Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-10-17 12:23:08

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Podział Neostrady/Net24 itp - konsekwencje prawne i inne info

Witam wszystkich.

Jako że zastanawiam się nad podziałem łącza - muszę spytać o kilka spraw z tym związanych, mianowicie:

1.Załóżmy że podzielę łącze 6Mbps na 2 kompy - jak to w praktyce chodzi przy założeniu że obie osoby lubią korzystać z p2p torrentów emule itd?
2.Lepiej podzielić transfer statycznie czy dynamicznie?
3.Router który dzieliłby net to złożony prze zemnie komp z kartą wifi, z Debianem na pokładzie - jak trudno jest skonfigurować odpowiedni podział łącza tak aby z obu kompów dało się korzystać jednocześnie z netu, p2p itd? Są jakieś "ładne" konfiguratory czy wszystko trzeba wpisywać ręcznie?

To tyle jeżeli chodzi o zagadnienia techniczne teraz trochę z innej beczki...

4.Załóżmy że zazdrosny sąsiad podpierdzieli cię że nielegalnie dzielisz net - jaka jest wtedy procedura ze strony operatora? Przyjeżdża jakiś technik który ładnie prosi o pozwolenie na sprawdzenie czy netu nie dzielisz czy jak? Jak to wygląda?
5.Jeżeli odbywa się to jak powyżej to co będzie jak takiego nie wpuszczę?
6.Jakie kary przysługują za wyprowadzanie łącza poza lokal?
7.I na koniec - z doświadczenia tych co wpadli - jak ktoś może niech opisze jak to wyglądało.

Wiem że sporo pytań ale mam nadzieje że odpowiecie.
Oczywiście z góry dzięki wszystkim za info.

Pozdrawiam.

Offline

 

#2  2009-10-17 13:28:59

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Podział Neostrady/Net24 itp - konsekwencje prawne i inne info

1. Normalnie
2. To zależy, jeśli dzielisz statycznie np na pół to masz pół łącza i ni ch*ja więcej.
3. Są, ale to chyba nie problem naskrobać parę regułek ;)
4,5,6,7. Jak poza lokal udostępnisz to na wifi to nikt nie jest w stanie Ci tego udowodnić. Jeśli uzyskasz zgodę od administratora budynku na puszczenie w klatce kabla pomiędzy 2 mieszkaniami to tym bardziej możesz być o to spokojny.


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#3  2009-10-17 15:00:38

  blinki - Użytkownik

blinki
Użytkownik
Skąd: Wschowa/Gdańsk
Zarejestrowany: 2009-04-09
Serwis

Re: Podział Neostrady/Net24 itp - konsekwencje prawne i inne info

2. ale musisz spojrzec na to z innej strony, jak podzielisz dynamicznie twoj sąsiad sciaga jakies filmy to w tym przypadku mozesz miec lagi.
3. konfiguracja sieci na iptables nie jest taka czaso chlonna  wydaje sie sie ze wpisanie pare linijek zasady forwarding nie jest problemem, oraz jak zrobil bys to recznie byl bys wstanie w momencie gdy sasiad sciaga przykrucic troche p2p :)
4. Jesli wifi... no problem a nawet jesli zobacza ze ktos sie laczyl w logach, zawsze mozna mowic ze ktos sie wlamal, ale jak kabel no to juz przegrales proces :P


Platforma Systemowa: Debian 5.0 lenny | KDE 4.3.2
PC: FS Amilo li 3710 | DualCore 2.0GHz/3GB/Intel GMA X4500
Przeglądarka: Opera (Firefox sux^^)

Offline

 

#4  2009-10-18 13:45:20

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Podział Neostrady/Net24 itp - konsekwencje prawne i inne info

Dzięki za odpowiedzi - cały czas jednak chciałbym się dowiedzieć jak to wygląda - czy sam donos wystarczy żeby zainteresować operatora, czy firma wysyła technika czy razem z policją może przyjeżdżają, czy wypowiadają tylko umowę czy do sądu itd. Raczej wątpię żeby o takie pierdoły ciągali po sadach - ale wole się upewnić. Jeszcze raz dzięki za info.

Offline

 

#5  2009-10-18 15:23:24

  blinki - Użytkownik

blinki
Użytkownik
Skąd: Wschowa/Gdańsk
Zarejestrowany: 2009-04-09
Serwis

Re: Podział Neostrady/Net24 itp - konsekwencje prawne i inne info

moim zdaniem niesa wstanie ci nic zrobi jesli powiesz ze twoim zalorzeniem jest rozdzielanie internetu w twoim lokalu(oczywiscie po wifi) jesli chcesz byc bardziej to zabezpiesz polaczenie wifi haslem (wep) i podaj jes slownie sasiadowi,

a jesli chodzi o sankcje to rzczej nie jest sprawa w sadzie(chyba ze sie odwolasz) tylko w umowie powiny byc napisane konsekwencje za rozdzielanie internetu TP, czyli zaplacisz kare pienieżna


Platforma Systemowa: Debian 5.0 lenny | KDE 4.3.2
PC: FS Amilo li 3710 | DualCore 2.0GHz/3GB/Intel GMA X4500
Przeglądarka: Opera (Firefox sux^^)

Offline

 

#6  2009-10-18 16:02:08

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Podział Neostrady/Net24 itp - konsekwencje prawne i inne info

Heh - jak bym miał rozdzielać to szyfrowanie nie wep (zresztą wep - ciężko nazwać szyfrowaniem ;]) a WPA1 lub 2. (obecnie stosuję WPA1 jako że mam kilka kart w 802.11b – które 2 nie obsługują).

Jeszcze takie pytanie techniczne.

Sytuacja jest następująca:


***-----O-----*****

*dd-----ddd-----*
*dd-----ddd-----*
*dd-----ddd-----*

***-----N-----*****

gdzie:

O-odbiornik u kumpla (najpewniej antena kierunkowa)
d-drzewa
"-" mury domów
"*"-płoty
N-mój router nadający

Sygnał ma do przebycia jakieś 100m - jak widać ok 60-80 metrów biegnie przez podwórko innego sąsiada, z drzewami i dwoma budynkami mieszkalnymi (drzewa o wysokości ~ 25m, budynki ~ 15-20m). Router mieści się na oknie na pierwszym piętrze, tak że antenka bezpośrednio przylega do szyby. (na razie router stoi parę metrów dalej w budynku jako że tylko ja korzystam z neta). Wczoraj próbowaliśmy się połączyć (przestawiłęm router na okno) - niestety bezskutecznie – u kumpla nie było widać sieci, antenka od routera okazała się za słaba. Tutaj pytanie - myślę o zakupie anteny dookólnej, coś podobnego do tej:

http://allegro.pl/item784892678_antena_wifi_rp_tnc_ … dbi_d537.html

(oczywiście przedział cenowy niekoniecznie taki niski)

Pytanie tylko jak mocna realnie antena dookólna (kierunkowa nie wchodzi raczej w grę, w domu tez chcę mieć neta po wifi a karta ma tylko jedno wyjście antenowe). jest potrzebna do przelecenia takiej odległości? Ta z linka ma szansę się przebić (myślę że jak sygnał będzie rzędu 30-40% to do netu powinno styknąć)?

Z góry dzięki za info.

Offline

 

#7  2009-10-18 17:03:14

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Podział Neostrady/Net24 itp - konsekwencje prawne i inne info

Nie wiem jakie są zapisy w netii. W neostradzie był zapis że nie wolno Ci wyjść poza lokal. Ale sytuacja była o tyle dziwna, że lokal to cały blok. Inaczej - kablem po klatce to Ci wolno, ale na zewnątrz z balkonu na balkon to już nie. Lepiej przewiercić ścianę. Po wifi nie ma zapisów, więc mogą Ci skoczyć


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#8  2009-10-18 17:11:33

  blinki - Użytkownik

blinki
Użytkownik
Skąd: Wschowa/Gdańsk
Zarejestrowany: 2009-04-09
Serwis

Re: Podział Neostrady/Net24 itp - konsekwencje prawne i inne info

no  ten schemat jest malo czytelny ale z tego co rozumiem to wyglada to mniejwiecej tak

Server-----|-----nobody---|-----Client

odleglosc 100m (bardzo duża odleglosc do pokanania dla wifi) moga wystapic na takiej odleglosci packet lossy
najlepiej jest to sprawdzic laptopem (udac sie do sadiada i zobaczyc jaka jest sila sygnalu) ale na takie odleglosci przesuniecie routera o 1m moze miec duzy wplyw na sile polaczenia

wiec ja proponuje na poczatek szereg testow

btw. nawet dla kanla taka odleglosc jest za duza (mam na mysli kabel UTP na slaczu rj-45) bo jego podrecznikowy max jest wlasnie 100m ale najbardzie optymalne jest jakies 90m


Platforma Systemowa: Debian 5.0 lenny | KDE 4.3.2
PC: FS Amilo li 3710 | DualCore 2.0GHz/3GB/Intel GMA X4500
Przeglądarka: Opera (Firefox sux^^)

Offline

 

#9  2009-10-18 17:48:40

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Podział Neostrady/Net24 itp - konsekwencje prawne i inne info

@Bodzio:

Z tego co się orientuję nadal tak jest i w TP i Netii - ale jak już mówiłem, nie mam zamiaru żadnym kablem puszczać tylko wifi wchodzi w grę (uzyskanie pozwolenia na puszczenie kabla nad drogą graniczy z cudem).

@blinki:

No mniej więcej tak - tyle że to nobody to są dwa domy a pomiędzy nimi drzewa.
100m dla wifi dużo? Hmmm pierwsze wifi miałem podpięte do AP oddalonego o jakieś 800-1000m, oczywiście na kierunkowej - siła sygnału od 60 % (zimą jak na antenie wisiały spore sople lodu/śniegu) do 85-90% w normalnych warunkach. Czyli jeszcze spokojnie można było przestawić AP o jakiś kilometr.

Rozumiem że dookólną z allegro za parę złotych nie zrobię sobie 10 km zasięgu ale tutaj chodzi o o te 100m. Tyle powinno dać rade (realnie na zwykłej antenie 2dBi zasięg realny to ~ 130m z widocznością i ~30-50 bez). Co do testów to problem polega na tym że najpierw musiałbym zakupić taką antenkę - i tutaj problem bo albo kupić tanią i ryzykować że nie dobije, albo kupić drogą i stracić kasę - dlatego pytam się za ile zł kupić antenę aby zrobić to optymalnie. O kablu zapomnij – jak już pisałem powyżej – nie ma szans na uzyskanie pozwolenia na puszczenie kabla nad drogą, a nawet jak by były – wifi jest o niebo wygodniejsze i tańsze w eksploatacji w warunkach które tutaj panują.

Offline

 

#10  2009-10-18 18:24:18

  blinki - Użytkownik

blinki
Użytkownik
Skąd: Wschowa/Gdańsk
Zarejestrowany: 2009-04-09
Serwis

Re: Podział Neostrady/Net24 itp - konsekwencje prawne i inne info

no tak huk ale to jest jednak antena kierunkowa..... ktora skupia sygnal w tak jak by w jeden punkt i przewaznie miedzy klientem a serverem niema obiektow (drzew).. a wracajac do tematu to kazde dzrewo sciana (obiekt) zmniejsza sile sygnalu,

ale co do anteny to twoja wydaje sie byc dobra
"pozwala na wzmocnienie sygnału nawet do 300%"
pewnie troche przesadzili, ale jesli wzmacnia sygnal to znaczy ze te pare drzewek jej nie przeszkodzi, ze scianami jest juz gorzej, ale to jest jednak 12dBi

teraz na moim przykladzie antena 2dBi

na odleglosci jakies 30m (3 sciany podrodze) 20% sily - duzy loss
u ciebie 100m (jakies 8 scian bedzie) powinno byc 60-50% mysle  ze wystarczajaco, ale wiadomo to jest tylko teoria niema to jak praktyka

przydala by sie jeszcze opinnia kogos kto bawil sie troche wiecej z sieciami wifi


Platforma Systemowa: Debian 5.0 lenny | KDE 4.3.2
PC: FS Amilo li 3710 | DualCore 2.0GHz/3GB/Intel GMA X4500
Przeglądarka: Opera (Firefox sux^^)

Offline

 

#11  2009-10-18 18:38:19

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Podział Neostrady/Net24 itp - konsekwencje prawne i inne info

Heh niestety poczytałem trochę o "tanich antenach z allegro" na elektroda.pl i wychodzi na to że prawdopodobieństwo że to jest realnie 9-12dBi jest baaaardzo małe (za takie pieniądze). No nic dzięki wszystkim za info - jak pogoda się trochę polepszy i przestanie padać, wyniosę lapka i zobaczę gdzie sygnał się rwie - potem będę się zastanawiać  jaką (ewentualnie) antenę kupić.

Pozdrawiam.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)