Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-05-03 22:45:47

  tabi19 - Użytkownik

tabi19
Użytkownik
Skąd: Praszka (Opolskie)
Zarejestrowany: 2010-09-24

Budowa własnej serwerowni

Witam.
Chciałbym zbudować własną mini-serwerownię (opartą o kilka serwerów - 5 + 1 jako router), na owych serwerach chciałbym ćwiczyć różnego rodzaju konfiguracje, uczyć się dokonywania "interwencji" (np. szybkiej wymiany dysku) i ogólnie uczyć się spraw czysto-technicznych, takich jak obsługa łącza od dwóch dostawców (co prawda lokalnych, ale jednak), a także obsługa komputera jako routera itd.

Mam kilka pytań z tym związanych:

1. Chciałbym zakupić szafę serwerową 6u na Allegro, a serwery kupować/składać w obudowach 1u. To dobry wybór czy lepiej inwestować w coś "większego" (jak tak to w co) ?
2. Właśnie.. Serwery kupować jakichś markowych firm typu IBM, DELL, czy składać z części "zdobytych na Allegro" ? Myślę, że opcja 2. jest lepsza, gdyż dodatkowo nauczę się jeszcze czegoś.
3. Gdzie mogę poczytać coś ciekawego na temat zakładania własnych serwerowni, budowy sieci, dobierania klimatyzacji itd. ?
4. Polecicie mi jakąś książkę odnośnie budowy sieci czy ogólnie serwerów / serwerowni ?
5. Jakie konfiguracje serwerów mi polecicie ? Tak, by nie wychodziło to za drogo (do 350 zł / serwer).

To takie pierwsze pytania, które mi się nasunęły..
Nie mam jeszcze takich pieniędzy, aby wszystko od razu kupić, ale stopniowo poszerzałbym swoją "mini-serwerownię" o nowe rzeczy.
Po prostu chciałbym się "pouczyć wszystkiego w praktyce na własnym sprzęcie" ;)

Być może w przyszłości uda mi się załatwić sobie jakieś gwarantowane łącze u "osiedlowego dostawcy", wtedy chciałbym połączyć wszystkie serwery w klaster i stworzyć jakiś mały serwer WWW np..

Proszę o opinie, komentarze.
Pozdrawiam
Grzegorz

Offline

 

#2  2011-05-03 23:09:26

  kuchar - Użytkownik

kuchar
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-16
Serwis

Re: Budowa własnej serwerowni

Ad. 1
Możesz mieć problem ze znalezieniem małej szafy, wystarczająco głębokiej na serwery. Zazwyczaj takie małe szafy są tylko na urządzenia sieciowe.
Ad. 2
Jeżeli chcesz się głównie tym bawić to możesz składać sam, jednak markowe maszyny będą stabilniejsze.
AD. 5
Może być z tym problem, bo sama obudowa rackowa to ok 400 zł. Zależy do czego mają być te serwery. Np. jako storage nie musisz mieć mocnego procka, ale za to sporo miejsca na dyski i względnie dużo RAMu (na cache), a np jako serwer bazodanowy dużo ważniejszy jest procek i RAM niż dyski (ważne żeby były szybkie niż  pojemne)


Linux Registered User # 406343

Routing protocols enable routers to route routed protocols :)

Offline

 

#3  2011-05-04 00:00:16

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: Budowa własnej serwerowni

Witam.
Chciałbym zbudować własną mini-serwerownię (opartą o kilka serwerów - 5 + 1 jako router), na owych serwerach chciałbym ćwiczyć różnego rodzaju konfiguracje, uczyć się dokonywania "interwencji" (np. szybkiej wymiany dysku) i ogólnie uczyć się spraw czysto-technicznych, takich jak obsługa łącza od dwóch dostawców (co prawda lokalnych, ale jednak), a także obsługa komputera jako routera itd

Ja rozumiem że wygrałeś w totka ale ja bym skorzystał z wirtualizacji
Nie ma nic w twoim poszukiwaniu co by nierozwiązało środowisko wirtualizacyjne. No może te dwa łącza i przyjemność z operowania śrubokrętem :)
Jeżeli nawet kiedyś bęðziesz opiekował się dużymi tuzami to dostaniesz podstawowe przeszkolenie jak wyciągnąć lub dodać pamięć masową.
Na wirtualizacji też możesz ćwiczyć szybką wymianę dysku (dodająć plik.img lub go usuwając)
Moim zdaniem strata pieniedzy. Zresztą w firmach już powszechnie stosuje się wirtualizację (nawet tych małych). Jest szybko i wygodnie.

Offline

 

#4  2011-05-04 00:58:37

  sidjestgit - Gość

sidjestgit
Gość

Re: Budowa własnej serwerowni

imo xx maszyn fizycznych to błąd
kup lepiej 1 kompa z nowoczesnym procesorem, spora ilością ramu z więcej niż 1 hdd- 2 karty sieciowe.

wirtualki rób

 

#5  2011-05-04 07:11:16

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Budowa własnej serwerowni

Procesor jakiś xeon albo i7, ze 8 GB ramu, dyski sas jakieś i do tego xen. Powinno latać.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#6  2011-05-04 11:44:35

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Budowa własnej serwerowni

tabi19 napisał(-a):

Witam.
Chciałbym zbudować własną mini-serwerownię (opartą o kilka serwerów - 5 + 1 jako router), na owych serwerach chciałbym ćwiczyć różnego rodzaju konfiguracje, uczyć się dokonywania "interwencji" (np. szybkiej wymiany dysku) i ogólnie uczyć się spraw czysto-technicznych, takich jak obsługa łącza od dwóch dostawców (co prawda lokalnych, ale jednak), a także obsługa komputera jako routera itd.

6 serwerow to troche duzo ... lepiej zejsc do dwoch lub trzech maszyn fizycznych po kilka wirtualek na kazdej ... bedzie zrzeralo mniej pradu, a przedewszystkim mniej grzalo ...

tabi19 napisał(-a):

1. Chciałbym zakupić szafę serwerową 6u na Allegro, a serwery kupować/składać w obudowach 1u. To dobry wybór czy lepiej inwestować w coś "większego" (jak tak to w co) ?

6u to troche malo ... zwlasza ze one na ogol sa jak pisal kuchar plytkie (na serwey to min. 600 lub 800mm glebokosci) ... pozatym warto liczyc miejsce na jakis dodatkowy osprzet (pdu, switch, ...) a jakbys chial miec co w 2u lub 4u to juz jest naprawde ciasno ... mysle ze 12 lub 18u to minimum ...

tabi19 napisał(-a):

2. Właśnie.. Serwery kupować jakichś markowych firm typu IBM, DELL, czy składać z części "zdobytych na Allegro" ? Myślę, że opcja 2. jest lepsza, gdyż dodatkowo nauczę się jeszcze czegoś.

ja bym sugerowal tak jeden lub dwa skladaki reszte jakis firmowych roznych ... bo tam bywaja dosc ciekawe rozwiazania ktore warto zabaczyc ...

tabi19 napisał(-a):

3. Gdzie mogę poczytać coś ciekawego na temat zakładania własnych serwerowni, budowy sieci, dobierania klimatyzacji itd. ?

co do klimy to jej znamionowa moc chlodnicza powinna byc nie mniejsza niz (suma mocy znamionowych serwerow + straty UPSa)*1.4 ... ups to straty ok. 10% mocy pobieranej wiec on tez grzeje

co do zasilania to warto miec dwie niezalezne linie zasilajace oraz UPS-a z bezprzerwowym bypasem (ale to juz dosc profesjonalne a nie domowe rozwiazania)

tabi19 napisał(-a):

5. Jakie konfiguracje serwerów mi polecicie ? Tak, by nie wychodziło to za drogo (do 350 zł / serwer).

za taka kase mozesz na allegro znalezc np. sun v20z (calkiem przyzwoity 2 procesorowy serwerrek 1u, conajmniej do 8GB RAM, 4 sieciowki, 2 dyski hot-plug scsi, troszke upierdliwe, ale dzialajace sprawnie zarzadzanie zdalne z wlasnym portem eth, ...), v40z (2u, 2 zasilacze redundantne, wiecej dyskow) to okolo 450PLN


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#7  2011-05-04 12:09:50

  kaju007 - Użytkownik

kaju007
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-02-20

Re: Budowa własnej serwerowni

Zgodzę się z przedmówcami też zredukowałem serwery fizyczne i postawiłem na jednym esxi parę wirtualnych maszyn i nawet działa. Mało tego ESXi jest darmowy wystarczy się zarejestrować i dostajesz numer :)

Offline

 

#8  2011-05-04 12:52:16

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: Budowa własnej serwerowni

Ja akurat testuję kvm+qemu i jak na razie jestem zadowolony. Nie nazwałbym tego testowania jak w środowisku produkcyjnym ale przyjemność obsługi mi się podoba. Niestety nie na wszystkich prockach da sie ale mój wspiera virtualizację więc cieszę się bardzo. Myślę że kvm narobi trochę szumu na rynku virtualizacji. Jest po prostu przyjemny. nie trzeba odpalać ze specjalnych jajek tylko instalujesz i działa. fajnie by było gdyby ktoś się wypowiedział na temat wydajności z autopsji tego rozwiązania.
Pozdrawiam

Offline

 

#9  2011-05-04 15:28:48

  tabi19 - Użytkownik

tabi19
Użytkownik
Skąd: Praszka (Opolskie)
Zarejestrowany: 2010-09-24

Re: Budowa własnej serwerowni

A opłacałoby mi się rozwiązanie, w którym połączyłbym 3 serwery w klaster i w tym klastrze tworzył VPS'y czy bardziej jednak opłaca się tworzyć VPS'y osobno na każdym serwerze ?

Co mógłbym konkretnie ćwiczyć, mając pod ręką takie 3 serwery + 1 jako router ?

Dziękuję za powyższe komentarze, proszę o nowe ;)
Pozdrawiam

Offline

 

#10  2011-05-04 15:47:42

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Budowa własnej serwerowni

tabi19 napisał(-a):

A opłacałoby mi się rozwiązanie, w którym połączyłbym 3 serwery w klaster i w tym klastrze tworzył VPS'y czy bardziej jednak opłaca się tworzyć VPS'y osobno na każdym serwerze ?

skoro do testowania i nauki - mozesz zrobic tak, a potem inaczej ... na pewno czegos sie nauczysz ...

tabi19 napisał(-a):

Co mógłbym konkretnie ćwiczyć, mając pod ręką takie 3 serwery + 1 jako router ?

to o czym pisales ... to co powyzej (wirtualizacja, klastrowanie, ...) ... rozwiazania wysokiej dostepnosci, routing (nie tylko statyczny) ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#11  2011-05-04 15:50:33

  tabi19 - Użytkownik

tabi19
Użytkownik
Skąd: Praszka (Opolskie)
Zarejestrowany: 2010-09-24

Re: Budowa własnej serwerowni

Ale ogólnie opłaca mi się takie coś, tzn. postawienie tego w domu pod łączem 1,5 Mbps i jednym adresem publicznym, wiadomo, na LAN'ie mogę utworzyć adresów "prawie do woli" + łącze 100 Mbps po kablu będzie, ale opłaci mi się coś takiego czy może lepiej zainwestować w powiedzmy 2-3 VPS'y i na tym ćwiczyć tego typu rzeczy ?

Offline

 

#12  2011-05-04 17:00:02

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Budowa własnej serwerowni

do nauki, eksperymentowania itd daje to na pewno wiecej mozliwosci niz VPS ... do "produkcji" to przy braku mozliwosci zapewnienia odpowiedniego lacza, zasilania i klimy chyba lepszym wyborem bedzie VPS ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#13  2011-05-04 20:58:18

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Budowa własnej serwerowni

Tak jak przedmówcy pisali lepiej zainwestować w 1 maszynę a dlaczego:
- te 5 serverków u1 naprawdę strasznie hałasuje :P
- zaoszczędzisz energie
- na na vps'ach też możesz się bawić w klastry (może trochę mniej realne ale zawsze)
- sprzęt Ci się tak szybko nie zestarzeje
- możesz się bawić routingiem tak samo jak na zestawie kilku maszyn

Fizyczna wymiana dysku nie jest skomplikowana więcej pracy wymaga to aby nie utracić danych i przygotować się na taką sytacje że coś padnie od strony samego systemu

Offline

 

#14  2011-05-08 15:27:31

  grzesiek - Użytkownik

grzesiek
Użytkownik
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2009-03-06
Serwis

Re: Budowa własnej serwerowni

Tak jest, kup porządny sprzęt - jeden - i będziesz mógł tam stworzyć całą sieć. Są też emulatory innych urządzeń np. GNS, które możesz połączyć z tą wirtualną siecią.
KVM jest bardzo dobrym rozwiązaniem do tego, bo możesz odpalić hosta w "tle". Problem w tym, że Windows nie najlepiej na nim chodzi, przynajmniej u mnie.

Lepiej zainwestuj w książki i kurs np. CISCO.

BTW
@tabi19 - twoje pytanie mówi mi, że jesteś wymarzonym klientem dla Apple ;) kup sobie MacBooka Pro i zastąpi on całą tą serwerownie, włącznie z metalową szafą i klimatyzacją.

Offline

 

#15  2011-05-08 18:08:10

  tabi19 - Użytkownik

tabi19
Użytkownik
Skąd: Praszka (Opolskie)
Zarejestrowany: 2010-09-24

Re: Budowa własnej serwerowni

Więc jaki sprzęt do powiedzmy 500zł byście polecili na wirtualizację, zależy mi na tym, by nie pobierało to niewiadomo ile prądu ;)

Coś, co się naprawdę nada dobrze na wirtualizację i ćwiczenie rozwiązań sieciowych.

Pozdrawiam

Offline

 

#16  2011-05-08 18:52:06

  ramsi1986 - Użytkownik

ramsi1986
Użytkownik
Skąd: Oldschool Admin
Zarejestrowany: 2011-04-17

Re: Budowa własnej serwerowni

http://allegro.pl/hp-ml350-g4-rack-xeon-3-0ghz-1gb- … 00715821.html

spróbowałbym coś takiego lub podobne, wybrałem pierwsze lepszego z brzegu z xeonem i miejscami na dyski. Oczywiście 1GB ramu to mało, bo to jest minimum na Xen'a. Mam podobny sprzęt w domu(tylko że w obudowie Tower), nie wiem czy w takiej obudowie do szafy można zarządzać wentylatorami, ale mój serwerek mogę spokojnie trzymać w pokoju, ale niestety na noc muszę wyłączać(za głośny). Dyski do niego można dostać po 50zł/36GB już z kieszeniami.
Nie jest to jakiś świeży i7 czy coś, ale myślę, że do nauki i zabawy za tę cenę jest w miarę dobry.
Btw. to jest tylko przykład sprzętu, nie robię tutaj nikomu reklamy

Jeszcze dochodzi kwestia gdzie chcesz to trzymać. Bo jeśli masz na to miejsce, jakąś piwnicę lub oddzielne pomieszczenie(najlepiej dźwiękoszczelne) to nie ma problemu, ale jak chcesz to mieć w pokoju, to najlepiej samemu poskładać. Jednak w takim serwerze od razu masz cały system zarządzanie przez www, łącznie z podglądem ekranu, wiec od razu odpadają peryferia, które musiałbyś podłączyć do składaka (klawiatura, myszka, monitor), wszystko robisz, ze swojego kompa.

Na początek jednak radziłbym Ci się pobawić VirtualBoxem ma duże możliwości i kilka wirtualnych maszyn będziesz uruchomić na swoim komputerze lub laptopie, ja u siebie na laptopie odpaliłem bez problemu małą sieć (serwer+6 stacji) u już można się uczyć na czymś takim, a dopiero później przechodzić do spraw związanych z samą budową serwerów, klastrami itp.

Ale to tylko moja opinia.

BTW. Jak już zaczniesz budowę spróbuj założyć wątek i opisuj krok po kroku etapy budowy, połączenia wszystkiego, konfiguracji itp. na pewno wielu ludzi na tym skorzysta(między innymi ja) i może być bardzo Ciekawy materiał :D

Ostatnio edytowany przez ramsi1986 (2011-05-08 19:03:23)


Laptop: Lenovo R400 / Intel Core2Duo P8400 2,26 Ghz / 4GB RAM / 160GB SATA3 / Debian SID
Blacha: Intel Core i7-3820 / 32GB RAM / 128GB SSD / 500GB SATA3 7200RPM / Win 7

NIE OSZUKUJMY SIĘ... DEBIAN MA TYLKO JEDNĄ WERSJĘ ==> UNSTABLE (SID)

Offline

 

#17  2011-05-08 20:31:21

  tabi19 - Użytkownik

tabi19
Użytkownik
Skąd: Praszka (Opolskie)
Zarejestrowany: 2010-09-24

Re: Budowa własnej serwerowni

W sumie mam lapka - asus k52jc z prockiem i3 oraz 4gb RAMu. Jakbym na nim zainstalowal Debiana, to jakby na tym chodzila widtualizacja pod tym systemem na xenie ? Pozdrawiam

Offline

 

#18  2011-05-08 20:38:24

  torrentow - Członek Sejmowej Komisji Śledczej

torrentow
Członek Sejmowej Komisji Śledczej
Skąd: z GNU
Zarejestrowany: 2009-11-23

Re: Budowa własnej serwerowni

Kod:

lscpu i cat /proc/cpuinfo

jest Twoim przyjacielem.


Każdy sam sobie szkodzi :)
http://img715.imageshack.us/img715/7104/apt.png

Offline

 

#19  2011-05-08 20:47:27

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: Budowa własnej serwerowni

I pewnie to ten procek - VT-x jest, więc na wirtualkę się nada.

Offline

 

#20  2011-05-08 21:32:37

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: Budowa własnej serwerowni

xen wspiera kvm?

Offline

 

#21  2011-05-08 21:39:49

  tabi19 - Użytkownik

tabi19
Użytkownik
Skąd: Praszka (Opolskie)
Zarejestrowany: 2010-09-24

Re: Budowa własnej serwerowni

Procek w tym lapku to i3-370M. Nada sie ? I jak to rozwiazac technicznie ? Najpierw zainstalowac Debiana, a potem wirtualizacja ? Przypuscmy ze bede mial 4 wirtualki - co moge cwiczyc na tej konfiguracji ? Pozdrawiam

Offline

 

#22  2011-05-08 22:11:52

  ramsi1986 - Użytkownik

ramsi1986
Użytkownik
Skąd: Oldschool Admin
Zarejestrowany: 2011-04-17

Re: Budowa własnej serwerowni

możesz spróbować różne rodzaje klastrów robić, możesz spróbować z hearthbeat (chyba tak to było), albo LVS. To są chyba najpopularniejsze systemy do budowania klastrów, jak już Ci się uda, to uruchom tam WWW i testuj wydajność, symuluj awarie, rób backupy itp.

Ostatnio edytowany przez ramsi1986 (2011-05-08 22:34:16)


Laptop: Lenovo R400 / Intel Core2Duo P8400 2,26 Ghz / 4GB RAM / 160GB SATA3 / Debian SID
Blacha: Intel Core i7-3820 / 32GB RAM / 128GB SSD / 500GB SATA3 7200RPM / Win 7

NIE OSZUKUJMY SIĘ... DEBIAN MA TYLKO JEDNĄ WERSJĘ ==> UNSTABLE (SID)

Offline

 

#23  2011-05-08 23:35:39

  tabi19 - Użytkownik

tabi19
Użytkownik
Skąd: Praszka (Opolskie)
Zarejestrowany: 2010-09-24

Re: Budowa własnej serwerowni

ramsi1986 napisał(-a):

możesz spróbować różne rodzaje klastrów robić, możesz spróbować z hearthbeat (chyba tak to było), albo LVS. To są chyba najpopularniejsze systemy do budowania klastrów, jak już Ci się uda, to uruchom tam WWW i testuj wydajność, symuluj awarie, rób backupy itp.

Ok, a jakie awarie mogę symulować ? ;>
Tzn. w jaki sposób ?

Ostatnio edytowany przez tabi19 (2011-05-09 00:02:33)

Offline

 

#24  2011-05-09 08:09:32

  ramsi1986 - Użytkownik

ramsi1986
Użytkownik
Skąd: Oldschool Admin
Zarejestrowany: 2011-04-17

Re: Budowa własnej serwerowni

wyłączasz jedną wirtualkę i sprawdzasz, czy pozostałe przejmują jej funkcje i obciążenie się dobrze rozkłada, albo kasujesz jakieś dane i sprawdzasz ile czasu zajmie Ci przywrócenie danych z backupu, albo spróbuj bakup i restore całej jednej wirtualki, zmiana wielkości partycji na LVM i dodawanie dysków, a najlepiej daj komuś z forum dostęp do shella i poproś, żeby Ci coś popsuł. Będziesz miał zabawy i nauki na dobry tydzień :D

Ostatnio edytowany przez ramsi1986 (2011-05-09 08:10:03)


Laptop: Lenovo R400 / Intel Core2Duo P8400 2,26 Ghz / 4GB RAM / 160GB SATA3 / Debian SID
Blacha: Intel Core i7-3820 / 32GB RAM / 128GB SSD / 500GB SATA3 7200RPM / Win 7

NIE OSZUKUJMY SIĘ... DEBIAN MA TYLKO JEDNĄ WERSJĘ ==> UNSTABLE (SID)

Offline

 

#25  2011-05-09 12:21:25

  bns - unknown

bns
unknown
Zarejestrowany: 2005-12-25
Serwis

Re: Budowa własnej serwerowni

kuchar napisał(-a):

Ad. 1
Ad. 2
Jeżeli chcesz się głównie tym bawić to możesz składać sam, jednak markowe maszyny będą stabilniejsze.

Na markowych dodatkowo nauczyć się można różnych rozwiązań, które nie złożysz sobie ze zwykłego PC, np. wbudowane moduły do zdalnego zarządzania (ILOM, RDAC, ILO itp)
Co do wymiany sprzętu przy awariach, to po pierwsze masz to w supporcie, przyjeżdża inżynier i robi :) a po drugie właśnie w tych ILOM, RDAC, ILO itp masz logi, alerty i instrukcje jak co wymienić z obrazkami :)


Pozdrawiam,
bns

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)