Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-05-23 11:58:47

  Dra - Użytkownik

Dra
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-06-20

[SOLVED]Nazwy dysków / Grub

Autor po dłuższej lekturze manuali zrozumiał jak to działa. Solved.

Może ktoś podpowie, jak mam zrozumieć swój komputer, bo google już nie pomaga :)

Miałem w środku dysk SATA, dysk IDE, nagrywarkę IDE. Nazywały się dla Debiana (i dla mnie) w miarę sensownie - /dev/sda, /dev/hdb, /dev/hda (tak, nagrywarka jako master, tak akurat kabelek było wygodnie przeciągnąć).
Grub robił mi cyrki i po każdej jego rekonfiguracji (update, nowe jądro) musiałem ręcznie poprawiać, żeby roota szukał na /dev/sda(0,0) a nie na (0,1). W pierwszym przypadku działało, w drugim system nie wstawał.
Po aktualizacji do grub2 zaczął łapać, gdzie ma systemy operacyjne i nie musiałem go poprawiać ręcznie.

Ostatnio zrobiłem aktualizację, pojawiło się nowe jądro, miało jakieś fanaberie odnośnie nazw urządzeń, ale skrypty sobie poradziły, wszystko działało.
Wymieniłem nagrywarkę IDE na nową, SATA, a kabelek IDE przepiąłem wtyczką 'master' na dysk twardy (zworki na dysku = cable select). No i przestałem rozumieć.
Dysk twardy IDE nazywa się /dev/sda1. Dysk twardy SATA  - /dev/sdb. Nagrywarka - /dev/sr1 bodajże. A Grub znowu głupieje (wykrywa systemy operacyjne, przy próbie ładowania ma problem ze znalezieniem właściwego urządzenia i zostawia mnie z czarnym ekranem)... Co ciekawe, tym razem nie znalazłem jednej właściwej metody, żeby odpalił tego Debiana... Dziś rano zaakceptował /dev/sdb,1 a wczoraj o ile pamiętam /dev/sdb0,0. Jakoś w trakcie starałem się go poratować/zautomatyzować przez os-prober, dpkg-reconfigure grub2, update-grub2.

Jak widać - właśnie piszę spod tego systemu - problem nie uniemożliwia mi życia, jakoś sobie poradzę. Ale byłbym wdzięczny, gdyby ktoś wytłumaczył mi, co właściwie i dlaczego dzieje się z moim komputerem. Ewentualnie udzielił rady, jak mogę sobie ułatwić życie - wolałbym nie musieć poprawiać gruba za każdą aktualizacją.

Ostatnio edytowany przez Dra (2010-05-23 21:28:24)

Offline

 

#2  2010-05-23 14:33:47

  lubomir - Użytkownik

lubomir
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-08-30

Re: [SOLVED]Nazwy dysków / Grub

drogi Dr Dra problem jest trywialny ,
   pomyliles problemy sprzetowe ze hardware
      cytuje posta " Wymieniłem nagrywarkę IDE na nową, SATA, a kabelek IDE przepiąłem wtyczką 'master' na dysk twardy (zworki na dysku = cable select) "
   przepnij zworki dysku na master , nagrywarke na slave
     i tasme zgodnie z ruchem wskazowek zegara

Offline

 

#3  2010-05-23 14:41:58

  lubomir - Użytkownik

lubomir
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-08-30

Re: [SOLVED]Nazwy dysków / Grub

...

Ostatnio edytowany przez lubomir (2010-05-24 03:55:04)

Offline

 

#4  2010-05-23 14:59:09

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: [SOLVED]Nazwy dysków / Grub

Sprawdź jak będzie z montowaniem po UUIDach (fstab), powinno pomóc.


Windows 8.1

Offline

 

#5  2010-05-23 15:38:18

  Dra - Użytkownik

Dra
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-06-20

Re: [SOLVED]Nazwy dysków / Grub

raven18 - dziękuję, sprawdzę (teraz akurat nie mam jak)
lubomir - chyba się nie rozumiemy: nagrywarka jest na kabelku sata, stary dysk IDE to jedyne urządzenie obecnie wiszące na kabelku IDE :)

Offline

 

#6  2010-05-23 20:31:29

  lubomir - Użytkownik

lubomir
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-08-30

Re: [SOLVED]Nazwy dysków / Grub

....

Ostatnio edytowany przez lubomir (2010-05-24 03:53:57)

Offline

 

#7  2010-05-23 21:26:29

  Dra - Użytkownik

Dra
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-06-20

Re: [SOLVED]Nazwy dysków / Grub

Up: nie próbowałem rozśmieszać, nie sądzę żebym pitolił. Za to jak dotąd żaden z Twoich postów w tematach, w jakich poprosiłem o pomoc, nie wniósł nic sensownego.

Doczytałem się o identyfikacji urządzeń via UUID, po paru eksperymentach i kolejnym updacie gruba zaczęło to wyglądać sensownie. Działa.

Edit: wiem, małostkowe to, ale w tekście 'jeden h***j' zakładam, że chodziło Ci o słowo pisane przez 'ch'. Jeśli bluzgać, to poprawnie...

Ostatnio edytowany przez Dra (2010-05-23 21:27:37)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)