Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2024-03-15 21:52:28

  basal - Użytkownik

basal
Użytkownik
Zarejestrowany: 2024-03-15

linux-cpupower

Cześć
Mam problem z programem, który zainstalowałem na najnowszej odsłonie Debiana. Chodzi o linux-cpupower:
https://packages.debian.org/bookworm/linux-cpupower
Po wielu trudach udało mi się to zainstalować (Jestem zielony w temacie linuxa, jedynie co to miałem kiedyś styczność z Mintem, ale tam instalacja oprogramowania wyglądała jak na windowsie, coś ściągałem, klikałem, dalej, dalej i gotowe).
Problem mam z odpaleniem. Wg tego co piszą w internetach po prostu powinienem w konsoli wpisać "linux-cpupower" i powinno sie odpalić. Widzę go na liście programów wywołanej poleceniem "apt search" z kolei nie widzę na liście programów w GUI.
Dziękuję z góry za pomoc.

Offline

 

#2  2024-03-15 23:19:48

  lama - Użytkownik

lama
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-08-28

Re: linux-cpupower

Wpisz w konsoli

Kod:

cpupower help

Chyba będziesz musiał używać go z konsoli, bo pakiet z GUI (cpupower-gui) nie jest dostępny dla bookworm (instalacji z sida nie proponuję na początek przygody).
Możesz zamiast apt w konsoli używać graficznego Synaptic Menedżer Pakietów (po pewnym czasie raczej wrócisz do apt ;)
Opisz, co chcesz zrobić / ustawić za pomocą cpupower, to może uda się coś podpowiedzieć.

Ostatnio edytowany przez lama (2024-03-15 23:22:16)

Offline

 

#3  2024-03-16 10:38:35

  basal - Użytkownik

basal
Użytkownik
Zarejestrowany: 2024-03-15

Re: linux-cpupower

Hej dzięki za odpowiedź

czy po wpisaniu cpupower uruchamiam to co zainstalowałem tj linux-cpupower? Jeśli tak to nie rozumiem dlaczego wywołuje go taką komendą a nie cała nazwą
Po wpisaniu "apt search cpupower" wyskakują mi następujące wyniki:
libcpupower-dev
libcpupower1 [installed]
linux-cpupower [installed]
próbowalem wcześniej zainstalować cos z grafcznym GUI przez apt:
https://extensions.gnome.org/extension/945/cpu-power-manager/
ale niestety nie udało mi się, tak jakby instalował ale finalnie nie mógł znaleźć jakiegos repuzytorium (tego na zdalnego). Ściągnąłem też tego zipa z githuba ale nie wiem co z tym zrobić.

Odpowiadając na pytanie to zakładam maszyne serwerową (dumnie brzmi ale z terminalu to robię)do nauki zarządzania tego typu ustrojstwami ( kiedys miałem styk z windows server ale to zupełnie coś innego). Chce na nim postawić na razie ze 3 usługi np serwer http, sftp i może np Teamspeak.
chce mięc narzędzie, które pomoże mi obniżyć/ ograniczyć taktowanie w razie gdyby zużycie energii w stanie idle byłoby zbyt duże

Ostatnio edytowany przez basal (2024-03-16 10:45:26)

Offline

 

#4  2024-03-16 13:06:18

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Re: linux-cpupower

basal napisał(-a):

Hej dzięki za odpowiedź

czy po wpisaniu cpupower uruchamiam to co zainstalowałem tj linux-cpupower? Jeśli tak to nie rozumiem dlaczego wywołuje go taką komendą a nie cała nazwą

linux-cpupower to nazwa całego pakietu debiana. Pakiet zawiera kilka różnych plików, których lista jest tutaj (dla architektury procka amd64):
https://packages.debian.org/bookworm/amd64/linux-cpupower/filelist
Jak zauważysz jest tam plik wykonywalny /usr/bin/cpupower który znajduje się w katalogu /usr/bin. Ten katalog występuje w zmiennej środowiskowej PATH (echo "$PATH"), dzięki czemu znajdujące się tam programy można wywoływać z każdego miejsca bez wpisywania całej ścieżki.


a to feler westchnął seler

Offline

 

#5  2024-03-16 13:43:43

  basal - Użytkownik

basal
Użytkownik
Zarejestrowany: 2024-03-15

Re: linux-cpupower

Dzięki Seler. Zmienne środowiskowe powiadasz... ;) muszę sie dokształcić
1. powiedz mi czy żeby zainstalować taki pakiet "https://github.com/deinstapel/cpupower" muszę użyć "dpkg" lub  Synaptic Menedżer Pakietów ?

2. Orientujesz się może czy jeśli wystawie maszyne na świat (w DMZ), to czy aby bezpiecznie łączyć się z nim, (a raczej, żeby serwer był bezpieczny) za pomocą RDP (Remmina) muszę stworzyć do tego celu jakiegoś innego użytkownika ze skomplikowanym hasłem czy łączę się np za pomocą roota od razu?

Offline

 

#6  2024-03-16 16:35:47

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Re: linux-cpupower

basal napisał(-a):

Dzięki Seler. Zmienne środowiskowe powiadasz... ;) muszę sie dokształcić
1. powiedz mi czy żeby zainstalować taki pakiet "https://github.com/deinstapel/cpupower" muszę użyć "dpkg" lub  Synaptic Menedżer Pakietów ?

Na tej githubowej stronce masz instrukcję instalacji dla Debiana. Tyle, że jest tam zastrzeżenie, że to zadziała tylko jeśli masz środowisko graficzne Gnome. Jeżeli masz inne, to ta procedura instalacji może popsuć system.

basal napisał(-a):

2. Orientujesz się może czy jeśli wystawie maszyne na świat (w DMZ), to czy aby bezpiecznie łączyć się z nim, (a raczej, żeby serwer był bezpieczny) za pomocą RDP (Remmina) muszę stworzyć do tego celu jakiegoś innego użytkownika ze skomplikowanym hasłem czy łączę się np za pomocą roota od razu?

Hmm, ja unikałbym wystawiania na świat portów innych niż koniecznie potrzebne. Łączenie się przez RDP czy VNC do konta roota w ogóle odpada - używanie konta roota do uruchamiania graficznych środowisk czy programów to prawie zawsze zły pomysł. Żeby łączyć się bezpiecznie do serwera i mieć graficzny podgląd można albo uruchomić na serwerze serwer VPN (np. Openvpn albo wireguard) lub zrobić tunelowanie graficznego dostępu zdalnego poprzez SSH.
Dlaczego? Bo serwery usług SSH i VPN są dużo lepiej sprawdzone i "ostrzelane" w blokowaniu prób ataków, niż jakieś nie wiadomo jak zrealizowane RDP czy VNC.

Do nadzoru nad serwerem najlepsza jest bezpieczna konsola zdalna - SSH, ale to oczywiście wymaga pewnej znajomości poleceń tekstowych. Jeśli potrzebujesz obsługiwać zdalnie jakieś programy graficzne, to na twoim miejscu dołożyłbym na serwerze usługę VPN i łączyłbym się graficznie dopiero poprzez VPN. Na świat wystawiłbym tylko porty SSH, VPN plus inne koniecznie potrzebne, czyli http(s) i Teamspeak. SFTP chodzi po SSH. Reszta usług dostępnych tylko dla ciebie jak np. to RDP/VNC byłaby dostępna tylko po połączeniu przez VPN.

Oczywiście zawsze istnieje ryzyko, że w takim np. Teamspeaku nagle ktoś odkryje dziurę, która umożliwi atakującemu np. uzyskanie linii poleceń. Atakujący uzyskuje shella użytkownika uruchamiającego Teamspeaka - z tego powodu dobrze jest uruchamiać programy wystawiające usługi w świat na osobnych kontach i spróbować je ograniczyć. Lecz to nie gwarantuje bezpieczeństwa, bo w samym shellu mogą być kolejne dziury, które umożliwią atakującemu eskalację uprawnień. Ale zawsze to jakieś utrudnienie, więc dobrze je stosować.

Żeby ochronić się jeszcze lepiej, należałoby postawić taką usługę w maszynie wirtualnej na serwerze. Wówczas atakujący który wyrwie się z zaatakowanej usługi i opanuje cały system - opanuje tylko system wirtualny, zamknięty w macierzystym systemie. Żeby było śmieszniej, to też nie daje 100% gwarancji, bo na świat wyszły takie dziury jak Spectre, które umożliwiały wyrwanie się z wirtualnego matrixa na zewnątrz. Ale użycie ich zostało bardzo mocno utrudnione jeśli nie wyeliminowane przez deweloperów linuxa.


a to feler westchnął seler

Offline

 

#7  2024-03-16 17:18:21

  basal - Użytkownik

basal
Użytkownik
Zarejestrowany: 2024-03-15

Re: linux-cpupower

seler napisał(-a):

Na tej githubowej stronce masz instrukcję instalacji dla Debiana. Tyle, że jest tam zastrzeżenie, że to zadziała tylko jeśli masz środowisko graficzne Gnome. Jeżeli masz inne, to ta procedura instalacji może popsuć system.

tak jak pisałem wcześniej, próbowałem to robić przez wiersz poleceń. udało mi sie zrobic 3 linijki a na czwartej finalnej oznajmił, ze nie ma takiego repo albo coś w tym stylu i ni wuja nie zainstaluje :(

seler napisał(-a):

Na świat wystawiłbym tylko porty SSH, VPN plus inne koniecznie potrzebne, czyli http(s) i Teamspeak. SFTP chodzi po SSH. Reszta usług dostępnych tylko dla ciebie jak np. to RDP/VNC byłaby dostępna tylko po połączeniu przez VPN.

też o tym pomyślałem tj na początku myślałem o anydesku a w drugiej kolejności o VPN. Tyle, ze to dodatkowa rzecz, którą musiałbym ogarnąć a chciałbym to zrobić tak do 2 lat :P


Co do osobnych użytkowników to jest ciekawa opcja ale musiałbym wiedzieć jak to ogarnąć bo myślałem, ze jak root instaluje to jest to dostępne dla wszystkich. Nie do końca ogarniam co gdzie, jak i dla kogo sie instaluje...

Co do wirtualizacji to raczej odpada, za względu na powyższe a druga sprawa, że ten terminal ma tylko (aż) 8 GB ramu, czyli maksimum, które przyjmie procek ( albo płyta główna) a ja nie będę mieć tam rzeczy tajne przez poufne, raczej to będzie służyło jako poligon do nauki.

Offline

 

#8  2024-03-16 20:06:59

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Re: linux-cpupower

basal napisał(-a):

tak jak pisałem wcześniej, próbowałem to robić przez wiersz poleceń. udało mi sie zrobic 3 linijki a na czwartej finalnej oznajmił, ze nie ma takiego repo albo coś w tym stylu i ni wuja nie zainstaluje :(

Tak bywa w świecie linuxa. Żeby uzyskać w takich przypadkach pomoc, trzeba być precyzyjnym - to jakim błędem system się poskarży jest bardzo ważne i może być wskazówką jak temu zaradzić. Co dokładnie wypluwał system w reakcji na każde polecenie? Obsługa googla bywa niezbędna w takich przypadkach, w szczególności gdy instaluje się programy nie z żelaznego repozytorium debiana.

basal napisał(-a):

Co do osobnych użytkowników to jest ciekawa opcja ale musiałbym wiedzieć jak to ogarnąć bo myślałem, ze jak root instaluje to jest to dostępne dla wszystkich. Nie do końca ogarniam co gdzie, jak i dla kogo sie instaluje...

tak, jak root instaluje, to jest to zazwyczaj dostępne dla wszystkich - jeśli binarka nie trafia dla /usr/sbin (tam trafiają narzędzia systemowe, do których dostęp ma tylko root). Także apka jest dostępna dla wszystkich, ale jeśli odpali ją User_A, to apka ma prawa Usera_A. Czyli ma np. taki dostęp do plików, jaki ma User_A. Dlatego nie należy odpalać większości użytkowych programów graficznych jako root, bo jeśli będzie w nich jakiś bug, to mogą one dużo więcej namieszać w systemie - mogą zniszczyć lub odczytać wszystko, a odpalone jako zwykły user - nie.

Sposobów instalacji programów jest wiele.
Instalujesz domyślnie z repozytorium (czyli oficjalnego składowiska pakietów) Debiana poprzez (spod roota) apt install pakiet. System się wtedy wszystkim zajmuje, przede wszystkim potrzebnymi zależnościami i pliki trafiają tam gdzie trzeba. To jest preferowany, najprostszy  sposób. System wtedy wie, że dany pakiet jest zainstalowany, gdzie są jego pliki i może go bez problemu odinstalować. Ponadto te programy są powiedzmy że plus minus sprawdzone, mniejsza szansa, że ktoś tam umieścił jakieś złośliwe cholerstwo.

Drugą możliwością jest pobranie odpowiedniego pliku pakiet.deb i zainstalowanie go ręcznie poleceniem (spod roota) dpkg -i pakiet.deb. Polecenie poumieszcza gdzie trzeba pliki pakietu, ale nie zajmie się zależnościami. Jeśli jakichś zabraknie, pewnie w jakimś momencie pojawi się błąd i trzeba będzie je doinstalować samemu.

Ewentualnie różne niestandardowe metody, tak jak na tej stronce githuba z tym cpupower. Tamta metoda opiera się na dodaniu specjalnego repozytorium odpowiedzialnego tylko za ten pakiet tak, żeby był on dostępny do instalacji poprzez polecenie apt. Dane domyślnego repozytorium debiana są w pliku /etc/apt/sources.list . Natomiast takie dodatkowe repozytoria trafiają do nowych plików w katalogu /etc/apt/sources.list.d/. To typowo ubuntowy sposób instalowania programów.

Jeszcze inaczej pobierasz sam lub kompilujesz odpowiednie pliki wykonywalne i korzystasz z wbudowanego instalatora (zazwyczaj opis instalacji jest na stronie takiego programu) albo uruchamiasz je ręcznie poleceniem np. /home/user/Pobrane/program lub pakujesz je do jakiegoś folderu ze zmiennej środowiskowej PATH, najlepiej do /usr/local/bin/ (wtedy można program odpalić samym poleceniem: program). To oczywiście bardziej skomplikowany sposób i trzeba się liczyć z tym, że nie zawsze coś zagra tak jak trzeba. Bywa, że trzeba się uzbroić w googla i cierpliwość. Plus oczywiście nikt nie da ci żadnej gwarancji, że ktoś nie dołożył do programu czegoś, czego nie powinien. To zresztą tyczy się wszystkich pobranych "skądś" programów.

basal napisał(-a):

Co do wirtualizacji to raczej odpada, za względu na powyższe a druga sprawa, że ten terminal ma tylko (aż) 8 GB ramu, czyli maksimum, które przyjmie procek ( albo płyta główna) a ja nie będę mieć tam rzeczy tajne przez poufne, raczej to będzie służyło jako poligon do nauki.

Jasne, każdy musi jakoś zacząć.

Ostatnio edytowany przez seler (2024-03-16 20:13:19)


a to feler westchnął seler

Offline

 

#9  2024-03-16 20:35:20

  basal - Użytkownik

basal
Użytkownik
Zarejestrowany: 2024-03-15

Re: linux-cpupower

boże, jakie to zamotane jak lato z radiem :(

seler napisał(-a):

[ Co dokładnie wypluwał system w reakcji na każde polecenie? Obsługa googla bywa niezbędna w takich przypadkach, w szczególności gdy instaluje się programy nie z żelaznego repozytorium debiana.

co wypluwal na każde polecenie nie pamiętam ale wydaję mi się, że tak wszystko sie zainstalowało albo po prostu udało, nie to co w przypadku ostatniego co wklejam poniżej

Kod:

root@igel-server:/home/basal# sudo apt-get install gnome-shell-extension-cpupower
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Odczyt informacji o stanie... Gotowe   
E: Nie udało się odnaleźć pakietu gnome-shell-extension-cpupower

jeszcze ciekawa sprawa, ze jak wpisuje coś jak jestem na zwykłym koncie i chce użyć sudo np sudo apt xxxx, to wywala mi ( po wpisaniu hasła)

Kod:

basal nie jest w pliku sudoers

obstawiam, że muszę go jakoś dodać gdzieś? ale wtedy on będzie mieć wszystkie uprawienia roota?

Ostatnio edytowany przez basal (2024-03-16 20:38:47)

Offline

 

#10  2024-03-16 21:22:52

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Re: linux-cpupower

basal napisał(-a):

boże, jakie to zamotane jak lato z radiem :(

Ee, tam . Trzeba troszkę poczytać instrukcji, tutoriali, poeksperymentować samemu i wszystko się z czasem powoli rozjaśnia ;)

basal napisał(-a):

co wypluwal na każde polecenie nie pamiętam ale wydaję mi się, że tak wszystko sie zainstalowało albo po prostu udało, nie to co w przypadku ostatniego co wklejam poniżej

Kod:

root@igel-server:/home/basal# sudo apt-get install gnome-shell-extension-cpupower
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Odczyt informacji o stanie... Gotowe   
E: Nie udało się odnaleźć pakietu gnome-shell-extension-cpupower

Hmm, wygląda na to, że nie dodało ci się prawidłowo to repo. Spróbuj powtórzyć te poprzednie kroki z instrukcji (czyli wszystkie po kolei) i wkleić co się pokazało.

basal napisał(-a):

jeszcze ciekawa sprawa, ze jak wpisuje coś jak jestem na zwykłym koncie i chce użyć sudo np sudo apt xxxx, to wywala mi ( po wpisaniu hasła)

Kod:

basal nie jest w pliku sudoers

obstawiam, że muszę go jakoś dodać gdzieś? ale wtedy on będzie mieć wszystkie uprawienia roota?

Jeśliż anglojęzyczny:
https://wiki.debian.org/sudo/

A tu starożytny poradnik z duga. Mimo, że ma ponad dekadę to na oko prawie się nie zdezaktualizował:
https://dug.net.pl/tekst/63/przewodnik_po_sudo/

Ostatnio edytowany przez seler (2024-03-16 21:23:35)


a to feler westchnął seler

Offline

 

#11  2024-03-16 22:34:53

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: linux-cpupower

Nie ma w repo Debiana pakietu gnome-shell-extension-cpupower

Aby zainstalować pakiet przy pomocy apt - najpierw zaktualizuj repo i system:

# apt update
#apt upgrade

Potem szukasz pakietu którego potrzebujesz:

apt search nazwa_pakietu

Możesz wpisać tylko część nazwy - system sam wyszuka pakiety z wymienioną frazą w nazwie.

Wybierasz to co Ci potrzebne i instalujesz:

apt install nazwa_pakietu

Jeśli chcesz ręcznie zainstalować pakiet, wchodzisz na stronę: https://www.debian.org/distrib/packages
Wpisujesz w okienko to co potrzebujesz, zaznaczasz jaka wersja dystrybucji (stabilna, experymentalna, niestabilna) -> klikasz "szukaj"
Ściągasz pakiet i instalujesz:

dpkg -i nazwa_pakietu.deb

(musisz podać dokładną ścieżkę do pakietu) Jak korzystam z mc - jest prościej i łatwiej :)

Jeśli wyskoczy brak zależności wykonujesz polecenie:

apt -f install

system sam dociągnie wymagane pakiety i je zainstaluje.

I na zakończenie: cpupower-gui jest w wersji oldstable i unstable. Sprawdziłem pakiety zależności - są takie same, więc wybierz sobie wersję oldstable i zainstaluj jak wyżej napisałem.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#12  2024-03-16 23:14:56

  lama - Użytkownik

lama
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-08-28

Re: linux-cpupower

basal napisał(-a):

Kod:

root@igel-server:/home/basal# sudo apt-get install gnome-shell-extension-cpupower
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Odczyt informacji o stanie... Gotowe   
E: Nie udało się odnaleźć pakietu gnome-shell-extension-cpupower

Jeśli jesteś root, to niepotrzebne Ci sudo.

Offline

 

#13  2024-03-17 12:02:47

  basal - Użytkownik

basal
Użytkownik
Zarejestrowany: 2024-03-15

Re: linux-cpupower

Dziękuję Wam za pomoc, powalczę z tym :)

Jeśli wyskoczy brak zależności wykonujesz polecenie:

    apt -f install

Proszę o doprecyzowanie, czy mam dodać nazwę pakietu czy to aktualizuje wszystko hurtem?

Kod:

apt -f install nazwa_pakietu

Jeśli chcesz ręcznie zainstalować pakiet, wchodzisz na stronę: https://www.debian.org/distrib/packages

w jaki sposób mogę tam szukać wersji softów z GUI?

aktualizacja: zrobilem dwa pierwszew kroku tj update i upgrade a potem chcialem wyszukać cpupower-gui  ale takiego nie znajduje. Jak wpisałem cpupower to znajduje tylko to co mam na dysku.
Jak wpisuje apt install cpupower-gui to:

Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Odczyt informacji o stanie... Gotowe   
E: Nie udało się odnaleźć pakietu cpupower-gui

chyba ten system jest wadliwy bo co rusz wpisuje jak w necie pisze to nie działa....

p.s. bedę za 2 tygodnie w okolicach Gorlic, to pomyślę o Bodzio o Tobie ciepło dokładając drewno do kominka ;)

Ostatnio edytowany przez basal (2024-03-17 17:08:28)

Offline

 

#14  2024-03-17 16:59:02

  basal - Użytkownik

basal
Użytkownik
Zarejestrowany: 2024-03-15

Re: linux-cpupower

obstawiam, że muszę go jakoś dodać gdzieś? ale wtedy on będzie mieć wszystkie uprawienia roota?
Jeśliż anglojęzyczny:
https://wiki.debian.org/sudo/

A tu starożytny poradnik z duga. Mimo, że ma ponad dekadę to na oko prawie się nie zdezaktualizował:
https://dug.net.pl/tekst/63/przewodnik_po_sudo/

selerku, jestem średno anglojęzyczny tzn zajmuje mi zrozumienie 2x więcej czasu ale z tego co wyczytąłem to musiałem zianstlaować sudo bo sudo nie ma w Debianie fabrycznie. tak też uczyniłem, nie wiem czy sie udało, bo.,, nic mi te prompty nie mówią ale tak jakby nie

Kod:

root@igel-server:/home/basal# apt install sudo
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Odczyt informacji o stanie... Gotowe   
sudo is already the newest version (1.9.13p3-1+deb12u1).
sudo zaznaczony jako zainstalowany ręcznie.
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.

Kod:

root@igel-server:/home/basal# adduser basal sudo
bash: adduser: nie znaleziono polecenia

tak sobie myślę, że już wiem skąd sie wziął sukces windowsa, tam nie trzeba na niczym sie znać, klikasz dalej, dalej dalej i gotowe. tutaj, żeby zrobić najprostsza zdawałoby się rzecz, to jest rocket science
przypominają mi się lekcje informatyki w podstawówce i liceum z korzystania z MS DOSa :D

Ostatnio edytowany przez basal (2024-03-17 17:01:16)

Offline

 

#15  2024-03-17 19:08:26

  lama - Użytkownik

lama
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-08-28

Re: linux-cpupower

basal napisał(-a):

tak sobie myślę, że już wiem skąd sie wziął sukces windowsa, tam nie trzeba na niczym sie znać, klikasz dalej, dalej dalej i gotowe. tutaj, żeby zrobić najprostsza zdawałoby się rzecz, to jest rocket science
przypominają mi się lekcje informatyki w podstawówce i liceum z korzystania z MS DOSa :D

flame mode off


Istniejące konto użytkownika basal dodasz do grupy sudo komendą

Kod:

# sudo usermod -aG sudo basal

Zweryfikujesz komendą

Kod:

# groups basal

Pokaż wynik.

Obie komendy jako root (jak widzisz # na początku komendy, to musisz być root albo użyć sudo).

Offline

 

#16  2024-03-17 21:52:04

  basal - Użytkownik

basal
Użytkownik
Zarejestrowany: 2024-03-15

Re: linux-cpupower

Kod:

basal : basal cdrom floppy sudo audio dip video plugdev users netdev bluetooth lpadmin scanner

Offline

 

#17  2024-03-18 15:56:07

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Re: linux-cpupower

basal napisał(-a):

w jaki sposób mogę tam szukać wersji softów z GUI?

Google. Ale nie wszystkie mają wersję GUI.

basal napisał(-a):

aktualizacja: zrobilem dwa pierwszew kroku tj update i upgrade a potem chcialem wyszukać cpupower-gui  ale takiego nie znajduje. Jak wpisałem cpupower to znajduje tylko to co mam na dysku.
Jak wpisuje apt install cpupower-gui to:

Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Odczyt informacji o stanie... Gotowe   
E: Nie udało się odnaleźć pakietu cpupower-gui

chyba ten system jest wadliwy bo co rusz wpisuje jak w necie pisze to nie działa....

Nie system jest wadliwy, tylko wadliwe jest twoje pojęcie tematu ;)
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Debian#Wersje_Debiana :

Debian jest rozwijany jako 4 równoległe gałęzie:

    stabilna (stable) – zmiany polegają prawie wyłącznie na naprawianiu problemów dotyczących bezpieczeństwa (przy czym do dystrybucji nie są wprowadzane nowe wersje pakietów, które mogą spowodować nowe problemy – poprawiane są jedynie błędy krytyczne dla bezpieczeństwa systemu);
    testowa (testing) – tu automatycznie trafiają po pewnym czasie pakiety z wersji niestabilnej, w których nie wykryto błędu o priorytecie serious lub wyższym;
    niestabilna (unstable) – tutaj trafiają wszystkie nowe wersje pakietów;
    eksperymentalna (experimental) – pakiety eksperymentalne jak np. upstart

Tworzenie nowej wersji stabilnej polega na zamrożeniu gałęzi testowej. Następuje wtedy okres przejściowy, w którym, poza wyjątkowymi przypadkami, do gałęzi testowej nie są dodawane żadne nowe pakiety. Gdy liczba błędów w tak zamrożonej dystrybucji testowej zmniejszy się do akceptowalnego poziomu, wersja testowa jest przemianowywana na stabilną i otrzymuje swój numer wersji. Poprzednia dystrybucja stabilna staje się dystrybucją archiwalną, jednak wsparcie od strony bezpieczeństwa zapewniane jest jeszcze przez jakiś czas.

2. Polecam zobaczyć sobie jeszcze https://pl.wikipedia.org/wiki/Debian#Nazwy_wersji_Debiana

3. Obecna wersja stable to bookworm i pewnie taką teraz masz. Korzystając ze zwykłego apt install możesz instalować pakiety tylko i wyłącznie z repo twojej gałęzi, czyli ze stable. Jak przeczytasz jeszcze raz ze zrozumieniem post Bodzio, to zauważysz że znalazł on pakiet cpupower-gui w oldstable i w experimental a także zawarł instrukcję jak zainstalować taki niestandardowy dla danej wersji Debiana pakiet. Ten fragment z apt był w poście Bodzia ogólny i dotyczył przypadku, gdy masz dany pakiet w repo swojej wersji Debiana. Ale cpupower-gui nie ma w wersji stable, więc go tak nie zainstalujesz. Są sposoby na obejście tego (apt pinning), ale jeśli jesteś zupełnie zielony to nie zalecam ci tego.

4. Konkretna instrukcja instalacji jest dalej:

Bodzio napisał(-a):

Jeśli chcesz ręcznie zainstalować pakiet, wchodzisz na stronę: https://www.debian.org/distrib/packages
Wpisujesz w okienko to co potrzebujesz, zaznaczasz jaka wersja dystrybucji (stabilna, experymentalna, niestabilna) -> klikasz "szukaj"
Ściągasz pakiet i instalujesz:

dpkg -i nazwa_pakietu.deb

(musisz podać dokładną ścieżkę do pakietu) Jak korzystam z mc - jest prościej i łatwiej :)

Jeśli wyskoczy brak zależności wykonujesz polecenie:

apt -f install

system sam dociągnie wymagane pakiety i je zainstaluje.

I na zakończenie: cpupower-gui jest w wersji oldstable i unstable. Sprawdziłem pakiety zależności - są takie same, więc wybierz sobie wersję oldstable i zainstaluj jak wyżej napisałem.

Ostatnio edytowany przez seler (2024-03-18 16:01:03)


a to feler westchnął seler

Offline

 

#18  2024-03-18 17:27:34

  basal - Użytkownik

basal
Użytkownik
Zarejestrowany: 2024-03-15

Re: linux-cpupower

O widzisz, to rzuca nowe światło. Bo z tym oldstable i eksperimental myslałem, ze chodzi o samą aplikację i nie ma to znaczenia jaką wersję systemu posiadam.
To na razie daruje sobie te power managery, bo chyba nie ma nic godnego z GUI

1. Moze ktoś polecić jakis kurs DEBIANA? bo jak oglądałem taki ogólny kurs to na razie część z tych komend nie działa- wliczając sudo. Już w końcu nie wiem co z tym sudo, niby zainstalowałem ale nadal krzyczy o hasło użytkownika a potem, ze nie jest w sudoers.

2. Chce spróbowac takie coś zainstalować https://www.teamspeak.com/en/downloads/#server
Tutaj piszą, że rzecz opiera sie na wypakowaniu i odpaleniu

Kod:

/teamspeak3-server_linux_amd64$ ./ts3server_startscript.sh start

https://cloudzy.com/blog/how-to-set-up-teamspeak-server/
Piszą dobrze?

p.s. o chodzi z tą składnią skoro wcześniej wszedł do folderu a potem znowu coś napisał folder i kropkę ze slashem ?

Ostatnio edytowany przez basal (2024-03-18 17:57:20)

Offline

 

#19  2024-03-19 21:15:34

  lama - Użytkownik

lama
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-08-28

Re: linux-cpupower

basal napisał(-a):

Kod:

basal : basal cdrom floppy sudo audio dip video plugdev users netdev bluetooth lpadmin scanner

Dobrze, konto basal jest w gupie sudo (czwarta od lewej).

Daj wynik

Kod:

$ sudo -l

Offline

 

#20  2024-03-19 21:34:50

  lama - Użytkownik

lama
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-08-28

Re: linux-cpupower

basal napisał(-a):

2. Chce spróbowac takie coś zainstalować https://www.teamspeak.com/en/downloads/#server
Tutaj piszą, że rzecz opiera sie na wypakowaniu i odpaleniu

Kod:

/teamspeak3-server_linux_amd64$ ./ts3server_startscript.sh start

https://cloudzy.com/blog/how-to-set-up-teamspeak-server/
Piszą dobrze?

p.s. o chodzi z tą składnią skoro wcześniej wszedł do folderu a potem znowu coś napisał folder i kropkę ze slashem ?

Kropka to wskazanie obecnego katalogu, slash w nazwie pliku skryptu wskazuje bashowi, żeby nie szukał w zmiennej $PATH. Jeśli próbować uruchomić bez kropki i slasha, czyli

Kod:

/teamspeak3-server_linux_amd64$ ts3server_startscript.sh start

to bash szukałby pliku ts3server_startscript.sh w folderach zadeklarowanych w $PATH.

Nie wiem, czy piszą dobrze, ale wygląda sensownie.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)