Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-10-27 13:24:37

  miastek - Użytkownik

miastek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-09-15

Ubuntu a po aktualizacji debian z niedzilajaca klawiatura ??

Witam, mam zainstalowane ubuntu
pisze na Waszym forum bo szybciej i konretniej odpowiadacie drodzy koledzy:)
Sprawa wyglada w sposob nastepujacy, postawilem sambe,shcp,firewalla izachcialo mi sie zainstalowac Citadele (praca grupowa) ale citadela wymagala aktualizacji bibliotek, to je zrobilem, teraz po walceaby odpalil sie system (mialem problemy a pakietami) podnosi mi sie syetm do logowania w xach ale nie dzialami klawa ani myszka, w shellu klawa dziala. Jak znam zycie to banal bedzie ale poradzcie mi jak to naprawic.
Dziekuje za pomoc.

Offline

 

#2  2009-10-27 14:11:01

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Ubuntu a po aktualizacji debian z niedzilajaca klawiatura ??

1. xorga przeinstalować
2. wywalić moduł logowania (kdm, gdm czy co tam masz) i odpalać przez startx
3. zobacz czy po aktualizacji nie podmieniło Ci pliku xorg.conf - popatrz po datach, jeśli powstał nowy, to stary dotychczas działający ma rozszerzenie*.old


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#3  2009-10-27 14:12:57

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Ubuntu a po aktualizacji debian z niedzilajaca klawiatura ??

Sprobuj sobie dopisac do /etc/X11/xorg.conf

Kod:

Section "ServerFlags"
   Option   "AutoAddDevices" "False"
EndSection

To jest debian czy ubuntu bo z tytulu to nic nie mozna wywnioskowac

Ostatnio edytowany przez ilin (2009-10-27 14:13:48)


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#4  2009-10-27 15:02:33

  miastek - Użytkownik

miastek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-09-15

Re: Ubuntu a po aktualizacji debian z niedzilajaca klawiatura ??

Ok pomoglo dopisaie 

Kod:

Section "ServerFlags"
   Option   "AutoAddDevices" "False"
EndSection

ale teraz nic nie mam na pulpicie, tzn, wyglada na to z enie laduje sie pulpit dokonca...
jak mam przeinstalowac Xy ??

Offline

 

#5  2009-10-27 15:21:57

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Ubuntu a po aktualizacji debian z niedzilajaca klawiatura ??

Jak robiłeś te aktualizację?
Co to dokładnie za system ?
Jakie środowisko graficzne ?
Zmieniałeś repozytoria?

Za mało mamy informacji  żeby coś powiedzieć.

Ostatnio edytowany przez ilin (2009-10-27 15:22:21)


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#6  2009-10-27 15:27:56

  miastek - Użytkownik

miastek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-09-15

Re: Ubuntu a po aktualizacji debian z niedzilajaca klawiatura ??

tak pozmienialem repo, teraz tego zaluje, instalowalem nowsze biblioteki pod citadele, ubuntu 9.04 srodowisko gnome, instalowalem poprzez aktualizacje systemy z pod gnoma (zapomnialem jak sie ta aplikacja nzaywa)

Offline

 

#7  2009-10-27 15:33:49

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Ubuntu a po aktualizacji debian z niedzilajaca klawiatura ??

Zobacz ostatnie logi z apt - tam zobaczysz co ostatnio instalowałeś.


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#8  2009-10-27 16:31:36

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Ubuntu a po aktualizacji debian z niedzilajaca klawiatura ??

Pokaż

Kod:

cat /etc/apt/sources.list

Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#9  2009-10-27 16:36:23

  miastek - Użytkownik

miastek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-09-15

Re: Ubuntu a po aktualizacji debian z niedzilajaca klawiatura ??

Koledzy sources.list juz zmienilem na "fabryczna"  logi z apta niewiele mi powiedza, bo ten problem mam od wczoraj rana i zamias od razu na forum udzerzyc to ja iedoswiadczony wlasnymi silami probowalem i tam juz sie w miedzy czasie wiele rzeczy zmienilo..., teraz aktualnie siedze i robie reinstalke gnoma, moze to cos da...
Dziekuje Wam za pomoc.

Offline

 

#10  2009-10-28 19:59:59

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Ubuntu a po aktualizacji debian z niedzilajaca klawiatura ??

Cóż to takiego: Ubuntu a po aktualizacji debian z niedzilajaca klawiatura ??

Jeżeli pomieszałeś repozytoria - to masz problem. Ubuntu bazuje na Debianie - ale nie jest identyczne z Debianem.
W dodatku -nie napisałeś - która wersja Ubuntu i która wersja Debiana pokazała się po aktualizacji.

Ja kiedyś miałem podobny problem - i łatwiej mi było postawić system od zera - niż kombinować.
Jeśli nie działa klawiatura - ani mysz - to nie wina gnoma, lecz najprawdopodobniej  xserwera.
Jeśli masz tam kartę nvidia i ster własnościowy - to w konsoli, wyłącz Gdm

Kod:

/etc/init.d/gdm stop

potem - z uprawnieniami usera root - uruchamiasz skrypt nvidia-xconfig - i jeszcze mi się nie zdażyło -  żeby źle wygenerował xorga.

Jest też możliwość - że xserwer jest w innej wersji - niż sterowniki urządzeń - paczki xserver-xorg-input*.
mżesz mieć też kłopoty z demonem hal - odpowiedzialnym za podłączane urządzenia.
Niedawno w Gentoo był taki cyrk - że po instalacji xserwera nic nie działało (jak u Ciebie) i rozwiązaniem było przebudować xserver bez obsługi hal a potem przebudować wszystkie sterowniki input.
Coś z halem musi być na rzeczy - skoro w nowym Ubuntu  (wychodzi jutro) - w ogóle nie będzie pakietu hal.

A przede wszystkim - nie miesza się dystrybucji Debian i Ubuntu, nie dodaje się do dystrybucji Ubuntu repozytoriów z nowszego wydania - niż używane, jeśli trzeba w Ubuntu zainstalować jakieś paczki z Debiana - instaluje się je ręcznie - lub z lokalnego repozytorium.

Wyjątek stanowią repozytoria poszczególnych programów -  np. do skype, opery, virtualboxa i webmina.

Jeśli natomiast - do Ubuntu 9.04 zainstalujesz (przez aktualizację) jakis kluczowy pakiet z Ubu 9.10 lub Debiana Sid (np. libc6, gcc, itp) - to naprawa takiego bajzlu jest na tyle interesująca - że ja wolałbym Gentoo-hardened od zera stawiać - niż taki bajzel naprawiać.
A tytuł postu wskazuje na pomieszane repozytoria - gdzie do Ubuntu 8.04 lub 8.10 ktoś dodał repozytoria Debiana Lenny lub Squezze, lub do Ubu 9.04 repo z Debiana Sid.
to - co powstało może działać lub nie - ale można to nazwać tylko tak: piekło zależności.

Krótko mówiąc - ja spróbowałbym odinstalować wszystko - co nazywa się xserver i nvidia - po czym, zainstalować xserver-xorg-video-nv - to do nvidii, do Twojej karty nie wiem.

Naotomiast lepiej moim zdaniem - o ile do tej pory tak nie zainstalowałeś - stworzyć nową partycję - przenieść na nią foldery domowe userów - potem ją zamontować jako home.
Zrobić sobie kopię wszystkich danych - bazy mysql, pliki konfiguracyjne, skrypty, żródła programów kompilowanych ze źródeł, itp.
A następnie zainstalować system, od zera ale porządnie.
Gdybyś zdecydował się na taką drogę - to tym skryptem ułatwisz sobie robotę.

Kod:

#!/bin/bash
echo "#!/bin/bash" > pobierz
echo "#!/bin/bash" > instaluj

for x in $(dpkg --get-selections | awk '$2 == "install" { print $1 }')
do
  echo apt-get install -y -d $x >> pobierz
  echo apt-get install  -y -f $x >> instaluj
done

Odpal go w folderze poza partycją główną  - wygeneruje dwa inne skrypty - gdzie jeden zasysa paczki do instalacji - drugi je instaluje.

Po co dwa - pobierania paczek nie trzeba pilnować, natomiast instalacja wymaga pilnowania - padają tam pytania np. o hasła do bazy danych, i inne rzeczy.

Potem repozytoria - jak Ubuntu to do Ubuntu - jak Debian - to do Debiana - odpalasz skrypt pobierz - z konta usera root, potem instaluj tez z roota - gotowe.
W zależności do szybkości łącza - pobieranie i ilośco programów - jaką używasz - pół godziny - do ~trzech - potem 10 - 40 minut instalacji - i system jest jak nowy.
Jeśli miałeś jakieś programy - w których zmieniałeś znacząco pliki konfiguracyjne - to po zainstalowaniu programu możesz mu podmienić pliki konfiguracyjne na poprzednie ( o ile wersja programu jest taka sama - lub podobna - ostrożnie).

To by było na tyle.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2009-11-03 22:55:34)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#11  2009-10-28 20:15:18

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Ubuntu a po aktualizacji debian z niedzilajaca klawiatura ??

Właśnie też nie rozumiem tego tytułu, kto daje do debiana repozytoria z ubuntu albo odwrotnie?


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)