Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-09-11 20:52:52

  owca - Członek DUG

owca
Członek DUG
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2007-01-30
Serwis

Baza danych wyników sportowych w OO Base

Mam za zadanie trzasnąć bazę danych do przechowywania wyników szkolnych zawodów sportowych i obliczania punktacji dla każdej ze szkół.
Są zawody w kilku konkurencjach (bieg na 100, 1400, 100, 1600m, pchnięcie kulą, skok w dal itp.). Stawiają się na nie zawodnicy z różnych szkół. Wymyśliłem sobie dla bazy takie tabele:

tabela szkoły:
1. id - integer, autoinkrementacja
2. nazwa - varchar

tabela uczestnicy
1. id - integer, autoinkrementacja
2. imię i nazwisko - varchar

tabela dyscypliny
1. id - integer, autoinkrementacja
2. dyscyplina - varchar

tabela przynaleznośc do szkół
1. id - integer, autoinkrementacja
2. id uczestnika - integer
3. id szkoły - integer

tabela udział w dyscyplinach
1. id - integer, autoinkrementacja
2. id uczestnika - integer
3. id dyscypliny - integer

tabela wyniki
1. id - integer, autoinkrementacja
2. id udziały - integer
3. wynik - string

Tu jest pierwszy problem - wynik chciałbym mieć czasem w metrach, czasem jako czas. Czy dobrym pomysłem było by dodanie dodatkowego pola w tabeli dyscypliny gdzie zaznaczało by się czy wynik ma być w postaci czasu czy w postaci odległości oraz stworzenie dwóch osobnych tabel dla wyników czasowych i odległościowych? Może macie jakieś propozycje?
Kolejna sprawa - jaka literka jest odpowiedzialna za milisekundy w kodzie formatu pól tabeli (H to godzina, M to minuta, S to sekunda). Mogę tam sobie strzelić MM i wszystko będzie ok?
Lecimy dalej - fajnie by było gdyby opiekunowie poszczególnych zespołów mogli wcześniej przysłać listę uczniów wraz ze spisem dyscyplin w których będą brali udział. W jakiej postaci mogli by to dostarczyć, aby dodawanie uczestników było możliwie proste, szybkie i wygodne?

Offline

 

#2  2008-09-11 21:08:20

  rulezdc - Członek DUG

rulezdc
Członek DUG
Skąd: Tarnowskie Góry
Zarejestrowany: 2007-05-22

Re: Baza danych wyników sportowych w OO Base

witam, jezeli chodzi o wyniki, najlepiej to do kazdej dyscypliny dodac kolumne (jednostka wyniku) i tyle, a wynik to chyba nie string tylko liczba
co do MM, mozesz sobie 1 s podzielic przez 100 bedziesz mial milisekund, co do danych, cvs, xls, najlepiej sie importuja oczywiscie w odpowiednim formacie, moze byc xml

Offline

 

#3  2008-09-11 21:16:51

  grzegorz.85 - Członek DUG

grzegorz.85
Członek DUG
Skąd: Ostrołęka
Zarejestrowany: 2007-07-12
Serwis

Re: Baza danych wyników sportowych w OO Base

To wedlug mnie jest zbyteczne, gdyz nie bedzie  referencji wiele do wielu w tym przypadku:

tabela przynaleznośc do szkół
1. id - integer, autoinkrementacja
2. id uczestnika - integer
3. id szkoły - integer

Jeden uczen nalezy do jednej szkoly. Jedna szkola "ma" wielu uczniów. Tabela szkoły pozostaje bez zmian, a tabela uczestnicy wyglada tak:

tabela uczestnicy
1. id - integer, autoinkrementacja
2. imię i nazwisko - varchar
2. id szkoly - integer

Offline

 

#4  2008-09-11 21:48:11

  owca - Członek DUG

owca
Członek DUG
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2007-01-30
Serwis

Re: Baza danych wyników sportowych w OO Base

rulezdc napisał(-a):

witam, jezeli chodzi o wyniki, najlepiej to do kazdej dyscypliny dodac kolumne (jednostka wyniku) i tyle, a wynik to chyba nie string tylko liczba
co do MM, mozesz sobie 1 s podzielic przez 100 bedziesz mial milisekund, co do danych, cvs, xls, najlepiej sie importuja oczywiscie w odpowiednim formacie, moze byc xml

Dobra. Mam sobie metry albo sekundy. Mam też formularz w którym na górze jest pole tekstowe z nazwą dyscypliny (na samym dole przechodzenie pomiędzy dyscyplinami), a poniżej tabelka w której wyświetlają się nazwiska uczestników, szkoła do której chodzą (bo w różnych szkołach mogą być osoby o tym samym nazwisku) i wynik. Jeśli polem na wynik będzie liczba to metry fajnie się wpisuje. Gorzej będzie, jeśli będę edytował wyniki dyscypliny na czas. Chciałbym żeby mi się to dynamicznie, fajnie zmieniało. Co się stanie jeśli wpiszę wartość czasową w pole które przyjmuje liczbę? Nie wywali błędu? Potem będę chciał na podstawie wyniku wyliczyć punkty dla szkoły.
Jeśli chodzi o wczytywanie wyników, to nie wiem jak to sobie wyobrażasz. Rozumiem że dokumenty xls są łatwe w edycji i tworzeniu (i z nich chciałbym przykładowo korzystać), ale nie wiem jak je zaimportować do bazy danych, bo chciałbym aby formularz do dodawania uczniów i szkół wyglądał podobnie jak wyniki - na górze pole z nazwą szkoły, a na dole tabelka jak z arkusza kalkulacyjnego z listą uczniów (w tym przypadku pewnie ctrl+c, ctrl+v zdało by egzamin). Nie wiem tylko jak zrobić to, żeby od razu można było w jednym formularzu strzelić zawodników i określić dyscypliny w których mają brać udział (należy pamiętać że niektórzy mogą brać udział w kilku dyscyplinach). Podzielenie tego na dwa odrębne formularze wprowadziło by duże zamieszanie i łatwo byłoby o błąd.

Z propozycją grzegorz.85 w pełni się zgadzam.

Offline

 

#5  2008-09-12 01:09:44

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Baza danych wyników sportowych w OO Base

Nie wiem na ile to będzie pomocne, ale z tego co pamiętam, w StarOffice 6.0 były gotowe rozwiązania szablonów odnośnie statystyk zawodów sportowych. I takie tam podobne zestawiania.

Offline

 

#6  2008-09-12 06:44:17

  owca - Członek DUG

owca
Członek DUG
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2007-01-30
Serwis

Re: Baza danych wyników sportowych w OO Base

fnmirk napisał(-a):

Nie wiem na ile to będzie pomocne, ale z tego co pamiętam, w StarOffice 6.0 były gotowe rozwiązania szablonów odnośnie statystyk zawodów sportowych. I takie tam podobne zestawiania.

Byłoby to bardzo pomocne, ale gdzie ja teraz dorwę StarOffice-a 6?

Offline

 

#7  2008-09-12 11:10:50

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Baza danych wyników sportowych w OO Base

Przejrzyj, jeżeli jest archiwum w szkole. Szkoły to otrzymywały w ramach jakiejś promocji czy czegoś podobnego. Może zachowała się jakaś płytka.
Może w nowej wersji StarOffice też jest coś podobnego. Tego nie wiem.

Ostatnio edytowany przez fnmirk (2008-09-12 15:57:13)

Offline

 

#8  2008-09-12 17:37:28

  owca - Członek DUG

owca
Członek DUG
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2007-01-30
Serwis

Re: Baza danych wyników sportowych w OO Base

Nie w mojej szkole...

Offline

 

#9  2008-09-12 23:33:27

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Baza danych wyników sportowych w OO Base

Możesz spróbować w taki sposób najnowszą wersję:
http://www.sun.com/products-n-solutions/edu/solutions/staroffice.html

Offline

 

#10  2008-09-13 07:01:47

  owca - Członek DUG

owca
Członek DUG
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2007-01-30
Serwis

Re: Baza danych wyników sportowych w OO Base

Mam najnowszą, ale nie widzę tu żadnych dodatkowych szablonów.

Offline

 

#11  2008-09-13 12:34:29

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Baza danych wyników sportowych w OO Base

Po uruchomieniu programu, kiedy wybierzesz zakładkę: Plik->Nowy. Na rozwijanym menu masz: Otwórz z szablonu (podobnie jest w OpenOffice). Musisz przejrzeć dostępne szablony. W StarOffice6.0 był to zestaw bodajże trzech szablonów w zestawie Inne --- czy jakoś tak.
Nie wiem jak jest obecnie w wersji 8.0 --- nie śledzę tego od kiedy używam Latexa.
Przejrzyj to, być może dostęp jest z poziomu programu Cal. Jak pobiorę 8.0, to coś więcej będę mógł napisać o tym.
Sprawdź wersję pod Windows i Linuksa były różnice w dodatkach. Szablony te powinny działać również w OpenOffice.

Offline

 

#12  2008-09-13 14:22:02

  owca - Członek DUG

owca
Członek DUG
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2007-01-30
Serwis

Re: Baza danych wyników sportowych w OO Base

Kupa - nie ma tam żadnej bazy danych.
Mam jeszcze jeden problem. Kiedy będę miał już tabelę z dyscyplinami i wynikami, chciałbym obliczać punkty na podstawie wyniku, które potem skaładały by się na ostateczny wynik (np: 0m - 0pkt, 10m - 2pkt, 13m - 3 pkt itd). Jak by mozna było to obliczać dla różnych dyscyplin, jeśli ilośc punktów nie jest wyliczana na podstawie wzoru matematycznego, a tabeli wzorcowej?

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)