Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-03-29 01:26:51

  iacobus - Członek DUG

iacobus
Członek DUG
Zarejestrowany: 2009-06-02

[solved]Przywracanie GRUB2 z płyty instalacyjnej Debiana

W wyniku kombinacji z różnymi systemami wymazałem MBR i nie wiem za bardzo jak to naprawić, a nie uśmiecha mi się kolejna reinstalacja Debiana. Wcześniej przy instalacji Debiana wybrałem partycję /dev/sda1/ (/) jako partycję bootowalną, w niej też jest /boot. Po uruchomieniu rescue mode z płyty instalacyjnej obojętnie czy wybiorę grub-install /dev/sda1 czy grub-install /dev/sda czy też grub-install  hd0,0 albo grub-install hd0,1 - nic nie działa. O co może chodzić?

edit: fdisk -l nie pokazuje, żeby /dev/sda1 była bootowalna. Pewnie tu jest pies pogrzebany. jak można to zmienić?

edit: ok, fdisk załatwił sprawę :-)

Podsumowując - może się komuś przyda: po uruchomieniu rescue mode należy zamontować odpowiednią partycję i uruchomić powłokę. Polecenie fdisk -l pokaże czy jest ustawiona flaga "boot" do odpowiedniej partycji. Jeżeli tak wystarczy wpisać grub-install /dev/sda (n.p.), jeżeli nie trzeba za pomocą polecenia fdisk najpierw ustawić tę flagę, a dopiero później instalować gruba.

Ostatnio edytowany przez iacobus (2010-03-29 01:57:19)


Unix is user-friendly — it’s just choosy about who its friends are.

Offline

 

#2  2010-03-29 03:01:18

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: [solved]Przywracanie GRUB2 z płyty instalacyjnej Debiana

[uwaga: ten post napisałem po 3 piwach. możliwe, że wkradł tu się jakiś niewielki, ale naprawdę bardzo drobny błąd]


coś ściemniasz gościu ;)

linuchowi nigdy nie wadziło, czy partycja jest bootowalna czy nie. dos i windows owszem, bez tego nie ruszy - ale dla linuksa to nigdy nie mialo znaczenia.

przykładowo jak masz shita i lina na jednym dysku, i partycja systemowa shita (C:) nie jest aktywna, to shit się nie zbutuje. w tablicy partycji typu MS-DOS (a założe się o grzewkę piwa, że taką właśnie masz założoną) może być tylko jedna aktywna (bootowalna) partycja, zatem klasyczne rozwiązanie jest takie, że shitowej partycji z systemem (c:) daje się status "boot", a pozostałe partycje, w tym linuksowa, mają tą flagę skasowaną - a mimo to się butują bez pierdnięcia.

z tego co widzę, próbowałeś instalować bootloadera (GRUBasa) w sektorze rozruchowym 1 partycji (hda1). tylko że bios przy uruchamianiu kompa nie szuka bootloadera na hda1, tylko na hda (nie szuka po sektorach rozruchowych partycji, tylko w głównym sektorze rozruchowym dysku MBR). i dopiero kiedy zrobiłes "grub-install /dev/hda" (czy tam sda) - bez 1 na końcu - to ruszyło.

ale w sumie to tak dla jaj tylko się czepiam :P


linux regd. user #248790

Offline

 

#3  2010-03-29 03:27:02

  iacobus - Członek DUG

iacobus
Członek DUG
Zarejestrowany: 2009-06-02

Re: [solved]Przywracanie GRUB2 z płyty instalacyjnej Debiana

Hmm przegrałeś zgrzewkę piwa, bo chodziło o partycję BSD :-)
Tak czy inaczej dopiero dodanie bootwalnej flagi do /dev/sda1 pozwoliło mi uruchomić GRUB2. Nie wiem o co chodzi


Unix is user-friendly — it’s just choosy about who its friends are.

Offline

 

#4  2010-03-29 03:39:15

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: [solved]Przywracanie GRUB2 z płyty instalacyjnej Debiana

e tam. grunt, że trybi ;)


linux regd. user #248790

Offline

 

#5  2010-03-29 03:58:23

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: [solved]Przywracanie GRUB2 z płyty instalacyjnej Debiana

iacobus napisał(-a):

Hmm przegrałeś zgrzewkę piwa, bo chodziło o partycję BSD :-)

slice bsd, w tym przypadku partycję podstawową na tablicy partycji msdos — rychu zgarnął zgrzewkę ;]


PS A wszystkiemu winne pewno to "2" po "grub" :D

Ostatnio edytowany przez ArnVaker (2010-03-29 04:03:28)

Offline

 

#6  2010-03-29 04:35:14

  iacobus - Członek DUG

iacobus
Członek DUG
Zarejestrowany: 2009-06-02

Re: [solved]Przywracanie GRUB2 z płyty instalacyjnej Debiana

Zresztą jest to znany bug - widziałem oficjalne zgłoszenie a propos instalatora - jeżeli przy partycjonowaniu nie ustawi się flagi rozruchowej system nie wstanie. Może zależy to od dysku? Nie mam pojęcia. A adres, na który można wysłać zgrzewkę podam w PW :-) Mogą być Złote Lwy albo Ciechan Wyborny niepasteryzowany :-)


Unix is user-friendly — it’s just choosy about who its friends are.

Offline

 

#7  2010-03-29 04:40:21

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: [solved]Przywracanie GRUB2 z płyty instalacyjnej Debiana

iacobus napisał(-a):

Mogą być Złote Lwy albo Ciechan Wyborny niepasteryzowany :-)

dżiz. u mnie takich nie ma, tylko przemysłowa produkcja.

fajnie tam macie na podlasiu :] bieszczady blisko i w ogóle


linux regd. user #248790

Offline

 

#8  2010-03-29 04:52:24

  iacobus - Członek DUG

iacobus
Członek DUG
Zarejestrowany: 2009-06-02

Re: [solved]Przywracanie GRUB2 z płyty instalacyjnej Debiana

Złote Lwy są z browaru Amber w Bielkówku, niedaleko Gdańska :-)


Unix is user-friendly — it’s just choosy about who its friends are.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)