Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-03-10 08:27:37

  parrotlarch - Członek DUG

parrotlarch
Członek DUG
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2007-06-08

[Solved] Wielokrotne wybudzanie z hibernacji

Mam taki mały problemik odnośnie hibernacji. Zmieniłem kilka miesięcy temu laptopa na taki, który najwidoczniej lubi się z Debianem, bo usypianie i hibernacja za pomocą pm-utils (mam pm-suspend i pm-hibernate dodane do menu fluxboxa) dziala idealnie i za każdym razem. Problem jest tej maści, że gdy w ogóle nie wyłączam kompa tylko za każdym razem hibernuję, to co co kilka (około 5-8 hibernacji, muszę to jeszcze dokładnie sprawdzić) system nie wstaje mi z zahibernowanego zrzutu na partycji swap, tylko uruchamia się na świeżo. Jak napisałem - nie jest to wielki problem, bo właściwie nigdy nie zostawiam pootwieranych dokumentów, czy innej rozgrzebanej roboty, a hibernuję, bo lubię jak mi się budzi 19 sekund zamiast 26, jak mi się pcmanfm odpala sekundę zamiast 3 (pierwsze uruchomienie na świezo uruchomionym systemie), czy openoffice sekundę zamiast 10 (pierwsze uruchomienie). Zastanawiam się, czy swap może się jakoś zapychać, czy co? Dodam tylko, że mam 4 GB ramu i swap jakieś 4,5 GB, czyli jak łatwo policzyć nie dwukrotnie większy, ale jak widać działa. Miał ktoś taki problem? Myślicie, że zwiększenie swapa do np 8 GB może coś pomóc (czego wolałbym nie robić, bo zrobię to kosztem trzeciej partycji z systemem, na której co raz stawiam jakiś systemik jako poligon doświadczalny)?

Ostatnio edytowany przez parrotlarch (2011-03-31 16:21:27)


Linux Registered user 437054

Offline

 

#2  2011-03-11 15:28:14

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: [Solved] Wielokrotne wybudzanie z hibernacji

parrotlarch napisał(-a):

Zastanawiam się, czy swap może się jakoś zapychać, czy co?

Wątpię, gdyby nawet było to możliwe, to wywalałby się już przy zapisywaniu zrzutu. Jakiej metody hibernacji w ogóle używasz (obecnie dostępne są trzy: uswsusp, standardowa z jądra oraz tuxonice) i gdzie masz zdefiniowaną partycję resume (z poziomu bootloadera, w initrd czy w konfigu kernela)?

Offline

 

#3  2011-03-11 16:57:54

  parrotlarch - Członek DUG

parrotlarch
Członek DUG
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2007-06-08

Re: [Solved] Wielokrotne wybudzanie z hibernacji

mam w /boot/grub/grub.cfg dopisaną partycję swap (resume=/dev/sda9). Żeby działała hibernacja mam skonfigurowane sudo i dodane do menu fluxboxa polecenie pm-hibernate. Nie mam zainstalowanego uswsusp, ani tuxonice.

Edit:
Chwilowo nie mogę podejrzeć problemu, bo się nie chce pojawić. Liczyłem specjalnie i ostatnie 15 hibernacji wybudzeń poszło bez najmniejszego problemu.

Ostatnio edytowany przez parrotlarch (2011-03-11 17:05:37)


Linux Registered user 437054

Offline

 

#4  2011-03-26 23:37:04

  parrotlarch - Członek DUG

parrotlarch
Członek DUG
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2007-06-08

Re: [Solved] Wielokrotne wybudzanie z hibernacji

Właśnie miałem okazję kilka razy obserwować problem i wygląda to tak, że hibernuje się pięknie, ale coś idzie nie tak podczas samego wznawiania. Zaczyna się normalnie, bios mówi system resuming, wybiera mi zrzut systemu ze swapa, myśli chwilę i w momencie kiedy za kilka chwil powinienem zobaczyć pulpit - system uruchamia mi się ponownie. Najdziwniejsze jest to, że nie za każdym razem tak się dzieje.

Ostatnio edytowany przez parrotlarch (2011-03-26 23:37:31)


Linux Registered user 437054

Offline

 

#5  2011-03-27 00:09:14

  NIC - Członek DUG

NIC
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-12-25
Serwis

Re: [Solved] Wielokrotne wybudzanie z hibernacji

Teoria 1:
coś kłóci się z zegarem systemowym (RTC, itp.)

przydałoby się logi, a z tym już ciężko...
Ale nie... Tobie tylko system operacyjny uruchamia się na nowo czy komputer restartuje?  Jeśli to pierwsze to jakieś logi będą.

Teoria 2: błąd w pm-utils
potestuj czy tak samo dzieje się z:
echo disk > /sys/power/state
echo mem > /sys/power/state
(przy tym sposobie może zajść potrzeba ustawiania zegara systemowego po wybudzeniu, i inne takie drobiazgi [choć bardzo potrzebne])


Stronka-dom: http://titek.victorygames.pl
Jabber: nic@jabster.pl
Hobby: kompilowanie Linuksa, Bluetooth
Dystrybucja: żadna, bliski krewny LFS, składak

Offline

 

#6  2011-03-27 20:47:35

  parrotlarch - Członek DUG

parrotlarch
Członek DUG
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2007-06-08

Re: [Solved] Wielokrotne wybudzanie z hibernacji

A propos restartu to restartuje się komputer...  bo widzę powitanie Samsunga w biosie i wybór systemów w grubie. A możesz rozwinąć myśl z tym zegarem systemowym? Bo mam godzinną różnicę czasu z Windowsie i Debianie, z która już dałem sobie spokój.


Linux Registered user 437054

Offline

 

#7  2011-03-27 22:12:26

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: [Solved] Wielokrotne wybudzanie z hibernacji

obstawił bym swap, jednak jedyny argument na to, to, że samemu hibernowałem i raz wstawał (gdy nie było za dużo/żadnych aplikacji odpalonych) a raz nie (gdy na desktopie był eclipse odpalony od paru/nastu godzin), ale nie potwierdzę tego, czy to, że mi się swap przepełniał przy hibernacji. po starcie ponownym, po hibernacji, dysk mieli mieli mieli i albo wystartuje, albo mignie ekranem i wisi.

Offline

 

#8  2011-03-28 09:21:55

  parrotlarch - Członek DUG

parrotlarch
Członek DUG
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2007-06-08

Re: [Solved] Wielokrotne wybudzanie z hibernacji

Ale chodzi ci o jego wielkość? Bo zwiększyłem swap do 8,3 GB.... czyli ponad 2x mój ram.


Linux Registered user 437054

Offline

 

#9  2011-03-28 10:27:00

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: [Solved] Wielokrotne wybudzanie z hibernacji

Tak, wielkość (tak się domyślam). Ale może nie być tylko to.

BTW spośród możliwych typów partycji jest i też jakaś do hibernacji: a0 IBM Thinkpad hi..bernation.

Offline

 

#10  2011-03-28 12:50:51

  tm - Użytkownik

tm
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-06

Re: [Solved] Wielokrotne wybudzanie z hibernacji

Proponuję zainstalować uswsusp i przetestować.

Offline

 

#11  2011-03-28 17:44:37

  parrotlarch - Członek DUG

parrotlarch
Członek DUG
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2007-06-08

Re: [Solved] Wielokrotne wybudzanie z hibernacji

Sprawdzałem i z uswsusp dokładnie tak samo.


Linux Registered user 437054

Offline

 

#12  2011-03-29 17:07:52

  parrotlarch - Członek DUG

parrotlarch
Członek DUG
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2007-06-08

Re: [Solved] Wielokrotne wybudzanie z hibernacji

Chyba znalazłem rozwiązanie! Przede wszystkim nie napisałem, że do zarządzania energią używam xfce4-power-manager'a, który z kolei korzysta z hal'a (nikt o to nie zapytał, a ja nie miałem pojęcia, ze to ważne). Podejrzałem na innym kompie z KDE (które chyba właśnie korzysta z hal'a) zawartość /boot/grub/grub.cfg i zauważyłem, że tam dyski są określone przez uuid i nie ma w ogóle zapisu resume=scieżka_do_swap. Problemem u mnie chyba była zawartość /etc/default/grub. Miałem tam odhaszowaną linijkę

Kod:

GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

po jej zahaszowaniu i wywaleniu resume=... z /boot/grub/grub.cfg system pięknie budzi się z hibernacji za każdym razem (na razie testowałem około miliona razy). Sprawdzałem i jeżeli dodać do /boot/grub/grub.cfg ścieżkę do swap, to błąd znowu powraca. Jak nie używa się menedżera zarządzania energią korzystającego z hal'a (próbowałem dla testu wywalić hal'a) to można mieć w grubie zapis o ścieżce do swapa.

Ostatnio edytowany przez parrotlarch (2011-03-29 17:09:20)


Linux Registered user 437054

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)