Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-03-28 16:42:07

  r3d - Użytkownik

r3d
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-03-24

Finch - szyfrowanie rozmów gg

Witam

Nie będe śmiecił i zakładał nowego tematu, podepnę się tutaj.  Moje pytanie dotyczy finch-a.  Szukam rozwiązania ustawienia szyfrowania rozmowy (GG) i jakoś nie mogę znaleźć, byłbym wdzięczny za podpowiedzi.

// a właśnie, że założysz temat -- azhag

Ostatnio edytowany przez azhag (2011-03-28 19:25:27)


onlyLINUX

Offline

 

#2  2011-03-28 21:12:45

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Finch - szyfrowanie rozmów gg

Nie wiem, jak finch bo nie używam, ale pidgin ma własny standard (podobno zgodny z OTR), i między pidginami to działa w każdej sieci, gadu też.

Poza tym napisz, o które szyfrowanie Ci chodzi, bo są 2 standardy od siebie niezależne:
1. Szyfrowanie połączenia z serwerem gadu przez ssl, na serwerze wiadomość jest odszyfrowana, do rozmówcy idzie szyfrowana lub nie, to zależy od komunikatora rozmówcy. - Moim zdaniem wielkiego sensu to nie ma.

2. Szyfrowanie między rozmówcami z użyciem pary kluczy publiczny/prywatny, wtedy przez serwer przechodzi wiadomość zaszyfrowana, tu dominują standardy OTR, jabberowy standard XEP-0027 - do Pidgina jest do tego wtyczka, i np obecne w Kadu szyfrowanie QCA.

Standard OTR działa w sieci gadu bez problemu, między komunikatorami, które go obsługują.
To bardzo sensowna forma szyfrowania, pojawiają się  jednak kłopoty między różnymi typami  komunikatorów, o ile się nie mylę, jedynie słuszny klient gadu10 nie ma z podobnymi wariacjami na temat szyfrowania nic wspólnego. ;)

Co do ssl w gadu, - to biblioteka libgadu w najnowszej wersji ma support ssl.

Kod:

qlist -IvU libgadu
net-libs/libgadu-1.10.1 (gnutls ssl static-libs threads)

To w Gentoo.

Pozdrawiam
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2011-03-29 21:21:03

  r3d - Użytkownik

r3d
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-03-24

Re: Finch - szyfrowanie rozmów gg

Dzięki za odp. Jacekalex

Chodzi mi o wtyczkę w pidginie Pidgin-Encryption (peer to peer)
(Szyfrowanie za pomocą szyfru RSA z kluczami do 4096 bitów używając biblioteki kryptograficznej Mozilli.)

Po odpaleniu finch-a niestety nie mam jej na liście wtyczek, może da się sie to jakoś ustawić w configu .gntrc  ?


onlyLINUX

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)