Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-04-21 02:07:58

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

Jak w temacie - chcę go spróbować na partycji z ext4.

Pozdrawiam


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#2  2009-04-21 07:45:33

  parrotlarch - Członek DUG

parrotlarch
Członek DUG
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2007-06-08

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

obsługa ext4 została chyba dodana w jajku 2.6.28, ale mogę się mylić.


Linux Registered user 437054

Offline

 

#3  2009-04-21 19:19:13

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

aby sprobowac to instalator nie musi obsluigiwac ... jest debootstrap ...

Ostatnio edytowany przez bercik (2009-04-21 19:19:27)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#4  2009-04-21 19:28:59

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

Można zamontować partycję ext3 jako ext4 bez wykorzystania niektórych nowości przychodzących z ext4. Można też zrobić konwersję do ext4.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#5  2009-04-21 20:38:59

  iwo - Użytkownik

iwo
Użytkownik
Skąd: 51.770 N, 19.459 E
Zarejestrowany: 2006-11-20

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

czadman napisał(-a):

Można też zrobić konwersję do ext4.

howto?


Iwo - Linux user numer #457448

Offline

 

#6  2009-04-21 20:57:18

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#7  2009-04-26 00:30:36

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

Stokrotne dzięki - ale partycje już istnieją (to nie problem formatować systemową na ext3) ale już probowałem konwersji - i działa średnio.
A po ostatnich doświadczeniach z Ubuntu 8.10 zacząłem się zastanawiać nad zmianą systemu na taki - który nie pragnie być drugim windowsem.

Nawiasem mówiąc - porównanie Debiana Lenny - z Ubuntu Jaunty - Lenny wypada raczej skromnie - zarówno pod względem szybkości jak i łatwości obsługi.
Pod kontem bezpieczeństwa moduł apparmor - w takiej formie jak w Ubu Wielkim i wspaniałym zabezpieczeniem nie jest, ale Lenny nic więcej też tutaj nie proponuje.

Nawiasem mówiąc jeśli za 2 - 3 tygodnie na moim dysku zostaną tylko Gentoo-hardened (obecnie na Virtualboxie) i Free lub Open BSD - (na razie jeszcze z nimi nie walczyłem) - to nie będę zbytnio zdziwiony.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2009-04-26 00:32:29)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#8  2009-04-26 00:36:35

  urug - Członek DUG

urug
Członek DUG
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2008-04-22
Serwis

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

Debian oferuje Ci SELinux'a. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie bys jakiegoś mac'a sam sobie zorganizował.


Pozdrawiam, Tomek

Offline

 

#9  2009-04-26 07:40:26

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

Jacekalex napisał(-a):

Stokrotne dzięki - ale partycje już istnieją (to nie problem formatować systemową na ext3) ale już probowałem konwersji - i działa średnio.
A po ostatnich doświadczeniach z Ubuntu 8.10 zacząłem się zastanawiać nad zmianą systemu na taki - który nie pragnie być drugim windowsem.

Nawiasem mówiąc - porównanie Debiana Lenny - z Ubuntu Jaunty - Lenny wypada raczej skromnie - zarówno pod względem szybkości jak i łatwości obsługi.
Pod kontem bezpieczeństwa moduł apparmor - w takiej formie jak w Ubu Wielkim i wspaniałym zabezpieczeniem nie jest, ale Lenny nic więcej też tutaj nie proponuje.

Nawiasem mówiąc jeśli za 2 - 3 tygodnie na moim dysku zostaną tylko Gentoo-hardened (obecnie na Virtualboxie) i Free lub Open BSD - (na razie jeszcze z nimi nie walczyłem) - to nie będę zbytnio zdziwiony.

Pozdrawiam

Z systemami się nie walczy, tylko czyta się dokumentajcę. Dziwi mnie takie określenie u człowieka, który chce mieć wszystko "extra security hardened". :)


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#10  2009-04-26 07:56:42

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

Jacekalex napisał(-a):

Nawiasem mówiąc - porównanie Debiana Lenny - z Ubuntu Jaunty - Lenny wypada raczej skromnie - zarówno pod względem szybkości jak i łatwości obsługi.

Śmiem wyrazić zgoła przeciwną opinię (na temat zabezpieczeń się nie wypowiadam bo się nie znam).
Musiałem się nieźle napocić aby dzwięk i grafika (nvidia legacy) zaczęły przyzwoicie działać.
Na debianie od etcha wzwyż nigdy nie miałem takich problemów.
Z szybkością to też nie jest tak najlepiej.
U mnie debian bije je na głowę o archu już nie wpomnę.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#11  2009-04-26 09:02:38

  Małpa - Użytkownik

Małpa
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-12-29

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

U mnie najnowsze Ubuntu z GNOME 2.26 działa chyba nawet nieco szybciej niż Lenny z Fluxboxem...

Offline

 

#12  2009-04-26 11:18:39

  parrotlarch - Członek DUG

parrotlarch
Członek DUG
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2007-06-08

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

nowe Ubu faktycznie jest szybkie i wykryło mi wszystko samo. ale mój Lenny z fluxem to niedościgniona rakieta, nie ma co porówynywać nawet gnome do fluksika.


Linux Registered user 437054

Offline

 

#13  2009-04-26 23:13:18

  thalcave - prawie jak admin

thalcave
prawie jak admin
Skąd: odległa galaktyka
Zarejestrowany: 2007-05-17

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

U mnie debian bije je na głowę o archu już nie wpomnę.

A mi Arch chodził średnio szybko - bardzo porównywalnie z Debianem :)
ale fakt Debian+Flux czy inny WM jest bardzo szybki


linux register user: 484281
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards

Offline

 

#14  2009-04-27 02:34:46

  pink - Użytkownik

pink
Użytkownik
Skąd: P17PY93
Zarejestrowany: 2005-09-16

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

Małpa napisał(-a):

U mnie najnowsze Ubuntu z GNOME 2.26 działa chyba nawet nieco szybciej niż Lenny z Fluxboxem...

do czasu, swieza instalka winXP tez chodzi szybciej niz debian do czasu.


T430 think-box 4.9-custom x86_64 Intel(R) Core(TM) i5-3230M CPU @ 2.60GHz GenuineIntel GNU/Linux
"Doktor plama i maharadża są pod złotym leszczem." "Człowieka od zwierzęcia odróżnia ciekawość świata. Patrze słucham i wyciągam wnioski."
https://www.behance.net/przemyslawmamon

Offline

 

#15  2009-04-28 19:13:07

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

Witam ponownie

Ubuntu jaunty rzeczywiście jest szybki i stabilny - ale to wcale nie znaczy że lepszy od Debiana.

Jest parę rzeczy - które mnie w Ubu denerwują.

Mam na myśkli aktualizacje systemu.

Ubu jest wydawane w cyklu 6 miesięcznym - i co ciekawe - jeszcze mi się nie zdarzyło - żeby system się poważnie nie wysypał po aktualizacji.

Jego przewaga - pakiety często nowsze niż w Sidzie - jest zarazem jego słabością.
Czasami - z powodu jednej biblioteki lub kluczowego pakietu potrafi się system tak wysypać - że łatwiej na nowo go zainstalować niż naprawiać.

Ponadto - team Ubuntu coraz więcej pakietów wydaje w paczkach udeb - nie było by źle gdyby działały - ale ja jeszczenie widziałem takiej - która by błędów nie miała.
Do tego dzwięk - co jakiś czas wysiada (skutek spieprzonego pulseaudio) wywalanie tego serwera dzwięku to kwadratura koła - tak głęboko jest uwiązany w zależnościach.

Do tego dkms  - od pół roku sam kompiluję jajka na swój komputer - i wiecznie jest problem ze sterownikami do nvidii i virtualboxem - z powodu "zbawienia" - jakie zapewnia dkms.

Ubu jest dobre tak długo - jak ktoś nie próbuje kompilować kluczowych pakietów.

Co się tyczy Gentoo - zamierzam spróbować tego systemu właśnie z tego powodu - że chcę trochę powalczyć z kompilowaniem softu.
Dlaczego hardened - dlatego że robię nowy zawód (informatyk) i zamierzam w najbliższej przyszłości stawiać routery zabezpieczające w firmach (w każdej znajdzie się stary złom - pentium 2 lub 3) który razem ze swichem lepiej sprawdzi się na zabezpieczenie sieci niż najlepszy linksys na świecie.
Zwłaszcza jak zmeści się na nim antywirusowy serwer proxy, zarządzanie pasmem, i snort ze snortsamem.
A doświadczenia do takiej roboty przy Ubuntu nie zdobędę.
Poza tym gdybym nie miał zastrzeżeń do Ubuntu (choć Jaunty to naprawdę udane wydanie) - nie pytałbym o Squezze. To chyba jasne - prawda?

NAtomiast Ubuntu czerpie z Debiana pełnymi garściami - natomiast Debian nie ma z tego prawie nic nie dlatego że nie może - ale dlatego - że nie chce.

Nic nie stoi na przeszkodzie - aby Debian korzystał z graficznego instalatora - jaki jest w Ubuntu LiveCD.
A co się tyczy Gentoo Hardened - to zgadnijcie - kto mi go poradzil:

Moim zdaniem ktoś mi dobrze poradził:
http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=12223
:-)))))
Pozdrawiam


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#16  2009-04-28 19:43:34

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

Jacekalex napisał(-a):

Ponadto - team Ubuntu coraz więcej pakietów wydaje w paczkach udeb - nie było by źle gdyby działały - ale ja jeszczenie widziałem takiej - która by błędów nie miała.

Pakiety te są, a przynajmniej powinny być, używane wyłącznie w instalatorze, dopuszcza się w nich pewne „błędy w sztuce”. Nie należy instalować tych pakietów w normalnym systemie.
http://debian.org/doc/manuals/reference/footnotes.pl.html#f1

Jacekalex napisał(-a):

NAtomiast Ubuntu czerpie z Debiana pełnymi garściami - natomiast Debian nie ma z tego prawie nic nie dlatego że nie może - ale dlatego - że nie chce.

Dwa stwierdzenia są błędne:
- Debian ma co nieco z Ubuntu, choć zgadzam się, że proporcje są cokolwiek zachwiane
- rzeczy pozytywne dla Debiana są czerpane, jeśli czegoś Debian nie chce z Ubuntu brać — widocznie jest to niepotrzebne lub wręcz przyniosłoby negatywne konsekwencje

Jacekalex napisał(-a):

Nic nie stoi na przeszkodzie - aby Debian korzystał z graficznego instalatora - jaki jest w Ubuntu LiveCD.

A jest coś przeciwko obecnemu, także graficznemu, instalatorowi?

Ostatnio edytowany przez azhag (2009-04-28 19:45:59)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#17  2009-04-28 20:00:47

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

Obecny działa na framebufferze - nie daje dostepu do partycji ntfs, i nie daje możliwości - aby w razie kłopotów włączyć na chwilę firefoxa i poszukać porady w google.

Poza tym w Ubu po uruchomieniu wskakują wszystkie sterowniki i widać - co działa - a co nie.

Ponadto można chwilę popracować na systemie - zanim się go zainstaluje - i np. przekonać się czy nadaje się czy nie.

To ważne dla nowych userów.

Poza tym odpalenie pełnosprawnego graficznego systemu - z którego można wejść do systemu głównego i naprawiać go (jak sięcoś wysypie - zdarza się) używając chroota i mając firefoxa pod ręką - to coś - co jest nie do przecenienia.

Poza tym - Ubuntu to taki Debian dla ludności - team Debiana to Fabryka - team Ubuntu to raczej dział marketingu.

Pozdrawiam


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#18  2009-04-28 20:02:47

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

Jacekalex napisał(-a):

Co się tyczy Gentoo - zamierzam spróbować tego systemu właśnie z tego powodu - że chcę trochę powalczyć z kompilowaniem softu.
Dlaczego hardened - dlatego że robię nowy zawód (informatyk) i zamierzam w najbliższej przyszłości stawiać routery zabezpieczające w firmach (w każdej znajdzie się stary złom - pentium 2 lub 3) który razem ze swichem lepiej sprawdzi się na zabezpieczenie sieci niż najlepszy linksys na świecie.
Zwłaszcza jak zmeści się na nim antywirusowy serwer proxy, zarządzanie pasmem, i snort ze snortsamem.

Jak chces się poważnie bawić w edukację na linuksie (budowa systemu + bezpieczeństwo) to zostaw gentoo, bo tam nie ma zabawy w kompilację tylko w emerge. Weź sobie Hardened Linux From Scratch to się czegoś nauczysz o linuksie, a nie o systemie portów w gentoo.

Do ubuntu wpakowali nieopatrznie pythona 2.6 jako domyślnego, co sprawia nieco kłopotów.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#19  2009-04-28 20:24:31

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

Jest też Debian w wersji Live, bodajże od Etcha oficjalny. W sumie nie wiem czy znajduje się na nim instalator.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#20  2009-04-28 21:12:20

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

Nie ma obawy - porty w gentoo dają możliwośćtworzenia własnych ebuildów - i tworzenia systemu - który z jednej strony jest twardy jak OpenBSD a z drugiej jest fajnym i szybkim systemem biurkowym.

Natomiast co się tyczy gentoo - polubiłem ten system też dlatego - że już trochę na nim zarobiłem :))).

Co mnie drażni w Ubu i Debianie -to symetria zabezpieczeń.
Z jednej strony - firewalla trzebakonfigurować - nie ma gotowych narzędzi - które by dobrze się sprawdzały, z drugiej natomiast - kiedy chcę wywalić hasło z klucza gpg - to nikt na świecie nie wie jak tego dokonać aby jeden z 3 kluczy działał bez hasła.
Natomiast - kiedy chce zainstalować snorta - to zawsze widzę zabytek klasy 2.7 coś tam - natomiast młodszą wersję 2.8 - źródełka i kompilować proszę.

Natomiast kompilowałem już różne paczki lokalnie - i widzę wyraźny wzrost szybkości programów kompilowanych od pakietów gotowych.
Na samej kompilacji jaj można było wielki niewypał - Ubuntu 8.10 przyspieszyć o około 25%, inne programy (jak np. apache czy webmin) też zykiwały i na szybkości i na stabilności.

Co się tyczy dystrybucji Unixowych jest ich kilkaset -sprawdzić wszystkie -życia zabraknie, natomiast u mnie na miejsce w virtualboxie po gentoo czekają freebsd i openbsd.

Także nie od razu Kraków zbudowali - ale ... pomalutku aż do skutku.
Po dwóch latach na gotowych paczkach trzeba spróbować podziałać na źródłach - może po to - aby kiedyś budować paczki? - kto wie?

Natomiast python 2.6 był już w intrepidzie w jauntym jest 2.6.1 i pojawiają się pierwsze paczki wersji 3.

Natomiast jaunty - po tym - co było z gutsym, czy intrepidem - na razie chodzi idealnie.
Jwest też wyraźnie lepszy i stabilniejszy od hardyego.

Ale ciekaw jestem jednej rzeczy  aktualizacje.
Gutsy- po aktualizacji w styczniu zeszłego roku nadawał się tylko do formatowania partycji głównej ( wtedy przez dwa miesiące miałem lenny'ego), hardy na przełomie sierpnia i września wysypał się na amen, Intrepid w lutym rozsypał się tak - że wolałem spróbować wersję alfa 4 Jauntyego - niż instalować ponownie 8.10.
Ten na razie chodzi wzorowo, - ma tylko kilka błędów, zobaczymy- czy uda mu się przetrwać w tym stanie do października.

Pozdrawiam


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#21  2009-04-28 21:30:35

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

Niezły z Ciebie ekspert... :)

LFS'a się boisz bo prawdziwej "niskopoziomowej" roboty wymaga? ;)


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#22  2009-04-29 06:27:48

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

LFS nie boję się - ale w ogóle go nie znam.

Nie widziałem jeszcze dokumentacji do tego systemu - żadnej.

Natomiast - pewnie kiedyś go spróbuję, na razie jednak w kolejce jest gentoo i bsd.

W końcu ja jeszcze trochę pożyję - czasu wystarczy - nie ma problemu :-)))).

Pozdrawiam


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#23  2009-04-29 07:46:24

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

Jacekalex napisał(-a):

Nie widziałem jeszcze dokumentacji do tego systemu - żadnej.

Dziwne, LFS to praktycznie sama dokumentacja. :)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#24  2009-04-29 23:59:12

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

Jacekalex napisał(-a):

kiedy chcę wywalić hasło z klucza gpg - to nikt na świecie nie wie jak tego dokonać aby jeden z 3 kluczy działał bez hasła.

a nie wystarczyprzy generacji/modyfikacji klucza podajac puste haslo ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#25  2009-05-26 16:00:10

  iwo - Użytkownik

iwo
Użytkownik
Skąd: 51.770 N, 19.459 E
Zarejestrowany: 2006-11-20

Re: Czy instalator squezzze obsługuje ext4 ?

PhockouS napisał(-a):

iwo napisał(-a):

czadman napisał(-a):

Można też zrobić konwersję do ext4.

howto?

Proszę, napisałem art na blogu na ten temat:

http://phockous.pl/wordpress/czas-migracji-zamiana-ext3-na-ext4/

czy masz pewność, że nie stracę danych/systemu?
ps link nie działa


Iwo - Linux user numer #457448

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)