Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2021-04-22 20:53:50

  Paciocha - Użytkownik

Paciocha
Użytkownik
Skąd: z ulicy Ogrodowej
Zarejestrowany: 2004-05-08

Prawa dostępu

Witam Waszmości wszelkiej maści

Problem jest taki: przenośny dysk pod USB z NTFS. Dane przelotowe między Linux a Wingroza. Głównie chodził pod linuxem więc nie zauważyłem problemu. Ale gdy chcę edytować pliki pod wingrozą, skorzystać z jakiegoś programu uruchamianego z tego dysku itd okazuje się, że pliki mają atrybuty tylko do odczytu. Niby nic trudnego zmiana atrybutów pod win i.... nic. Niby operacja zmiany przechodzi poprawnie ale chcemy uruchomić program i się wysypuje, chcemy dopisać coś do pliku tekstowego i wyrzuca że jest tylko do odczytu. Odświeżam katalog i okazuje się, że pliki dalej mają atrybut tylko do odczytu - można je zmieniać po 100 razy i nic.
Jak nie mając dostępu do linuxa to zmienić, jak to zmienić jak już jakiegoś Debiana postawię (laptop przeszedł przez oficjalny serwis i oczywiście wszystko z...ali) co by w przyszłości uniknąć podobnego problemu.

Pozdro


Py.Sy
Tak wiem lata minęły ;)


No i nic nie zadekowaliśmy
Asus EeePC 1000H
analfabetyzm wsteczny
"Strzępy zbłąkanych wspomnień scementowanych śmiercią" - OMamo

Offline

 

#2  2021-04-24 23:42:35

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Prawa dostępu

Czy używałeś  GNU Midnight Commandera?

Dysk tradycyjny czy ssd?

Użyj livecd https://www.system-rescue.org/.

PS Do serwisu nie musisz dostarczać komputera z dyskiem, jeżeli jest sprawny.

Offline

 

#3  2021-04-28 11:16:42

  Paciocha - Użytkownik

Paciocha
Użytkownik
Skąd: z ulicy Ogrodowej
Zarejestrowany: 2004-05-08

Re: Prawa dostępu

Pytania, odpowidzi, rezultaty:

1. Nie
2. Tradycyjny USB 2.5 Cala,  1 partycja NTS

Komp padł fizycznie, poprostu wziąłem pod pachę i zawlokłem. Zastanawiałem się nad wyjęciem dysku coby ciekawskich nie kusiło ale nie ma tam klapki pod elementy i musiałbym cały dolny panel zdjąć - oczywiście ukryte "haczyki" montażu i łatwa możliwość połamania... - wtedy odpuściłem

Co do system rescue: zbudowałem PenDrive USB. Podczas prób bootowania natrafiłem na problemy (lub moja niewiedza ogranicza możliwości):
Dostaję komunikat: Selected boot image did not Authenticate.

Szperając dalej udało mi się odnaleźć w menu opcji boot także pliki istniejącego linuxa na innej partycji ale próby załadowania tego systemu kończą się także powyższym komunikatem.

Bardzo bym prosił o jakies sugestie

======================================================
Edit:
Selected boot image did not Authenticate - problem rozwiązany. W bios w opcjach Boot - Secure Boot przestawić na Disabled. A następnie Legacy Support na Enabled

Edit 2:
======================================================
Wykorzystałem powyższe podpowiedzi, stworzyłem dysk PenDrive, uruchomiłem system.
Zamontowałem "kłopotliwy" dysk : mount -t ntfs a następnie wykonałem polecenie chmod -R 777 dysk.
Dłuższą chwilę dysk mielił, nie wyrzucił błędu. Zrestartowałem komputer uruchomiłem "Tfu Tfu" i niestety ten sam problem pozostał. Pliki nadal widoczne jako tylko do odczytu.

Bardzo bym prosił o jakieś sugestie

Paciocha

Ostatnio edytowany przez Paciocha (2021-04-28 14:13:10)


No i nic nie zadekowaliśmy
Asus EeePC 1000H
analfabetyzm wsteczny
"Strzępy zbłąkanych wspomnień scementowanych śmiercią" - OMamo

Offline

 

#4  2021-05-03 12:02:09

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Prawa dostępu

Zrób kopię ważnych danych i przeskanuj ten dysk narzędziami z poziomu Windows (defrag itp.). I następnie spróbuj zmienić prawa dostępu.

Osobiście to przerabiałem i zrezygnowałem aby do przechowywania danych używać partycji ntfs, na zewnętrznych dyskach. Używam systemów plików linuksowych i pendrive z NTFS, który robi podobne i gorsze numery i niestety najlepsze rozwiązanie to jego formatowanie co jakiś czas formatowanie (używam już trzeciego bo dwa mi padły).

Dodatkowe pytanie, czy w nazwach plików używasz polskich znaków lub małych i dużych liter? Na styku Windows Linux to jak doświadczyłem też powoduje problemy.

PS Przepraszam, że dopiero teraz ale miałem chwilowy brak dostępu do internetu.

Offline

 

#5  2021-05-30 01:43:00

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)