Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#251  2010-06-04 22:14:21

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

z tego co pamiętam  konfiguracje jezykowe w /etc.rc.conf
można też chyb zrobić tak że w ~/.xinitrc wyeksportować zmienna językową a potem użyć && exec fluxbox/startxfce
i powinno działać

Offline

 

#252  2010-06-05 10:23:33

  tomii - Członek DUG

tomii
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-12-01

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Ja mam takie banalne pytanie ale liczę na odpowiedź: kiedy stosować porty a kiedy paczki ?

Offline

 

#253  2010-06-05 18:51:44

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: Szkoła życia - FreeBSD

W zależosci od podtrzeb kinfigurowania danej paczuchy
np
cd /usr/port/audacious
make config
wybierasz co z czym
najlepiej miec wersje Stable zawsze maz swiezą opcje pkg_add

Poza tym pkg_add to jak na debianie pliczek o nazwie Deb = apt-get install piwo

Ostatnio edytowany przez Ryszard (2010-06-05 18:53:31)


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#254  2010-06-05 18:57:28

  tomii - Członek DUG

tomii
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-12-01

Re: Szkoła życia - FreeBSD

ok
a da się postawić apache z php i mysql z paczek czy niebardzo ?

Offline

 

#255  2010-06-05 22:30:19

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

tomii napisał(-a):

ok
a da się postawić apache z php i mysql z paczek czy niebardzo ?

DA DA DA :D tylko po co .. lepiej skompilować.

Przyjmij zasade serwer lepiej skompilować, desktop z paczek lub paczki + niewielka kompilacja.

to nie srentuu ze wszystko sie kompiluje !!!

Ostatnio edytowany przez Yampress (2010-06-05 22:31:33)

Offline

 

#256  2010-06-05 22:34:03

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Yampress niektórzy lubią piwo, inni zbierają znaczki a jeszcze inni lubią sobie komplikowaćkompilować życiesystem. I po co się tak od razu unosić? ;>


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#257  2010-06-05 22:43:31

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

winnetou napisał(-a):

Yampress niektórzy lubią piwo, inni zbierają znaczki a jeszcze inni lubią sobie komplikowaćkompilować życiesystem. I po co się tak od razu unosić? ;>

z jednego powodu -> jestem niechętnie ( i każdy to wie) nastawiony do wszechobecnej tu na forum dystrybucji o nazwie srentuu. gdzie wszystko trzeba kompilować! I nie należe do żadnej z tych religii
we freebsd wszystkiego są paczki i nie trzeba  kompilować, no chyba ze ktoś chce

Jakbyś czytał wszystkie posty z początku widziałbyś co napisał Vermaden

Paczek uzywam zawsze z dwoch powodow:
1. Na wolnym komputerze nie ma sensu kompilowac bo bedzie to trwalo wiekami.
2. Na szybkim komputerze nie warto tracic czasu na kompilacje, bo i tak nie zauwazysz roznicy.

Jedyny powod dla ktorego mozna kompilowac to:
1. Paczka nie jest dostepna (jak lame ze wzgledow licencyjnych)
2. Potrzebujesz funkcjonalnosci ktorej nie wbudowano w paczke.

Dlaczego nie kompilować wyjaśniają specjaliści od najbezpieczniejszego systemu na ziemi -> OpenBSD

15.4.6 - Czego powinienem używać: pakietów czy portów?
Generalnie, mocno zalecamy korzystanie z pakietów zamiast budowy aplikacji z portów. Zespół tworzący porty OpenBSD rozważa pakiety jako cel ich pracy z portami, nie porty same w sobie.

Budowa złożonej aplikacji ze źródeł nie jest prosta. Nie tylko aplikacja ma być kompilowana, ale także narzędzia służące jej kompilacji muszą być skompilowane. Niestety, OpenBSD, narzędzia, i aplikacje ciągle są rozwijane, zatem często złożenie wszystkich fragmentów by działały razem jest wyzwaniem. Gdy już wszystko działa, korekta jednej części następnego dnia może spowodować uszkodzenie. Cosześć miesięcy, gdy tworzone jest nowe wydanie OpenBSD, spory wysiłek jest przeznaczany na budowę każdego portu dla każdej platformy, jednak ze względu na cykl developerski, jest bardzo prawdopodobne że niektóre porty będą uszkodzone.

Poza posiadaniem wszystkich fragmentów działających razem, konieczne jest poświęcenie pewnego czasu i zasobów aby skompilować niektóre programy ze źródeł. Prostym przykładem jest CVSup, narzędzie często wykorzystywane do śledzenia drzewa źródeł OpenBSD. Instalacja CVSup na nowoczesnym szybkim komputerze z dobrym łączem Internetowym, może zając ok dziesięciu sekund — czas potrzebny na pobranie i rozpakowanie pojedynczej paczki 779kB. Przeciwnie, budowa CVSup ze źródeł na tej samej maszynie jest dużym zadaniem, wymagającym wielu narzędzi i załadowania kompilatora, zajmując nawet pół godziny na niektórych komputerach. Inne aplikacjem takie jak Mozilla czy KDE mogą zając godziny i dużą ilość przestrzeni dyskowej i RAMu/swapu. Po co tracić taką ilość czasu i wysiłek, podczas gdy te programy są już skompilowane i znajdują się na twoim CD-ROM lub mirrorze FTP, czekając na użycie?

Oczywiście istnieje kilka dobrych powodów aby, w niektórych sytuacjach, korzystać z portów zamiast z pakietów:
Zasady dystrybucji ograniczają OpenBSD przed dystrybucją w formie pakietu.
Potrzebujesz zmodyfikować lub odpluskwić aplikację, lub też sprawdzić jej kod źródłowy.
Potrzebujesz smaku portu który nie został skompilowany przez zespół portów OpenBSD.
Chcesz zmodyfikować układ katalogów (np. zmienić PREFIX lub SYSCONFDIR).
Jednakże, dla większości ludzi i większości aplikacji, korzystanie z pakietów jest znacznie prostsze, i jest to zdecydowanie zalecany sposób dodawania aplikacji do systemu OpenBSD.

kompilować należy tylko jeśli w jakiejś paczce nie jest zbudowana jakaś funkcja -> czyli dla wysokiej konfigurywalności programu !!!


Marc -> specjalista openbsd na bsdguru.org mówi : " istnieją paczki nie kompiluj sobie życia !! i ja to samo wyznaję <- interesuje mnie openbsd również jak i netbsd :D

@tomii Ty już byłeś na bsdguru ... chciałes zmienić religie z linuxa na bsd :)

Ostatnio edytowany przez Yampress (2010-06-05 22:57:00)

Offline

 

#258  2010-06-06 01:25:24

  tomii - Członek DUG

tomii
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-12-01

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Yampress napisał(-a):

@tomii Ty już byłeś na bsdguru ... chciałes zmienić religie z linuxa na bsd :)

Kiedyś czytałem ale nigdy nie byłem zarejestrowany.
Nawiązując do twojej wypowiedzi, jeżeli instalujemy serwer i wszystko co potrzebujemy jest w paczkach to po co instalować z portów ?

Ostatnio edytowany przez tomii (2010-06-06 01:25:53)

Offline

 

#259  2010-06-06 02:18:33

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

<specjalnie dla Arna FLAME ;]>,

@Yampress - czytałem wątek od początku, śledzę go uwaznie i czytam każdego posta. Co do kompilacji - jeżeli ktoś lubi to dlaczego ma nie kompilować? Ty nie lubisz to nie kompilujesz. Specjalista specjalistą - nikomu nie ujmuję wiedzy i nie zamierzam obrażać - ale tak to jest, że w życiu trzeba albo się przejechać na błędach albo "dorosnąć". Nie lubisz srentu spoko nie ma problemu, nikt Cię nie zmusza to tego żebyś go używał. W świecie GNU (i innego wolnego i otwartego oprogramowania) mamy tę cudowną możliwość że możemy sobie wybrać to co się nam podoba lub to na co akurat w danej chwili mamy ochotę. Ot taki "foch i członek" skompiluję sobie KDE bo lubię. Ale za miesiąc, ba za 2 dni stwierdzę, że to nie to, albo że zmienił mi się humor i smaki (jak to przy ciąży bywa) - zainstaluje sobie GNOME ale dla odmiany z paczek. Jest kilka dystrybucji, które mi nie leżą lub do, których się zraziłem ale nie oznacza to, że na każdym kroku i przy każdym zdaniu mam zionąć nienawiścią i jeździć po tych co używają takiej a nie innej dystrybucji...

Ja na przykład lubię wyważać otwarte drzwi - i nawet jak gdzieś w sieci (czy nawet w repo) znajdę program, który potrafi rozwiązać moje problemy to bardzo często siadam i klepię go sobie samemu od zera - czy to w javie czy to w c/c++ czy w bashu. I co za to też należy się bura i wieczne potępienie bo marnuję czas na bezsensowne pisanie czegoś co już zostało zrobione? Może tak, może nie...

A co do srentu to , AFAIR, można postawić sporą część systemu z gotowych binarek - są do znalezienia w sieci gotowe paczuszki tylko do rozpakowania...

Czy naprawdę aż tak przeszkadza i boli Cię, to że ktoś sobie kompiluje życie? ;>

</FLAME - Arn mam nadzieję, że jesteś dumny ;] :P>


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#260  2010-06-06 08:45:06

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: Szkoła życia - FreeBSD

no tak srentu heeee
Do wyboru do koloru z paczki z zródełek kazdy jak lubi i chce
juz sobie wyobrazam kompilacje OOo na jakimś Laptopie smazenie na 100%
A wydjnośc 00000,1 Wiadomo czasami jakaś paczka zawiera jakies pedalskie flagi wiec trzeba samemu ale to jest raz na jakis tam X czas


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#261  2010-06-06 08:54:32

  zlyZwierz - Moderator

zlyZwierz
Moderator
Zarejestrowany: 2005-02-18
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Yampress. W gentoo największe kobyły są dostępne (OOo, FF, TB) jako binarki, żeby oszczędzić traumy młodym użytkownikom :). "Srentu" ? .. wy*********j. Ty chyba nie rozumiesz że ilość możliwych kombinacji różnych flag uniemożliwia stworzenie rozsądnego zbioru binarek.. Już w debianie próbowali np. exim4-daemon-heavy, exim4-daemon-heavy-dbg, exim4-daemon-light, exim4-daemon-light-dbg.
Wyobrażasz to sobie dla każdego ebuilda? Gentoo to Gentoo - się kompiluje i już, boli Cię to że tak dużo osób z forum z niego korzysta?  Dorośnij.

Ostatnio edytowany przez zlyZwierz (2010-06-06 08:55:33)

Offline

 

#262  2010-06-06 09:24:41

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Panowie nie żucajćie mięsem na lewo i prawo
Gentoo to Gentoo i koniec tej dywersji jaki system jest lepszy czy gorszy
Mam sobie Bsd i linucha oraz Windołsa i wkażdym z nich są wady i zalety


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#263  2010-06-06 09:56:52

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Yampress

Uważasz, że kompilowanie to komplikowanie sobie życia? A czym jest używanie przeglądarki windowsowej pod wine? Bo tak - zdaje się - robisz/robiłeś? Toż to czysty, perwersyjny masochizm ;)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#264  2010-06-06 10:01:30

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Panowie wyluzujcie


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#265  2010-06-06 10:10:01

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

ilin napisał(-a):

Panowie wyluzujcie

Właśnie. Instalujmy windowsa i cieszmy się życiem ;)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#266  2010-06-06 11:11:59

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

tomii napisał(-a):

i wszystko co potrzebujemy jest w paczkach to po co instalować z portów ?

-bo masz najnowsza wersje programu
-bo możesz dostosować port do  funkcjonalnosci ktorej nie wbudowano w paczke.
-bo pare programów/usług serwerowych kompiluje się niezwykle krótko (np. w porównaniu do kompilackji aplikacji desktopowych, wm'ów itp.

Paczka jest budowana raz we freebsd  (gałąż release) przy budowie release, za jakiś czas w paczce mogą znależć się już luki bezpieczeństwa.Oczywiście nie muszą od razu po budowie release ale za jakiś czas-przecież rwz zbudowane paki nie są już aktualizowane jak w debianie==>> poza tym nie wiesz kiedy będziesz instalował serek. Na desktopie to dopuszczalne na serwerze nie. Aktuqalizacją tych luk to albo kompilacja najświeższej wersji z portu albo posiadanie gałęzi stable...
Desktop kto ma czas niech sie bawi w kompilacje. Na desktop i tak się nikt nie włamie (zakładając sytuacje nieaktualizowanego = nielegalnego windows/gdzie mnóstwo osób tak ma/ -> freebsd i tak jest o wiele wiele bezpieczniejszy od windowsa, więc brak aktualizacji wersji desktopowej nic mu nie zrobi). A kompilacja desktopu to dla mnie strata czasu, który można wykorzystać na co inne


@ZłyZwierz nie boli, do Waszego grona nie dołącze. Jak TY się brzydko wyrażasz. To samo moge napisać nie uzywasz freebsd to spr. :D

@winnetou to sprawa osobista każdego. jak ma czas i chęci niech się bawi. ja nikomu nie zabraniam

@ippo76 mam 3 systemy  debiana, freebsd i windowsa :D Każdego znam i sprawnie zarządzam. a z przeglądarkami+ flash tak robie pod wine. Robie ale działa więc czemu mam inaczej kombinować jak sobie dobre i proste wyjście znalazłem. W innych przypadkach kiedy flasha nie potrzeba używam standardowych systemowych przeglądarek. Pod linuxem też używam wine + opere4win + flasz4win, tak samo pod freebsd. i nie kryje tego.

@ Ryszard przecież MY też we freebsd mamy /etc/make.conf

# --< optimizations :: BEGIN >-------------------------------------------------
CPUTYPE=    athlon64
KERNCONF=    YAMPRESS

# default build settings for ports collection
#.if ${.CURDIR:M*/ports/*}
# CFLAGS=    -O2 -fno-strict-aliasing -pipe -s # -funroll-loops -fomit-frame-pointer
#  CXXFLAGS=    -O2 -fno-strict-aliasing -pipe -s # -funroll-loops
#  WRKDIRPREFIX=    ${PORTSDIR}/obj
.endif

# default build settings for base system
#.if ${.CURDIR:M*/usr/src/*} || ${.CURDIR:M*/usr/obj/*}
#  CFLAGS+=    -O2 -fno-strict-aliasing -pipe -s
# CXXFLAGS+=    -O2 -fno-strict-aliasing -pipe -s
# COPTFLAGS=    -O2 -fno-strict-aliasing -pipe -s
#.endif

# use ccache while building base system
CC=/usr/local/libexec/ccache/world-cc
CXX=/usr/local/libexec/ccache/world-c++
# --< optimizations :: END >---------------------------------------------------


# --< updating :: BEGIN >------------------------------------------------------
SUP_UPDATE=    yes
SUPHOST=    cvsup.pl.freebsd.org
SUP=        /usr/bin/csup
SUPFILE=    /usr/share/examples/cvsup/stable-supfile
PORTSSUPFILE=    /usr/share/examples/cvsup/ports-supfile
# --< updating :: END >--------------------------------------------------------


# --< defauls ports knobs :: BEGIN >-------------------------------------------
# optimizations
  WITH_SSE= yes
  WITH_3DNOW= yes
  WITH_MMX= yes
  WITH_THREADS= yes
  WITHOUT_PROFILE= yes
  WITHOUT_DEBUG= yes

  WITH_MYSQL=yes

# /usr/ports/lang/php5
.if ${.CURDIR:M*/ports/lang/php5}
  WITH_REDIRECT =yes
  WITH_DISCARD =yes
  WITH_MULTIBYTE =yes
.endif

# /usr/ports/www/lighttpd
.if ${.CURDIR:M*/ports/www/lighttpd}
  WITH_OPENLDAP=yes
   WITHOUT_IPV6=yes
  WITH_CML=yes
.endif

Ostatnio edytowany przez Yampress (2010-06-06 11:55:36)

Offline

 

#267  2010-06-06 13:46:26

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: Szkoła życia - FreeBSD

@Yampres  ja mam już lepszy od ćiebie wpis w make conf
CC=/usr/local/bin/llvm-gcc
CXX=/usr/local/bin/llvm-g++
CPP=/usr/local/bin/llvm-cpp

ccache kiedyś używałem
Pozdro


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#268  2010-06-06 13:59:21

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

ja mam aktualnie tylko cputype i ccache ...

Offline

 

#269  2010-06-06 14:39:22

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Ano ja właśnie lubie coś ztestować I powiem ze daje rady Z tego co  czytałem cały ten clang llvm powińien osiągnąc najwyższy poprawny status fonkcjonowańia za DWA lata
Więc znalazłem troche czasu na dłubańie w kompilacjach
A jak śie chce zdenerwowac to Windołsa przeskanuje raz w mieśiącu heeee heeee
Pozdro


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#270  2010-06-07 00:12:44

  vermaden - Użytkownik

vermaden
Użytkownik
Skąd: pl_PL.lodz
Zarejestrowany: 2010-02-27
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Tor napisał(-a):

Witam,
zainstalowałem sobie FreeBSD przedwczoraj, niestety nie wiem jak ustawić polskie znaczki pod Xfce (moja maszyna nie udźwignie KDE)... Przerabiał to ktoś? Na googlach znajduję tylko instrukcje do starszych wersji (z edycją xorg.conf), a w obecnych "okienkach" tego nie ma. Wiem, że można go jakoś zrobić, ale nie da się ustawić ich bez tego? W końcu jeżeli już działa to wszystko niby automatycznie, to powinno do końca. :) Jest do tego jakaś dodatkowa zmienna w rc.conf? Ostatni raz miałem do czynienia z xorg.conf jeszcze za Debiana Sarge (chyba to nawet nie był xorg, tylko xfree). W konsoli mam polskie krzaczki, zostaje mi tylko xfce. :) A jakakolwiek kombinacja alt+literka powoduje otwarcie menu okna. ;)

Pewnie, ze przerabial, ja mam to mimo wszystko ustawione w /etc/X11/xorg.conf:
http://strony.toya.net.pl/~vermaden/text/xorg.conf

Polecam tez cale HOWTO jak stawiac x11 na FreeBSD bez niepotrzebnych hald/dbus (chociaz Handbook chyba juz tez zawiera ta informacje):
http://bsdguru.org/dyskusja/viewtopic.php?t=19150

Jest jeszcze 'polonizacja' w /etc/rc.conf oraz /etc/ttys ale to mozesz juz wybrac z sysinstall.

Tor napisał(-a):

winnetou napisał(-a):

Dorzucić do "autostartu" - czytaj ~/.xinitrc ? ;]

No racja. :) Dzięki. :)

Tak swoją drogą - zaraz po instalacji, gdy zabrałem się za dodawanie paczuszek (pkg_add), to niestety pkg_add nie mogło mi znaleźć firefoksa... Powtórzyłem to drugi raz i znowu wywalił mi, że nie może go znaleźć (polecenie było na 100% dobrze wpisane!). Dopiero za trzecim razem załapał, ściągnął i zainstalował... Podobnie było z xfce... :X Oczywiście za każdym razem nie wpisywałem polecenia od nowa, tylko strzałeczka do góry --> ponowne wybranie tego samego polecenia. Moja sieć jest masakryczna (urząd miasta) - muli, itd... Ale na linuksie nic takiego nigdy nie miało miejsca, natomiast na freebsd dwa razy. Czy to normalne? :)

Co do tego problemu z pkg_add, to podejrzewalbym bardziej problemy z netem, czy to po twojej stronie, stronie providera, czy nawet problemy z laczem na serwerze z ktorego akurat chciales pobrac paczke, jezeli tylko nie ma problemow z laczem, to paczki dodaja sie od razu a nie za n-ta proba, mozesz tez zmienic domyslny serwer do paczek w zmiennej PACKAGEROOT lub cala sciezke (lacznie z adresem) przez PACKAGESITE.

W razie pytan ciagnijcie dalej za jezyk, jak bede przy kompie do odpisze.


religions, worst damnation of mankind
"If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." Linus Torvalds

Offline

 

#271  2010-06-07 08:44:10

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Panowie, szkoda czasu na wasnie kazdy i tak bedzie uzywal tego czego bedzie chcial. Ja takze nie przepadam za Gentoo ale skoro juz jest to niech sobie bedzie. Osobiscie najprzyjemniej pracuje mi sie na Solarisie i Windowsie 7 :D

Offline

 

#272  2010-06-19 15:18:12

  tomii - Członek DUG

tomii
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-12-01

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Nie znalazłem odpowiedzi,
Mam 8.0 relese i  część rzeczy jest zainstalowana z portów a część z paczek, jak w takim przypadku zrobić update(zostajac nadal w 8 relese)?

Offline

 

#273  2010-06-19 16:25:40

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

system =! porty/paczki

rekompilować wszystko do najświeższych werrsji z portów

Kod:

portsnap fetch update && pkg_add -r portupgrade && portupgrade -airR

wtedy system pozostaje bez zmian / no bo nie aktualizujesz go, tylko zainstalowane pakiety aktualizujesz. bsd to nie linux !!!


freebsd= kernel + base system (base system to to co masz w /boot /bin i paru tam jeszcze .. ) -> to aktualizujesz freebsd-update lub csup ...
3rd party - oprogramowanie które skompilujesz lub zainstalujesz za pomoca pkg_add -r     znajduje sie w /usr/local  <-- i to będziesz aktualizował !!!
linux = kernel
dystrybucja linuxa = kernel + reszta


ewentualnie
pkg_add -r portaudit && portaudit -Fda
i jedziesz
portupgrade tych paczek w których są luki bezpieczeństwa


4.5.4.2. Aktualizacja portów z wykorzystaniem programu Portupgrade

Program portupgrade został zaprojektowany by ułatwić aktualizację zainstalowanych w systemie portów. Dostępny jest z portu sysutils/portupgrade. Jego instalacja przebiega dokładnie tak samo, jak każdego innego portu, wykorzystując polecenie make install clean command:
# cd /usr/ports/sysutils/portupgrade
# make install clean

Przeskanujmy następnie listę zainstalowanych portów za pomocą polecenia pkgdb -F i usuńmy wszystkie niezgodności jakie nam zwróci skanowanie. Regularne skanowanie przed każdą aktualizacją jest zdecydowanie dobrym pomysłem.

Wydanie polecenia portupgrade -a spowoduje, że program portupgrade rozpocznie aktualizację wszystkich przedawnionych portów zainstalowanych w naszym systemie. Parametr -i pozwoli przejść w tryb interaktywny, gdzie będziemy musieli potwierdzić aktualizację każdego portu.
# portupgrade -ai

By zaktualizować jedynie wybraną aplikację zamiast wszystkich portów należy wykorzystać polecenie portupgrade nazwa_programu. Opcja -R oznacza, że portupgrade powinien najpierw zaktualizować wszystkie porty, od których zależy dany program.
# portupgrade -R firefox

By do instalacji wykorzystać pakiety zamiast portów należy dodać parametr -P. Wówczas portupgrade przeszuka katalogi zawarte w zmiennej PKG_PATH. Jeśli pakiet nie zostanie odnaleziony lokalnie zostanie pobrany z Internetu. Jeśli nie będzie możliwe żadne z powyższych, wówczas portupgrade wykorzysta do aktualizacji porty. By temu zapobiec należy zastosować parametr -PP.
# portupgrade -PR gnome2

Aby pobrać jedynie pliki źródłowe distfiles (bądź pakiety, gdy wykorzystamy opcję -P) bez kompilacji czy instalacji czegokolwiek należy użyć parametru -F. Więcej informacji dostępnych jest w portupgrade(1).

oprócz portupgrade jest jeszcze portmaster lub portmanager ... http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/ha … ts-using.html   
4.5.4.3 Upgrading Ports using Portmanager   
4.5.4.4 Upgrading Ports using Portmaster

Ostatnio edytowany przez Yampress (2010-06-19 16:35:29)

Offline

 

#274  2010-06-19 16:32:16

  tomii - Członek DUG

tomii
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-12-01

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Dzięki za wyczerpujące informacja - zaraz spróbuje

Offline

 

#275  2010-06-22 22:38:46

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Ktoś wcześniej pisał jak spolonizować X przy uruchamianiu poleceniem startx. Ja zrobiłem to tak. Używam powłoki csh więc do pliku konfiguracyjnego powłoki dodałem wpis eksportujacy locale. Do-> .cshrc setenv LC_ALL pl_PL.ISO8859-2 , Oczywiście dla powłoki sh będzie to plik .profile dla powłoki bash -> .bashrc .Tylko że tam nie poprzez setenv tylko przez export  ekspotyujemy i troche inna składnia będzie

Ostatnio edytowany przez Yampress (2010-06-22 22:40:02)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)