Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-05-23 08:25:12

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

[Chwale] OpenBSD 4.3

Od kilku dni bawie sie tym systemem. I zaskakuje mnie niemilosiernie za kazdym razem...
1. Dokumentacja, dokumentacja i jeszcze raz dokumentacja! Tak ladnie i schludnie napisanej jeszcze nie spotkalem nigdzie.
2. Bezpieczenstwo. Systemik uchodzi za najbezpieczniejszy system na swiecie i to co ciekawe zaraz po instalacji.
Cala filozofia OpenBSD polega na tym by nie grzebac czyli instalujemy system i mamy super bezpieczny OS :)
3. Prostota i estetyka. Nie uswiadczymy tu ani pol konfiguratora z GUI mimo to system jest bajecznie prosty w uzyciu (po przeczytaniu guida). Strasznie spodobalo mi sie glupie adduser czemu tak fajnego nie ma w Debianku? ;(
4. Najlepsza implementacja stosu TCP/IP co czyni ten system podobnie jak inne z rodziny *BSD rewelacyjnymi w zastosowaniach sieciowych np. firewall, router.
5. Lad i porzadek. To co mnie niemilosiernie irytuje w wielu dystrybucjach linuxa to niesamowity el burdello zaraz po zainstalowaniu nawet systemu w wersji base i Debian niestety nie jest tu wyjatkiem. Arch Linux za to to jeden z nielicznych gdzie mamy "czysciutko".
6. Cykl wydawniczy co 6 miesiecy (maj, pazdziernik)

System ten jednak nadaje sie bardziej ze wskazaniem na serwery. Nie mniej jednak mozna na nim postawic i desktop.
I tu mam pytanie czy ktos uzywa tego na desktopie? Z jakim rezultatem? Jak wyglada dostepnosc pakietow stricte desktopowych?
Strasznie mi sie ten system spodobal i chce go bardziej poznac :)

Offline

 

#2  2008-05-23 13:16:33

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

ja używam czasami, mam fluxa i parę innych rzeczyna nim. troche cieżko bez javy, flasha i innych :)

co do servera to raczej na bardzo obciążone witryny sie nie nadaje nie jest tak szybki w porównaniu z freebsd albo linuxem co gdzieś udawadniane jest na testach.

poza tym jest malutki i przejrzyście zrobiony. od wersji 4.2 można pobrać już iso z podstawowym systemem, a nie jak kiedyś było albo ściaganie paczek z internetu podczas instalacji albo budowa własnego iso.

co do bezpieczeństwa to w necie gdzies sa many, które opisuja jak jeszcze bardziej podnieśc bezpieczeństwo opena

Offline

 

#3  2008-05-23 13:21:09

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

debianus_userus napisał(-a):

Strasznie spodobalo mi sie glupie adduser czemu tak fajnego nie ma w Debianku? ;(

z ciekawości: czyli jakiego?


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#4  2008-05-23 13:48:05

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

azhag napisał(-a):

debianus_userus napisał(-a):

Strasznie spodobalo mi sie glupie adduser czemu tak fajnego nie ma w Debianku? ;(

z ciekawości: czyli jakiego?

W formie skryptu: http://openbsd.org/faq/pl/faq10.html#AddDelUser

Offline

 

#5  2008-05-23 14:17:31

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

bardzo od debianowego się nie różni, jedyne istotne różnice, to podanie powłoki (to akurat super), podanie interaktywnie loginu (nic szególnego) oraz zapytanie na końcu czy chcę dodać jeszcze jednego (osobiście szlag by mnie trafił)
ale adduser jest napisany w perlu przez debianowców, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wysłać stosowny "wish" do BTS (jak się znasz na perlu to nawet sam możesz sobie przerobić)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#6  2008-05-23 18:23:14

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

Na serwer/router najlepiej zrobic hybrydke Open z Free :P
BTW: jakich pakietów? Chyba portów :)

Offline

 

#7  2008-05-23 21:10:54

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

qluk napisał(-a):

Na serwer/router najlepiej zrobic hybrydke Open z Free :P
BTW: jakich pakietów? Chyba portów :)

Sa pakiety i porty do wyboru do koloru.

Offline

 

#8  2008-05-27 18:27:25

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

A ja nie wole Freebsd chociaż coś ciekawego prezenuje Dracko linux ciekawy system ale w fazie beta
http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=e … cial%26sa%3DX


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#9  2008-05-27 18:49:24

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

Ryszard napisał(-a):

A ja nie wole Freebsd chociaż coś ciekawego prezenuje Dracko linux ciekawy system ale w fazie beta
http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=e … cial%26sa%3DX

Trudno sie nie zgodzic. OpenBSD nadaje sie glownie na Firewalla i Router. FreeBSD generalnie na wszystko i na Desktopie super sobie daje rade. Kto wie jak sie przekonam bardziej do tego systemu moze zamienie go zamiast Archa :)

Offline

 

#10  2008-05-27 18:57:25

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

debianus_userus napisał(-a):

Ryszard napisał(-a):

A ja nie wole Freebsd chociaż coś ciekawego prezenuje Dracko linux ciekawy system ale w fazie beta
http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=e … cial%26sa%3DX

Trudno sie nie zgodzic. OpenBSD nadaje sie glownie na Firewalla i Router. FreeBSD generalnie na wszystko i na Desktopie super sobie daje rade. Kto wie jak sie przekonam bardziej do tego systemu moze zamienie go zamiast Archa :)

A później,  jak już zaczniesz rozróżniać chaos w pakietach/portach od czystego i czytelnego systemu przesiądziesz się na NetBSD :)


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#11  2008-05-28 06:32:20

  owca - Członek DUG

owca
Członek DUG
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2007-01-30
Serwis

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

debianus_userus napisał(-a):

W formie skryptu: http://openbsd.org/faq/pl/faq10.html#AddDelUser

Jestem na 100% pewien że na Debianie też takie coś jest, bo sam kiedyś z tego korzystałem. Kiedyś nawet zadałem tu pytanie po co w systemie dwa narzędzia do dodawania użytkowników skoro ten skryptowy jest lepszy. Niestety, nie mam pojęcia jak się to włącza (u mnie wystarczyło useradd lub adduser, bo byłem zbyt ciemny żeby zaglębiać się w jakieś parametry).

Offline

 

#12  2008-06-01 23:12:41

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

debianus_userus napisał(-a):

qluk napisał(-a):

Na serwer/router najlepiej zrobic hybrydke Open z Free :P
BTW: jakich pakietów? Chyba portów :)

Sa pakiety i porty do wyboru do koloru.

Ortodoskyjny wyznawca portów :D Pewnie że są pakiety ale co port to port ;]

Offline

 

#13  2008-06-02 18:12:43

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

samemu z sourca tez sobie mozna machnąć :)

Ostatnio edytowany przez Yampress (2008-06-02 18:13:03)

Offline

 

#14  2008-06-02 21:22:01

  zlyZwierz - Moderator

zlyZwierz
Moderator
Zarejestrowany: 2005-02-18
Serwis

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

A jak już postawisz produkcyjny router / firewall , to przesiądziesz się na linuksa :)

Offline

 

#15  2009-04-17 16:08:22

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

Wszystko pieknie ladnie, jedyna wada OpenBSD jest to, ze jest niestety wolny przez kryptografie danych na dysku. Poprostu bedzie mulil. A co do bezpiecznestwa jest w nim ogromne , odrazu po zainstalowaniu otrzymuje sie swietnie zabezpieczony system. Caly OBSD przeszedl audyt kodu zrodlowego, linijka po linijce. NA router jest poprostu niezastapionym systemem jak dla mnie.

Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez bryn1u (2009-04-17 16:11:10)


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#16  2009-04-18 02:27:06

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

W dobie linuxow, oprocz gentoo dodalbym jeszcze slacka. Te dwa linuxy gentoo i slack. Linux tak dlugo istnieje, wyszlo tyle wersji, tyle rozwiazan, dokumentow itd. Zeby nie wziac sie do kupy i zrobic porzadku z tym wszystkim tylko burdel az poprostu sie odniechciewa czasami pracy na takich systemach. Ehhh szkoda gadac.

Pozdrawiam.


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#17  2009-04-18 06:25:30

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

rolling releases to nasz ukochany debek sidek


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#18  2009-04-19 12:39:53

  bns - unknown

bns
unknown
Zarejestrowany: 2005-12-25
Serwis

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

tgR napisał(-a):

bryn1u napisał(-a):

W dobie linuxow, oprocz gentoo dodalbym jeszcze slacka. Te dwa linuxy gentoo i slack. Linux tak dlugo istnieje, wyszlo tyle wersji, tyle rozwiazan, dokumentow itd. Zeby nie wziac sie do kupy i zrobic porzadku z tym wszystkim tylko burdel az poprostu sie odniechciewa czasami pracy na takich systemach. Ehhh szkoda gadac.

Pozdrawiam.

a ja nie dodalbym tam slacka bo to nieludzki system ... pierdolic sie z zaleznosciami to ja moge .. jak maja na imie kasia gosia czy jakos tam

Ostatnio też tak pojechałem fanowi slacka to mnie zagiął, że od najnowszej wersji wprowadzili zależności ;) (nie sprawdzałem ale mu wierze na słowo :P)


Pozdrawiam,
bns

Offline

 

#19  2009-04-19 17:18:02

  bns - unknown

bns
unknown
Zarejestrowany: 2005-12-25
Serwis

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

tgR napisał(-a):

bns napisał(-a):

Ostatnio też tak pojechałem fanowi slacka to mnie zagiął, że od najnowszej wersji wprowadzili zależności ;) (nie sprawdzałem ale mu wierze na słowo :P)

nic w changelogu slacka nie widze na ten temat

Pewnie mu chodziło o dodatkowe narzędzia jak swaret i wzorowane z debiana apt. No ale to nie default więc masz rację.


Pozdrawiam,
bns

Offline

 

#20  2009-04-19 17:24:52

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

Raczej slapt-get, swaret chyba juz wymarl. Ja tez nie spotkalem sie tam z zaleznosciami. Jezeli to by tak zrobili to na portalach o linuxie raczej wyszla by jakas wzmianka a tym bardzeij, ze przez tyle lat istnienia slacka nie bylo zaleznosci i jakbys cos takie wyszlo nagle to bylo by glosno.  Nie wiem jak jest do konca nie daje sobie reki obciac jak juz mowilem ja sie z tym nie spotkalem.

Ostatnio edytowany przez bryn1u (2009-04-20 00:38:02)


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#21  2009-04-19 23:45:18

  bzyk - Użytkownik

bzyk
Użytkownik
Skąd: Pszczyna
Zarejestrowany: 2009-03-20
Serwis

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

slapt-get i inne które starają się panować nad zależnościami to pic na wodę. w prawdziwym slacku nie ma, nie było i (mam nadzieję) nie będzie obsługi zależności. bo i po co. Przecież to slackware :)
Co do OpenBSD i funkcji routera - w naszych polskich warunkach, gdzie każdy ISP tnie jak może ruch p2p... czy OpenBSD potrafi zamarkować i wrzucić do odpowiednich kolejek ruch p2p? Albo voipa? Najlepiej żeby to markowanie odbywało się w warstwie siódmej...


Artur 'bzyk' Frydel
In /dev/null no one can hear your scream.

Offline

 

#22  2009-04-24 08:09:03

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

bzyk napisał(-a):

slapt-get i inne które starają się panować nad zależnościami to pic na wodę. w prawdziwym slacku nie ma, nie było i (mam nadzieję) nie będzie obsługi zależności. bo i po co. Przecież to slackware :)
Co do OpenBSD i funkcji routera - w naszych polskich warunkach, gdzie każdy ISP tnie jak może ruch p2p... czy OpenBSD potrafi zamarkować i wrzucić do odpowiednich kolejek ruch p2p? Albo voipa? Najlepiej żeby to markowanie odbywało się w warstwie siódmej...

Proste, ze sie da, wszystko sie da. Nawet lepiej niz mozesz to sobie wyobrazic.

Łapać ruch p2p może snort, trzeba zaprzęgnąć do tego później już własne skrypty. W sprawie VoIP'ów, ruch markuję po portach SIP i RTP oraz po nagłówku TOC od dobrych kilku lat, śmiga aż miło na HFSC.

Pozdrawiam.


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#23  2009-05-03 19:18:19

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

No i doczekalismy sie OpenBSD 4.5 jest jeszcze lepsze nie poprzednie wersje. Pierwszy raz w histori wyszly mozna powiedziec wszystkie wersje *BSD jednoczesnie. Bedzie co testowac . Netbsd 5.0 (olbrzymie zmiany), OpenBSD 4.5, FreeBSD 7.2 (juz niebawem), dragonfly .

Pozdrawiam.


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#24  2009-05-04 00:41:24

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

Jak wyjdą na Netbsd drajwersy na moje grafy i muzy jestem ONLY YOU


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#25  2009-05-04 16:34:20

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: [Chwale] OpenBSD 4.3

zainstalowałem netbsd 5... i  jak miałem jakis taki dystans kiedyś dla tego bsd to a teraz aż mnie zdziwiło. systemik bardzo fajny do tego niesamowicie szybki. Ci co lubuja sie w BSD a nie spróbowali netbsd to zachęcam spróbować. Naprawde duzy krok uczynili pomiedzy wersją 4 a aktualną 5 :)

a tak na marginesie dzis wyszło freebsd 7.2 wiec aktualizujemy maszyny ;)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)