Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2024-07-25 07:28:09

  domsalvatorr - Nowy użytkownik

domsalvatorr
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2024-07-08

Porady dotyczące optymalizacji wydajności systemu plików Linux

Witam,

Kontaktuję się z Tobą, aby uzyskać wskazówki dotyczące optymalizacji wydajności systemu plików w systemie Linux. Używam serwera z Ubuntu 20.04 LTS i zauważyłem pewne wąskie gardła w wydajności; szczególnie w przypadku przesyłania dużych plików i operacji na bazach danych.

Serwer służy głównie do hostowania aplikacji internetowych i bazy danych PostgreSQL. W okresach szczytowego wykorzystania zdarzały się powolne czasy reakcji; co, jak podejrzewam, może być spowodowane konfiguracją systemu plików. Obecnie; używamy domyślnego systemu plików ext4; ale zastanawiam się, czy istnieją lepsze opcje lub konkretne poprawki, które mogłyby zwiększyć wydajność.


Serwer posiada 32 GB pamięci RAM; dysk SSD o pojemności 1 TB; i czterordzeniowy procesor.
Głównie aplikacje internetowe i operacje na bazach danych. Obsługujemy mieszankę małych i dużych plików; z istotnymi operacjami odczytu i zapisu.
Obecnie używam ext4 z ustawieniami domyślnymi.


Czy przejście na inny system plików, taki jak XFS lub Btrfs, mogłoby zapewnić lepszą wydajność; szczególnie do obsługi dużych plików.

Określone opcje montowania lub parametry dostrajania dla ext4, które mogą pomóc poprawić przepustowość i zmniejszyć opóźnienia.

Przejrzałem także ten post; https://www.forum.dug.net.pl/viewtopic.php?sap=32465 co na pewno bardzo mi pomogło.

Narzędzia lub metodologie monitorowania i diagnozowania problemów z wydajnością systemu plików w czasie rzeczywistym.

Z góry dziękuję za pomoc i wsparcie.

Ostatnio edytowany przez domsalvatorr (2024-07-25 07:30:34)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)