Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-12-11 09:33:13

  marian6 - Użytkownik

marian6
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-01-08

Architektura 64-bitowa

Witam. Posiadam sprzet mogący pracować na wyzej wymienionej architekturze i zastanawiam sie nad przejsciem na nia z i386. Ostatnio zauważyłem ze duzo osób na forum takową posiada, Moje pytanie- czy warto? jakie są  plusy i jakie minusy takiej zmiany?Wiem temat był wałkowany ale może coś sie pozmieniało w tym  temacie. Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez marian6 (2010-12-11 09:35:14)

Offline

 

#2  2010-12-11 09:42:07

  pioki - Użytkownik

pioki
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-10

Re: Architektura 64-bitowa

A jaki dokładnie masz sprzęt? Główna korzyść to możliwość obsługi większej ilości pamięci i lepsze wsparcie dla twojej architektury, minusem są problemy z kompatybilnością niektórych starszych programów. Czy po przesiadce odczujesz jakąś różnicę w wydajności - kwestia dyskusyjna.

Offline

 

#3  2010-12-11 09:47:31

  marian6 - Użytkownik

marian6
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-01-08

Re: Architektura 64-bitowa

Dokladnie jest to laptop asus k52f. Procek p6000 2 giga ramu i zintegrowana grafika intela gma hd.Podobno sa problemy z flashem?

Offline

 

#4  2010-12-11 10:07:46

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Architektura 64-bitowa

Najnowszy flash działa bardzo dobrze


Windows 8.1

Offline

 

#5  2010-12-11 10:12:59

  marian6 - Użytkownik

marian6
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-01-08

Re: Architektura 64-bitowa

A wlaśnie-jak z wydajnością?

Offline

 

#6  2010-12-11 11:49:49

  Piotr3ks - Też człowiek :-)

Piotr3ks
Też człowiek :-)
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2007-06-24

Re: Architektura 64-bitowa

Z wydajnością. Napewno wydajniej chodzi niż 32bit. A co do flasha - ostatnia wersja działa znakomicie :-)

Offline

 

#7  2010-12-11 12:35:45

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Architektura 64-bitowa

Miałem ten sam problem (wątek chyba zginął wraz z awarią forum). Dla testu postawiłem system 64-bitowy i tak już zostało. Tak naprawdę nie są ważne zalety (64-bitowa prezentacja czasu, więcej niż 4 GB RAM bez żadnych sztuczek, programy powinny działać trochę szybciej), ale to, że architektura 64-bit jest już na tyle dojrzała, że jej używanie nie wiąże się praktycznie z żadnymi istotnymi wadami.

Niektóre programy wciąż nie mają wersji 64-bitowej (z czego ja znam dwa — zsnes i Skype) i aplikacje 64-bitowe zajmują trochę więcej miejsca na dysku (możesz sobie choćby porównać rozmiary paczek .deb). Z czego ten pierwszy problem można rozwiązać poprzez zainstalowanie środowiska 32-bitowego, drugi zaś w dobie dysków 320GB i więcej oraz dużej ilości pamięci RAM jest problemem pozornym.

Powiem tak: jeżeli masz już tam Debiana 32-bitowego, to możesz przy nim zostać (aby mieć 64-bit musisz przeorać system); jeżeli dopiero chcesz zainstalować Debiana, to daj szansę wersji 64-bitowej. Zalety używania wersji 64-bitowej prawdopodobnie nie są aż tak duże żeby tracić czas i reinstalować cały system (chyba że czasu masz dużo i nie gra to dla Ciebie roli).

Offline

 

#8  2010-12-11 13:21:43

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Architektura 64-bitowa

Odnośnie 64bitów to powiem tak. Jeśli chodzi o OSy to jest to taka "dziwna 64". Dokładnie chodzi o to że systemy te nie są "czyste". Mają w sobie "zaszyte" liby do kompatybilności z 32bitami. Niby dobrze że tak jest, ale z drugiej strony to jakoś tak dziwnie emulować 32bity ;)
Na Gentoo przez jakiś czas miałem profil "no-multilib" - żaden 32bitowy soft na nim nie ruszał. Musiałem dodatkowo stawiać w chrootcie system 32bitowy żeby móc odpalić kilka aplikacji ;) Potem po większych i mniejszych bólach udało się powrócić do multiliba.

Z appsów tylko 32bitowych top jest jeszcze CISCO PacketTracer. Co tam jeszcze poza nim i skype'em miałem to nie pamiętam.

Co do samej wydajności i szybkości to kwestia mocno dyskusyjna i większości przypadków raczej subiektywna.
Najważniejszy plus to chyba właśnie wspomniana obsługa RAMu >4GB bez konieczności kombinowania.

Żeby nie było sam siedzę na 64bitach (z multilib ale zawsze :))


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#9  2010-12-11 23:11:08

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Architektura 64-bitowa

Z tym RAM'em to nie przesadzajmy - na 32 bitach, całe "kombinowanie" to zainstalowanie jajka BIGMEM - takowe posiadam u siebie, 4GB RAM + 512 MB Grafa - pod standardowym jajem widzi 3.2 GB RAM, na tym widzie wszystko. Fakt że PAE chodzi nieco wolniej niż natywne adresowanie 64 bitowe - ale wątpię żeby to było jakoś "bardzo" zauważalne ;]

Kiedyś miałem 64 bitowe Ubuntu jak i Debiana, nie wiem jak jest obecnie, ale kiedyś trzeba sobie było (na Debianie) ręcznie ustawiać biblioteki do 32 bitów (a np taki wine jest potrzebny 32 bitowy - wersja 64 nie odpala aplikacji 32 bitowych - tak więc jak ktoś korzysta z wine, to lib32 jest potrzebne), z kolei na Ubuntu instalowało się jedną paczuszkę i wszystko było z automatu - podkreślam, nie wiem jak jest obecnie.

Ostatnio edytowany przez Huk (2010-12-12 09:32:02)

Offline

 

#10  2010-12-11 23:33:25

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Architektura 64-bitowa

Huk napisał(-a):

podkreślam, nie wiem jak jest obecnie.

Wine dostępne w repozytoriach Debiana (tak oficjalnych jak i nieoficjalnych) to wersja 32bitowa. Automatycznie instaluje biblioteki 32bitowe (ia32-libs), po prostu ma je w zależnościach. Nic dodatkowo nie trzeba robić :)

marian6: Nie zainstalujesz to się nie dowiesz :P

Offline

 

#11  2010-12-12 10:38:48

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Architektura 64-bitowa

Huk napisał(-a):

Z tym RAM'em to nie przesadzajmy - na 32 bitach, całe "kombinowanie" to zainstalowanie jajka BIGMEM - takowe posiadam u siebie, 4GB RAM + 512 MB Grafa - pod standardowym jajem widzi 3.2 GB RAM, na tym widzie wszystko. Fakt że PAE chodzi nieco wolniej niż natywne adresowanie 64 bitowe - ale wątpię żeby to było jakoś "bardzo" zauważalne ;]

Właśnie słowo klucz: "PAE" - teraz to z tym problemów nie ma ale jeszcze w sumie nie tak dawno (no w technice to lata świetlne temu :P) nie wszystkie proce miały istrukcje PAE :P


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#12  2010-12-12 10:56:42

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Architektura 64-bitowa

@winnetou:

Procki to obsługę PAE miały bodajże od Pentium PRO i wzwyż - ale chipsety płyt to najczęściej ograniczały - ale wtedy czy procek 64 bit czy 32 bit znaczenia raczej nie miało - i tak więcej RAM'u niż jakąś zadaną przez producenta wartość nie zobaczył - takie jaja zapewne robiono po to żeby nie składać tanich serwerów na zwykłych płytkach tańszych od tych serwerówek o sporo kaski ;]

Offline

 

#13  2010-12-12 11:20:10

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Architektura 64-bitowa

A ja konsekwentnie jadę na 32 bitach, jestem zbyt ślepy, zeby widzieć skok wydajności 64bit na 4GB ram, względem PAE, natomiast jedna rzecz mnie nawet śmieszy we wszystkich OS'ach.
Żródła programów są jedne, kompiluje się je pod konkretne architektury.
I czy taki program potrafi na 64 bitowym procku wykonać 2 operacje  (2*32 bit) w jednej operacji procesora?
Bo przecież 64 bit (testowałem Ubuntu) nie działał ani trochę szybciej od 32bit, a co było (kiedyś) jazdy z javą od Suna, Skypem, AdobeAIR i Wine - to można książki pisać.

Ja uważam, że jak zaczną tworzyć języki programowania, które potrafią naprawdę wykorzystać potencjał 64 bitów, to będzie czas dla mnie, na taki system.

Poza tym, 64 bitowe procki AMD wcale nie są lepsze od Inteli, które potrafią udawać 64 bity, a nie zauważyłem żadnego desktopa z itanium na pokladzie, który byłby do kupienia poniżej kilku tys dolarów.

A jeśli ktoś ładuje się w 64 bitowy system, żeby potem martwić się, czy pójdzie na tym jakiś starszy program,czy nowy, ale wyłącznie 32 bitowy, to lepiej sobie dać spokój.

Co innego serwer, gdzie jest 5 czy 10 programów na krzyż, 64GB ramu, i obsługuje 50000 żądań dostępu do www, czy ftp na sekundę, a cały system operacyjny trzyma w ramie.

Prywatnie nic nie zapowiada, żebym nagle miał powody do przeprowadzki na 64 bit (pomimo, że chcę dokupić ramu do 8GB).
I coś mi się wydaje, że w ciągu najbliższych 2 lat jeszcze takich powodów nie zobaczę.
Na szczęście mój procek obsługuje oba standardy, dlatego mogę je porównać.

To by było na tyle
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2012-03-06 06:43:09)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#14  2010-12-12 11:38:56

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Architektura 64-bitowa

@Jacekalex:

Kompilator do pewnego stopnia potrafi to zrobić - ale właśnie "do pewnego stopnia" - wielkiego skoku nie będzie tez przez to że większość programów bardziej zależy od wydajności grafiki, pamięci czy dyski niż procka - wg testów które kiedyś czytałem (jak 64 wchodziło dopiero do łask) wynikało że realne przyspieszenie odczują aplikacje które potrafią działać na większych rejestrach - wymienione były aplikacje bazodanowe i serwerowe - przy czym to przyspieszenie nie było wielkie (5-30%) ale zawsze...

Generalnie 64 bit głównie rozwiązuje problemy 32 bitowej precyzji (w tym adresowania pamięci) - zapewne również programy wykorzystujące precyzję podwójną powinny dostać przyspieszenia, jako że można wtedy takie liczby przetwarzać bezpośrednio na 64 bitowych rejestrach, bez żadnych podziałów.

Mnie bardziej ciekawi co innego - czy nadal jest tak że 32 bitowe aplikacje działają na 64 bitowym systemie nieco WOLNIEJ niż na natywnym 32 bitowym? Kiedyś na pierwszych prockach tak było - a teraz?

Offline

 

#15  2010-12-12 12:05:59

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Architektura 64-bitowa

U mnie 32 bit z PAE a 64 bit - to była praktycznie jedna predkość, (mam na myśli to, co działało natywnie).
Co do 32 bitowych bibliotek w 64 bitowym systemie, to w mojej opinni, więcej z tym kłopotu, niż robota warta.

Inaczej przy jakichś zaawansowanych procesach naukowych czy biznesowych, gdzie działają specjalnie przygotowane do takiej czy innej architektury programy.

Ewentualnie, gdybym mógł sobie postawić OS na kompilatorze intela, ktory dokładnie dopasowuje się do procesora, może bym coś dostrzegł (na korzyść tej czy innej architektury).

Natomiast AMD zaczęło robić tanie procki 64 bitowe, nie troszcząc się na początku  o platformę programistyczną do tego cudu.

I dlatego 64 bit - to u mnie zagości dopiero, jak będę widział wyraźne dowody na przewagę tej architektury.

Bo na razie nie widziałem żadnego miarodajnego testu, który by pokazywał przewagę jednej czy drugiej architektury.
Natomiast używam trochę softu, dość ważnego, który jest 32 bit only, i nie chce mi się kombinować, kiedy którychś z tych programów będzie się gryzł z 64 bitowym OS'em.

Pamiętam cyrki z 32 bitową Javą na 64 bitowym Firefoxie, jakieś 2 lata temu.
A ciągle widzę, ze taki czy inny program nie działa na 64 bit (ostatnio AdobeAIR/Ipla - czasem używam),
także racjonalnych powodów, poza szpanem - w stylu nowoczesność, nie widzę.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#16  2010-12-12 15:28:37

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: Architektura 64-bitowa

Debian Amd 64 slackware arch i kilka innych systemów Linuchowatych umnie nie dały rady
FreeBSd był strzałem pod tą architekurę w 10-tke jak ramów braknie działa swapon po problemie


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#17  2010-12-12 22:00:46

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Architektura 64-bitowa

Zdecydowanie x64, zakladajac ze mamy procek typu quad, dualcore etc. to wybor platformy i386 jest niczym innym jak uwstecznianiem sie :)
Na chwile obecna nie spotkalem sie z softem, ktory robil by mi problemy pod x64 a np. taki FF wykazuje o wiele wieksza responsywnosc na x64 niz na i386.
A jesli najdzie Cie np. na zabawy z ZFSem pod Debiana to juz tylko ma to sens z x64.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)