Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-09-08 20:00:45

  T.N. - Użytkownik

T.N.
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-01

Problem z BIOS-em

Witam.

Zainstalowałem Linuksa na dysku. Sama instalacja przebiegła poprawnie, do wszystkich plików mam dostęp z poziomu Knoppiksa po zamontowaniu partycji. Problem polega na tym, że to stary sprzęt i BIOS, a tym samym GRUB dysku nie widzi. Czy jest jakaś możliwość, żeby zabootować ten system? Np. zrobić jakieś Live CD z samym kernelem i wczytać jądro z płyty, ale tak, żeby wszystkie katalogi były ze swoimi punktami montowania? Jest możliwe coś takiego?


PS. Upgrade BIOS-u nie wchodzi w grę

Offline

 

#2  2011-09-08 20:13:19

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Problem z BIOS-em

Nie da się zainstalować GRUB-a czy GRUB nie może odpalić systemu? Jaki system instalowałeś?

Offline

 

#3  2011-09-08 20:17:52

  T.N. - Użytkownik

T.N.
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-01

Re: Problem z BIOS-em

Arch Linux. GRUB instaluje się poprawnie na dyskietce, wyświetla menu z załączonego pliku (mam też wersję El Torito na CD tylko z linią komend).

root (hd1,1) powoduje: "Error 21: Selected disk does not exist"

Tak jak pisałem problem jest z BIOS-em i myślę jak go obejść.

Offline

 

#4  2011-09-08 20:17:52

  kondziu jah - Użytkownik

kondziu jah
Użytkownik
Skąd: Zgorzelec
Zarejestrowany: 2011-05-04

Re: Problem z BIOS-em

Skoro GRUB się włącza, to wina jest dysku (zakładam, że poprawnie zainstalowałeś i skonfigurowałeś GRUBa).
Jakby problem był z BIOSem, to nie doszłoby do uruchomienia programu rozruchowego (GRUB).
Sprawdź SMART dysku.
Zobacz czy zbootujesz system z innego nośnika (np. instalując GRUBa na pendrive).

Offline

 

#5  2011-09-08 20:19:18

  T.N. - Użytkownik

T.N.
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-01

Re: Problem z BIOS-em

No właśnie GRUB jest na dyskietce i CD (El Torito).

Offline

 

#6  2011-09-08 20:19:28

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Problem z BIOS-em

Masz dwa dyski w tym kompie?

Offline

 

#7  2011-09-08 20:22:24

  T.N. - Użytkownik

T.N.
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-01

Re: Problem z BIOS-em

Tak.

Offline

 

#8  2011-09-08 20:29:51

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Problem z BIOS-em

OK, myślałem że może masz tylko jeden i dajesz w grubie 1 zamiast 0. ;) Ja tam jakoś nie jestem przekonany że to wina BIOS-u… Czemu właściwie tak uważasz? Spróbowałbym najpierw zainstalować jakąś dystrybucję, która z automatu ustawi GRUB-a itd. Może to tylko kwestia konfiguracji?

Offline

 

#9  2011-09-08 20:41:12

  T.N. - Użytkownik

T.N.
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-01

Re: Problem z BIOS-em

Z automatu w Archu też można wybrać GRUB-a na MBR w hda, tylko nie chciałem później mieć problemów z odpaleniem Windowsa z pierwszego dysku.

Problem dotyczy BIOS-u na 100 %. On dysku nie wykrywa. Po prostu. Ustawienie na AUTO jak i ręczne wpisywanie C/H/S (zaniżonych - niby sugerowanych przez producenta w razie problemów) nic nie daje. Proces uruchamiania się zawiesza, a zasadniczo jedyna możliwość przejścia dalej to ustawienie dysku na none. To stara płyta i440BX rocznik '99 i ten typ chyba tak ma.

Rzecz w tym, że kernel BIOS-u nie używa, a GRUB tak.

Offline

 

#10  2011-09-08 23:37:47

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: Problem z BIOS-em

na płycie są 2 porty pata czy 4 szt.
bo mówisz że flash biosu nie wchodzi, tylko jeżeli są 4 porty to 2 dodatkowe są na zewnętrznym kontrolerze tam bez starchu update firmware możesz robić.

co to za dysk ? w sensie jaka pojemność


ja to jestem w zaskoczony ze linux sie zainstalował na dysku którego w biosie nie widać :D tutaj + dla pingwina, zuch chłopak, troche prostując kernel używa biosu jak najbardziej ( no ale jak widać dyski sobie sam obsługuje, o czym nawet nie wiedziałem ;} ), a nawet bios wykrywa jaki system jest odpalany :P, było kiedyś troche szumu bo na niektórych płytach ( foxconn i dfi o tych producentach wiem ) w biosie były blokowane inne systemy niż winda no i przy odpalaniu systemu po instalacji wywalało kernel panic.


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

#11  2011-09-08 23:59:56

  T.N. - Użytkownik

T.N.
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-01

Re: Problem z BIOS-em

No chodziło mi właśnie o to, że kernel do obsługi dysków nie jest zdeterminowany ich ustawieniem w BIOS-ie. Nawiasem mówiąc w Windowsach (przynajmniej tych nowszych) też tak ponoć jest.

Porty IDE są 2, na master/slave, 4 urządzenia, więc zewnętrznego kontrolera nie ma. Zastanawiałem się też czy zakup takowego na PCI nie byłby rozwiązaniem, ale często widać adnotacje, że z tych dysków nie można bootować, więc też mogłyby być problemy.

Dysk to 80 GB WD PATA. I to właśnie pojemność jest problemem, bo te płyty chyba miały jakąś blokadę na 32 GB. Niestety nie ma żadnej zworki, która by ograniczała pojemność, jak to kiedyś w niektórych modelach bywało. Podobno można kombinować z ustawianiem ręcznie wartości, tak żeby pojemność była w BIOSIE widoczna mniejsza, ale u mnie to nic nie daje.

Dlatego pewnie będę się zastanawiał nad zrobieniem jakiegoś Live CD, tylko niestety zupełnie nie jestem obeznany w temacie i nie wiem czy takie coś w ogóle może mieć sens. Na "chłopski rozum" to mi się wydaje, że powinno zadziałać, ale może są jakieś "haczyki" i nic z tego nie będzie. Może ktoś będzie miał sugestie w tym temacie...

Offline

 

#12  2011-09-09 18:06:31

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: Problem z BIOS-em

jak to sie mówi " dać to się  wszystko da " :]

kontrolery na PCI będą musiały mieć swój bios, wtedy jest szansa że będzie można z nich bootować, idąc dalej uogulniając takie które wspierają raid powinny mieć swoj bios :]. Ale modelem nie sypne, dawno tego nie robiłem

myślałem że opcja ograniczenia pojemności nie wchodzi w gre :], da się to zrobić zworkami zwykle nie było problemów później w biosie z tym.
pomyśle i poptrze w domu :P

Ostatnio edytowany przez gindek (2011-09-09 18:07:07)


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

#13  2011-09-09 23:23:58

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Problem z BIOS-em

Na 440 problem większego dysku obchodziło się poprzez stworzenie mniejszej niż 2 gb partycji /boot
EDIT: te 2 gb to strzał - chodzi o to żeby partycja była możliwie najmniejsza ;-)

Ostatnio edytowany przez pasqdnik (2011-09-09 23:26:06)


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)