsca na dysku.
Kontynuować [T/n]

Ostatnio edytowany przez hello_world (2011-09-10 17:38:06)

Offline

 

#24  2011-09-10 17:40:55

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Nie polecam kde dla squeeze

Gdzie tu widzisz problem? Przecież kde-plasma-desktop to metapakiet, jego jedynym zadaniem jest wciąganie zależności, aby ułatwić instalację środowiska. Sam w sobie jest pusty, do działania systemu kompletnie niepotrzebny. Można go spokojnie usunąć.

Offline

 

#25  2011-09-10 17:45:32

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: Nie polecam kde dla squeeze

Już właśnie to zrobiłem, dzięki za rozjaśnienie tematu

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)