Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#276  2013-03-07 16:50:57

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: GNOME 3

Minio napisał(-a):

Poza tym zainstalowałeś system przez debootstrap, o którym wiadomo, że produkuje niestandardowe systemy

Tu się nie zgodzę :)

Debootstrap instaluje to co mu się każe.
Jeśli trzymamy się jednej wersji systemu to innej nam nie zainstaluje.


Na obecną chwilę nie ma większej różnicy między Wheezym a Sidem natomiast w experimental to już ho ho.
Pojedyncze paczki można śmiało instalować z experimental ale takie krowiaste środowiska jak gnome3 to już może być mętlik.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#277  2013-03-07 17:45:39

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: GNOME 3

ilin napisał(-a):

Minio napisał(-a):

Poza tym zainstalowałeś system przez debootstrap, o którym wiadomo, że produkuje niestandardowe systemy

Tu się nie zgodzę :)

Debootstrap instaluje to co mu się każe.

Debootstrap wymaga ręcznej ingerencji w wiele elementów systemu i uzyskany efekt będzie inny, niż gdyby skorzystać z płyty instalacyjnej (nawet w trybie eksperta). Właśnie to miałem na myśli pisząc o „niestandardowych systemach”.
Nie chodzi o to, że przy pomocy debootstrap nie można utworzyć stabilnego systemu, ale o to, że o wiele łatwiej jest coś spieprzyć.

Offline

 

#278  2013-03-07 18:51:24

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: GNOME 3

Minio napisał(-a):

Debootstrap wymaga ręcznej ingerencji w wiele elementów systemu i uzyskany efekt będzie inny, niż gdyby skorzystać z płyty instalacyjnej

Dlaczego inny ?

Wszystko zalezy od metody postępowania.
Należy pamietać ,że za debootstrap nie biorą się początkujący.

Np

Kod:

debootstrap --arch i386 testing /mnt/lin http://ftp.debian.org/debian/

Po chroocie

Kod:

aptitude update
aptitude install locales
dpkg-reconfigure locales
aptitude search linux-image
aptitude install linux-image-xxxx
aptitude install task-kde-desktop task-polish-kde-desktop grub-pc

Wszystko co nam pozostaje to zainstalować grub ,napisac fstab dodac użytkowników i ustawic hasła.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#279  2013-03-07 19:09:55

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: GNOME 3

ilin napisał(-a):

dodac użytkowników

Oraz trochę pocackać się z grupami, żeby mieć dźwięk, bez problemu montować itd. Wiem, bo nie tak dawno przerabiałem to na laptopie. :)

Nie to, że debootstrap jest zły, ale faktem jest, że normalny instalator pewne rzeczy ułatwia.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#280  2013-03-09 11:33:32

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: GNOME 3

No i po prawie półtora roku przeprosiłem się z GNOME 3. Po kilku godzinach googlowania (czyt. szukania jak skonfigurować rzeczy oczywiste) nawet da się tego używać ;-)


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#281  2013-03-09 12:44:49

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: GNOME 3

Minio napisał(-a):

Jacekalex napisał(-a):

Wheezy ma być stabilny za kilka miechów?

W Wheezym nie ma:
- kernela 3.8
- Cinnamon
- Westona
- GNOME 3.6
Poza tym zainstalowałeś system przez debootstrap, o którym wiadomo, że produkuje niestandardowe systemy.

Narobiłeś sobie syfu w systemie i zrzucasz to na karb rzekomej niestabilności Wheezy.

Nie ma żadnego syfu, bo debootstrap pociągnął czystego Wheezy.
Potem w chroocie trzeba doinstalować jajo, przeszukałem wersje, i zainstalowałem: vmlinuz-3.8-trunk-amd64  an czystym Wheezy, i system chodził w konsoli, wszystko sprawdziłem.
Cyrk z udevem zaczął się w momencie, jak zmieniłem sysvinit na systemd, ale  opanowałem go dosłownie za chwilę.
Udev też zatrzymywał się w momecie, jak wykonywał alsactl restore
(nie wiem, co za mądrala do udeva wsadził skrypt alsy, jeśli alsa ma własny skrypt startowy, który robi dokładnie to samo.),
w każdym razie ten babol miałem też w Gentoo, po którejś aktualizacji udeva, ale zniknął po dwóch dniach, z następną aktualizacją.

Także nie ma tu na etapie instalacji żadnego błędu, którego nie da się za chwilkę naprawić.
Jak już te cyrki konsolowe się skończyły, i system śmigał w konsoli bez żadnej wpadki, zainstalowałem sobie Gnome3 - i zonk.
Jak że postanowiłem sobie dokładnie przetestować nouveau, zostawiłem ten sterownik.
Gnome3 nie wstało, myślę sobie - trzeba w nouveau akcelerację zrobić, zainstalować sterowniki Galium, i dri, no to do roboty.
Tak też zrobiłem, dorzuciłem jeszcze Xfce4, i jak na Xfce4 już była akceleracja, i dało się Compiza odpalić, włączam Gnome3 - a tu kicha, wywala się przy uruchomieniu, i wraca do GDM z komunikatem, że sesja trwała mniej, niż 10 sekund (celowo nie instalowałem trybu fallback, bo nie był mi do niczego potrzebny).

Więc dodałem repo experimental, i zainstalowałem Gnome-3.6  z experimental, ten się uruchamia i działa, nawet dość stabilnie, ale trzy razy wolniej, niż Xfce, i dwa razy wolniej  niż KDE na nouveau
( na Gentoo, bo na Debianie Kwin w ogóle nie potrafi wstać z Nouveau, i po włączeniu jest pusty ekran).

Także deboostrap okazał się znacznie trudniejszy od gotowego obrazu instalacyjnego, ale jednak nie widziałem żadnego błędu, którego nie można opanować w ciągu kilku minut, jak ktoś wie, od czego zacząć i gdzie szukać.

Nouveau zostawiłem właśnie po to, żeby sprawdzić, jak się sprawuje Wayland i Weston z KMS, na razie na jakimś lekkim systemie, bez żadnych hardcorowych zabezpieczeń, i dlatego,
że  nie chcę sobie z powodu takich testów bajzlu na Gentoo robić.

W każdym razie moje uwagi dotyczące udeva  zrodziły się z tąd, że nie są to nowe babole, już takie widziałem i w Debianie i w Gentoo wcześniej, zastanawia mnie tylko dlaczego można je spotkać przez tak długi czas w systemie, który ma chyba najliczniejszą grupę developerów w całym ekosystemie linuxowym.

Zwłaszcza błąd z mtp-probe, raz mi to wyskoczyło z pół roku temu po aktualizacji Squeeze >> Wheezy na x86. teraz stawiam z debootstrap x86-64 , i błąd wyskoczył po instalacji systemd, który podobno jest "świetlaną przyszłością" Linuxa.

I nie taka gimnastyka z Wheezym dla mnie problemem, bo to system do testów, także niejedno jeszcze się w nim zdarzy, natomiast mam wrażenie, że Debian troszkę zaczyna "ubuntowieć" pod względem niektórych rozwiązań.
Co mnie z resztą niezmiernie dziwi.

I tylko się zastanawiam, jakby tak czy to aktualizował wydanie, jak ja pół roku temu, czy stawiał system z debootsrap, ktoś, kto nie spędził ostatnich 6 lat w Linuxie, to byłby płacz i zgrzytanie zębów.

Mnie to ani ziębi, ani grzeje, bo zawsze majstrując w jednym systemie, mam na drugiej partycji sprawny system Linux, który mogę w każdej chwili uruchomić.

A np kernel 3.8 trunk do Wheezyego wziąłem nie dlatego, żeby szaleć, tylko dlatego, że mam w tej chwili

Kod:

Linux version 3.8.2-gr2 (root@localhost) (gcc version 4.6.3 (Gentoo Hardened 4.6.3 p1.5, pie-0.5.2) ) #6 SMP PREEMPT Fri Mar 8 15:09:41 CET 2013

i jajo 3.8.2 chodzi bez żadnych problemów, więc niekoniecznie mam się czego obawiać, a jak chcę testować ster nouveau, to sens ma tylko najnowsze istniejące jajo, z najnowszą wersją tego sterownika.

Powiadam tylko, że stabilne wydanie Wheezy już na horyzoncie, a wygląda na to, że najważniejsze babole są łatane w ostatniej kolejności, dokładnie odwrotnie, niż w Gentoo, gdzie np Udev jest obiektem specjalnej troski. :D

Wheezy juz chodzi, Gnome-shell chodzi, odpaliłem też te rozszerzenia fripper, okazuje się, ze jest do tego programik, pod polską nazwą w ustawieniach Gnome.
Muli to niemiłosiernie, jeden banalny przykład:
Gnome-terminal:
Na Xfce z Compizem chodzi normalnie, uruchomiony na Mate z Compizem chodzi normalnie, na Gshell frippery  są kilku sekundowe lagi między wpisaniem a wyświetleniem polecenia.
Wszystkie środowiska działają na tym samym systemie i tych samych sterownikach, żeby było sprawiedliwie. ;)

Ciekaw też jestem jednej rzeczy:
Xfce zaczyna migrować na Gtk3, od wersji 4.12 ten proces zacznie się na poważnie.
Zastanawiam się, czy też cały system zostanie oparty na wątpliwej jakości javascripcie, jak Gnome-shell
Bo js, na stronach internetowych się sprawdza, ale w środowiskach graficznych systemów operacyjnych nie jest to ani szybkie ani zbyt stabilne rozwiązanie, mam wrażenie, że to po prostu nie ten target.

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-03-09 12:49:27)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#282  2013-03-16 12:11:30

  arturek - Członek DUG

arturek
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-08-19

Re: GNOME 3

Do experimental zaczyna wchodzić Gnome 3.8 (obecnie 3.7.91)

http://www.0d.be/debian/debian-gnome-3.8-status.html

tak teraz mi się wydaje ze po wydaniu Wheezy
do Sida i Jessie wejdzie Gnome 3.8 z pominięciem 3.6

Ostatnio edytowany przez arturek (2013-03-16 12:13:58)


Debian “trixie” Xfce

Offline

 

#283  2013-03-16 19:00:46

  Pakos - Członek DUG

Pakos
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-06-12
Serwis

Re: GNOME 3

oby bo juz zazdrosc gdy ciagle 3.4 ;p

Offline

 

#284  2013-03-16 21:39:45

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: GNOME 3

Spokojnie z tym Gnome, jaracie się wersją 3.8, a tymczasem widzę, że to Gnome, co wersja, to jest bardziej zacofane, i mniej funkcjonalne.
Jak tak dalej pójdzie, to wersja 4.6 będzie skladała się z niczego. :DDD

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-03-16 21:50:29)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#285  2013-03-16 22:01:04

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: GNOME 3

[spam]Już za rok GNOME ma przypominać bardziej Fluxboxa niż to Gnome co znamy w wersji 2!!! Pytanie tylko, czy jeśli devovie Fluxboxa rozwijają go pod kątem pod jakim rozwijają, to czy nie okaże się on lepiej do tego dostosowany... [/spam]


ilin napisał
"DUG to tez moja mała ojczyzna"

Offline

 

#286  2013-03-16 22:14:50

  Pakos - Członek DUG

Pakos
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-06-12
Serwis

Re: GNOME 3

Jacekalex napisał(-a):

Spokojnie z tym Gnome, jaracie się wersją 3.8, a tymczasem widzę, że to Gnome, co wersja, to jest bardziej zacofane, i mniej funkcjonalne.
Jak tak dalej pójdzie, to wersja 4.6 będzie skladała się z niczego. :DDD

to nam tty* zostanie wtedy :P

Offline

 

#287  2013-03-16 22:59:14

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: GNOME 3

Niektórzy i na tty już ataki przypuszczają: http://siduction.org/index.php?name=PNphpBB2&fi … ic&t=3299 :P

Offline

 

#288  2013-03-16 23:49:28

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: GNOME 3

Nie martwcie się, znalazłem rozwiązanie idealne

http://michael-prokop.at/computer/images/screeni_twin.png

Fervi

Offline

 

#289  2013-03-24 22:59:51

  icywind - Nowy użytkownik

icywind
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-24

Re: GNOME 3

Jacekalex napisał(-a):

Spokojnie z tym Gnome, jaracie się wersją 3.8, a tymczasem widzę, że to Gnome, co wersja, to jest bardziej zacofane, i mniej funkcjonalne.
Jak tak dalej pójdzie, to wersja 4.6 będzie skladała się z niczego. :DDD

Ja ostatnio testowałem nowsze Gnome i nie widzę tego słynnego okrajania funkcjonalności, wręcz przeciwnie, widzę wiele nowych. Bardzo mi się nie podoba, że niektóre czynności (np. zmiana tapety) mają wymagać dodatkowego kliknięcia i to właściwie wszystko co mi się nie podoba.
Nautilus na którego najbardziej się narzeka dostał świetnego kopa. Wyszukiwanie w nim plików jest błyskawiczne, wystarczy zacząć pisać nazwę. Wcale nie jest okrojony z funkcjonalności, standardowe menu zostało zmienione na takie wyświetlające się po kliknięciu w nazwę aplikacji na górnym pasku (nie wiem jak to się fachowo nazywa). Zamienili menu w wielu innych programach więc radzę sprawdzać jeśli czegoś brakuje ;)
To co mnie bardzo zdziwiło to aby mieć opcje stworzenia pustego pliku trzeba coś wsadzić do katalogu 'szablony"

Jeśli ktoś nie lubi ani nie polubi gnome shell i woli panele w 3.8 można będzie przełączyć się na tryb klasyczny!

Ostatnio edytowany przez icywind (2013-03-24 23:15:11)

Offline

 

#290  2013-03-24 23:07:36

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: GNOME 3

icywind napisał(-a):

Jeśli ktoś nie lubi i nie polubi gnome shell i woli panele w 3.8 można będzie przełączyć się na tryb klasyczny!

A to nie miało/ma wylecieć?

Offline

 

#291  2013-03-24 23:14:09

  icywind - Nowy użytkownik

icywind
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2013-03-24

Re: GNOME 3

yossarian napisał(-a):

icywind napisał(-a):

Jeśli ktoś nie lubi i nie polubi gnome shell i woli panele w 3.8 można będzie przełączyć się na tryb klasyczny!

A to nie miało/ma wylecieć?

Wylatuje obecny tryb fallback i zamiast tego będzie tryb klasyczny.
http://blogs.gnome.org/mclasen/2013/01/25/gnome-3-7 … halfway-mark/

Jest to tak naprawdę Gnome Shell + kilka dodatków pobłogosławionych przez twórców gnome

Offline

 

#292  2013-03-24 23:18:58

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: GNOME 3

Ciekawa koncepcja.

Offline

 

#293  2013-03-24 23:47:13

  tekn - Użytkownik

tekn
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-22

Re: GNOME 3

Może jeszcze uratają tego GNOMA :) Narazie jestem zadowolony z xfce, które z wersje na wersje jest coraz lepsze, ale jednak brakuje paru ficzerów (chociaż można się poratować compizem).

Offline

 

#294  2013-03-25 01:08:51

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: GNOME 3

Litości, to E17 dzieli i rządzi :P

No, może nie w kwestii aplikacji :D

Fervi

Offline

 

#295  2013-03-28 12:32:25

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: GNOME 3

Gnome 3.8 zaczyna wchodzić do experimental.
Na pierwszy rzut oka wydaje się bardziej żwawe.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#296  2013-03-28 22:42:07

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: GNOME 3

Jest ten nowy tryb klasyczny w debianowej wersji?

Offline

 

#297  2013-03-29 08:15:17

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: GNOME 3

Na razie jeszcze nie ma.
Ono jest jeszcze niekompletne.
Wogóle czysto nie wchodzi.

Żeby je zainstalować musiałem zrobić

Kod:

aptitude -t experimental safe-upgrade

Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#298  2013-03-29 16:55:54

  Pakos - Członek DUG

Pakos
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-06-12
Serwis

Re: GNOME 3

dziala to jakos w miare stabilnie?

Offline

 

#299  2013-03-29 17:14:34

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: GNOME 3

W miarę :)

Poza pulseaudio ,które wiecznie wariuje.

Za wczesnie aby coś powiedzieć.
Muszą je do pełna doładować w experimental.
Nie wszystko sie da zainstalować.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#300  2013-05-22 16:54:17

  tajwan - mega boss

tajwan
mega boss
Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2010-03-30

Re: GNOME 3

Jak zobaczyłem to gnome to pierwsza myśl no kurde UNITE a potem prawie Win8 wsumie było by ok dosyć ciekawe ale mój komp to nie rakieta więc przełączyłem sie do klasycznego gnome.

Ostatnio edytowany przez tajwan (2013-05-24 03:20:10)


NIGDY WIĘCEJ TESTING Z KTÓRYM SĄ SAME PROBLEMY !!!

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)