Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2009-08-03 11:12:16

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Wortal Debiana

Ja uważam że istnienie dwóch jak to nazwałeś średnio aktywnych lecz współpracujących ze sobą forów ma same plusy.
Łatwiej cokolwiek znaleźć.

Weźmy za przykład molocha w postaci forum ubuntu.
Ja tam swoich postów nie potrafię znaleźć a co dopiero jakichś istotnych informacji ktore kiedyś tam widzialem i chcialbym je znowu przejrzeć

Ostatnio edytowany przez azhag (2009-08-03 16:27:14)


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#27  2009-08-03 11:23:54

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Wortal Debiana

Hadret owszem stagnacja na portalach/wortalach debianowych jest odczuwalna ale.... myśle ze nowa strona dug'a http://new.dug.net.pl/ ze względu że jest wpełni zintegrowana z forum będzie barddziej rozwijana niż poprzednia wersja w której pisanie artów było fość utudnione a faq mogły pisać osoby zarejstrowane na poprzednim forum i co ciekawe jakoś się to kręciło

Kolejna sprawa jeśli chodzi o fora to każde z nich ma swoich odbiorców swoją specyficzną atmosferę jak wiadomo ludzie są różni jedni wolą siedzieć na dugu innym bardziej odpowiada DLP więc myśle że taka różnorodność nie jest zła :]

Offline

 

#28  2009-08-03 12:22:52

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Wortal Debiana

Witaj Hadret.

Osobiście nie zgadzam się z prognozą nieaktywności, oczywiście żaden Debianowy projekt nigdy nie będzie tak aktywne jakbyśmy sobie tego życzyli. Paradoksalnie uważam, że ścisłe powiązanie z jednym z forów (do tego stopnia, że korzystają z tej samej sesji) lepiej rokuje niż luźne powiązanie z oboma.
Chciałbym też w pewnym sensie „wytłumaczyć się” — początkowe plany były zupełnie inne: zaczęło się od odświeżenia skórki (która się tego domagała), potem napisania nowego silnika DUG-owego FAQ i artykułów (który się tego domagał, zwłaszcza od czasu migracji forum na PunBB, kiedy integracja została zerwana), reszta funkcjonalności nadających stronie charakter portalu (czy „wortalu”, choć prywatnie nie lubię tego słowa) przyszła z czasem (notabene milyges źle znosił „oranie” już napisanego kodu, oj dostało mi się kilka razy ;]).

Co do faktu istnienia kilku stron.: uważam, że liczba pozytywów przeważa nad negatywami. Zwłaszcza widać to na przykładzie forów, dzięki konkurencji* obydwa fora działają lepiej. W przypadku portalów słabiej to widać, bowiem wszystkie znajdują się w stanie raczej agonalnym lub noworodkowym.
__
*) Tak, konkurujemy ze sobą, nawet jeśli nie zawsze o tym otwarcie mówimy lub wręcz temu zaprzeczamy :). Zaznaczam też, że konkurencja jest zjawiskiem pozytywnym, przynajmniej póki nie staje się niezdrowa, ten etap jednak jest daleko za nami.

Nie zgadzam się z opinią, że fora są średnio aktywne (tu uwaga j.w. gdy była mowa o aktywności), na całe szczęście nie są nadaktywne ;]. W kwestii połączenia — temat był przerabiany kilkukrotnie, konkluzja jest taka, że jest to niemożliwe.

Teza o braku kooperacji, również między forami, jest nieprawdziwa. Współpracujemy ze sobą na kilku płaszczyznach (tłumaczenia opisów pakietów, Debian Extra CD), wymiana informacji też ma się dobrze.

Jeśli chodzi o zaopiekowanie się polską wersją językową wiki Debiana, myślałem o tym (generalnie jestem bardzo prowiki), ale doba trwa za króŧko. Po wyjściu na prostą z kilkoma aktualnymi projektami chciałem zwrócić uwagę na tę kwestię.

Co do oficjalnego podręcznika instalacyjnego — jednak moja koncepcja jest znacznie inna, bliższa Bardzo szczegółowego przewodnika po instalacji Debiana 3.0. Fakt faktem, że ówże należałoby wreszcie przetłumaczyć.

W kwestii planety — nie mam natury blogera, toteż niespecjalnie się tematem interesowałem. W sumie jeśli jest kilka ciekawych blogów (wstyd przyznać, ale nie znam stricte debianowego polskiego bloga), to założenie polskiej planety jest świetnym pomysłem.
Notabene zawsze myślałem, że planet.debian.org/es/ to po prostu hiszpańskojęzyczna skórka oficjalnej planety, jakoś tak to odebrałem gdy owa funkcja była wprowadzana. :D

Ostatnio edytowany przez azhag (2009-08-03 12:27:36)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#29  2009-08-03 13:37:40

  Hadret - Użytkownik

Hadret
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2009-08-03
Serwis

Re: Wortal Debiana

Bodzio napisał(-a):

Ale najbardziej prozaiczną rzeczą która powoduje że te fora nigdy się nie połączą są... pieniądze. Tak drogi kolego, mamona rządzi. Tak Radex z forum debian.linux.pl jak Biexi i ja zainwestowaliśmy w tę zabawę niezłe pieniądze. Już nie mówię, że domena kosztuje - to akurat grosze, ale utrzymanie łącza i sprzętu to już inna para kaloszy.

W zasadzie przykre jest jedynie to, że wolny i darmowy projekt na gruncie polskim jest niewspierany tak, jak być powinien, ze względu pieniądze.

ilin napisał(-a):

Weźmy za przykład molocha w postaci forum ubuntu.
Ja tam swoich postów nie potrafię znaleźć a co dopiero jakichś istotnych informacji ktore kiedyś tam widzialem i chcialbym je znowu przejrzeć

O którym forum mówimy? Polskim czy oficjalnym? Poza tym, czemu nie podałeś przykładu z własnego podwórka, np. forums.debian.net? Zdaje się, że mimo wszystko Ubuntu jest popularniejszą dystrybucją, a co za tym idzie, dysponuje większą społecznością. Między innymi ze względu na skromniejsze rozmiary polskiej społeczności Debiana warto byłoby się integrować a nie konkurować. Ale to moje zdanie. Tam, gdzie Ty widzisz plusy, ja widzę minusy. Tyle.

BiExi napisał(-a):

Hadret owszem stagnacja na portalach/wortalach debianowych jest odczuwalna ale.... myśle ze nowa strona dug'a http://new.dug.net.pl/ ze względu że jest wpełni zintegrowana z forum będzie barddziej rozwijana niż poprzednia wersja w której pisanie artów było fość utudnione a faq mogły pisać osoby zarejstrowane na poprzednim forum i co ciekawe jakoś się to kręciło

Czas pokaże. Ośmielę się wątpić w sukces nowego startu, ale obym się mylił i sczezł.

BiExi napisał(-a):

Kolejna sprawa jeśli chodzi o fora to każde z nich ma swoich odbiorców swoją specyficzną atmosferę jak wiadomo ludzie są różni jedni wolą siedzieć na dugu innym bardziej odpowiada DLP więc myśle że taka różnorodność nie jest zła :]

Różnorodność nie jest zła dla kogo? Dla Ciebie i innych stałych bywalców, czy dla nowego użytkownika, który potrzebuje pomocy i który konstatuje, że są trzy różne, średnio aktywne fora dyskusyjne traktujące... o tym samym?

azhag napisał(-a):

Tak, konkurujemy ze sobą, nawet jeśli nie zawsze o tym otwarcie mówimy lub wręcz temu zaprzeczamy :). Zaznaczam też, że konkurencja jest zjawiskiem pozytywnym, przynajmniej póki nie staje się niezdrowa, ten etap jednak jest daleko za nami.

Niezdrowa lub niepotrzebna, a ten drugi etap jest obecny od początku istnienia obydwu forów.

azhag napisał(-a):

Teza o braku kooperacji, również między forami, jest nieprawdziwa. Współpracujemy ze sobą na kilku płaszczyznach (tłumaczenia opisów pakietów, Debian Extra CD), wymiana informacji też ma się dobrze.

azhag napisał(-a):

Co do oficjalnego podręcznika instalacyjnego — jednak moja koncepcja jest znacznie inna, bliższa Bardzo szczegółowego przewodnika po instalacji Debiana 3.0. Fakt faktem, że ówże należałoby wreszcie przetłumaczyć.

Wspaniała współpraca. Dwa fora nie są w stanie przetłumaczyć jednego podręcznika w ciągu 6-7 lat. Za pasem Debian 6.0, podałeś link do podręcznika z Debiana 3.0, jakie jeszcze sukcesy macie na koncie?

azhag napisał(-a):

W kwestii planety — nie mam natury blogera, toteż niespecjalnie się tematem interesowałem. W sumie jeśli jest kilka ciekawych blogów (wstyd przyznać, ale nie znam stricte debianowego polskiego bloga), to założenie polskiej planety jest świetnym pomysłem.
Notabene zawsze myślałem, że planet.debian.org/es/ to po prostu hiszpańskojęzyczna skórka oficjalnej planety, jakoś tak to odebrałem gdy owa funkcja była wprowadzana. :D

Oczywiście nie chodzi stricte o same blogi, takie newsy jak na obecnym http://new.dug.net.pl też swobodnie by się tam załapały. Poza tym blog nie musi być wyłącznie na temat Debiana, wystarczy przeczytać odpowiednią stronę na http://wiki.debian.org, żeby dowiedzieć się szczegółów.

Wracając do Wiki. Czy są na tym forum osoby, które są zainteresowane tłumaczeniem na język polski wiki.debian.org oraz oficjalnych podręczników i stron Debiana? Wiem, że znacznie łatwiej jest napisać podręcznik poinstalacyjny od podstaw i zbierać oklaski niż działać w tle jako tłumacz, ale w ostatecznym rozrachunku, to ta druga opcja przyczynia się do rzeczywistego i oficjalnego wsparcia projektu Debian. Poza tym, nikt nikogo nie ogranicza w tworzeniu artykułów, porad itp. na oficjalnym wiki Debiana. To nic trudnego, wystarczy się zarejestrować i/lub rzucić okiem tutaj: http://wiki.debian.org/pl/DebianWiki

Jest też pomysł stworzenia czegoś w rodzaju Debian Polish Translation Team oraz strony internetowej (możliwe też, że na oficjalnym wiki projektu), na której podawane byłyby postępy w tłumaczeniach oraz prośby o pomoc w przypadku dłuższych lub trudnych/kłopotliwych tłumaczeń. Są zainteresowani?

Offline

 

#30  2009-08-03 13:57:37

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Wortal Debiana

Hadret napisał(-a):

O którym forum mówimy? Polskim czy oficjalnym?

Nie wiem.
Nie dbam o to które jest główne a które oficjalne.
http://forum.ubuntu.pl/index.php?sid=a09f63af186b9dec246f3d3ef8a40eb8 to jeśli Cię to interesuje.

Hadret napisał(-a):

czemu nie podałeś przykładu z własnego podwórka, np. forums.debian.net

To nie moje podwórko.
Nie dzialam na  obcojęzycznych foorach.

Hadret napisał(-a):

Wspaniała współpraca. Dwa fora nie są w stanie przetłumaczyć jednego podręcznika w ciągu 6-7 lat. Za pasem Debian 6.0, podałeś link do podręcznika z Debiana 3.0, jakie jeszcze sukcesy macie na koncie?

Nie ma jak konstruktywna krytyka.

Pewnie najlepiej w pień wyciąć to co jest i od nowa zacząć tworzyć coś nowego.
To bardzo modne w ostatnich latach.

Hadret napisał(-a):

Różnorodność nie jest zła dla kogo? Dla Ciebie i innych stałych bywalców, czy dla nowego użytkownika, który potrzebuje pomocy i który konstatuje, że są trzy różne, średnio aktywne fora dyskusyjne traktujące... o tym samym?

Jakoś nie zauważyłem aby nowi userzy byli zagubieni.
Wprost przeciwnie gdy się pojawią zawsze są z szacunkiem i należytą uwaga traktowani i wspierani czego nie mozna niestety zaobserwować na wielkich forach.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#31  2009-08-03 14:37:12

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Wortal Debiana

Hadret napisał(-a):

Wiem, że znacznie łatwiej jest napisać podręcznik poinstalacyjny od podstaw i zbierać oklaski niż działać w tle jako tłumacz

Rozgryzłeś mnie, wszystko to robię dla większego samochodu/penisa/uptime'u, niepotrzebne skreślić. Zaiste, gratuluję przenikliwości.

Hadret napisał(-a):

Za pasem Debian 6.0, podałeś link do podręcznika z Debiana 3.0, jakie jeszcze sukcesy macie na koncie?

Podręcznik opisujący instalacji Woody'ego nie jest moim/naszym sukcesem, tylko Chrisa de Younga oraz chłopaków (i dziewczyny?) z PDDP.

Hadret napisał(-a):

Czy są na tym forum osoby, które są zainteresowane tłumaczeniem na język polski wiki.debian.org oraz oficjalnych podręczników i stron Debiana?

Są. Tylko muszą znaleźć trochę czasu.


Generalnie zgadzamy się, że może być lepiej. Nie zgadzam się jednak, że jest źle.


Nie miej też proszę pretensji do DUG-a, że powstały inne fora. Były kilkukrotnie podejmowane próby utrzymania jedności polskiej społeczności Debiana — nieudane, już to z powodu różnic — nazwijmy to — charakteru (kto zaczął, kto dał się sprowokować, jakie słowa, z ust kogo i pod czyim adresem padały pomińmy milczeniem), już to z powodów technicznych (połączenie dwóch dużych baz, dwóch różnych silników jest niemożliwe).

Ostatnio edytowany przez azhag (2009-08-03 14:42:39)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#32  2009-08-03 15:03:33

  Hadret - Użytkownik

Hadret
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2009-08-03
Serwis

Re: Wortal Debiana

Ło, ło, ło. Trochę za ostro zabrzmiała moja wypowiedź, za co ze swojej strony przepraszam. Nie chciałem nikogo ani niczego atakować (:

Po kolei, na spokojnie:

ilin napisał(-a):

Nie wiem.
Nie dbam o to które jest główne a które oficjalne.
http://forum.ubuntu.pl/index.php?sid=a09f63af186b9dec246f3d3ef8a40eb8 to jeśli Cię to interesuje.

Czyli polskie. Nigdy nie miałem tam problemów ze znalezieniem czegokolwiek, ale może dlatego, że był czas, w którym często tam bywałem. Anyway, mnie interesuje, czy coś jest oficjalne, czy nie, bo tylko te oficjalne działania naprawdę wspierają projekt. Zgadzasz się ze mną? (:

ilin napisał(-a):

To nie moje podwórko.
Nie dzialam na  obcojęzycznych foorach.

To nie ma znaczenia. Pokazuje tylko, że nawet za granicą społeczność Debiana jest mniejsza niż Ubuntu, więc dziwnym nie jest, że fora tej drugiej dystrybucji zapychają się szybciej. A jednak, to właśnie Debian w Polsce ma trzy fora dyskusyjne, podczas gdy Ubuntu, liczące się i oficjalne, ma jedno. Jednym słowem - da się, trzeba tylko chcieć (:

ilin napisał(-a):

Nie ma jak konstruktywna krytyka.

My bad, nie chciałem żeby zabrzmiało to tak ostro. Chciałem tylko, żeby zostało zauważone, iż oficjalny podręcznik jest przetłumaczony nawet na czeski i chiński, a my, póki co, możemy poszczycić się nieoficjalnym tłumaczeniem dla Debiana 3.0. Nie sądzisz, ze to kiepski wynik na tle innych państw? Nie jestem patriotą, ale po prostu głupio mi, że nawet mniejsze kraje mają lepiej zorganizowaną społeczność, niż my.

ilin napisał(-a):

Pewnie najlepiej w pień wyciąć to co jest i od nowa zacząć tworzyć coś nowego.
To bardzo modne w ostatnich latach.

Właśnie nie! Nie o to chodzi! Zaczynanie od zera i odcinanie się od poprzednich tworów w niczym nie pomoże. I wcale do tego nie nawoływałem w poprzednich wypowiedziach. Bardziej rozchodzi mi się o wspieranie projektu oficjalnymi drogami i w otwarty sposób, a nie na własnym podwórku.

ilin napisał(-a):

Jakoś nie zauważyłem aby nowi userzy byli zagubieni.
Wprost przeciwnie gdy się pojawią zawsze są z szacunkiem i należytą uwaga traktowani i wspierani czego nie mozna niestety zaobserwować na wielkich forach.

+1 do lepszego wsparcia w mniejszej społeczności.
-1 do krytykowania większego zgromadzenia.

W większej społeczności możesz trafić na więcej doświadczeń. To na zdrowy rozsądek logiczne - gdzie więcej ludzi, tam więcej doświadczeń. Od nowego użytkownika Debiana, który dopiero zaczyna swoją przygodę, wymaga się poniekąd, żeby udzielał się równolegle na dwóch czy trzech forach dyskusyjnych traktujących o tym samym, lub dokonał wyboru, na którym forum podoba mu się bardziej. Po co?

azhag napisał(-a):

Rozgryzłeś mnie, wszystko to robię dla większego samochodu/penisa/uptime'u, niepotrzebne skreślić. Zaiste, gratuluję przenikliwości.

:) Nie pisałem konkretnie do Ciebie, zauważ w którym miejscu został napisany cytat, który przytoczyłeś, a który, niesłusznie, odczytałeś personalnie. Kierowałem to konkretne zdanie do ludzi, którzy planują pisać kolejne podręczniki początkującego użytkownika, zamiast zająć się czymś, co naprawdę może przyczynić się do wsparcia projektu, a w co wliczyć należy np. przetłumaczenie oficjalnego podręcznika.

azhag napisał(-a):

Podręcznik opisujący instalacji Woody'ego nie jest moim/naszym sukcesem, tylko Chrisa de Younga oraz chłopaków (i dziewczyny?) z PDDP.

Czy ten projekt jest jeszcze aktywny? Ktoś się orientuje? Jeśli tak, to na ile?

azhag napisał(-a):

Są. Tylko muszą znaleźć trochę czasu.

No i super - chcieć to najważniejsze, móc przyjdzie z czasem (:

azhag napisał(-a):

Nie miej też proszę pretensji do DUG-a, że powstały inne fora. Były kilkukrotnie podejmowane próby utrzymania jedności polskiej społeczności Debiana — nieudane, już to z powodu różnic — nazwijmy to — charakteru (kto zaczął, kto dał się sprowokować, jakie słowa, z ust kogo i pod czyim adresem padały pomińmy milczeniem), już to z powodów technicznych (połączenie dwóch dużych baz, dwóch różnych silników jest niemożliwe).

Nie mam do nikogo/niczego pretensji. Próbuję tylko rozkminić na czym mniej więcej stoimy jeżeli chodzi o polską społeczność Debiana. Nie wygląda to może rewelacyjnie, ale nie ma tragedii i myślę, że da radę sytuację znacznie polepszyć, bo wierzę że jest więcej ludzi, którzy chcą i mogą pomóc, ale nie zawsze wiedzą JAK (:

Offline

 

#33  2009-08-03 17:52:55

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Wortal Debiana

Na szybko podam, że forum.ubuntu.pl nie jest oficjalnym forum Ubuntu. ;)

Więcej po obiedzie. :)
_____

Hadret napisał(-a):

tylko te oficjalne działania naprawdę wspierają projekt

Nie tylko. Projekty nieoficjalne mogą to robić równie dobrze, nawet jeśli tylko lokalnie. Wsparcie lokalne jest równie ważne.

Hadret napisał(-a):

:) Nie pisałem konkretnie do Ciebie, zauważ w którym miejscu został napisany cytat, który przytoczyłeś, a który, niesłusznie, odczytałeś personalnie. Kierowałem to konkretne zdanie do ludzi, którzy planują pisać kolejne podręczniki początkującego użytkownika, zamiast zająć się czymś, co naprawdę może przyczynić się do wsparcia projektu, a w co wliczyć należy np. przetłumaczenie oficjalnego podręcznika.

A więc pisałeś m.in. do mnie. :)

Hadret napisał(-a):

Czy ten projekt jest jeszcze aktywny? Ktoś się orientuje? Jeśli tak, to na ile?

Obawiam się, ze nie, przynajmniej nie bardzo. Częściowo mógł się przenieść gdzie indziej, np. Debian Reference jest tłumaczony na qref.sf.net.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#34  2009-08-03 18:43:41

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Wortal Debiana

Hadret napisał(-a):

Anyway, mnie interesuje, czy coś jest oficjalne, czy nie, bo tylko te oficjalne działania naprawdę wspierają projekt. Zgadzasz się ze mną? (:

nie ... wezmy taka alse ktora dlugo nie byla oficjalnym systemem dzwieku ... a rozwiazywala wiele problemow i imho przyczyniala sie do rozwoju linuxa ...

Hadret napisał(-a):

W większej społeczności możesz trafić na więcej doświadczeń. To na zdrowy rozsądek logiczne - gdzie więcej ludzi, tam więcej doświadczeń. Od nowego użytkownika Debiana, który dopiero zaczyna swoją przygodę, wymaga się poniekąd, żeby udzielał się równolegle na dwóch czy trzech forach dyskusyjnych traktujących o tym samym, lub dokonał wyboru, na którym forum podoba mu się bardziej. Po co?

po to zeby mial prawo do takiego wybopru (imho prawo takiego wyboru jest wartoscia samo w sobie)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#35  2009-08-03 20:45:54

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Wortal Debiana

Zaczęła się znowu kolejna przepychanka. Po co takie w sumie nic nowego nie wnoszące dyskusje? Kto komu, dlaczego i za co? Bezsensu.

Baza jest stworzona w postaci projektu Debiana.

Jest dostępny wykaz rzeczy potrzebnych do zrobienia. Masz ochotę i czas zabierasz się za jakąś drobną sprawę i próbujesz ją rozwiązać. Masz z tym problem szukasz pomocników i próbujesz ich wciągnąć do współpracy.

Problemem nie jest ilość dostępnych for Debiana tylko sami użytkownicy ze swoją roszczeniową postawą.

Hadret, fajnie i ciekawie piszesz o wszystkich brakach. Dlaczego np. nie przetłumaczyłeś wspomnianego podręcznika dla początkujących? Mając go w Swoim dorobku, miałbyś wtedy inną pozycję w tej dyskusji. Twój tekst, moim zdaniem niewiele zmieni i wnosi odkrywczego. Nie odbieraj mojego tekstu jako ataku. Jestem daleki od tego. Uważam, że należy działać, a nie pisać tylko o działaniu.

azhag, wspomniał o konkurencji. Ja nazwałbym to raczej swego rodzaju ,,rywalizacją o jakość świadczonych usług''.

Wsþólpraca, jest jak najbardziej. Dzięki niej, jest rozwiązanych kilka problemów.

Najlepsze podręczniki piszą i tłumaczą początkujący użytkownicy, a ci zbytnio nie kwapią się do tego.

Ostatnio edytowany przez fnmirk (2009-08-03 20:47:57)

Offline

 

#36  2009-08-03 21:02:51

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Wortal Debiana

fnmirk napisał(-a):

azhag, wspomniał o konkurencji. Ja nazwałbym to raczej swego rodzaju ,,rywalizacją o jakość świadczonych usług''.

czyli właśnie... konkurowaniem :)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#37  2009-08-04 09:59:35

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Wortal Debiana

azhag napisał(-a):

czyli właśnie... konkurowaniem :)

Ale moje określenie lepiej prezentuje się na transparencie.
;)

Offline

 

#38  2009-08-04 10:27:27

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Wortal Debiana

fnmirk napisał(-a):

Ale moje określenie lepiej prezentuje się na transparencie.
;)

http://azhag.fluxboxpl.org/duperele/protest1.jpg
http://azhag.fluxboxpl.org/duperele/protest2.jpg

Cóż... masz rację ;)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#39  2009-08-04 16:03:54

  Hadret - Użytkownik

Hadret
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2009-08-03
Serwis

Re: Wortal Debiana

fnmirk napisał(-a):

Jest dostępny wykaz rzeczy potrzebnych do zrobienia. Masz ochotę i czas zabierasz się za jakąś drobną sprawę i próbujesz ją rozwiązać. Masz z tym problem szukasz pomocników i próbujesz ich wciągnąć do współpracy.

[...]

Hadret, fajnie i ciekawie piszesz o wszystkich brakach. Dlaczego np. nie przetłumaczyłeś wspomnianego podręcznika dla początkujących? Mając go w Swoim dorobku, miałbyś wtedy inną pozycję w tej dyskusji. Twój tekst, moim zdaniem niewiele zmieni i wnosi odkrywczego. Nie odbieraj mojego tekstu jako ataku. Jestem daleki od tego. Uważam, że należy działać, a nie pisać tylko o działaniu.

Robię to i po to powstał ten wpis. Lokalizuję Wiki Debiana, ale jest tego za wiele na jedną osobę, dlatego szukam ludzi, którzy chcieliby się do tego zadania przyłączyć. Ponieważ tłumaczenie w ogóle jest czymś, co lubię robić, więc interesuję się, co można zrobić więcej. Ale potrzeba do tego więcej ludzi. Widzę jednak, że chętniej podłapywany jest temat o powodach, dla których warto jest mieć dziesięć portali i for dyskusyjnych w różnych rękach, które traktują o tym samym, niż o rzeczywistym przyczynianiu się do wsparcia projektu oficjalnymi drogami. W zasadzie tylko jedna osoba, i to w sposób poboczny, odniosła się do tematu Wiki, który poruszyłem.

W żadnym razie nie odebrałem Twojego tekstu jako ataku. To logiczne, że jeżeli znajduje się osoba, która "wytyka" coś innym ludziom, to dobrze by było, żeby przyniosła coś ze sobą. I przynoszę. Chcę stworzyć Debian Polish Translation Team, ludzi, którzy będą odpowiedzialni za lokalizację stron internetowych i wiki projektu Debian. To do tych ludzi można byłoby zgłaszać wszystkie prośby o lokalizacje, to do tych ludzi można byłoby słać wszelkie wnioski i zażalenia odnośnie braku tłumaczeń, to do tych ludzi można byłoby dołączać, żeby oficjalnie wspierać tę dystrybucję. Jaki podział panowałby wewnątrz tej grupy (kto i jakie miejsca będzie tłumaczył, ile będzie to osób), co oczywiste, uzależnione byłoby od liczby ludzi zaangażowanych w projekt oraz od czasu, jakim by dysponowały. Wydaje mi się jednak, że scentralizowanie tłumaczeń i zebranie ich wszystkich w jedno miejsce, z którego dopiero byłyby dystrybuowane dalej, znacznie poprawiłoby wydajność tłumaczenia. Jestem szeroko otwarty na wszelkie propozycje w tej kwestii, chciałbym już skończyć temat słuszności lub jego braku równoległego istnienia różnych for czy portali.

A więc - są zainteresowani? Czy są na forum osoby, które chciałyby zobaczyć taki projekt w rzeczywistości i byłyby w stanie wziąć w nim aktywny udział? Anybody?


P.S. Co do moich działań, słów kilka: jestem długoletnim użytkownikiem Debiana, ale dopiero od niedawna zacząłem wspierać go "tak naprawdę". Staram się tłumaczyć i porządkować jak najwięcej się da na Wiki Debiana w czasie, którym dysponuję. Oprócz tego jestem opiekunem paczki, która lada dzień wejdzie do Sida, a kiedy to zrobi, wezmę się za tworzenie następnych (w planach są to projekty może niezbyt wielkie, ale użyteczne [np. nautilus-dropbox, notify-osd itp.]). Oprócz tego, bardzo chciałbym zobaczyć scentralizowaną grupę tłumaczy. http://translation.debian-pl.org/ naprawdę może wejść w życie i jest to kwestia tylko i wyłącznie liczby osób zainteresowanych przyłączeniem się do tego pomysłu i rozwinięciem go (:

Offline

 

#40  2009-08-04 16:28:47

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Wortal Debiana

Trzeba było od razu tak napisać a nie zaczynać przedmowy od ataku na wszystko co istnieje.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#41  2009-08-04 16:32:47

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Wortal Debiana

Hadret napisał(-a):

chciałbym już skończyć temat słuszności lub jego braku równoległego istnienia różnych for czy portali.

Proponuję zatem rozpoczęcie nowej dyskusji, dotyczącej owego meritum, do którego z takim trudem zmierzaliśmy.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#42  2009-08-04 23:29:35

  Hadret - Użytkownik

Hadret
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2009-08-03
Serwis

Re: Wortal Debiana

ilin napisał(-a):

Trzeba było od razu tak napisać a nie zaczynać przedmowy od ataku na wszystko co istnieje.

Przedstawiłem tylko moją opinię w tej kwestii - to wszystko.

azhag napisał(-a):

Proponuję zatem rozpoczęcie nowej dyskusji, dotyczącej owego meritum, do którego z takim trudem zmierzaliśmy.

Która zostanie wydzielona z tego wątku, czy mam założyć nowy? (:

Offline

 

#43  2009-08-05 01:23:09

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Wortal Debiana

Hadret napisał(-a):

Chcę stworzyć Debian Polish Translation Team, ludzi, którzy będą odpowiedzialni za lokalizację stron internetowych i wiki projektu Debian.

Jest pozostałość czegoś takiego: http://debian.linux.org.pl/.

Opiekun projektu jest deweloperem Debiana odpowiedzialnym za polską dokumentację. Projekt jako osobny twór nie istnieje i przeniósł się bliżej Debiana, a strona jest nie aktualizowana.

Pytanie? Czy jest zapotrzebowanie na Wiki i czy jest to aż taki pilny problem? Może lepiej skupić się na dokumentacji?
http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=14646
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=96079#96079

Wiki jest ostatnim miejscem, do którego zaglądają nowi użytkownicy Debiana.

Sprawne forum i dokumentacja systemowa załatwiają prawie wszystkie problemy. Wiki jest zbyt pracochłonna i nieefektywna.

Ps. Z polskim Wiki Debiana jest podobnie jak z serwisem eBay na polskim rynku.

Ostatnio edytowany przez fnmirk (2009-08-05 01:27:46)

Offline

 

#44  2009-08-05 07:43:26

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Wortal Debiana

Hadret napisał(-a):

Która zostanie wydzielona z tego wątku, czy mam założyć nowy? (:

Załóż. Napisz w jednym poście o co chodzi, jak to widzisz, etc.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#45  2009-08-05 08:41:47

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Wortal Debiana

Nie wydaje wam się, że takie działania są bez sensu? Tłumaczenie jakichś tekstów, które się szybko starzeją. Czy nie lepiej zostawić to tak jak jest, niech się ludzie angielskiego uczą. Jak ktoś chce być informatykiem bez znajomości tego języka. Wydaje mi się, że tłumaczenia są stratą czasu, który można wykorzystać w lepszy sposób.

Offline

 

#46  2009-08-05 08:49:39

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Wortal Debiana

kamikaze napisał(-a):

Nie wydaje wam się, że takie działania są bez sensu? Tłumaczenie jakichś tekstów, które się szybko starzeją. Czy nie lepiej zostawić to tak jak jest, niech się ludzie angielskiego uczą. Jak ktoś chce być informatykiem bez znajomości tego języka. Wydaje mi się, że tłumaczenia są stratą czasu, który można wykorzystać w lepszy sposób.

Nie zgadzam się, zawsze lepiej czyta się informacje w języku ojczystym (o ile tłumaczenie nie jest do dupy). Poza tym ja informatykiem — i pewnie spora liczba użytkowników tego forum — nie jestem, mnie to nie dotyczy. ;)

Można odbić piłeczkę i stwierdzić, że nie ma sensu pisać dokumentacji, która się szybko starzeje, niech się ludzie systemu uczą...


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#47  2009-08-05 09:38:19

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Wortal Debiana

Dla każdego, ale to każdego (wystarczy zapytać) windows-usera, użytkownik linuksa jest informatykiem.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#48  2009-08-05 09:52:56

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Wortal Debiana

Bodzio napisał(-a):

Dla każdego, ale to każdego (wystarczy zapytać) windows-usera, użytkownik linuksa jest informatykiem.

Informatykiem/Geekiem/Nerdem* niestety stereotypy i jeszcze raz stereotypy. Ale mi tam jest z tym dobrze :)




*Niepotrzebne skreślić


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#49  2009-08-05 11:22:26

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Wortal Debiana

kamikaze napisał(-a):

Czy nie lepiej zostawić to tak jak jest, niech się ludzie angielskiego uczą.

azhag napisał(-a):

Nie zgadzam się, zawsze lepiej czyta się informacje w języku ojczystym...

Zgadzam się z azhagiem.

Ps.

Bodzio napisał(-a):

użytkownik linuksa jest informatykiem.

Tak jak kiedyś co drugi Polak był elektronikiem (ten składający telewizor).

Offline

 

#50  2009-08-05 13:02:35

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Wortal Debiana

Imho, należy rozróżnić przydatność tłumaczenia dokumentacji jądra od tłumaczenie podręcznika instalacji. Druga sprawa, że przy tłumaczeniu można własne umiejętności podszkolić. Dobre tłumaczenie to cenna umiejętność. :)


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)