Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2015-03-29 08:48:48

  oSAlj - Użytkownik

oSAlj
Użytkownik
Skąd: UK/Londyn
Zarejestrowany: 2012-12-14

Dysk SSD do domowego serwera

Witam,

Dzisiaj jade mam w planach zakupić dysk SSD do mojego domowego serwera. Przynam, ze nigdy nie miałem odczynienia z nimi :)

Co byście polecili do serwera?

Osobiście myslalem o Crucial MX100 lub BX100.
Co o nich myślicie? Sporo osób doradza mi własnie Cruciala.

Offline

 

#2  2015-03-29 09:33:08

  Jergen - Użytkownik

Jergen
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-03-21

Re: Dysk SSD do domowego serwera

Crucial to dobry wybor.
Mam w jednym z serwerow (NAS) dla OS wlasnie cruciala, ale chyba starsza wersje. Life used po 9 miesiacach 11% a na tym dysku nie wykonuje praktycznie zadnych operacji.

http://i.imgur.com/CJI5McG.png?1

Offline

 

#3  2015-03-29 10:32:56

  oSAlj - Użytkownik

oSAlj
Użytkownik
Skąd: UK/Londyn
Zarejestrowany: 2012-12-14

Re: Dysk SSD do domowego serwera

Wlasnie przeglądam ich stronę i widzę, ze jest nowa seria MX200...

No to albo MX200 albo BX100

Offline

 

#4  2015-03-29 17:11:55

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Dysk SSD do domowego serwera

Jergen napisał(-a):

Crucial to dobry wybor.
Mam w jednym z serwerow (NAS) dla OS wlasnie cruciala, ale chyba starsza wersje. Life used po 9 miesiacach 11% a na tym dysku nie wykonuje praktycznie zadnych operacji.

http://i.imgur.com/CJI5McG.png?1

Jak dla mnie to kiepski wynik.

Do tego tylko 3-letnia gwarancja, podczas gdy sensowne dyski posiadają 5-letnią.

Porównaj z używanym 3 lata Intelem:
http://wstaw.org/m/2015/03/29/ssd_jpg_300x300_q85.jpg

Można to sobie tak samo sprawdzić pod Linuksem w wynikach SMART (E9 Media Wearout Indicator) bo to jest źródło tych informacji w przypadku mojego dysku.

Offline

 

#5  2015-03-29 18:48:39

  log in - Użytkownik

log in
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-12-19

Re: Dysk SSD do domowego serwera

Ze swojej stronki mogę polecić Samsunga ssd 840 Pro (5 lat gwarancji)
do tej pory nie miałem z nim problemów
wada tego dysku jest cena.
pod sata 3 szybszych od niego dysków jest niewiele - ale świat poszedł do przodu (teraz są wersje 850)
poza tym inni producenci nie śpią http://www.chip.de/bestenlisten/Bestenliste-SSD-Sol … ndex/id/1016/
http://www.tomshardware.com/reviews/ssd-recommendat … ark,3269.html


http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png http://i.imgur.com/hz1Jwh0.gif

Offline

 

#6  2015-03-29 20:52:43

  Jergen - Użytkownik

Jergen
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-03-21

Re: Dysk SSD do domowego serwera

yossarian napisał(-a):

Jergen napisał(-a):

Crucial to dobry wybor.
Mam w jednym z serwerow (NAS) dla OS wlasnie cruciala, ale chyba starsza wersje. Life used po 9 miesiacach 11% a na tym dysku nie wykonuje praktycznie zadnych operacji.

http://i.imgur.com/CJI5McG.png?1

Jak dla mnie to kiepski wynik.

Do tego tylko 3-letnia gwarancja, podczas gdy sensowne dyski posiadają 5-letnią.
....

Tomshardware.com rekomenduje ssd Crucial jako rozwiazanie budzetowe.
To zuzycie troszke dziwi, chociaz z drugiej strony: http://techreport.com/review/27062/the-ssd-enduranc … n-after-1-5pb .

Offline

 

#7  2015-03-29 23:48:31

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Dysk SSD do domowego serwera

Może głupie pytanie, ale po co to SSD ma być w serwerze? Bo modne?

Offline

 

#8  2015-03-30 00:07:25

  log in - Użytkownik

log in
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-12-19

Re: Dysk SSD do domowego serwera

Nie wiem jaki to typ serwera będzie. Jeśli jakaś samba, ftp po wifi N w mieszkaniu ze ściankami z "płyt gipsowych" to bym się nie zdecydował na ssd (no bo za drogo a efekty raczej średnie)
z drugiej strony ssd daje powera systemowi (i nie tylko)

qluk: może skołuj sobie ssd i zobacz co daje ssd ?
jeśli ktoś nie liczy Gigabajt/cena i jest zainteresowany tylko przyspieszeniem to SSD (chyba wszędzie) okaże się uzasadnionym wydatkiem.


http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png http://i.imgur.com/hz1Jwh0.gif

Offline

 

#9  2015-03-30 00:26:08

  oSAlj - Użytkownik

oSAlj
Użytkownik
Skąd: UK/Londyn
Zarejestrowany: 2012-12-14

Re: Dysk SSD do domowego serwera

Dobra pomyśle do jutra. Wolne mam to będę miał czas sie wybrać.

Teraz sie tak troche zastanawiam czy aby na pewno potrzebuje ten dysk SSD.
Moze jednak zwykły dysk WD RED?

Na dane chce użyć wlasnie WD RED

Offline

 

#10  2015-03-30 02:14:11

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Dysk SSD do domowego serwera

qluk ma rację. SSD do domowego serwera jest marnowaniem kasiory, bo tutaj najwęższym gardłem są połączenia między serwerem a klientami, a nie dysk. postaw sobie zwykły ftp na LANie (bez szyfrowania i innych pierdół = najszysbsza transmisja) i patrz, co się dzieje. ile wyciągniesz na skrętce kat. 5e z kartami 100BASE-T? max do 10 MB/s, jak jedziesz po wifi to może 6 MB/s. no i co z tego, że dysk będzie mielił w członek tych bibabajtów, skoro kable i tak nie dadzą rady tego przesłać. jak chcesz przyspieszyć transmisję serwer - klienty, to kup sobie karty "gigabit ethernet" (muszą być w ruterze i klientach) i trochę poczytaj


linux regd. user #248790

Offline

 

#11  2015-03-30 09:49:56

  oSAlj - Użytkownik

oSAlj
Użytkownik
Skąd: UK/Londyn
Zarejestrowany: 2012-12-14

Re: Dysk SSD do domowego serwera

rychu, ale ja mam całą sieć po kablu zrobioną no i w gigabicie. Nie wyobrażam sobie żeby mieć w domu sieci 100Base-T.

qluk, dlaczego chciałem wrzucić SSD na system do serwera? Może dlatego, że we wszystkich stacjonarkach w domu i laptopach wymieniałem dyski systemowe właśnie na SSD. Myślałem, że dobrym pomysłem będzie wrzucenie SSD także do serwera. Po przemyśleniach jednak rezygnuje z SSD w tym serwerze.

Czy w ogóle jest sens osobnego dysku na system w serwerze? Docelowo chciałem wrzucić 4x3TB na dane, 1xSSD na system i 1xnormalny HDD na logi itp. żeby na SSD nie siedziały.

Offline

 

#12  2015-03-30 10:07:04

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Dysk SSD do domowego serwera

log in napisał(-a):

Nie wiem jaki to typ serwera będzie. Jeśli jakaś samba, ftp po wifi N w mieszkaniu ze ściankami z "płyt gipsowych" to bym się nie zdecydował na ssd (no bo za drogo a efekty raczej średnie)
z drugiej strony ssd daje powera systemowi (i nie tylko)

qluk: może skołuj sobie ssd i zobacz co daje ssd ?
jeśli ktoś nie liczy Gigabajt/cena i jest zainteresowany tylko przyspieszeniem to SSD (chyba wszędzie) okaże się uzasadnionym wydatkiem.

O czym Ty mówisz? Gdzie napisałem że nie używam czy nigdy nie miałem SSD w ręku? Wydaje mi się że użytkuję więcej dysków SSD niż sam będziesz miał ich w życiu. Nie wspominając o SAS, NL-SAS, czy jeszcze kilka wiekowych już ale wciąż działających SCSI. Obecnie to ponad 5 pełnych szaf macierzy łącznie. Więc chyba mam znacznie większe doświadczenie z SSD niż tylko "wow ale mi szybko system wstaje".
Ale widać trzeba zadawać złożone pytanie, to też jaki sens jest w domowym serwerze użytkować dysk SSD nawet na system? To że załaduje się dwa razy szybciej niż na HDD to jaka różnica skoro on teoretycznie pracuje 24h, a nawet jeśli nie to chyba nie robi restartów co 10 minut żeby ten czas ładowania miał znaczenie. Sprawa następna "szybkość ładowani aplikacji, bibliotek, etc." i tutaj też pomijalne bo jak raz się Apache załaduje to rezyduje w RAM wraz z tym co potrzebuje. Ogólnie w zastosowaniach SOHO taki serwer z SSD to sztuka dla sztuki w większości. Do tego sieć 1gbps można równie łatwo wysycić z HDD i to bez potężnej macierzy 8 dyskowej. Realna przepływność to w okolicach 100 MBps więc już dwa dyski czy to w RAID0 czy w RAID1 (o ile jest równoległy odczyt) wysycą z łącze i co chwila będą się "nudzić". Choć i tak sporo HDD uzyskuje wyższe transfery.
Nie widzę uzasadnionego wydatku w SSD do serwera SOHO w większości wypadków. Prócz poprawienia sobie "geek factor".

oSAlj napisał(-a):

rychu, ale ja mam całą sieć po kablu zrobioną no i w gigabicie. Nie wyobrażam sobie żeby mieć w domu sieci 100Base-T.

qluk, dlaczego chciałem wrzucić SSD na system do serwera? Może dlatego, że we wszystkich stacjonarkach w domu i laptopach wymieniałem dyski systemowe właśnie na SSD. Myślałem, że dobrym pomysłem będzie wrzucenie SSD także do serwera. Po przemyśleniach jednak rezygnuje z SSD w tym serwerze.

Czy w ogóle jest sens osobnego dysku na system w serwerze? Docelowo chciałem wrzucić 4x3TB na dane, 1xSSD na system i 1xnormalny HDD na logi itp. żeby na SSD nie siedziały.

Zastosowanie SSD w serwerze zależne jest od tego co on robi, gdzie i jak dane przechowuje i jaki jest wymagany iops. Tutaj miałbyś szybkie ładowanie systemu i nic ponad to. No teoretycznie niższy rachunek za prąd ale licząc róźnice w cenie SSD a HDD to po długim okresie by się zwróciło. Dodatkową zaletą jest teoretycznie szybki robienie  migawek czy pełnych backupów. I na tym w SOHO się kończą typowe zalety z zastosowania SSD w serwerze. To czy warto mieć osobny dysk na system zależne jest od:
a) sprzętu (np. kontroler RAID)
b) strategii backupów

Offline

 

#13  2015-03-30 10:36:33

  oSAlj - Użytkownik

oSAlj
Użytkownik
Skąd: UK/Londyn
Zarejestrowany: 2012-12-14

Re: Dysk SSD do domowego serwera

Obecnie chcę to na HP N54L postawić z programowym RAID, płyta niby ma kontroler RAID, ale nie włączam go, bo wiadomo jak one działają. Z czasem jak będzie potrzeba mogę programy RAID zamienić na sprzętowy np. HP P410 bym mógł dokupić.

Usługi to głównie minidlna, samba, apacha - owncloud. To ma być serwera dla danych. Muzyka, filmy, zdjęcia, dokumenty itp.

Ostatnio edytowany przez oSAlj (2015-03-30 11:47:58)

Offline

 

#14  2015-03-30 13:01:20

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Dysk SSD do domowego serwera

To jest Gen7 z tego co pamiętam to tam chyba nie był zbyt przydatny pod linuxem układ RAID. To zostaw konfigurację 4 na storage i jeden lub dwa (RAID 1) na system. Co do storage to ja bym nie stawiał na nim RAID'a 5 - za duże dyski. Nie przepadam za dużymi dyskami w małych ilościach w RAID 5 czy nawet 6, doświadczenie nauczyło że nawet serwerowe dyski ze znacznie wyższym URE lubią się wysypać błędem odczytu przy odbudowie. Choć gdyby zastosować LVM'a tylko nie patrzyłem ostatnio co ma za rozwiązania względem AIXowego LVMa. Ale z drugiej strony gdzie jak nie na domowym serwerze się pouczyć ;)

Offline

 

#15  2015-03-30 13:49:46

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Dysk SSD do domowego serwera

rychu napisał(-a):

qluk ma rację. SSD do domowego serwera jest marnowaniem kasiory, bo tutaj najwęższym gardłem są połączenia między serwerem a klientami..

Nie jest wcale marnowaniem kasiory.

Dobrze mieć niedrogi ale szybki SSD na system, i dużego dyzia klasycznego na dane.
System wtedy dostaje solidnego kopa w działaniu, a żadnego ryzyka w przypadku katastrofy SSD nie ma, bo on nie trzyma nic ważnego.

Dodatkowo, kiedy klasyczny dyzio trzyma tylko dane i hołma, to jego zużycie jest w takiej robocie minimalne, i dobry dyzio pochodzi wtedy kilka lat dłużej, niż gdyby trzymał i odpalał cały OS,
W ten sposób SSD za powiedzmy 200-300 zł staje się dosyć ciekawym i sensownym rozwiązaniem, zwłaszcza, jak wywalimy ze 600 na standardowego dyzia 2TB (wersja do RAIDA 24/7) - który w warunkach domowych, kiedy trzyma tylko dane, a nie cały OS, jest praktycznie niezniszczalny w perspektywie nawet do 10 lat.

Do tego jeszcze w Linuxie mamy mechanizm Bcache, dlatego SSD a zwłaszcza dyzie M2 mają swoje sensowne miejsce na świecie, trzeba je tylko tam używać.

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2015-03-30 13:50:55)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#16  2015-03-30 16:42:32

  oSAlj - Użytkownik

oSAlj
Użytkownik
Skąd: UK/Londyn
Zarejestrowany: 2012-12-14

Re: Dysk SSD do domowego serwera

qluk napisał(-a):

To jest Gen7 z tego co pamiętam to tam chyba nie był zbyt przydatny pod linuxem układ RAID. To zostaw konfigurację 4 na storage i jeden lub dwa (RAID 1) na system. Co do storage to ja bym nie stawiał na nim RAID'a 5 - za duże dyski. Nie przepadam za dużymi dyskami w małych ilościach w RAID 5 czy nawet 6, doświadczenie nauczyło że nawet serwerowe dyski ze znacznie wyższym URE lubią się wysypać błędem odczytu przy odbudowie. Choć gdyby zastosować LVM'a tylko nie patrzyłem ostatnio co ma za rozwiązania względem AIXowego LVMa. Ale z drugiej strony gdzie jak nie na domowym serwerze się pouczyć ;)

Mówisz, że jak coś to w RAIDzie tylko systemowy dysk? OK rozumiem :)
Co do nauki to będzie drugi komp z tym samym softem do ćwiczeń. Tego HP N54L chcę postawić raz i niech sobie pracuje :)

Offline

 

#17  2015-03-31 07:44:16

  oSAlj - Użytkownik

oSAlj
Użytkownik
Skąd: UK/Londyn
Zarejestrowany: 2012-12-14

Re: Dysk SSD do domowego serwera

Jeszcze takie pytanko, dlaczego BIOS widzi tego WD RED 3TB jako 801.6GB?

Normalnie moge go używać i nie bedzie pózniej problemu z dostępem do niego?
Chce miec na nim jedna partcje 3TB w ext4.

Offline

 

#18  2015-03-31 08:49:14

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Dysk SSD do domowego serwera

oSAlj napisał(-a):

qluk napisał(-a):

To jest Gen7 z tego co pamiętam to tam chyba nie był zbyt przydatny pod linuxem układ RAID. To zostaw konfigurację 4 na storage i jeden lub dwa (RAID 1) na system. Co do storage to ja bym nie stawiał na nim RAID'a 5 - za duże dyski. Nie przepadam za dużymi dyskami w małych ilościach w RAID 5 czy nawet 6, doświadczenie nauczyło że nawet serwerowe dyski ze znacznie wyższym URE lubią się wysypać błędem odczytu przy odbudowie. Choć gdyby zastosować LVM'a tylko nie patrzyłem ostatnio co ma za rozwiązania względem AIXowego LVMa. Ale z drugiej strony gdzie jak nie na domowym serwerze się pouczyć ;)

Mówisz, że jak coś to w RAIDzie tylko systemowy dysk? OK rozumiem :)
Co do nauki to będzie drugi komp z tym samym softem do ćwiczeń. Tego HP N54L chcę postawić raz i niech sobie pracuje :)

Nie tylko, ale w wypadku pracy z duzymi dyskami trzeba już brać pod uwagę odbudowę a więc i URE. Stąd odbudowa RAID 5 na 4 dyskach po 3TB to przemielenie 9TB danych. Do takich dysków trzeba inaczej podejść i szacować ewentualne straty, oczywiście backup się kłania.

oSAlj napisał(-a):

Jeszcze takie pytanko, dlaczego BIOS widzi tego WD RED 3TB jako 801.6GB?

Normalnie moge go używać i nie bedzie pózniej problemu z dostępem do niego?
Chce miec na nim jedna partcje 3TB w ext4.

A BIOS obsługuje dyski 3TB?

Jacekalex napisał(-a):

rychu napisał(-a):

qluk ma rację. SSD do domowego serwera jest marnowaniem kasiory, bo tutaj najwęższym gardłem są połączenia między serwerem a klientami..

Nie jest wcale marnowaniem kasiory.

Dobrze mieć niedrogi ale szybki SSD na system, i dużego dyzia klasycznego na dane.
System wtedy dostaje solidnego kopa w działaniu, a żadnego ryzyka w przypadku katastrofy SSD nie ma, bo on nie trzyma nic ważnego.

Dodatkowo, kiedy klasyczny dyzio trzyma tylko dane i hołma, to jego zużycie jest w takiej robocie minimalne, i dobry dyzio pochodzi wtedy kilka lat dłużej, niż gdyby trzymał i odpalał cały OS,
W ten sposób SSD za powiedzmy 200-300 zł staje się dosyć ciekawym i sensownym rozwiązaniem, zwłaszcza, jak wywalimy ze 600 na standardowego dyzia 2TB (wersja do RAIDA 24/7) - który w warunkach domowych, kiedy trzyma tylko dane, a nie cały OS, jest praktycznie niezniszczalny w perspektywie nawet do 10 lat.

Do tego jeszcze w Linuxie mamy mechanizm Bcache, dlatego SSD a zwłaszcza dyzie M2 mają swoje sensowne miejsce na świecie, trzeba je tylko tam używać.

Pozdro
;-)

No to zapytam jeszcze raz, ile tego "kopa" w wartościach mierzalnych ma domowy serwer w tym wypadku z minimalnym zapotrzebowaniem na iops?
Sens SSD może mieć w blade czy innej kasetówce gdzie system ładujemy z pamięci w sumie RO, a zapisy wykonuje się przez wgranie całego obrazu zaktualizowanego. Czy w systemach opartych o węzły obliczeniowe. Tutaj istotny jest czas ładowania i systemu po ubiciu węzła jak i każdej biblioteki.
Już lepiej w domowych warunkach ładować system z SD czy CF.
Nigdzie nie ma danych wiążących rodzaj danych z czasem MTBF dla dysków. Chyba że by wejść w wyższy poziom abstrakcji i rozważać potencjalną kolizje głowicy z powierzchnią dysku. Tylko patrząc od konstrukcji mechanicznej większe prawdopodobieństwo jest podczas parkowania i ruszania.
Za te 300PLN można mieć dwa dyski SATA 500GB na serwer i tak aż nadto przestrzeni.

Offline

 

#19  2015-03-31 09:38:19

  oSAlj - Użytkownik

oSAlj
Użytkownik
Skąd: UK/Londyn
Zarejestrowany: 2012-12-14

Re: Dysk SSD do domowego serwera

Na stronie HP piszą, ze maks to 4x2TB.
Ale na rożnych zagranicznych forach czytałem, ze ludzie montują w tych N54L 4 dyski po 4TB i działa.
Szczerze to nawet nie sprawdzałem przed zakupem jakie dyski moge maksymalnie użyć...

Istnieje ryzyko utraty danych jak będę z nich korzystał? Jak cos moge wymienić ten dysk 3TB na 2TB i pózniej dokupić jeszcze 3x2TB.


-----------
Tutaj kawałek posta z innego forum dotyczący tego microservera o dysków:

Zaktualizuj firmware tego microserwera (o ile jeszcze tego nie robiłeś).
Generalnie nic się nie powinno stać, jako że znam takie Prolianty które
pracują z 4 dyskami po 4TB, i nie mają problemów (choć nigdy
nie sprawdzałem jak te dyski widzi BIOS).

Ostatnio edytowany przez oSAlj (2015-03-31 10:25:50)

Offline

 

#20  2015-03-31 23:30:10

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Dysk SSD do domowego serwera

Zaktualizuj i zobacz jak działa, możliwe że nowy FW ma wsparcie dla 3TB. Równie dobrze mogą mieć dodatkowy kontroler i im działa :)

Offline

 

#21  2015-04-02 06:14:40

  oSAlj - Użytkownik

oSAlj
Użytkownik
Skąd: UK/Londyn
Zarejestrowany: 2012-12-14

Re: Dysk SSD do domowego serwera

Rozmawiałem z tymi osobami i nie używają dodatkowych kontrolerów.
Dzisiaj spróbuje zrobic jeszcze upgrade BIOSu.

Powiedz mi jeszcze czy na system kupic WD RED 750GB czy moze WD BLACK 500GB?

I jeszcze ciekaw jestem jak zrobic z partycjami. Tzn robić je na całym obszarze dysku czy to bez sensu? Mowa o dysku systemowym.

Ostatnio edytowany przez oSAlj (2015-04-02 07:55:41)

Offline

 

#22  2015-04-02 09:46:51

  Jergen - Użytkownik

Jergen
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-03-21

Re: Dysk SSD do domowego serwera

Potwierdzam - N54L dziala bez problemu z 4TB WD RED.
Aktualnie uzywam 3TB WD RED ze wzgledu na cene.

Offline

 

#23  2015-04-02 19:49:39

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Dysk SSD do domowego serwera

Jergen napisał(-a):

Potwierdzam - N54L dziala bez problemu z 4TB WD RED.
Aktualnie uzywam 3TB WD RED ze wzgledu na cene.

To jeszcze podaj info o firmware lub BIOS lub czy robiłes chociaż update :P

Offline

 

#24  2015-04-02 21:20:15

  Jergen - Użytkownik

Jergen
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-03-21

Re: Dysk SSD do domowego serwera

Robilem moda, ale nie pamietam z jakiego powodu, chyba aby moc bootowac z dysku podlaczonego do sata na plycie.
Generalnie microserver'y G7 nie maja problemu z dyskami 4TB: http://n40l.wikia.com/wiki/HP_MicroServer_N40L_Wiki.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)