Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2011-04-28 23:21:40

  bulisoft - Użytkownik

bulisoft
Użytkownik
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2011-04-23

Re: System plików, boot i ogólnie problemy.

Czytam jeszcze o systemach plików i przy JFS piszę, iż jest to 64 bitowy system plików tzn, że trzeba posiadać procesor 64 bitowy aby go obsłużyć czy nie?


PS: Jeszcze chciałbym zapytać czy lepszym rozwiązaniem jest osobna partycja swap czy plik wymiany jak ma to miejsce pod windowsem?

Ostatnio edytowany przez bulisoft (2011-04-28 23:24:22)

Offline

 

#27  2011-04-28 23:30:38

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: System plików, boot i ogólnie problemy.

bulisoft napisał(-a):

trzeba posiadać procesor 64 bitowy aby go obsłużyć czy nie?

Na pewno nie trzeba. Możliwe że w środowisku 64-bitowym działa lepiej, ale nigdy się tym nie interesowałem, także nie wiem.

Co do swapu — ile w ogóle masz RAM-u w kompie i czy zamierzasz korzystać z hibernacji?

Offline

 

#28  2011-04-28 23:42:30

  bulisoft - Użytkownik

bulisoft
Użytkownik
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2011-04-23

Re: System plików, boot i ogólnie problemy.

Na stacjonarnym mam 1GB DDR 400MHz mam swap-a, którego zrobiłem dawno temu gdy miałem jeszcze 512MB, partycja swap-owa ma rozmiar 256MB przydałoby się chyba 512? Na wakacjach przesiądę się na laptopa, który będzie miał co najmneij 4GB pamięci czy wtedy korzystanie ze swapu będzie konieczne? Póki co hibernacji nie używam ale na laptopie pewnie będę.

Offline

 

#29  2011-04-29 00:39:37

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: System plików, boot i ogólnie problemy.

@bulisoft:

Ja w stacjonarce mam obecnie 4 GB + krenel 32bit bigmem (żeby wszystko obsłużyć potrafił) i IMHO swap jest niepotrzebny (wręcz przeszkadza, bo z jakichś dziwnych względów Linux potrafi wrzucać tam pliki nawet jak na 4 GB RAM, zajęte jest powiedzmy 1 GB...) - ale nie wiem jak ma się on do hibernacji bo rzadko korzystam... Arn, można prosić jakieś info na ten temat?

EDIT:

Zapomniałem dodać - zależy rzecz jasna co na kompie chcesz robić, jak jakieś "poważniejsze" rzeczy to nawet 4 GB ramu czasami nie starcza...

Ostatnio edytowany przez Huk (2011-04-29 00:40:47)

Offline

 

#30  2011-04-29 00:52:09

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: System plików, boot i ogólnie problemy.

bulisoft napisał(-a):

ArnVaker dzięki o to mi chodziło, a co do niemożności instalacji windowsa na końcu dysku chyba się z tobą niezgodze, ponieważ nie raz miałem już sytuacje były to co prawda sytuacje awaryjne ale instalowałem windoswsa xp pro 32 na partycji innej niż pierwsza partycja podstawowa.

Bootloader Windows'a XP jest w miarę sprytny i pewnie pozwala instalować system nie tylko na partycjach podstawowych. Działa on podobnie do GRUB'a.
http://pl.wikipedia.org/wiki/NT_OS_Loader

Offline

 

#31  2011-04-29 02:37:54

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: System plików, boot i ogólnie problemy.

Huk napisał(-a):

Arn, można prosić jakieś info na ten temat?

Znaczy co konkretnie? ;) Przy hibernacji (s2disk) zrzut RAM-u zapisywany jest na partycję swap (lub plik swap, ale to już jest bardziej zakręcone i chyba tylko TOI obsługuje wybudzanie z pliku). W miarę logiczne jest zatem, że aby hibernacja zawsze była możliwa, swap musi mieć przynajmniej taką wielkość jak RAM. W praktyce zazwyczaj wystarcza o wiele mniej… kompresja zapisywanego obrazu, czyszczenie buforów itp. :)

Zbooj napisał(-a):

Bootloader Windows'a XP jest w miarę sprytny i pewnie pozwala instalować system nie tylko na partycjach podstawowych.

System — oczywiście. Szkoda tylko, że sam bootloader musi być na podstawowej. xD

Offline

 

#32  2011-04-29 08:48:07

  bulisoft - Użytkownik

bulisoft
Użytkownik
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2011-04-23

Re: System plików, boot i ogólnie problemy.

Komputera używam do normalnej pracy aczkolwiek czasem zdarza mi się coś "narysować" :)
Nawet nie żartujcie bo w życiu nie zrobię swap-a 4GB :P

Offline

 

#33  2011-04-29 09:09:39

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: System plików, boot i ogólnie problemy.

No to raczej można by SWAP olać - a zamiast hibernacji używać SuspendToRam (to chyba swap nie powinno wymagać?), u mnie raz się przydał swap, jak testowałem program do zrównoleglania operacji na macierzach (w ramach zajęć takie coś mieliśmy napisać) - największa macierz zajmowała ponad 4 GB po utworzeniu więc do RAM się nie mieściła ;]

Offline

 

#34  2011-04-29 09:12:11

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: System plików, boot i ogólnie problemy.

SuspendToRam oczywiście nie wymaga… Jednak w tym przypadku RAM cały czas jest używany — komp musi mieć zasilanie kiedy jest uśpiony.

Offline

 

#35  2011-04-29 09:33:05

  panjandrum - Użytkownik

panjandrum
Użytkownik
Skąd: Lublin/Kraków
Zarejestrowany: 2009-03-20

Re: System plików, boot i ogólnie problemy.

Huk napisał(-a):

@bulisoft:

Ja w stacjonarce mam obecnie 4 GB + krenel 32bit bigmem (żeby wszystko obsłużyć potrafił) i IMHO swap jest niepotrzebny (wręcz przeszkadza, bo z jakichś dziwnych względów Linux potrafi wrzucać tam pliki nawet jak na 4 GB RAM, zajęte jest powiedzmy 1 GB...)...

Linux ma ustawiony domyślnie "swappiness" na 60. Podobno, nie wiem jak to jest teraz, dla dużej ilości pamięci kernel źle przeliczał tą wartość przez co za często był używany swap, ale można ją zmniejszyć, np. do 5.
Ja osobiście nie korzystam ze swapu przy 1GB ramu, ale też nie korzystam z hibernacji.


obshutdown - Opedbox shutdown dialog

Offline

 

#36  2011-04-29 10:08:46

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: System plików, boot i ogólnie problemy.

W patchsecie -ck ustawiany jest domyślnie na 0: http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/people/ck/pa … ppiness.patch. :)

Offline

 

#37  2011-04-29 21:13:55

  thalcave - prawie jak admin

thalcave
prawie jak admin
Skąd: odległa galaktyka
Zarejestrowany: 2007-05-17

Re: System plików, boot i ogólnie problemy.

ArnVaker napisał(-a):

thalcave napisał(-a):

I nie ma różnicy między systemem 32bitowym a 64bitowym w ilości partycji podstawowych.

No bo to system instaluje się przecież na partycjach, a nie partycje w systemie. :)

ja to wiem ;)

bulisoft napisał(-a):

Nawet nie żartujcie bo w życiu nie zrobię swap-a 4GB :P

przy dzisiejszych dyskach 4GB na swap to w sumie nie jest tragedia. Ja taki mam :P
Lepiej ciut za dużo niż potem żałować :)


linux register user: 484281
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards

Offline

 

#38  2011-04-29 21:18:14

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: System plików, boot i ogólnie problemy.

thalcave napisał(-a):

ja to wiem ;)

Ja wiem, że Ty wiesz. :) Ot tak tylko napisałem…

Offline

 

#39  2011-04-30 11:33:43

  bulisoft - Użytkownik

bulisoft
Użytkownik
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2011-04-23

Re: System plików, boot i ogólnie problemy.

Wczorajszy dzień zakończyłem problemami a zaczęło się to tak: instalowałem system z trybu experta, załadowałem moduły do reiserFS udało mi się stworzyć partycję na reiserFS wszystko było cacy, instalacja się skończyła zaczęła się instalacja GRUB-a i już zaczęły się przygody :) Czerwony ekran, że nie można ble ble ble, pierwsze skojarzenie było takie, że może flaga rozruchowa nie może być na partycji reiseFS myślę sobie niech stracę, zrobiłem podstawowa na 200MB ext2 dla boot-a nastepnie rozszerzoną na, której '/' na reiserFS i swap-a, instaluje system i ten sam problem, w końcu zasnąłem przy komputerze rano zainstalowałem na innej partycji windowsa aby móc tu cokolwiek napisać bo już nie wiem o co mu chodzi wrrr :D

Ostatnio edytowany przez bulisoft (2011-04-30 11:34:44)

Offline

 

#40  2011-04-30 13:22:32

  thalcave - prawie jak admin

thalcave
prawie jak admin
Skąd: odległa galaktyka
Zarejestrowany: 2007-05-17

Re: System plików, boot i ogólnie problemy.

Szczerze to nie wiem co może być błędem... odpaliłem na qemu instalkę Debiana Squeeze i ustawiłem partycje:
/boot ext2
/  Reiserfs

I system się przed chwilą uruchomił. Spróbuj może GUB zainstalować na partycji /boot nie w MBR i ustaw na niej flagę boot.


linux register user: 484281
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards

Offline

 

#41  2011-04-30 14:44:18

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: System plików, boot i ogólnie problemy.

Czasem jakieś śmieci w mbr przeszkadzają, można spróbować wyczyścić sekcję bootloadera przed instalacją.

Offline

 

#42  2011-04-30 19:39:31

  bulisoft - Użytkownik

bulisoft
Użytkownik
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2011-04-23

Re: System plików, boot i ogólnie problemy.

thalcave zawsze podczas instalowania gruba wyskakiwał komunikat gdzie go zainstalować, tym razem nie pojawił sie komunikat.
ArnVaker szczerze mówiąć nie wiem jak to się robi, możesz mi podać jakieś komendy?

Offline

 

#43  2011-04-30 19:47:28

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: System plików, boot i ogólnie problemy.

Kod:

dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=446 count=1

Zamiast sda oczywiście podstawiasz inny dysk, jeśli o inny chodzi. W sumie po Twoim ostatnim poście wątpię żeby to pomogło, to raczej wygląda na problem z obrazem instalacyjnym… Instalowałeś już wcześniej z niego? Jaka wersja? Z obrazami testinga często bywają różne problemy.

Offline

 

#44  2011-04-30 19:54:28

  bulisoft - Użytkownik

bulisoft
Użytkownik
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2011-04-23

Re: System plików, boot i ogólnie problemy.

Wiesz co instalowałem w sumie już 2 razy i problemów z sama instalacja nie było, za 1 razem null problemów za 2 razem problem z samym grubem reszta OK, wersja 6.0.1 netinst obecnie jestem u rodziny i nie mam dostępu do komputera w poniedziałek postaram się postawić system od nowa.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)