Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Witam,
przepraszam, że jako 'świeży' użytkownik zadaję od razu takie głupie pytanie, które w dodatku było tutaj wałkowane parę razy ale naprawdę nie znalazłem w tych wątkach ani w googlach takiego rozwiązania, które chodziłoby u mnie tak jak chcę. A więc jak w temacie mamy serwer w pracy, na którym chcemy utworzyć 'strefę pracownika' na zasadzie strony www dla pracowników naszej firmy oraz administratorów, na serwerze postawiłem Debiana Etch, apache2, php, mysql, ssh i parę innych rzeczy. Przy instalacji podałem nazwę komputera jako "Debian" i zaraz po instalacji gdy wpisywałem tą nazwę na moim komputerze w intranecie wyświetlała się stronka 'it's works!' czyli ta startowa z apache'a, obecnie(po moich modyfikacjach) stronka działa jedynie po wpisaniu adresu ip w przeglądarce ale żaden user mi tego nie zapamięta więc moje pytanie brzmi, jak zrobić tak żeby po wpisaniu w przeglądarce "strefa pracownika" (może być ze spacją?) przekierowano mnie na adres ip pod którym widnieje strona? Edytowałem /etc/hosts i /etc/hostname oraz /etc/apache2/sites-available/default później tak jak wyczytałem na tym forum a2ensite i wpisałem default jakoś że edytowałem default następnie restart apache'a i nic. Stronka nadal działa tylko po wpisaniu adresu ip.
Zawartość mojego pliku /etc/apache2/sites-available/default przedstawia się następująco:
NameVirtualHost strefapracownika:80 <VirtualHost 192.168.0.10:80> ServerAdmin webmaster@localhost ServerName strefapracownika DocumentRoot /home/user01/www/ <Directory /> Options FollowSymLinks AllowOverride None </Directory> <Directory index.html> Options Indexes FollowSymLinks MultiViews AllowOverride None Order allow,deny allow from all # This directive allows us to have apache2's default start page # in /, but still have / go to the right place RedirectMatch ^/$ index.html </Directory> ScriptAlias /cgi-bin/ /usr/lib/cgi-bin/ <Directory "/usr/lib/cgi-bin"> AllowOverride None Options ExecCGI -MultiViews +SymLinksIfOwnerMatch Order allow,deny Allow from all </Directory> ErrorLog /var/log/apache2/error.log # Possible values include: debug, info, notice, warn, error, crit, # alert, emerg. LogLevel warn CustomLog /var/log/apache2/access.log combined ServerSignature On Alias /doc/ "/usr/share/doc/" <Directory "/usr/share/doc/"> Options Indexes MultiViews FollowSymLinks AllowOverride None Order deny,allow Deny from all Allow from 127.0.0.0/255.0.0.0 ::1/128 </Directory> </VirtualHost>
Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.
Ostatnio edytowany przez sznitt (2008-06-02 14:16:20)
Offline
Komputery musza widzeć że pod tym ip jest taka nazwa zatem jakiś serwer DNS musi im to powiedziec. Zrób własnego dnsa który bedzie korzystał z tych co juz ich uzywasz ale bedzie miał wpisana twoją strefe pracownika i ustaw ten dns jako główny.
EDIT I:
Spacje w adresach stron są niedozwolone.
EDIT II:
Zarejestruj domene bo przy średniej cenie 1 zł za rok to szkoda czasu na robienie dnsa.
Ostatnio edytowany przez Punisher999 (2008-06-02 14:36:14)
Offline
powinieneś wpisać w /etc/hosts
oczywiście komputera z którego się łączysz
spacji być nie może, może być np. "strefa-pracownika"
Offline
Pokaż to /etc/hosts z komputera KLIENCKIEGO (tego, który będzie się łączył). Domyślam się, że coś źle ustawiłeś, ponieważ musi działać.
Podczas próby połączenia się ze zdalnym komputerem, sprawdzane jest przede wszystkim, czy podany został adres IP czy nazwa czytelna dla człowieka. W tym pierwszym wypadku nic dalej się nie dzieje; w drugim: OS sprawdza najpierw, czy istnieje plik hosts. Następnie w nim sprawdza, czy istnieje wpisana nazwa — jeżeli tak, to łączy się z odpowiednim adresem IP. Jeżeli nie, o nazwę odpytywany jest serwer DNS (z pliku resolv.conf). Ten może podać adres IP, lub odesłać do innego serwera DNS — i tak dalej, aż komputer uzyska adres IP, z którym ma się połączyć.
Tyle z teorii. Notabene spacja nie przejdzie — możesz użyć podkreślnika (?) albo myślnika.
Jak napisałeś, pod opieką masz kilka komputerów klienckich które mają się łączyć z tym serwerem. Masz do wyboru więc albo zmodyfikowanie pliku hosts na wszystkich komputerach klienckich (osobiście dodałbym jeszcze codzienne sprawdzanie, czy plik lokalny nie uległ zmianie względem pliku głównego, i następne ich synchronizowanie) albo postawienie lokalnego serwera DNS. Jeżeli masz tylko jeden serwer, to drugie rozwiązanie jest wyciąganiem armaty na muchę, ale jest znacznie łatwiejsze w późniejszym zarządzaniu (nigdy nie wiesz, czy z czasem liczba serwerów lokalnych w firmie się nie zwiększy; a w takim wypadku wystarczy tylko zmiana w konfiguracji serwera DNS).
Offline
przede wszystkim chciałem podziękować za ekspresowe odpowiedzi. Moja strefa pracownika ma działać tylko w sieci lokalnej i w żadnym wypadku nie będzie dostępna z zewnątrz więc rejestracja domeny odpada raczej;), komputerów, które będą miały dostęp do strefy jest kilkadziesiąt i nawet napisanie batcha który podmieni moim uzytkownikom pliki /etc/hosts mnie raczej nie ratuje, wiem, że liczba serwerów może się zwiększać więc raczej skłaniałbym się jednak przy instalacji serwera DNS (bind?), po instalacji serwa DNS i odpowiedniej jego konfiguracji powinno działać tak?
Pozdrawiam.
Offline
Tak.
Tylko musisz w konfiguracji połączenia komputerów klienckich (zależy czy to Windowsy czy Linuksy, w tych pierwszych można wyklikać, w drugich ograniczyć do podmiany /etc/resolv.conf; notabene w pierwszych chyba też jest ten plik, tylko ukryty gdzieś w odmętach systemu) ustawić, żeby korzystały z Twojego Firmowego Serwera DNS do uzyskiwania adresów IP. Jeżeli masz w firmie DHCP, możesz pozostawić to jemu — jeżeli nie, czeka Cię przeskoczenie po wszystkich stanowiskach.
Ostatnio edytowany przez Minio (2008-06-02 18:13:50)
Offline
edycja.
Nadal walcze z Bindem, pomimo wcześniejszych problemów może sobie poradze ale powiedzcie mi jak to było możliwe, że wcześniej po wpisaniu w przeglądarce 'debian' wyświetlał mi stronke na moim serwerze w sieci lokalnej? Później chciałem zmienić na 'strefapracownika' i już nie działa. Nazwę 'debian' ustaliłem jako nazwa komputera podczas instalacji.
Ostatnio edytowany przez sznitt (2008-06-03 14:24:40)
Offline
ja to chyba kiedyś ustawiałem na dnsmasq i zadziałało w 3 minuty.
tylko trzeba trochę grzebnąć w konfiguracji.
Offline
sznitt napisał(-a):
powiedzcie mi jak to było możliwe, że wcześniej po wpisaniu w przeglądarce 'debian' wyświetlał mi stronke na moim serwerze w sieci lokalnej? Później chciałem zmienić na 'strefapracownika' i już nie działa. Nazwę 'debian' ustaliłem jako nazwa komputera podczas instalacji.
obstawiam blad w metodyce testowania - najbardziej prawdopodobne ze host testowy tez nazywal sie debian i mial domyslnie skonfigurowany serwer www ... inny wariant byl jakis wpis w /etc/hosts na hoscie testowym ...
Offline