Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-12-05 11:55:57

  Bynakiewicz - Użytkownik

Bynakiewicz
Użytkownik
Skąd: wybrzeże
Zarejestrowany: 2009-10-24

Instalacja Debiana Squeeze z USB

Co prawda może sam tytuł tematu wystarczyłby, żeby wyjaśnić w czym potrzebuję pomocy, ale objaśnię nieco szerzej sytuację. ;) Niedawno kupiłem sobie Asusa UL30A - mały, całkiem wygodny notebook/netbook, który niestety nie posiada napędu optycznego. Domyślnie zainstalowany jest na nim Windows 7 Home Premium, ale najchętniej zainstalowałbym sobie na jego miejsce Debiana.  Aby to zrobić pobrałem sobie program unetbootin i zainstalowałem z jego pomocą na pendrivie netinstall Debiana Lenny. Instalator z pendriva się bezproblemowo uruchomił, ale w trakcie instalacji pojawił się kłopot - system nie mógł wykryć karty Ethernet w laptopie; karta to Atheros AR8132. Kłopot jest o tyle istotny, że do instalacji i konfiguracji Debiana potrzebuję oczywiście dostępu do sieci, a jedyny możliwy jest dla mnie dostęp przez Ethernet. Poczytałem sobie co nieco na forach o sterownikach do tej karty i, o ile wszystko dobrze zrozumiałem, do tej karty potrzebny jest moduł sterownika o nazwie atl1c, który nie jest zintegrowany z instalatorem Lenny'ego. (Z instalatorem są za to zintegrowane moduły atl1 i atl1e, ale po ich wczytaniu karta i tak nie jest wykrywana.) Doczytałem za to, że moduł atl1c jest zintegrowany z deweloperskimi wydaniami Squeezego. Ściągnąłem sobie obraz ISO instalatora businesscard Debiana Squeeze (daily build) i wgrałem go na pendriva, ale przy próbie instalacji instalator nie może odnaleźć płyty CD i wczytać z niej plików (ani napędu optycznego w ogólności) - co jest dosyć oczywiste, bo nie jest uruchomiony z CD, lecz z pendriva, a napędu optycznego nie ma. Próbowałem odnaleźć w /dev pendriva i podać ścieżkę do niego instalatorowi, ale nie mogę znaleźć w urządzeniach żadnego urządzenia USB, które możnaby zamontować. Moja prośba o pomoc sprowadza się więc do odpowiedzi na pytanie:

a) jak zainstalować Debiana Sqeeze z pendriva?

lub

b) jak zintegrować z instalatorem Debiana Lenny zgranym z sieci i wgranym na pendriva przez unetbootin moduł atl1c?

oraz

c) czy sterownik atl1c umożliwi wykrycie i korzystanie z karty Atheros AR8132? ;)

Z góry dziękuję za pomoc i za samą chęć przeczytania tego długiego i troszkę chaotycznego posta. :)

Offline

 

#2  2009-12-05 12:17:21

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Instalacja Debiana Squeeze z USB

Bynakiewicz napisał(-a):

Ściągnąłem sobie obraz ISO instalatora businesscard Debiana Squeeze (daily build) i wgrałem go na pendriva, ale przy próbie instalacji instalator nie może odnaleźć płyty CD

Po wgraniu instalatora na napęd USB, musisz jeszcze umieścić na nim obraz iso.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#3  2009-12-05 13:48:34

  Bynakiewicz - Użytkownik

Bynakiewicz
Użytkownik
Skąd: wybrzeże
Zarejestrowany: 2009-10-24

Re: Instalacja Debiana Squeeze z USB

Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem (pewnie źle ;), ale mam przy szukaniu płyty instalacyjnej podać obraz jako urządzenie? Problem polega na tym, że aby mieć dostęp do obrazu, musiałbym zamontować gdzieś pendriva w trakcie instalacji, a nie mogę go znaleźć w /dev.

Offline

 

#4  2009-12-05 14:10:18

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Instalacja Debiana Squeeze z USB

Szczerze powiedziawszy — nie wiem. Podejrzewam, że instalator sam zaskoczy. Jeśli nie — pomyślimy.

W każdym razie wszystkie instrukcje mówią o skopiowaniu *.iso na napęd USB.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#5  2009-12-05 14:36:32

  Bynakiewicz - Użytkownik

Bynakiewicz
Użytkownik
Skąd: wybrzeże
Zarejestrowany: 2009-10-24

Re: Instalacja Debiana Squeeze z USB

Cóż, instalator sam nie zaskoczył - jest tak jak było. Nie mam specjalnie pomysłu co dalej zrobić w sprawie tej instalacji. Ale może prościej byłoby zintegrować moduł atl1c z wersją ściągniętą przez unetbootin? (Czyli z Debianem Lenny.)Tyle, że to chyba wykracza poza moje możliwości.

Offline

 

#6  2009-12-05 14:48:00

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Instalacja Debiana Squeeze z USB

Chwileczkę, z tego co widzę na stronie UNetbootin, można za jego pośrednictwem wrzucić na USB dowolną gałąź Deibana, a nawet dowolne ISO.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#7  2009-12-06 13:08:30

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Instalacja Debiana Squeeze z USB

@azhag:

Tyle że jak wrzucimy normalne iso Debiana to właśnie instalacja "kończy się" na "Nie wykryto napędu CDROM" ;]

Offline

 

#8  2009-12-06 13:36:32

  Bynakiewicz - Użytkownik

Bynakiewicz
Użytkownik
Skąd: wybrzeże
Zarejestrowany: 2009-10-24

Re: Instalacja Debiana Squeeze z USB

Cóż, poradziłem sobie z tym problemem... tyle, że pożyczając od znajomego napęd DVD na USB i instalując Debiana zwyczajnie z płyty. ;) Tak czy siak, system nie wykrywa Ethernetu. Wczytuje przy starcie sterownik atl1c (wg tego co znalazłem przez gogle, jest to sterownik do mojej karty - Ath AR8132) i próbuję 'ifup eth0'. W rezultacie dostaję:

SIOCSIFADDR: No such device
eth0: ERROR while getting interface flags: No such device
eth0: ERROR while getting interface flags: No such device
Bind socket to interface: No such device
Failed to bring up eth0.

Oczywiście, 'lspci | grep Ethernet' nic nie znajduje. (Co ciekawe, przy wpisaniu tego polecenia w powłoce w trakcie instalacji Debiana system znajdował Ethernet.) Nie wiem specjalnie co dalej zrobić, żeby mieć dostęp do sieci z laptopa.

Offline

 

#9  2009-12-07 12:53:33

  life - Użytkownik

life
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-10-30

Re: Instalacja Debiana Squeeze z USB

ostatnio instalowałem Debiana z USB

1) partycja FAT z flagą botowania
2) rozpakowac boot.img.gz (zcat boot.img.gz > /dev/sd...)
3) wrzucić plik iso

co prawda Squeez-a nie udało mi się zainstalować bo pliki boot.img.gz i iso powinny być z tych samych wersja i takowych nie znalazłem ale z Lennym nie było żadnego problemu przy instalacji z USB.

boot.img.gz można pobrać tu:
Lenny
Squeeze

Ostatnio edytowany przez life (2009-12-07 12:54:10)

Offline

 

#10  2010-04-08 23:24:48

  olobolo123 - Użytkownik

olobolo123
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Instalacja Debiana Squeeze z USB

Witam Panowie, to mój pierwszy post na tym forum. :)

Próbowałem zbootować mojego netbooka Acer emachines z Debiana na różne sposoby, włączając w to rzucanie kurzymi kośćmi z kolacji lewą ręką przez prawe ramię (jestem leworęczny).
Z Ubuntu 9.04, 9.10 nie miałem problemów - za pomocą standardowego kreatora dysku usb.


Pomogło:

http://cdimage.debian.org/cdimage/release/

Wchodzimy np. na current live, wybieramy architekturę (i386/amd64) i najważniejsze - wchodzimy w katalog usb-hdd. I tu mamy to, co tygrysy bezkrążkowe lubią najbardziej - OBRAZ W FORMACIE IMG, NIE ISO. :]

więc pobieramy sobie pliczek img, ze środowiskiem graficznym, jakie lubimy, a potem już tylko:

Kod:

#cat debian-xxx.img >/dev/sdb

Sdb to mój pendrive. Proszę zauważyć, że nie pieściłem się z partycjami, typu /dev/sdb1, tylko od razu "przekopiowałem" na "cały" pendrive.

Potem reboot, mi działa wersja live nawet.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez olobolo123 (2010-04-08 23:27:20)

Offline

 

#11  2010-04-09 08:30:03

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Instalacja Debiana Squeeze z USB

olobolo123 napisał(-a):

Witam Panowie, to mój pierwszy post na tym forum. :)

WItamy na DUG-u.

A pań, z administratorką na czele, już nie przywitasz?


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#12  2010-04-09 10:06:09

  olobolo123 - Użytkownik

olobolo123
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Instalacja Debiana Squeeze z USB

Ach przepraszam, to nie moje maniery, tylko niewiele kobiet spotykam na takich forach.

Wracając do tematu, jak widać w linku z poprzedniego postu, taki image przygotowany jest tylko dla Lenny'ego, nie ma Squeeze'a czy Sida.

W oficjalnym poradniku Debiana piszą, że tu pojawiają się automatycznie robione img ze snapshotów systemu, ale ja nic nie widzę:
http://live.debian.net/

Do tego nie ma wersji Install, tylko Live.

Można sobie łatwo zrobić wersję live za pomocą programu live-helper z repo, ale nie wiem czemu wychodzi mi iso, choć podaję img.

Pozdrawiam

P.S. W metodzie z poprzedniego posta, jeśli ktoś chce, może sobie dodać na penie partycję na dane.

Offline

 

#13  2010-04-09 10:21:25

  sal_i - Członek DUG

sal_i
Członek DUG
Skąd: Neverhood
Zarejestrowany: 2007-01-01

Re: Instalacja Debiana Squeeze z USB

http://blog.szalat.net/?p=230
tu jest napisane jak zrobić sobie instalkę na USB z jakiejkolwiek wersji instalatora


“Generowanie liczb losowych jest zbyt ważne, żeby zostawiać to przypadkowi”

Offline

 

#14  2010-04-09 10:28:57

  olobolo123 - Użytkownik

olobolo123
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Instalacja Debiana Squeeze z USB

To jest przepisane z:
http://www.debian.org/releases/stable/i386/ch04s03.html.en
punkt 4.3.1. :)

Mnie nie bootuje taki pen, może dlatego, że zamiast zcat/cat trzeba użyć dd  i potem sync??
Jak przeglądałem fora, wielu osobom nie bootuje z takiego pena.

Zaraz będę próbował "the flexible way".

Offline

 

#15  2010-04-09 10:43:59

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Instalacja Debiana Squeeze z USB

Unetbootin można sobie użyć do nagrania iso na pendrive.


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#16  2010-04-09 11:14:20

  olobolo123 - Użytkownik

olobolo123
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Instalacja Debiana Squeeze z USB

Unetbootin też mi nie zadziałał, jak i standardowy ubuntowy usb-creator-gtk, który ładnie robi Ubuntu-stick.
Na forach ludzie też zgłaszali problemy. "No bootable partition".
Jeszcze spróbuję odświeżyć mu mbr z install-mbr, zgodnie z poradami.

P.S. Ta metoda ze zcat-em działa tylko na małe iso typu netinstall, bo rozmiar partycji jest ograniczony do 256 MB.

Offline

 

#17  2010-04-09 11:48:36

  olobolo123 - Użytkownik

olobolo123
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Instalacja Debiana Squeeze z USB

UPDATE: Co się udało:

- Udało mi się zainstalować na penie wersję Live, ale tylko Lennyego.
- Udało się zainstalować wersję Install Squeeze, ale tylko małą NetInstall.

Pozdrawiam

Offline

 

#18  2010-04-09 12:13:37

  sal_i - Członek DUG

sal_i
Członek DUG
Skąd: Neverhood
Zarejestrowany: 2007-01-01

Re: Instalacja Debiana Squeeze z USB

a do czego Ci więcej? za pomocą jednego i drugiego zainstalujesz system, potem upgrade do jakiejkolwiek wersji


“Generowanie liczb losowych jest zbyt ważne, żeby zostawiać to przypadkowi”

Offline

 

#19  2010-04-09 12:44:48

  olobolo123 - Użytkownik

olobolo123
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Instalacja Debiana Squeeze z USB

Racja, ale ja nie umiem zainstalować Debiana z wersji Live. :)
Musiałbym poczytać...
Poza tym jest to dobre, gdy ktoś jest zdesperowany, ale lepiej mieć od razu wersję Squeeze, lub od razu większą wersję CD1 na penie. Nie zajmuje czasu, i nie zajmuje łącza. Jak ktoś ma net 64 KB/s i limit 5 giga miesięcznie? ;)

Dodatkowy update:

Wersję Live udało mi się także Squeeze, wcześniej nie zauważyłem zrobionego pliku img w katalogu (...).
Za pomocą Live Helper można sobie zrobić, bo na serwerach Debiana coś nie widać...

Tak, że wersje Install pełne też można pewnie nim zrobić.

Więc udało się!

>>>>>Pozwolę sobie wkleić finalną instrukcję: <<<<<

1. Instalujemy Live-helper z repoz
2. Robimy sobie jakiś katalog, np ~/squeeze, kopiujemy do niego iso (obojetnie czy live czy install, czy netinstall, czy full cd1, co chcemy).
3. Będąc w tym katalogu:

Kod:

$lh_config -b usb-hdd -p gnome

Zamiast gnome możemy dać kde, xfce, lxde, itp. Jak się nie da tej opcji, to będzie bez środowiska graficznego.
4.

Kod:

#lh_build

5. Gotowe. otrzymany plik img z tego katalogu wgrywamy na pena, za pomocą dd lub cat.
Na całego pena, nie na partycję.

Do linii lh_config możemy dodać parametr -a z architekturą, np. i386, amd64.

Zrobiłem to na podstawie
http://wiki.debian.org/DebianLive/Howto/USB

Proszę pisać, czy działa, pozdrawiam. :-)


P.S. W repoz jest nakładka graficzna na LH, nazywa się live-magic.

Ostatnio edytowany przez olobolo123 (2010-04-09 21:24:55)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)