Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-02-02 15:31:26

  bigl - Użytkownik

bigl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-11-03

Zdalne monitorowanie systemu przez SNMP - MRTG

Witam

Trochę poczytałem o MRTG. Wszystko, co znalazłem pozwalało na monitorowanie komputera zdalnego w następujący sposób:

Instalacja apache i mrtg na serwerze, przygotowanie skryptu odczytującego interesujące nas informacje, przygotowanie pliku konfiguracyjnego MRTG, który będzie te dane pobierał i przelewał do HTML.
Przy takich operacjach można z innego komputera wejść na adres Ip serwera i przeczytać to, co ma do powiedzenia MRTG. Wymaga to jednak instalacji mrtg i apache na serwerze, oraz przygotowanie tam skryptów.

Nie da się tak zrobić, żeby np. na serwerze był zainstalowany tylko jakiś klient SNMP, a reszta zrobiona była na komputerze, z którego chcę monitorować pracę serwera?

Pozdrawiam

Offline

 

#2  2009-02-02 18:02:37

  bns - unknown

bns
unknown
Zarejestrowany: 2005-12-25
Serwis

Re: Zdalne monitorowanie systemu przez SNMP - MRTG

Nie da się tak zrobić, żeby np. na serwerze był zainstalowany tylko jakiś klient SNMP

Na wszystkich serwerach, które chcesz objąć monitoringiem (Windowsy, Linuksy) instalujesz SNMP (nie musisz na każdej Apacha i DB)

a reszta zrobiona była na komputerze, z którego chcę monitorować pracę serwera?

Na jednej maszynie instalujesz Apacha, DB i na niej zbierasz info od serwerów po SNMP i spod niej przegladasz inne maszyny.

Moge polecić z mojej strony projekt Cacti


Pozdrawiam,
bns

Offline

 

#3  2009-02-02 21:47:55

  bigl - Użytkownik

bigl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-11-03

Re: Zdalne monitorowanie systemu przez SNMP - MRTG

O tym cacti muszę poczytać, chodzi mi o to jak skonfigurować MRTG, żeby odczytywał informacje ze zdalnego komputera - przeglądałem różne opcje - jak pisać skrypty, opcje konfiguracji itp, ale nigdzie nie znalazłem niczego na temat pobierania danych ze zdalnego komputera

Offline

 

#4  2009-02-02 22:47:55

  bns - unknown

bns
unknown
Zarejestrowany: 2005-12-25
Serwis

Re: Zdalne monitorowanie systemu przez SNMP - MRTG

bigl napisał(-a):

O tym cacti muszę poczytać, chodzi mi o to jak skonfigurować MRTG, żeby odczytywał informacje ze zdalnego komputera - przeglądałem różne opcje - jak pisać skrypty, opcje konfiguracji itp, ale nigdzie nie znalazłem niczego na temat pobierania danych ze zdalnego komputera

No jak? To przecież SNMP (sama nazwa wskazuje, że to po sieci coś ;) wypluwa ze zdalnych maszyn a skryptami łapiesz to na serwerze i obrabiasz na nim wyniki MRTG, które wrzucasz na www stojące na Apachu ;)


Pozdrawiam,
bns

Offline

 

#5  2009-02-03 08:21:56

  Kamyk_^ - Użytkownik

Kamyk_^
Użytkownik
Skąd: Szczecin / Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2005-02-14
Serwis

Re: Zdalne monitorowanie systemu przez SNMP - MRTG

Rowniez polecam Cacti. Monitoruje nim okolo 100 maszyn i jestem zadowolony :)


----------------------------------------------------------------------------------------
Debian BePOWER v. 1.0

Offline

 

#6  2009-02-07 13:38:40

  bigl - Użytkownik

bigl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-11-03

Re: Zdalne monitorowanie systemu przez SNMP - MRTG

Właśnie o to mi chodzi - pisałem kilka skryptów wyłapujących dane z MRTG z lokalnego komputera, ale nigdy nie widziałem takiego, który pobierałby dane z innego, musi być jakaś linijka, która zawiera IP komputera monitorowanego.
Widzę, że o tym cacti będę musiał poczytać dokładnie

Dzięki
Pozdrawiam

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)