Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2024-05-20 03:51:48

  whiteman808 - Nowy użytkownik

whiteman808
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2024-05-20

Programowanie niskopoziomowe czy web dev?

Witajcie

Mam problem ze zdecydowaniem się między web developerką od strony backendu a niskopoziomowym programowaniem systemowym (C, kernele i te sprawy). Nie jestem człowiekiem, który goniłby za dużymi zarobkami. W kwestii web devu trochę odrzuca mnie fakt że programiści gardzą web developerami. Jeśli chodzi o programowanie systemowe to nie chce mi się tykać Rusta, na którego jest ostatnio moda. Wolę C i C++ od Rusta ale wszędzie gdzie się da mówi się o „przechodzeniu na Rusta”. Nie to, że nie lubię Rusta tylko po prostu mnie on najwyczajniej nie interesuje.

Chcę mieć poczucie że robię coś ambitnego a w przypadku web devu trochę czuję że będę zwykłym klepaczem stronek jak to mówią ci uprzedzeni do web developerów i podczas robienia hobbystycznych rzeczy w PHP mam poczucie że PHP fajne ale nie aż tak wymagające myślenia jak C. W C trzeba myśleć o zarządzaniu pamięcią i te sprawy a ja to lubię.

Powód dla którego rozważam web dev jest taki że oprócz niskopoziomowego programowania lubię czasem także porobić coś wysokopoziomowo opr.

Będę wdzięczny za pomocne odpowiedzi

Offline

 

#2  2024-05-21 00:11:43

  thalcave - prawie jak admin

thalcave
prawie jak admin
Skąd: odległa galaktyka
Zarejestrowany: 2007-05-17

Re: Programowanie niskopoziomowe czy web dev?

Wydaje mi się, że świat developerów nie jest biało-czzarny. Między C/C++ a PHP jest masa innych, wydaje mi się, że nawet popularniejszych, języków.
Idź w kierunku, które wskazuje Twoje serce.

I mam dwie takie myśli:
* Nie zwracaj uwagi kto kim gardzi bo zawsze znajdziesz grupę ludzi, która inną gardzi.
* To, że w pracy będziesz kodował sterowniki czy inne biblioteki w C nie oznacza, że po pracy nie możesz czegoś JavaScriptcie, Jave'ie czy innym NodeJSie napisać (albo odwrotnie)

Ostatnio edytowany przez thalcave (2024-05-21 00:12:40)


linux register user: 484281
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards

Offline

 

#3  2024-05-21 09:34:27

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Programowanie niskopoziomowe czy web dev?

Języki programowania, wszystkie mają wielką część wspólną, czyli funkcje, tablice pre i post inkrementacje, itp.

Jak ta cześć wspólną opanujesz, to nie będzie problemu, programista C i C++ czy objektowego C zazwyczaj nie ma problemu z wskoczeniem na Javę, Javascript  czy PHP.
Z Javy na C, C++ jest troszkę trudniej, jednak  programista Javy, który nie zna C/C++ tylko myśli, że jest programistą Javy, o czym prędzej czy później przekona siebie i niestety innych.
To samo z PHP choć znacznie rzadziej.
Można kilka lat tłuc moduły czy schematy graficzne do Wordpressa i podawać się za programistę PHP.
Tylko potem hakerzy mają z takich programistów niezłą bekę.

Pozdro


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2024-05-21 16:30:59

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Programowanie niskopoziomowe czy web dev?

phpowców i javowców częściej spotykam niż tych od C/C++ i wbudowanych systemów
Ja osobiście, jakby mi się teraz chciało, to szedłbym w systemy wbudowane i programowanie np maszyn i gdybym cofnął się o 10 lat to trochę inaczej obrałbym ścieżkę zawodową :D
Możesz połączyć jedno z drugim np stawiając automatykę domową na rpi i zrobić zarządzanie przez web serwer na phpie (widziałem że ludzie robili takie projekty). Fajna sprawa i np u mnie w okolicy mało kto się tym zajmuje.

Offline

 

#5  2024-06-05 02:16:32

  whiteman808 - Nowy użytkownik

whiteman808
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2024-05-20

Re: Programowanie niskopoziomowe czy web dev?

1. Jest sens pchać się w C++ jak moje główne środowisko pracy to Linux i wiele programów, które używam jest napisana w C, nie C++? Z niskopoziomowych rzeczy interesuje mnie jedynie kernel linux. Poza tym jednym aspektem niskopoziomowego programowania to wolę programować wysokopoziomowo. Internale windowsa kompletnie nie interesują mnie. Nie interesuje mnie też robienie gierek, silników do gier, aplikacji z GUI. Jak już to wolę ncurses.

3. Jeżeli miałbym pchać się w web dev to jest sens ogarnąć dla samego siebie algorytmy? Znalazłem książkę z przykładami w Javie, w której jest dosyć prostym językiem wyłożone co to jest notacja wielkiego O, złożoność obliczeniowa, listy łączone, stosy, kolejki, algorytmy sortowania i tego typu sprawy. Algorytmów chcę się uczyć głównie z ciekawości i jakby przyszło mi kiedyś w C++ czy Javie wybierać między użyciem wektora / array listy, hash mapy czy jakiejś innej struktury danych, by lepiej wypaść na interview i by mieć wiedzę o podstawowych algorytmach jakby kiedyś przyszło mi pracować jako programista Javy (bo większe zarobki) lub C++.

3. Czy przy wybieraniu języka programowania powinienem sugerować się zarobkami?

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)