Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#51  2008-05-01 00:47:00

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Jakie srodowiskow do slabego laptopka..

misioooo napisał(-a):

nie zapominajmy jak linux wyglądał zanim serwer X powstał

nie wygladal :-) - X window jest duzo starsze od Linuxa

misioooo napisał(-a):

Nie ma grafiki - ale po co?

jezeli masz framebufer i zainstalujesz fbi to mozesz przegladac pliki graficzne, a takze ps'y i pdf'y ...

misioooo napisał(-a):

I jak się to pozna to potem można się bawić graficznymi interfejsami i iksami...

nie to zebym mial cos przeciwko konsoli, ale nie popadajmy w fanatyzm ;-) X'ow mozna zaczac uzywac od poczatku (ale odpowiednio ;-) ) - jest sporo rzeczy ktore w X'ach robi sie zdecydowanie przyjemniej, np. odpalanie wielu konsol i rownoczesna praca na nich, rownoczesne przegladanie www i ogladanie tv


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#52  2008-05-01 01:38:36

  misioooo - Członek DUG

misioooo
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-06-10

Re: Jakie srodowiskow do slabego laptopka..

@ bercik
1. Zwracam honor - mój babol/niewiedza :D
2. Chodziło mi o grafikę taką windowsowom - okienka, ikonki etc. O tym, że można grafike oglądać w konsoli pisałem przecież ;P Podobnie z filmami.
3. Fanatyzm ponad wszystko! ;) Oczywiście, że Xy ułatwiają/umilają niektóre rzeczy. Jednak jak ktoś siądzie na takiego skonfigurowanego Debiana czy jakieś *buntu to czego się nauczy? Nawet nie bedzie wiedział, że tutaj nie ma C:\system\, d:\programy etc... I więcej popsuje niż skorzysta - kilka dni(tygodni) z konsolą i pozna +/- "o co biega" - przynajmniej ja poznałem i nie próbowałem zapisywać pobieranych plików na /download/ bo "porządek na dysku musi byc" i nie głowiłem się po czorta tu tyle katalogów etc.

Wracając do głównego wątku - mi tam fluxbox się bardzo podoba - i to bez iDeska. Wszystko pod dwoma kliknięciami mychy dostepne etc i wygląd oryginalny. Do tego żaden matołek jak siądzie do mego kompa nic nie namota:
1. nie jest rootem ani nie zna hasła ;P
2. Zobaczy goły pulpit, brak ikon i menu START... I sopbie pójdzie kogoś innego maszynę psuć, hehe.

Obecnie korzystam z XFce - wczoraj debka zainstalowałem po przerwie długiej... Na razie brak czasu na konfigurację fluxa, ale na pewno go zapodam sobie - chociażby jako druga opcja :D I jeszcze jakieś KDE + CompizFusion żeby "zaszpanować" przed tymi, co to twierdzą, że Viśta(wio) jest najpiękniejsza, najszybsza i wogóle naj. No i żonka będzie mogła coś pośmigać i sie podszkolić w takim windopodobnym środowisku. We fluxie wogóle się nie łapie - kiedyś raz siadła i po 5 minutach próby odpalenia filmu zrezygnowała i komputera już nie ruszała :D


https://wiki.debian.org/DebianArt/Themes/Lines?action=AttachFile&do=get&target=banner.png

Offline

 

#53  2008-05-01 12:17:46

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Jakie srodowiskow do slabego laptopka..

misioooo napisał(-a):

We fluxie wogóle się nie łapie - kiedyś raz siadła i po 5 minutach próby odpalenia filmu zrezygnowała i komputera już nie ruszała :D

Pobierz taką wersję opartą na Debianie --- zainstalowałem to obecnie na dysku i uaktualniam do Lenny. Zasuwa to i dobre będzie dla żony po odinstalowaniu niektórych narzędzi. Domyślnie  Fluxbox jest bardzo dobrze skonfigurowany.

Offline

 

#54  2008-05-01 12:26:28

  parrotlarch - Członek DUG

parrotlarch
Członek DUG
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2007-06-08

Re: Jakie srodowiskow do slabego laptopka..

moja dziewczyna uważa, że flux ma wszystko co trzeba, bez pierdół. jakoś nie musiałem jej przekonywać. zrobiłem tak, żeby wszystko działało,  a ona tylko użytkuje.

fnmirk zaraz zassam grml i postawię w virtualboxie. o ile pamiętam Azhag to silnie zachwalał...
uaktuaniasz do Lenny....czyli to jest oparte na Etch?

Ostatnio edytowany przez parrotlarch (2008-05-01 12:38:13)


Linux Registered user 437054

Offline

 

#55  2008-05-01 12:48:05

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Jakie srodowiskow do slabego laptopka..

fnmirk napisał(-a):

Pobierz taką wersję opartą na Debianie --- zainstalowałem to obecnie na dysku i uaktualniam do Lenny.

grml bazuje na sidzie, więc chyba dość ciężko go do testinga uaktualnić ;)

btw, skoro po instalacji usuwasz pakiety, to nie lepiej było zainstalować na dysku wersji medium?


ps. propaganda działa jak widać ]:->


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#56  2008-05-01 12:49:48

  misioooo - Członek DUG

misioooo
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-06-10

Re: Jakie srodowiskow do slabego laptopka..

Czyli że jak niby... Mam debianka wywaliś i na tym grml pracować? o.O Czy to jest zwykły, normalny debian ale troszkę bardziej skonfigurowany niż "golas"?


https://wiki.debian.org/DebianArt/Themes/Lines?action=AttachFile&do=get&target=banner.png

Offline

 

#57  2008-05-01 12:55:14

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Jakie srodowiskow do slabego laptopka..

misioooo napisał(-a):

Czyli że jak niby... Mam debianka wywaliś i na tym grml pracować? o.O Czy to jest zwykły, normalny debian ale troszkę bardziej skonfigurowany niż "golas"?

zasadniczo to jest live* bazujący na Debianie (w pełni z nim zgodny), jak każdy live jest już jakośtam skonfigurowany

*) właściwie to live nad live'y ;)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#58  2008-05-01 12:57:24

  parrotlarch - Członek DUG

parrotlarch
Członek DUG
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2007-06-08

Re: Jakie srodowiskow do slabego laptopka..

zaraz by wywalał wszystko.
ja zaraz zapodam sobie tą wersję medium na virtualu.


Linux Registered user 437054

Offline

 

#59  2008-05-01 15:31:35

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Jakie srodowiskow do slabego laptopka..

Są problemy ale zbieram doświadczenie. Mam już to tydzień na dysku i jeszcze nic nie popsułem. Następną instalację wykonam już do Sida.

misioooo napisał(-a):

Mam debianka wywaliś i na tym grml pracować?

Masz to sobie jeżeli zechcesz przejrzeć. Jak Ci się spodoba to zostawić jako jedyny system. Podałem to dlatego, że mnie się spodobał i konfiguracja Fluxa jest bardzo dobrze wykonana.
Ja przeważnie mam na dysku kilka wersji Debiana.
I na to co do tej pory instalowałem na dysku z poziomu livecd, to ta wersja bije wszystkie na głowę.

Offline

 

#60  2008-05-01 22:31:07

  parrotlarch - Członek DUG

parrotlarch
Członek DUG
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2007-06-08

Re: Jakie srodowiskow do slabego laptopka..

tak sobie myślę ( w kontekście wątku o Siduxie), że grml jest kolejną extra metodą na instalację Sida. i grml oferuje fuuurę narzędzi,  w tym ciekawych konfiguratorów. no naprawdę fajny systemik.


Linux Registered user 437054

Offline

 

#61  2008-05-01 23:55:16

  misioooo - Członek DUG

misioooo
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-06-10

Re: Jakie srodowiskow do slabego laptopka..

Zassałem mediuma. Odpaliłem z CD. Rzeczywiście śmiga ładnie i sporo pierdołek (takich jak np. orphaner) już jest... Dokładniej się nie przyglądałem - nie potrafiłem pod fluxem znaleźć opcji do zmiany rozdziałki ekranu, a praca w 1600x1200 @ 17" nie za bardzo mi pasowała :D Na razie debiana lennego mam i śmiga - więc wolę nie ruszać. Jak znam siebie to bym wywalił debiana i zainstalował grml... I od nowa się uczył co i jak (choć większość podobnie pewnie) + męczenie się z odpaleniem karty TV i innych pierdół. Na razie muszę na debku jakoś ndiswrappera odpalić (w paczkach nie znalazłem, a kompilować nie umiem jeszcze) coby WiFi moje na USB działało (teraz na przetartym kabelku jadę :( ).

Ale jak pisaliście - wygląda elegancko i oferuje sporo więcej niż CD1 z debianem ;)


https://wiki.debian.org/DebianArt/Themes/Lines?action=AttachFile&do=get&target=banner.png

Offline

 

#62  2008-05-02 07:47:02

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Jakie srodowiskow do slabego laptopka..

misioooo napisał(-a):

nie potrafiłem pod fluxem znaleźć opcji do zmiany rozdziałki ekranu, a praca w 1600x1200 @ 17" nie za bardzo mi pasowała :D

Kod:

xrandr -s 1024x768

(lub inna wartość)

misioooo napisał(-a):

Na razie muszę na debku jakoś ndiswrappera odpalić (w paczkach nie znalazłem, a kompilować nie umiem jeszcze) coby WiFi moje na USB działało (teraz na przetartym kabelku jadę :( ).

a jak ci powiem, że grml ma ndiswrappera w standardzie? ;) (podobnie jak moduły do różnych egzotycznych sieciówek)
jak jest w kartami TV nie wiem, ale programy do ich obsługi ma (przynajmniej pełna wersja) — więc prawdopodobnie i moduły są

misioooo napisał(-a):

Ale jak pisaliście - wygląda elegancko i oferuje sporo więcej niż CD1 z debianem ;)

a to tylko wersja "-medium", ciekawe co byś powiedział o standardowym wydaniu :)

Ostatnio edytowany przez azhag (2008-05-02 07:49:21)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#63  2008-05-02 11:55:28

  parrotlarch - Członek DUG

parrotlarch
Członek DUG
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2007-06-08

Re: Jakie srodowiskow do slabego laptopka..

hmmm...zrobiłem partycję za pomocą gparted...wszystko pięknie mi się instalowało. niby reboot i śliczny grml na virtualu powinien być, a tu pupa. czarny ekran, zużycie 100% procka, a log mówi, że system próbuje się zabootować z dysku. grub i  w ogóle wszytsko zdawało się bez problemów zainstalować, więc o co chodzi? czy to wina virtualboxa? stawiał ktoś grml na virtualu?


Linux Registered user 437054

Offline

 

#64  2008-05-02 19:20:01

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: Jakie srodowiskow do slabego laptopka..

davidoski napisał(-a):

No dobra, a powiedzcie jak odchudzić KDE, to znaczy żeby było tylko to co jest potrzebne do przeglądania dysku, odpalenia przeglądarki i K3b.
Zainstalowałem  koledze na starym kompie Debiana Etch z pełnym KDE i trochę się muli. On dużo nie korzysta z kompa, tylko maile, allegro, youtube i k3b. Jak mógłbym mu odchudzić to KDE?

Pozdrawiam

Heh, sam znalazłem odpowiedź na własne pytanie. Żeby wywalić metapakiet kde i zostawić tylko kde-core trzeba... nie uwierzycie:

Kod:

aptitude remove kde

i po tej operacji jest usuwane tylko to co niepotrzebne (gry itp. głupotki) i zostaje samo kde-core.

Offline

 

#65  2008-05-02 20:22:21

  parrotlarch - Członek DUG

parrotlarch
Członek DUG
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2007-06-08

Re: Jakie srodowiskow do slabego laptopka..

o popatrz! w życiu bym nie pomyślał. myśłałem, że w kde zawiera się kde-core.

dobra a teraz mówić mnie biegusiem co  z tym grml.


Linux Registered user 437054

Offline

 

#66  2008-05-02 20:29:11

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Jakie srodowiskow do slabego laptopka..

Odpal może livecd i porównaj pliki konfiguracyjne z tymi na instalacji.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)