Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-10-24 15:14:18

  mi5tic - Członek DUG

mi5tic
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-08-24

[SOLVED] Po przerzuceniu systemu z ata na sata nie widzi dysku

Witam.

Maszyna A - dysk ATA
Maszyna B - dysk SATA

Przerzuciłem system (debian etch, kernel 2.6.25.8) z maszyny A na maszynę B przy użyciu dd.
Świeżo po przerzuceniu system się odpalił, dysk był widoczny jako /dev/hda
Przypomniałem sobie, że kernel na Maszynie A nie miał wkompilowanej obsługi SATA, więc ściągnąłem jajko 2.6.31.1 i wkompilowałem m. in. obsługę SATA na stałe.
Pojawiał się komunikat informujący o tym, iż nie wykryto urządzenia /dev/hda1.
No tak....uaktualniłem wpisy w /boot/grub.menu.lst oraz /etc/fstab i powyższy komunikat zmienił się o tyle, iż informuje o tym samym tylko ad. /dev/sda1

Googlując znalazłem kilka dyskusji poruszających ten problem, lecz za każdym razem problemem był brak wkompilowanej obsługi SATA, więc w moim przypadku odpada.


Coś źle zrobiłem?
Coś pominąłem?

Z góry dzięki.
Pzdr.

Ostatnio edytowany przez mi5tic (2009-10-24 18:29:57)


Lubię słowo indolencja.
Dzięki niemu moje lenistwo wydaje się czymś niezwykle wyrafinowanym.

- Bern Williams

Offline

 

#2  2009-10-24 15:16:09

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: [SOLVED] Po przerzuceniu systemu z ata na sata nie widzi dysku

Ogolnie... trzeba bylo postawic nowy system na B i potem przekopiowac co potrzebne procz jaja z A. ;]

Offline

 

#3  2009-10-24 15:20:00

  mi5tic - Członek DUG

mi5tic
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-08-24

Re: [SOLVED] Po przerzuceniu systemu z ata na sata nie widzi dysku

qluk napisał(-a):

Ogolnie... trzeba bylo postawic nowy system na B i potem przekopiowac co potrzebne procz jaja z A. ;]

Po instalce Etcha na maszynie B, karta sieciowa nie była obsługiwana, więc jedyny sposób instalacji, który reflektuję (net install) odpadał :)
A z tym "co potrzebne"....to prawie wszystko, dlatego ręczne wybieranie tego "co do przerzucenia" jakoś nie wydawało mi się zbyt ciekawe ;]

Pzdr.


Lubię słowo indolencja.
Dzięki niemu moje lenistwo wydaje się czymś niezwykle wyrafinowanym.

- Bern Williams

Offline

 

#4  2009-10-24 15:26:28

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: [SOLVED] Po przerzuceniu systemu z ata na sata nie widzi dysku

1. systemy mozna bezprobleowo przenosic pomiedzy maszynami ... ale imho lepszy do tego jest tar niz dd (http://www.opcode.eu.org/more_advanced/operating_sy … ian:mirroring)
2. przy przenoszeniu systemow warto korzystac z jajek dystrybucyjnych (dopiero gdy mamy wszystko przeniesione, ewentualnie bawimy sie w wlasne kompilacje)

podsumowujac sproboj uzyc jajka dystrubucyjnego ... jezeli ono tez nie znajdzie sda1 to z busybox na initrd popatrz co jest potworzone w /dev itd ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#5  2009-10-24 16:45:57

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: [SOLVED] Po przerzuceniu systemu z ata na sata nie widzi dysku

W biose masz kilka trybow rozpoznawania dyskow sata, ACHI, IDE i RAID, z oczywistych przyczyn RAID nas nie interesi ;], "wszukaj " i zmien tryb z ACHI na IDE, lub z IDE na ACHI, przyznam sie ze ja nigdy nie pamietam na ktorym powinno dzialac ;].


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

#6  2009-10-24 16:48:46

  mi5tic - Członek DUG

mi5tic
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-08-24

Re: [SOLVED] Po przerzuceniu systemu z ata na sata nie widzi dysku

bercik napisał(-a):

podsumowujac sproboj uzyc jajka dystrubucyjnego ... jezeli ono tez nie znajdzie sda1 to z busybox na initrd popatrz co jest potworzone w /dev itd ...

Wygląda na to, że na dystrybucyjnym (po modyfikacji menu.lst) działa bez zarzutu, więc teraz już powinno być z górki.


Dziękuję wszystkim za pomoc.
Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez mi5tic (2009-10-24 16:49:02)


Lubię słowo indolencja.
Dzięki niemu moje lenistwo wydaje się czymś niezwykle wyrafinowanym.

- Bern Williams

Offline

 

#7  2009-10-24 17:23:24

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: [SOLVED] Po przerzuceniu systemu z ata na sata nie widzi dysku

@gindek:

Sorry że wtrącam ale jak ktoś to będzie czytał lepiej żeby wiedział - wyłączenie AHCI powoduje również wyłączenie niektórych technologii SATA-only jak np NCQ - co może wpłynąć nieco na szybkość dysku i jego żywotność - tak więc lepiej postawić normalnie system na sata jak jest to możliwe.

Pozdro

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)