Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2024-05-18 17:05:16

  Rafael - Użytkownik

Rafael
Użytkownik
Zarejestrowany: 2024-05-18

Dual boot Win & Linux

Witam.
Chciałbym mieć na PC Debiana i Windowsa.
Mam PC z preinstalowanym Win 11 ,wyciagnalem SSD z zainstalowanym zaszyfrowanym Debianem i wsadzilem do PC z Windowsem lecz oczywiście linux nie odpalił na starym PC nie było biosu uefi a na nowym jest no i to szyfrowanie nie wiem czy tez przeszkadza dodatkowo.
W biosie jest tylko info ze jest taki dysk SSD i nic po za tym nie ma wyboru systemu przy starcie ani w biosie ,odpala tylko Windows.
Chciałbym mieć zaszyfrowany Debian i Windows zarazem by sobie uruchamiać jaki chce z naciskiem ma Debiana a Windows jako drugi system tylko w razie potrzeby.
Jak to rozegrać?
Rozumiem ze SSD z Debianem ze starego PC nie odpali w takim stanie jakim jest na PC z windowsem?
Czy doinstalować Debiana obok Windowsa czy lepiej aby każdy z tych systemów był na osobnym dysku?
Jak to ogarnąć i co polecacie?
Za wszelka pomoc z gory Dziękuje.

Offline

 

#2  2024-05-18 19:02:48

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: Dual boot Win & Linux

Cześć,

Wszystko zależy od ustawień biosu, jeżeli masz możliwość ustawienia bootowania w trybie legacy to odpalisz również debiana. jeżeli chcesz mieć możliwość odpalenia obu systemów na raz musisz mieć w biosie tryb hybrydowy gdzie  ma możliwośc odpalenia każdego typu bootowania. Wtedy z poziomu debiana odpalasz:

Kod:

nano /etc/default/grub

usuwasz # przed:

Kod:

GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false

na koniec:

Kod:

update-grub

Mimo wszystko najlepsza opcja to przerobić debiana na odpalanie przy pomocy uefi ale to już trochę więcej zachodu trzeba i nie mam gotowca którego mogę Ci podrzucić.

Offline

 

#3  2024-05-18 20:33:55

  Rafael - Użytkownik

Rafael
Użytkownik
Zarejestrowany: 2024-05-18

Re: Dual boot Win & Linux

Dziękuje za odpowiedz.
Mam w biosie ustawienie "legacy" lecz niestety nic to nie daje,tez myślałem ze wystarczy przełączyć i odpali.
Rozumiem ze chodzi Tobie o to aby przerobić SSD z Debianem to jest RMB na GPT bez utraty danych?

Offline

 

#4  2024-05-18 21:33:19

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: Dual boot Win & Linux

Tak gdzieś widziałem poradnik jak takie fikołki zrobić i nie wydawała mi się to żadna magia:
https://askubuntu.com/questions/1314111/convert-mbr … t-data-loss
l

https://recoverit.wondershare.com/partition-tips/co … gpt-linux.htm

Ale osobiście chyba bym postawił system od nowa jeżeli masz gdzie zrobić backup /home i normalny internet. Sam ostatnio zaorałem system który stał chyba od debiana 7.0 do 12.

Offline

 

#5  2024-05-18 23:09:05

  Rafael - Użytkownik

Rafael
Użytkownik
Zarejestrowany: 2024-05-18

Re: Dual boot Win & Linux

A propo nowej instalacji Linuxa
Każdy system na osobnym dysku czy Linux obok Win na jednym dysku?

Offline

 

#6  2024-05-19 12:45:54

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: Dual boot Win & Linux

To już według uznania. Jeżeli masz 2 dyski to według mnie lepiej mieć na osobnych bo w razie uszkodzenia jednego zawsze zostaje drugi, dodatkowo z założenia dyski ssd im mniej mają partycji tym lepiej bo kontroler ma większe pole manewru jeżeli chodzi równomierne zużywanie poszczególnych obszarów pamięci, ale od strony użytkowej nie ma to większego znaczenia.

Offline

 

#7  2024-05-19 17:38:50

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Dual boot Win & Linux

Bitels napisał(-a):

To już według uznania. Jeżeli masz 2 dyski to według mnie lepiej mieć na osobnych bo w razie uszkodzenia jednego zawsze zostaje drugi, dodatkowo z założenia dyski ssd im mniej mają partycji tym lepiej bo kontroler ma większe pole manewru jeżeli chodzi równomierne zużywanie poszczególnych obszarów pamięci, ale od strony użytkowej nie ma to większego znaczenia.

Tylko, że wear leveling tak nie działa. xD

Z punktu widzenia kontrolera SSD struktura logiczna dysku (partycje, systemy plików, szyfrowanie) jest bez znaczenia. Kontroler dysku SSD patrzy na komórki/bloki flash i podejmuje decyzje, gdzie dane umieścić. I tak możesz mieć partycję "na początku dysku" i chcesz tam wgrać paczkę deb, a dane powędrują np. "na koniec" dysku, bo tam komórki mają najmniejszą liczbę cykli wymazywania/zapisu. Fizyczne granice partycji nic dla kontrolera dysku SSD nie znaczą i tylko on wie gdzie faktycznie te dane się tak naprawdę znajdują. xD

A co do samego wątku, to ja bym zaorał i postawił oba systemy na osobnych dyskach. Do poczytania:

https://morfikov.github.io/post/jak-przygotowac-dys … x-z-efi-uefi/
https://morfikov.github.io/post/jak-optymalnie-podz … je-pod-linux/

Ostatnio edytowany przez morfik (2024-05-19 17:44:39)

Offline

 

#8  2024-05-20 08:28:53

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: Dual boot Win & Linux

Dzięki morfik, że mnie z błędu wyprowadziłeś. Mądrego zawsze warto posłuchać :)

Offline

 

#9  2024-05-22 20:10:48

  Rafael - Użytkownik

Rafael
Użytkownik
Zarejestrowany: 2024-05-18

Re: Dual boot Win & Linux

Dzięki za porady.
Tak zrobiłem ,każdy system na osobnym dysku.
P.S.Gdzie się podział dnscrypt-proxy w repozytoriach Debiana?

Offline

 

#10  2024-05-22 22:31:54

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Dual boot Win & Linux

Rafael napisał(-a):

Dzięki za porady.
Tak zrobiłem ,każdy system na osobnym dysku.
P.S.Gdzie się podział dnscrypt-proxy w repozytoriach Debiana?

https://packages.debian.org/search?keywords=dnscryp … p;section=all


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#11  2024-06-02 17:36:50

  Rafael - Użytkownik

Rafael
Użytkownik
Zarejestrowany: 2024-05-18

Re: Dual boot Win & Linux

OK..Czy mozna teraz dodac jeszcze Qubes OS i nie rozwalic tego wszystkiego? tzn. czy jest mozliwosc zainstalowania tego systemu jako trzeci i miec wybor przy uruchamianiu? Czy troche pozno juz na taki krok i nalezalo to zrobic wczesniej?
Dziekuje.

Ostatnio edytowany przez Rafael (2024-06-03 15:56:39)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)