Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-06-10 07:37:53

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Fedora 11 - juz jest

Wczoraj po 16 czasu Warszawskiego ;) ukazala sie najnowsza wersja Fedory. Jako namietny tester postanowilem sprawdzic co w trawie piszczy no i zostalem bardzo mile zaskoczony... Zassalem z sieci wersje netinstall i wio. Instalacja trwala dlugo bo jak sie mozna domyslec gawiedz rzucila sie do ssania obrazow, upgredowania systemow i mirrory byly mocno przeciazone. Jednak gdy instalacja dobiegla konca - szok system wszystko idealnie wykryl z mojego laptopa i co najwazniejsze system jest bez porownania szybszy w dzialaniu od Ubuntu 9.04 zamykanie systemu jest niemal blyskawiczne zas uruchamianie takze bardzo szybkie. Instalator moze stanowic wzor dla innych, wszystko tam gdzie powinno byc i dziala bez zajakniecia. Moim skromnym zdaniem Fedora 11 zdeklasowala Ubuntu 9.04 - szczerze polecam do testow bo naprawde warto!

Offline

 

#2  2009-06-10 09:14:56

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Fedora 11 - juz jest

musze sprawdzić. Dla mnie fedora to był straszny mół wersje 1-4 . Możliwe że od tego czasu się mnóstwo zmieniło :D
Ciekawe jak z instalacją, czy zarzuca mnóstwo niepotrzebnych paczek....

Offline

 

#3  2009-06-10 09:25:23

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Fedora 11 - juz jest

Yampress napisał(-a):

musze sprawdzić. Dla mnie fedora to był straszny mół wersje 1-4 . Możliwe że od tego czasu się mnóstwo zmieniło :D
Ciekawe jak z instalacją, czy zarzuca mnóstwo niepotrzebnych paczek....

Zgadza sie kiedys Fedora to mul byl jak diabli. Ostatni raz mialem doczynienia z RedHatem jak jeszcze nie byl platny :) A i wczoraj mnie skusilo na instalke F11. Co do pakietow to masz mozliwosc szczegolowego wyboru pakietow i to bardzo cieszy a czego wlasnie brakujne np. w Ubuntu.

Offline

 

#4  2009-06-10 09:27:07

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Fedora 11 - juz jest

Ja uciekłem z F10. Generalnie system jest ok, ale za ciężki na mój laptop. Miałem co prawda włączonych kilka usług dodatkowych, jak ssh, cups ale po uruchomieniu, sam pulpit pożerał mi ok 250 MB RAMu. Lapek ma 512 MB i to współdzielonych ze zintegrowaną kartą graficzną, więc po włączeniu firefoksa z flashem (np. odpalenie youtube) powodowało wycie wentylatora, a maksymalizacja/minimalizacja okna to już był pokaz slajdów. Na F10 dość często zdarzało się, że system swapował, co pod archem czy debianem zdarzało się epizodycznie (w sumie chyba raz zauważyłem).

Ale na mocniejszy sprzęt polecam przede wszystkim nie ubuntu lecz fedorę :)


PS. Trochę wkurzające był przygody z selinuksem (root bez praw roota) ale go wyłączyłem.
Inna różnica - aby zalogować się po ssh na drugiej maszynie pod archem i debianem wystarczyło wcisnąć "power". Pod fedorą musiałem zalogować się najpierw na zdalną maszynę (ale może to była kwestia ustawień ssh?)

Ostatnio edytowany przez ippo76 (2009-06-10 09:29:33)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#5  2009-06-10 15:01:50

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Fedora 11 - juz jest

obrazy widze pod i686 hmm... wcześniej tez takie mieli ?

Offline

 

#6  2009-06-10 18:43:18

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Fedora 11 - juz jest

Yampress napisał(-a):

obrazy widze pod i686 hmm... wcześniej tez takie mieli ?

Ja jade na x86_64 i jestem w szoku Fedora smiga jak szalona. W ocenie "na oko" ubuntu jest min. 30% wolniejsze od Fedory. Aplikacje uruchamiaja sie bardzo szybko, virtualki smigaja az milo na lvm, jak na razie nie ma niczego do czego mozna sie przyczepic :)
Jedyny minus to taki, ze trzeba sie nauczyc yum'a :(

Offline

 

#7  2009-06-10 20:06:10

  arturek - Członek DUG

arturek
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-08-19

Re: Fedora 11 - juz jest

Jestem ciekaw jak będziecie gadać , gdy wyjdzie Ubuntu 9.10 Karmic Koala
zmiany jeszcze nieoficjalne , ale też ciekawie się zapowiada

co-nowego-w-ubuntu-910-karmic-koala/


Debian “trixie” Xfce

Offline

 

#8  2009-06-10 20:06:55

  k4misiek - Green Reaper

k4misiek
Green Reaper
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2006-11-11

Re: Fedora 11 - juz jest

Szkoda, że nie wrzucili 2.6.30.
Chociaż jest w rawhide to luzik.


You are registered as user #464141 with the Linux Counter

Offline

 

#9  2009-06-10 20:12:08

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Fedora 11 - juz jest

sp3cu napisał(-a):

Szkoda, że nie wrzucili 2.6.30.

Jądra się nie wrzuca w ostatniej chwili...


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#10  2009-06-10 20:14:58

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Fedora 11 - juz jest

fedora -> przynajmniej bedize jakas alternatywa ubuntu dla lapka. fedora odkąd pamiętam starała sie zawsze implementować nowości i zawsze miałą najświeższe pakiety w porównaniu do innych distro. W końcu to poligon doświadczalny dla redhata

Offline

 

#11  2009-06-10 20:20:38

  arturek - Członek DUG

arturek
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-08-19

Re: Fedora 11 - juz jest

sp3cu napisał(-a):

Szkoda, że nie wrzucili 2.6.30.
Chociaż jest w rawhide to luzik.

tu masz chyba najnowsze paczki
http://koji.fedoraproject.org/koji/packageinfo?packageID=8

Ostatnio edytowany przez arturek (2009-06-10 20:20:56)


Debian “trixie” Xfce

Offline

 

#12  2009-06-10 20:30:11

  DadaD - Użytkownik

DadaD
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-26

Re: Fedora 11 - juz jest

Fedorę uruchomiłem jako live cd, środowisko Gnome. Specjalnie poza jak zwykle świetną grafiką to niczym się nie odróżnia od innych dystrybucji, ostatnio przeze mnie testowanych. Na zakończenie zawiesiła się.
Nie pisze tego złośliwie gdyż do Fedory jestem usposobiony sentymentalnie - to pierwsze distro jakie samodzielnie zainstalowałem i używałem i wiele się przy niej nauczyłem.
Gdy miałem nowiutki komputer z nowinkami technicznymi była jedynym distro, jakie mogłem uruchomić padły Ubuntu, Mandriva itd

Może nie na temat ale powiem, że obecnie powstające dystrybucje są na coraz wyższym poziomie pod względem estetycznym, łatwości obsługi, niezawodności, to cieszy. Natomiast powstaje problem jak dotrzeć do potencjalnych nowych użytkowników z tym orędziem.
Niektóre dystrybucje instaluje się i konfiguruje łatwiej niż Windows XP np Linux Mint, CDLinux.

Tego posta piszę natomiast z Wiedźmy, która niedługo osiągnie pełną funkcjonalność a i teraz chodzi jak burza!

To takie dygresje. przepraszam za nie.

Pozdrowienia


"Rzeczą ludzką jest błądzić, rzeczą głupców jest trwać w błędzie"
Seneka

Offline

 

#13  2009-06-10 20:57:39

  k4misiek - Green Reaper

k4misiek
Green Reaper
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2006-11-11

Re: Fedora 11 - juz jest

azhag napisał(-a):

sp3cu napisał(-a):

Szkoda, że nie wrzucili 2.6.30.

Jądra się nie wrzuca w ostatniej chwili...

Chciałem powiedzieć, ze FF3.5 beta się znalazł... ale to porównanie jest beznadziejnie bezsensowne. FF nie jest krytycznym składnikiem systemu więc jak najbardziej masz racje.


arturek napisał(-a):

sp3cu napisał(-a):

Szkoda, że nie wrzucili 2.6.30.
Chociaż jest w rawhide to luzik.

tu masz chyba najnowsze paczki
http://koji.fedoraproject.org/koji/packageinfo?packageID=8

Paczki paczkami ale używam Debiana(SID od jakiegoś czasu), chociaż gdybym używał Fedory pewnie pobrałbym z rawhide, dzięki za info.


You are registered as user #464141 with the Linux Counter

Offline

 

#14  2009-06-11 00:12:08

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: Fedora 11 - juz jest

Rpm TO Zło
reboot


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#15  2009-06-11 05:18:25

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Fedora 11 - juz jest

Ryszard napisał(-a):

Rpm TO Zło
reboot

Tak z czystej ciekawosci podaj 3 powody potwierdzajace to co powiedziales.
reboot

Offline

 

#16  2009-06-11 08:19:51

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Fedora 11 - juz jest

Nie znam tej dystrybucji ale z tego co tu i tam się czyta to fedora ma (być może ta wersja jest odstępstwem od reguły) to do siebie że działa do pierwszej większej aktualizacji. :)


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#17  2009-06-11 09:56:54

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Fedora 11 - juz jest

ilin napisał(-a):

Nie znam tej dystrybucji ale z tego co tu i tam się czyta to fedora ma (być może ta wersja jest odstępstwem od reguły) to do siebie że działa do pierwszej większej aktualizacji. :)

To samo można powiedzieć o archu i squeeze. Chociaż ja archa aktualizowałem praktycznie codziennie. I miałem 3 przykre niespodzianki:
1) znany użytkownikom squeeze bordello z halem i policykit;
2) od któregoś numerka zwariował bluez - zniknęło parowanie urządzeń;
3) wywrotka xorga, bodajże w wersji 1.6, nie mogłem odpalić X, system twierdził, że xserver jest nie zainstalowany. Po tym dałem sobie spokój z archem. Po prostu czasami nie mam ochoty grzebać w systemie - potrzebuję napisać i wydrukować ważne pismo a muszę spędzić pół dnia na naprawie systemu, bo deweloperzy na chama wrzucają nowe paczki.

Dlatego przesiadłem się na fedorę ale na 10, która był już jakiś czas "w obiegu" więc nie miałem z nią żadnych niespodzianek (poza selinuksem ale wyłączyłem to g.). Niestety, dla mojego lapka okazałą się zbyt ciężka, więc zainstalowałem debiana. Podpuszczony przez ilina zupgradowałem system do squeeze i ... zakląłem! Znowu hal i policykit.

Wróciłem do lennego i cierpię jedynie z powodu suspend/hibernate.

Dlatego - jeśli chcecie bawić się fedorą - to polecam póki co 10. No ale ja preferuję raczej stabilność.


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#18  2009-06-11 13:21:47

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Fedora 11 - juz jest

dlatego nalezy używac stable -> lenny . ja tak robie i nie mam żadnych niespodzianek :D A nowsze wersje pakietów zawsze sobie sam kompiluje np. komunikatory czy mplayer czy tam coś innego co potrzeba świeższego (openoffice najświeższe zawsze z paczek ze strony domowej). Reszta jest jak jest po co skakać po numerkach.

Offline

 

#19  2009-06-11 14:22:10

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Fedora 11 - juz jest

Juz wiem, ze na swojego lapciaka zainstaluje Fedore11 system dziala jak burza, dowalilem mu maszyny wirtualne to poprostu niebo a ziemia co bylo w Ubuntu a jest w Fedorze :-)
Zadko to mowie, ale chlopaki z RedHata odwalili mase dobrej roboty. Z ciekawych rzeczy jakie udalo mi sie zauwazy to, ze dzwiek ma lepsza glebie wkoncu moge podelektowac sie Sennheiserami mniam.

Offline

 

#20  2009-06-11 15:24:40

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Fedora 11 - juz jest

Poligon to poligon :D
Ale na desktop możę być jak ktoś lubi nowości. http://distrowatch.com/table.php?distribution=fedora
Dojrzałe stabilne distro wychodza rzadziej. W końcu trzba czasu na doprowadzenie do stabilności i dojrzalości distro.

Offline

 

#21  2009-06-11 15:55:32

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Fedora 11 - juz jest

sp3cu napisał(-a):

Szkoda, że nie wrzucili 2.6.30.
Chociaż jest w rawhide to luzik.

Redhatowe jądo i tak prawie w ogóle nie przypomina tego waniliowego. :)


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#22  2009-06-11 20:49:38

  radziojedi - Gambini

radziojedi
Gambini
Skąd: Śrem
Zarejestrowany: 2008-08-08

Re: Fedora 11 - juz jest

kurcze, przekladali, przekladali date, sciagnalem i instalator wysypuje sie kilka razy zanim pociagnie od A do Z. na roznym sprzecie i na roznych wersjach (kde, gnome, xfce). wielka szkoda. udalo sie zainstalowac, sciagam aktualizacje i zobaczymy co dalej z 11:)


"Given enough eyeballs, all bugs are shallow"
Eric Raymond, The Cathedral and the Bazaar: Musings on Linux and Open Source by an Accidental Revolutionary

Offline

 

#23  2009-06-11 21:16:02

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Fedora 11 - juz jest

radziojedi napisał(-a):

kurcze, przekladali, przekladali date, sciagnalem i instalator wysypuje sie kilka razy zanim pociagnie od A do Z. na roznym sprzecie i na roznych wersjach (kde, gnome, xfce). wielka szkoda. udalo sie zainstalowac, sciagam aktualizacje i zobaczymy co dalej z 11:)

Polecam sciagnac netinstall - jest najbardziej uniwersalne i niezawodne. Zainstalowalem u siebie na lapciaku Toshiba X200-253 wersja x86_64 i jak narazie rewelka. Przyda sie poznac RedHata moze kiedys i do certa RHCE ;-)

Offline

 

#24  2009-06-11 21:42:50

  pink - Użytkownik

pink
Użytkownik
Skąd: P17PY93
Zarejestrowany: 2005-09-16

Re: Fedora 11 - juz jest

a czym to sie niby ma roznic od debiana, fedora albo redhat przeciez to linuxy sa i jak chcecie na tym postawic cokolwiek powazniejszego niz desktop
to na kazdym distro jest prawie to samo do zrobienia, zreszta widac za jakim przykladem idzie fedora szybkosc, netinstall, yum (daleko mu jeszcze do apta).


T430 think-box 4.9-custom x86_64 Intel(R) Core(TM) i5-3230M CPU @ 2.60GHz GenuineIntel GNU/Linux
"Doktor plama i maharadża są pod złotym leszczem." "Człowieka od zwierzęcia odróżnia ciekawość świata. Patrze słucham i wyciągam wnioski."
https://www.behance.net/przemyslawmamon

Offline

 

#25  2009-06-11 23:37:15

  arturek - Członek DUG

arturek
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-08-19

Re: Fedora 11 - juz jest

pink napisał(-a):

a czym to sie niby ma roznic od debiana, fedora albo redhat przeciez to linuxy sa i jak chcecie na tym postawic cokolwiek powazniejszego niz desktop
to na kazdym distro jest prawie to samo do zrobienia, zreszta widac za jakim przykladem idzie fedora szybkosc, netinstall, yum (daleko mu jeszcze do apta).

Fedora ma apta

apt-0.5.15lorg3.95-0.git416.4.fc11.i586.rpm ,

pamiętam ze kiedyś używałem Synaptic pod Fedorą ,
też jest

synaptic-0.57.2-20.fc11.i586.rpm

ale to dawno było ,
a teraz ten yum i PackageKit

Ostatnio edytowany przez arturek (2009-06-11 23:47:30)


Debian “trixie” Xfce

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)