Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-06-18 17:52:03

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

linux_compat we FreeBSD i Debian'ie - dylemat !

Witam mam takie pytanie. Chcę kupić serwer dedykowany mniej więcej o parametrach:

Procesor    AMD Phenom X4

Pamięć    8 GB RAM DDR2

Dyski    2 x 320 GB SATA II

Niestety nie wiem jaki system wybrać. Przede wszystkim system będzie pod serwery CS, a jak wiadomo serwery te "jedzą" od groma CPU i RAM-u. Zastanawiam się też, który system będzie szybszy, doczytałem się czegoś takiego:

Freebsd Czy Debian? Przy dużym load FreeBSD lepiej radzi sobie z dostępem do dysku, lepsza responsywność podczas obciążenia, lepsza znajomość struktur procesorów, w sensie czy dual core czy quad core, ilości pamięci L2 cache topologia itd. Ja bym na freebsd stawiał reszta people.freebsd.org/~kris/scaling masz benchmarki.

Taką odpowiedź dostałem lecz chciałbym poznać Wasze wypowiedzi czy rzeczywiście tak jest w praktyce. Bo z tego co widzę większość  firm hostingowych serwerów gier używa Debiana, nie wiem czy to wynika z niewiedzy adminów, brak zainteresowaniem FreeBSD i popularnością Debiana, czy może w praktyce jest inaczej? Doczytałem się jeszcze jednej ciekawej rzeczy:

matrixa zrobili na FreeBSD w linux compat dlatego, że linux compat działał szybciej na FreeBSD niż Linux natywnie...

Co wy na to panowie i panie? Linux_compat to podstawa, żeby uruchomić jakikolwiek serwer gier pod Linuksem na FreeBSD.

Prosiłbym o naprawdę wyczerpujące odpowiedzi i proszę nie krytykować FreeBSD bo się go nie lubi czy też się go nie zna, bo już za dużo takich postów było. Proszę o szczerą i rzetelną odpowiedź.

Z góry dziękuję, pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez bryn1u (2009-06-18 17:53:18)


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#2  2009-06-18 20:35:07

  Qmaty - Użytkownik

Qmaty
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2009-04-16

Re: linux_compat we FreeBSD i Debian'ie - dylemat !

Z tego co wiem to chyba(podkreślam chyba) jądro linuxa lepiej radzi sobie z podziałem zadań na wiele rdzeni w porównaniu do jądra FreeBSD.W moim odczuciu FreeBSD będzie bardziej stabilny i szybszy od Debian/Linux gdyż sam system nie stara się obsłużyć wszystkiego i działać na wszystkim (jak Linux) oraz aplikacje na niego pisane mają pracować zgodnie z architekturą na której pracuje.

Dlatego chyba FreeBSD na sam server bardziej by się nadawał, choć to głównie gdybanie bo prawdziwych wyników i testów nie uświadczysz(żadne nie byłyby miarodajne).

Bo z tego co widzę większość  firm hostingowych serwerów gier używa Debiana

Powodem tej sytuacji jest na pewno większa popularność Debiana od FreeBSD. Czy którakolwiek z tych firm wyszczególniła że korzysta z Debian/Linux ? Z tego co pamiętam to jądro FreeBSD jest oficjalnie wspierane na Debianie więc zawsze można spróbować Debian/FreeBSD. Osobiście nie korzystałem z tego wynalazku więc nie wiem jak się sprawuje ale skoro oficjalnie to wydali to pewnie jest stabilne.

Offline

 

#3  2009-06-18 20:44:01

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: linux_compat we FreeBSD i Debian'ie - dylemat !

Qmaty napisał(-a):

Z tego co wiem to chyba(podkreślam chyba) jądro linuxa lepiej radzi sobie z podziałem zadań na wiele rdzeni w porównaniu do jądra FreeBSD.W moim odczuciu FreeBSD będzie bardziej stabilny i szybszy od Debian/Linux gdyż sam system nie stara się obsłużyć wszystkiego i działać na wszystkim (jak Linux) oraz aplikacje na niego pisane mają pracować zgodnie z architekturą na której pracuje.

Dlatego chyba FreeBSD na sam server bardziej by się nadawał, choć to głównie gdybanie bo prawdziwych wyników i testów nie uświadczysz(żadne nie byłyby miarodajne).

Bo z tego co widzę większość  firm hostingowych serwerów gier używa Debiana

Powodem tej sytuacji jest na pewno większa popularność Debiana od FreeBSD. Czy którakolwiek z tych firm wyszczególniła że korzysta z Debian/Linux ? Z tego co pamiętam to jądro FreeBSD jest oficjalnie wspierane na Debianie więc zawsze można spróbować Debian/FreeBSD. Osobiście nie korzystałem z tego wynalazku więc nie wiem jak się sprawuje ale skoro oficjalnie to wydali to pewnie jest stabilne.

Hmm FreeBSD/Debian mowisz ? Troszke sie boje, nie znam tego nie wiem jak to chodzi, nie wiem jak to sie sprawdzi w praktyce. Co do udostepniania OS'a no to jest duzo firm gdzie pisze na jakim OS'ie stoi dany server. A tym bardziej chyba nie ma takiego dedyka na, ktorym by nie bylo mozliwe do wyboru system jakim jest Debian. Do nie dawna freebsd (7.2) byl bardzo szybki jedynie co go pobilo teraz to netbsd 5.0, nawet sie zdarzylo, ze netbsd uruchamial sie ponizej 11 sekund i wcale to nie byl wypsaiony sprzet. Wracajac do tematu, poprostu chce zainstalowac a dokaldniej wybrac odpowiedni OS, zeby pozniej sie nie okazalo, zeto jest zly wybor. Napisales, ze debian ogarnia wieksza ilosc rdzeni no nie zgodze sie bo od wersji fbsd 7.2, freebsd obsluguje juz spokojnie 16 (8x2) rdzeni. Ma ktos jakies doswiadczenie z tym zwiazane dzieki pozdrawiam.


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#4  2009-06-18 21:11:11

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: linux_compat we FreeBSD i Debian'ie - dylemat !

nie baw sie w linux_compat. lepiej uzyj linuxa

Offline

 

#5  2009-06-18 21:20:07

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: linux_compat we FreeBSD i Debian'ie - dylemat !

bryn1u   Qmaty  LOL

CZYTAŁEŚ http://freebsd.therek.net/handbook/index.html
A tutaj aktualny non top http://www.freebsd.org/doc/en/books/handbook/

Ostatnio edytowany przez Ryszard (2009-06-18 21:24:43)


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#6  2009-06-18 21:46:56

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: linux_compat we FreeBSD i Debian'ie - dylemat !

dopóki masz wątpliwości, wybierz linuksa.

potem prawdopodobnie i tak wybierzesz bsd :]


linux regd. user #248790

Offline

 

#7  2009-06-18 22:01:03

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: linux_compat we FreeBSD i Debian'ie - dylemat !

Albo tak ja ja Windows


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#8  2009-06-18 23:23:33

  Qmaty - Użytkownik

Qmaty
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2009-04-16

Re: linux_compat we FreeBSD i Debian'ie - dylemat !

Napisales, ze debian ogarnia wieksza ilosc rdzeni no nie zgodze sie bo od wersji fbsd 7.2, freebsd obsluguje juz spokojnie 16 (8x2) rdzeni.

Trochę źle mnie zrozumiałeś, nie chodziło mi o to że FreeBSD obsługuje mniej rdzenie niż Linux ale oto że ten drugi (ponoć) lepiej żongluje procesami na tych rdzeniach. Jakiś czas temu czytałem wypowiedź jednego z developerów FreeBSD który stwierdzili że Linux w jądrze ma parę ciekawych mechanizmów do żonglerki procesami na wielu rdzeniach które oni z miłą chęcią by wdrożyli.

Jeśli nie znasz dobrze FreeBSD to i tak z systemu (pomimo niezłej dokumentacji) nie wyciśniesz maksimum mocy.i do tego czeka cie masa niespodzianek. Zresztą sama różnica wydajności w czasie działania założę się że jest znikoma(no chyba że zamierzasz walczyć o każdy kb ramu).

Do nie dawna freebsd (7.2) byl bardzo szybki jedynie co go pobilo teraz to netbsd 5.0, nawet sie zdarzylo, ze netbsd uruchamial sie ponizej 11 sekund i wcale to nie byl wypsaiony sprzet.

czas uruchomienia systemu != szybkość systemu
tym bardziej na server który w "założeniu" ma nie padać (przynajmniej teoretycznie)
zresztą jest szybszy w testach, ale co z tego skoro testom daleko do miarodajnych wyników

Offline

 

#9  2009-06-19 12:12:19

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: linux_compat we FreeBSD i Debian'ie - dylemat !

Yampress napisał(-a):

nie baw sie w linux_compat. lepiej uzyj linuxa

A co jest w tym takiego zlego ?

Nie zabardzo rozumiem do czego dazysz ?

qumaty napisał(-a):

Trochę źle mnie zrozumiałeś, nie chodziło mi o to że FreeBSD obsługuje mniej rdzenie niż Linux ale oto że ten drugi (ponoć) lepiej żongluje procesami na tych rdzeniach. Jakiś czas temu czytałem wypowiedź jednego z developerów FreeBSD który stwierdzili że Linux w jądrze ma parę ciekawych mechanizmów do żonglerki procesami na wielu rdzeniach które oni z miłą chęcią by wdrożyli.

pytanie czy juz to wdrozyli, i czy te pomysly sa bardziej ciekawe niz rozwiazania z soalrisa ktore wprowadzili do freebsd, a solaris jak wiadomo ladnie sie skaluje do 256 rdzeni ?

Ostatnio edytowany przez bryn1u (2009-06-19 12:17:49)


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#10  2009-06-19 15:21:42

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: linux_compat we FreeBSD i Debian'ie - dylemat !

spróbuj a zoabbaczysz :D

Offline

 

#11  2009-06-19 20:29:27

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: linux_compat we FreeBSD i Debian'ie - dylemat !

Yampress napisał(-a):

spróbuj a zoabbaczysz :D

Mam linux_compat na freebsd i bardzo dobrze chodzi.


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#12  2009-06-19 21:45:50

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: linux_compat we FreeBSD i Debian'ie - dylemat !

i co na tym uruchamiasz ? skype , adobe readera ?

Offline

 

#13  2009-06-19 22:48:43

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: linux_compat we FreeBSD i Debian'ie - dylemat !

Yampress napisał(-a):

i co na tym uruchamiasz ? skype , adobe readera ?

Servery CS gdzie 1 slot (1 gracz) wykorzystuje 50 Mhz to sobie policz jak "zre" procka. W testach przeprowadzonych (ponoc) wyszlo, ze linux_compat we freebsd jest bardziej wydajny niz natywnie w linuxie. Wiec ...

Ostatnio edytowany przez bryn1u (2009-06-19 22:50:35)


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#14  2009-06-20 15:57:33

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: linux_compat we FreeBSD i Debian'ie - dylemat !

nie pozostaje nic innego jak potestować i na tym sys i na tym i wybrac który lepszy :)

Offline

 

#15  2009-06-20 23:14:19

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: linux_compat we FreeBSD i Debian'ie - dylemat !

Yampress napisał(-a):

nie pozostaje nic innego jak potestować i na tym sys i na tym i wybrac który lepszy :)

Przetestuj, a potwerdzi to nasze google (vermaden), ze tak jest. Widzialem testy, zeby potwierdzic swoja wypowiedz i naprwade o dziwo to sie zgadza.


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#16  2009-06-21 00:08:42

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: linux_compat we FreeBSD i Debian'ie - dylemat !

hmm. vermadena to ja podważać nie bede. Skoro to udokumentował to tak musi być. Jak masz link do tych testów to udostępnij dla potomnych :D

Offline

 

#17  2009-06-21 12:44:11

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: linux_compat we FreeBSD i Debian'ie - dylemat !

Yampress napisał(-a):

hmm. vermadena to ja podważać nie bede. Skoro to udokumentował to tak musi być. Jak masz link do tych testów to udostępnij dla potomnych :D

Oj tam bez przesady ;)
Moge sie zalozyc, ze jak by ktorys z naszych guru czadman, azhag zrobil testy wyszlo by ze to Debian jest lepsiejszy. Punkt widzenia zalezy od miejsca siedzenia :)

Offline

 

#18  2009-06-21 13:21:32

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: linux_compat we FreeBSD i Debian'ie - dylemat !

ale to i tak zapewne zalezy co na tym compat_linux leży

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)