Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-02-01 08:06:07

  mcb - Użytkownik

mcb
Użytkownik
Skąd: Trójmiasto
Zarejestrowany: 2004-06-23
Serwis

Aktualizacja bardzo starego systemu (?!)

Nie zagłębiając się w zbędne szczegóły (które bądź co bądź niejednego admina przyprawiłyby o palpitację serca) "odziedziczyłem" maszynę robiącą za router + serwer pocztowy z Debianem na pokładzie... Debianem Woody! Po wstępnych oględzinach stwierdzam, że jest to Debian Potato zaktualizowany do Woody, a następnie z Woody do Sarge. Niestety na tym stanęło.

Całość działa na archaicznym kernelu 2.2.19 i kilku równie ciekawych wynalazkach. Postanowiłem coś z tym zrobić jednak jako admin nie-Debianowy mam pewne wątpliwości. Czy magiczne dist-upgrade zaktualizuje mi także staruteńkiego kernela? Czy w takim przypadku przeskok między jądrami 2.2 -> 2.6 nie będzie zbyt ekstremalny dla systemu? Może jakieś rady? BTW - w Debianie 4.0/5.0 nie ma już gotowych kerneli linii 2.4? Nie mogę takowych znaleźć przy użyciu apt-*.

Moja pytania pojawiają się dlatego, gdyż operację muszę załatwić jednym krótkim cięciem. Przerwa w działaniu routera dłuższa niż kilka(naście) minut jest na chwilę obecną niedopuszczalna. Szczerze powiedziawszy mam coraz bardziej dość tego "dziadka" (nie ze względu na Debiana, a na bajzel po swoim poprzedniku) i wyperswadować Zarządowi konieczność przestoju w celu doprowadzenia syfu panującego w serwerowni do porządku. I tak dziwię się, że nie zastałem na miejscu Debiana Potato. ;)

Dzięki za wszelkie sugestie.

Offline

 

#2  2009-02-01 09:39:25

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Aktualizacja bardzo starego systemu (?!)

mcb napisał(-a):

Czy magiczne dist-upgrade zaktualizuje mi także staruteńkiego kernela? Czy w takim przypadku przeskok między jądrami 2.2 -> 2.6 nie będzie zbyt ekstremalny dla systemu? Może jakieś rady? BTW - w Debianie 4.0/5.0 nie ma już gotowych kerneli linii 2.4? Nie mogę takowych znaleźć przy użyciu apt-*.

Moja pytania pojawiają się dlatego, gdyż operację muszę załatwić jednym krótkim cięciem. Przerwa w działaniu routera dłuższa niż kilka(naście) minut jest na chwilę obecną niedopuszczalna. Szczerze powiedziawszy mam coraz bardziej dość tego "dziadka" (nie ze względu na Debiana, a na bajzel po swoim poprzedniku) i wyperswadować Zarządowi konieczność przestoju w celu doprowadzenia syfu panującego w serwerowni do porządku. I tak dziwię się, że nie zastałem na miejscu Debiana Potato. ;)

Dzięki za wszelkie sugestie.

Obawiam się, że to zbyt ekstremalna aktualizacja. Linia kerneli o dwie długości, libc pewnie też o kilka. Może się udać, może się nie udać. A nawet jak się uda, to może się okazać, że doszlifowanie wszystkiego do stanu sprzed aktualizacji, zajmie więcej czasu niż postawienie nowego systemu. Radziłbym jednak pogadać z Zarządem.

Możesz też zrobić tak: wziąć nową maszynę ("wnuczka" ;]), postawić na niej nowy system i skonfigurować tak, aby wykonywał zadania "dziadka", po czym podmienić maszyny. Przestój powinien być krótszy niż w przypadku aktualizacji. Tylko trzeba wytrzasnąć jakąś maszynkę (a jakby dobrze zbajerować Zarząd, to może by się dało kupić nowy — niekoniecznie prosto spod igły, w końcu router to nie musi jakiś czterordzeniowy potwór — sprzęcik).

Poza tym co swój system, to swój system.

Jądra serii 2.4 chyba zostały porzucone, jednak nie mogę znaleźć oficjalnej informacji na ten temat.

Ostatnio edytowany przez azhag (2009-02-01 09:42:42)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#3  2009-02-01 14:14:46

  thalcave - prawie jak admin

thalcave
prawie jak admin
Skąd: odległa galaktyka
Zarejestrowany: 2007-05-17

Re: Aktualizacja bardzo starego systemu (?!)

Też głosowałbym za przerwą - taki system to nie wiadomo co w nim teraz już jest xD
Może zarząd byłby gotów zapłacić Tobie za nadgodziny byś zrobił to po dniu pracy lub w sobotę?


linux register user: 484281
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards

Offline

 

#4  2009-02-01 15:17:11

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Aktualizacja bardzo starego systemu (?!)

Podejzewam ze bardziej tu rozchodzi sie o ten server pocztowy i przestuj :]
Aktualizacja takiego archaicznego systemu to troche ryzkowan jest szczegolnie jesli chodzi o kernel i libc dodatkowo jeśli masz serwer pcozty na postfixie to dosc duze roznie miedzy poszczegolnymi wersjami wiec prawdopodobienstow podniesienia sie calosci po aktualziacji bez zadnych zmian jest znikoma :]

Offline

 

#5  2009-02-01 21:08:10

  LongeR - Członek DUG

LongeR
Członek DUG
Skąd: DT
Zarejestrowany: 2007-09-03
Serwis

Re: Aktualizacja bardzo starego systemu (?!)

Ojj nie polecam w takim przypadku aktualizacji to się może źle skończyć:D


LongeR rządzi, LongeR radzi, LongeR nigdy cię nie zdradzi!!
-->Nic na siłę, lekko młotkiem:D<----> Czy myślenie sprawia Ci ból?<--
Nieważne od czego się zaczyna - kończy się zawsze na Debianie : )
Linux register users: #456947

Offline

 

#6  2009-02-01 21:18:17

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Aktualizacja bardzo starego systemu (?!)

jezeli juz bys chcial aktualizowac to ratami, czyli
1. przechodzimy na pelnego Sarge z 2.4 (sa jeszcze repa dla tego old-stable?)
2. potem do Etha
3. i dopiero dalej mozna na cos nowszego ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#7  2009-02-01 21:28:48

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Aktualizacja bardzo starego systemu (?!)

Walcz z zarządem o zapasowy serwer, jako uzasadnienie możesz podać, że w przypadku awarii podstawowego będziesz mógł przywrócić dostęp do netu i poczty w rozsądnym czytaj krtótkim czasie czasie.

Sam przechodziłem taką aktualizację, trochę dla sportu, trochę z ciekawości czy się uda (wcześniej wszystkie usługi poszły sposobem azhag-a - na zapasowym serwerze). Mimo czytania dokumentacji (uwag do wydania <<release notes>>), do poszczególnych wydań nie obyło się bez problemów, nie doczytałem pewnych kwestii ;-) Robiłem na raty Potato ==> Woody ==> Sarge ==> Etch.

A dojdzie ci oprócz kernela, libc, serwera poczty jeszcze udev. O dostępie do archiwalnych wydań możesz poczytać na http://www.debian.org/distrib/archive.pl.html

Podsumowując: da się zrobić, ale na głównym serwerze nigdy, zwłaszcza przy założeniu, że przerwa ma wynosić kilkanaście minut - stanowczo nie.

Offline

 

#8  2009-02-02 01:41:45

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Aktualizacja bardzo starego systemu (?!)

Zakup zapasowego komputera z dyskiem, na którym można postawić Etcha to kwota między 100 a 200 złotych (mówię o komputerze używanym, kupionym oficjalnie i na rachunek w sklepie). Dziwię się że nikt w firmie nie wpadł na wykonanie takiego kroku.
Przejście z czystego Sarge na Etcha to spore wyzwanie, a co dopiero z wcześniejszych wersji.

Ostatnio edytowany przez fnmirk (2009-02-02 01:42:20)

Offline

 

#9  2009-02-02 09:21:09

  mcb - Użytkownik

mcb
Użytkownik
Skąd: Trójmiasto
Zarejestrowany: 2004-06-23
Serwis

Re: Aktualizacja bardzo starego systemu (?!)

Właściwie sprawa stała się jasna. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i rady. Serwer zostanie postawiony od nowa.

Offline

 

#10  2009-02-02 10:32:29

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Aktualizacja bardzo starego systemu (?!)

a ja dziś się bawię z aktualizacją -> pierwsza aktualizacja Lenny'ego od kwietnia 2008. Ciekawe co z tego wyjdzie :)
Tak mi jakoś wyszło, że na tym kompie Lenny był postawiony jako system awaryjny i do odzyskiwania danych. Aktualnie prawdopodobnie stanie się głównym systemem na tym komputerze.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)