Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2024-06-08 14:04:44

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Parkowanie głowicy w nowszych dyskach HDD (IntelliPark/IntelliPower)

Jak radzicie sobie z tym ficzerem parkowania głowicy w dyskach HDD zwanym IntelliPark/IntelliPower? Prawie dekadę temu napisałem o tym kawałek artykułu na przykładzie dysków Western Digital (WD) i narzędzia idle3ctl. Wtedy wystarczyło wydać jedno polecenie i ten cały IntelliPark/IntelliPower można było wyłączyć, przez co parametr SMART Load_Cycle_Count już stabilnie szedł o 1 w górę z każdym restartem/wyłączeniem kompa. Niemniej jednak, od paru chyba lat coś się w tej kwestii pozmieniało i wygląda na to, że tego mechanizmu parkowania głowicy dysku HDD w stanie bezczynności już albo się w ogóle nie da wyłączyć albo jest to niezmiernie trudne. Ten podlinkowany artykuł trochę zaktualizowałem ale wciąż nie wydaje mi się by taka pętelka była najlepszym rozwiązaniem, choć działa: xD

Kod:

while true; do sleep 10 && smartctl -g apm /dev/disk/by-id/ata-TOSHIBA_HDWL120_209ZTE8DT > /dev/null ; done

Macie może jakieś alternatywne sposoby?

Offline

 

#2  2024-06-14 23:10:59

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Parkowanie głowicy w nowszych dyskach HDD (IntelliPark/IntelliPower)

A tego nie robiło się w jakimś konfigu hdparm'a (ewentualnie dodając komendę z hdparm przy starcie)? Człowiek żył w błędzie cały czas XD

Jak to jak? hdd tylko do backupów

Offline

 

#3  2024-06-15 16:45:48

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Parkowanie głowicy w nowszych dyskach HDD (IntelliPark/IntelliPower)

No można albo przy starcie hdparm -B 254 -S 0  albo reguła dla udev'a:

Kod:

ACTION=="add", SUBSYSTEM=="block", KERNEL=="[sh]d[a-z]", ATTRS{queue/rotational}=="1", \
        ENV{ID_MODEL}=="TOSHIBA_HDWL120", \
        RUN+="/sbin/hdparm -B 254 -S 0 /dev/%k"

Model można wywalić by było dla wszystkich dysków z talerzami. Problem w tym, że to nie działa, przynajmniej u mnie. xD

Offline

 

#4  2024-06-15 21:09:20

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Parkowanie głowicy w nowszych dyskach HDD (IntelliPark/IntelliPower)

U mnie kiedyś działało ale to były czasy przed systemd -> sysvinit. / może w tym tkwi problem?

Ostatnio edytowany przez Pavlo950 (2024-06-15 21:09:40)

Offline

 

#5  2024-06-16 00:29:26

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Parkowanie głowicy w nowszych dyskach HDD (IntelliPark/IntelliPower)

Raczej w firmware dysku HDD. Tak samo jest w nowszymi dyskami od WD, gdzie idle3-tools też już nie potrafi wyłączyć parkowania głowicy a w starszych modelach działa bez problemu.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)