Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-06-28 23:04:47

  other - Nowy użytkownik

other
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2008-06-28

Co do instalacji pytań kilka

Czytałem dzisiaj sobie z ciekawości dokumentację Debiana, poradnik Kaki, wiele się nauczyłem i dowiedziałem ciekawych rzeczy, a przy okazji postanowiłem uporządkować swój dysk i zmienić distro :) Obecnie używam Archa, a Linuksa od jakiś 2-3 lat,ale postanowiłem przetestować (ponownie) Debiana na Desktop, gdyż w swoich założeniach, a zwłaszcza jego gałąź testing lub unstable odpowiada mi chyba najbardziej (a przynajmniej to o czym 'pisze się' w Internecie). Wybaczcie za ilość pytań, mogą być one sformułowane chaotycznie, ale notowałem moje wątpliwości podczas lektury dokumentacji i nasuwały mi się moje własne pytania, postanowiłem umieścić wszystko w jednym temacie. Do rzeczy:

1) Chciałbym mieć zintegrowany ze sobą, stosunkowo nowy i stabilny system, postanowiłem wybrać gałąź testing, po ewentualnych testach rozważę przejście na Sida. Jako środowisko graficzne mam zamiar używać KDE, choć bardzo mocno rozważam zmianę oprogramowania na Openbox i lżejsze odpowiedniki. Czy Debian się nadaje do moich kryteriów i  co sądzicie o moim pomyśle pomyśle?

2) Moja największa niepewność - partycjonowanie. Mam 80GB dysk, 20GB zajęte na /home, które muszę przechować do mojej nowej instalacji Debiana i system Windows (system potrzebny do nauki), który chyba zainstaluję jeszcze raz skoro mam już czas na robienie porządków na dysku. Jak bezpiecznie przeprowadzić taki 'backup' tych 20GB danych? Kolejne pytania które się nasuwają - jaki fs polecacie? Generalnie myślałem o rozkładzie partycji:

Kod:

/dev/sda1 - 512mb  swap
/dev/sda2 - 50mb /boot  ext2
/dev/sda3 - 12gb /mnt/windows  ntfs
/dev/sda4
 /dev/sda5 - 55gb /home  ext3
 /dev/sda6 - 12gb /  ext3

Co o tym sądzicie? Może polecacie inny rozkład, inne fs?

3) Tu pytanie krótkie i niedotyczące bezpośrednio Debiana - skoro mam firewall na routerze(zwykły, bez jakiś specjalnych możliwości konfiguracyjnych), czy warto instalować i konfigurować iptables? Mogę czuć się bez programowego firewalla bezpieczny?

No tak, notując zagadnienia do zadania pytania wynotowałem ich dwanaście, na część jednak znalazłem odpowiedź, teraz czekam z niecierpliwością na Wasze odpowiedzi.

Offline

 

#2  2008-06-28 23:32:19

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Co do instalacji pytań kilka

Ad 1. Debian nadaje się idealnie.

Ad 2. Rozkład partycji bez zarzutu. Co do systemów plików: niedawno przerabialiśmy tę kwestię:
http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=11597
http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=86869#p86869
konsensus jak zwykle w podobnych tematach nie został osiągnięty :)
Co do techniki przeprowadzki danych -- są lepsi ode mnie w tym temacie. Ja bym po prostu nagrał na płyty, ktoś może ci poradzi jak to zrobić żonglując bezpośrednio na dysku.

Ad 3. Router sprzętowy staje między światem a kompem, więc -- o ile nie przekierowujesz portów w jakiś celach -- firewall na kompie raczej nie jest potrzebny.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#3  2008-06-28 23:33:31

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Co do instalacji pytań kilka

Ja używam debiana na każdym moim kompie, choć niedawno było nieco inaczej, ale pomimo wszystko bardzo debianowo.

1. Sid jest w miarę stabilny i ma prawie zawsze najnowsze wersje oprogramowania. Kde4 z experimental sprawuje się w zasadzie dobrze, ale mogą być problemy z instalacją i niektórymi programami dla kde, bo wiele z nich nie jest przeportowanych na qt4 i kde4. Ale korzystając tylko z repozytoriów gałęzi sid i kde3 nie ma problemów.
2. Instalator debiana jest dobry i czytelny, nie zdarzyło mi się stracić danych przy instalacji. Wystarczy czytać to co pisze i wykonywać kolejne kroki z rozsądkiem i rozwagą. Jeśli robić backup przed instalacją to najlepiej zgrać dane na inny dysk. Rozkład partycji jest moim zdaniem w porządku. System plików ext3 albo reiserfs.
3. IMHO firewall jest potrzebny tylko na bramce, pod warunkiem, że jest dobrze ustawiony. Ja na desktopie za bramką firewalla nie mam, ale jeśli ktoś jest paranoid to można sobie coś zapodać. :)

Generalnie to nie ma o czym pisać. Przy 2-3 letnim doświadczeniu z linuksem powinieneś mieć na tyle doświadczenia, żeby sobie dobrze poradzić.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#4  2008-06-29 03:37:02

  mruwek - Użytkownik

mruwek
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-01-31
Serwis

Re: Co do instalacji pytań kilka

Ad1. OpenBox to naprawdę świetna sprawa. Możliwości konfiguracyjnych, że hoho i lekkie to jak piórko. Sama konfiguracja bardzo prosta. Wszystko siedzi w rc.xml. Dla fanów GUI jest obconf. Ja używam akurat OpenBoksa w tandemie z GNOME, ale oczywiście z KDE3 też się ładnie integruje. Wszystkie potrzebne paczki są oczywiście w Debianie.
Ad2. FS to tak naprawdę kwestia Twojego smaku ;) Ja sam używam ext3 i nigdy nań nie narzekałem.


linux registered user #453947
http://hbcf.aplus.pl/mruwek/debbutton.png
Use the force, root.

Offline

 

#5  2008-06-29 10:04:44

  other - Nowy użytkownik

other
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2008-06-28

Re: Co do instalacji pytań kilka

No tak, donośnie punktu drugiego - już chyba rok temu instalowałem Debiana i nie miałem z tym problemu, teraz też się tym nie martwię. Co do backupu - płyt bym nie chciał marnować bo za każdym razem bym musiał nagrywać lub sprawdzać zmiany w tym co zostało nagrane, zresztą - wypalaj 20gb, za dużo czasu + kupienie płyt.. :) Zostawienie partycji - no tak, ta partycja ma już dobre dwa lata, ale ostatnio fscheck znajduje tam jakieś błędy, które skanowania nie doprowadza do końca (nie zagłębiałem się w ten problem głębiej, ale partycja jest już dość 'stara'). Wolałbym jakiś sposób na przeniesienie danych na inną partycję, usunięcie partycji i utworzenie Jej na nowo. Poczytam o tym, zresztą to chyba zwykłe cp /home/other powinno starczyć? Poczytam pobawię się tym, z góry dzięki za odpowiedzi :)

Offline

 

#6  2008-06-29 13:05:31

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Co do instalacji pytań kilka

ad1. samego testinga bym nie polecal - lepiej laczyc go z unstable (ew. ustawiajac odpowiednie preferencjhe) - w testingu czesto brakuje potrzebnych pakietow
ad2. skoror / trzymasz na ext3 to nie masz potrzeby robienia osobnego /boot (jakos nie jestem zwolennikiem wydzielonych /boot)
ad3. jezeli rozumiesz jakie uslugi masz odpalone i zadna z nich nie musi byc ograniczana to w wiekszosci przypadkow nawet na publicznych ip mozesz sobie darowac zabaawy z firewallem ... jezeli chesz miec ssh z zewnatrz lepiej dac na innym porcie niz 22 (robaki lubia atakowac ten port) ... BTW w ogolnosci router sprzetowy nie musi robic NATu i moze puszczac wszystko

Ostatnio edytowany przez bercik (2008-06-29 13:06:18)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#7  2008-06-29 16:16:13

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Co do instalacji pytań kilka

ad3.

Każdy provider nie blokuje rygorystycznie ruchu siecioweg ( ja kiedyś na tydzień zablokowałem i przez tydzień miałem hot line)

Zatem firewall to podstawa w windows a w linuxie jest dobrym dodatkiem mimo wiadomo jakich usług odpalonych (niektore moga byc odpalone i czasami tylko na zewnatrz dopuszczalne) jak i przełamanie luki jednego programu jest łatwiejsze niż dwóch.

Z doświadczenia pierwszey element to firewall a zwałaszcza na publicznych IP.

Offline

 

#8  2009-04-14 11:58:56

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Co do instalacji pytań kilka

Odświeżam
Laptop, dysk 60 GB, podstawowe distro debian, miejsce na inną dystrybucję + duża partycja na dane (muzyka,filmy, pliki), która ma być dostępna z obu dystrybucji, ew. 2 nieco mniejsze partycje, jedna na dane a druga rezerwowa na backupy itp.

Edit:
Zainstaluję tylko debiana

Ostatnio edytowany przez ippo76 (2009-04-14 13:04:42)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#9  2009-04-14 21:51:34

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Co do instalacji pytań kilka

other napisał(-a):

Co do backupu - płyt bym nie chciał marnować bo za każdym razem bym musiał nagrywać lub sprawdzać zmiany w tym co zostało nagrane, zresztą - wypalaj 20gb, za dużo czasu + kupienie płyt.. :)

Przy dzisiejszych cenach płyt? Są jeszcze płyty wielokrotnego nagrywania. Cztery płytki DVDRW to naprawdę niewielki wydatek.
http://dug.net.pl/faq/faq-6-99-Zapis_pakietowy_w_Linuksie.php

other napisał(-a):

Zostawienie partycji - no tak, ta partycja ma już dobre dwa lata, ale ostatnio fscheck znajduje tam jakieś błędy, które skanowania nie doprowadza do końca

Czy partycja nie zawiera błędów (ewentualna ich naprawa), najlepiej sprawdzać z poziomu Livecd.
Np.:
http://www.sysresccd.org/Main_Page
http://grml.org/download/

Ostatnio edytowany przez fnmirk (2009-04-14 21:54:21)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)