Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-09-17 06:06:12

  Boryna - Użytkownik

Boryna
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-08-27

Brak możliwości połączenia z wykrytą siecią WiFi

Witam, zainstalowałem sobie debiana z płytki netinstall na moim laptopie. Obawiałem się, że przy instalacji wystąpią problemy z internetem, ku mojej radości debian jednak bez problemu, po tym jak dołożyłem na pendrive żądane sterowniki firmware-iwlwifi wykrył mi sieć bezprzewodową którą mam w domu i się z nią połączył. Instalacja przebiegała bezproblemowo, gorzej jednak jest teraz - otóż internet nie działa. doinstalowałem manualnie z pendrive pakiet firmware-iwlwifi(karta sieciowa Intela), komenda

Kod:

iwlist wlan0 scan

wykrywa i pokazuje moją sieć. No to wszystko ładnie, w takim razie

Kod:

iwconfig wlan0 essid "mojasiec"

połączenie nadal jednak nie działa, przy pomocy

Kod:

dhclient -v wlan0

staram się uzyskać adres ip, bezskutecznie. DHCP w routerze mam włączone, w czasie instalacji debian bez problemu sobie z nim poradził. Sieć nie ma żadnych zabezpieczeń, celowo je powyłączałem na czas instalacji i wstępnej konfiguracji. Nie przychodzą mi do głowy żadne rozwiązania, nie mam pojęcia dlaczego połączenie czy uzyskanie adresu ip jest niemożliwe. Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Offline

 

#2  2013-09-17 07:37:36

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Brak możliwości połączenia z wykrytą siecią WiFi

Pokaż

Kod:

dpkg -l | grep network

Kod:

cat /etc/network/interfaces

Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#3  2013-09-17 19:09:08

  Boryna - Użytkownik

Boryna
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-08-27

Re: Brak możliwości połączenia z wykrytą siecią WiFi

Logi :

ii  avahi-autoipd                        0.6.31-2                      i386         Avahi IPv4LL network address configuration daemon
ii  ifupdown                             0.7.8                         i386         high level tools to configure network interfaces
ii  iproute                              20120521-3+b3                 i386         networking and traffic control tools
ii  iputils-ping                         3:20101006-1+b1               i386         Tools to test the reachability of network hosts
ii  libsocket-perl                       2.002-1                       i386         networking constants and support functions
ii  net-tools                            1.60-24.2                     i386         The NET-3 networking toolkit
ii  netbase                              5.0                           all          Basic TCP/IP networking system
ii  traceroute                           1:2.0.18-3                    i386         Traces the route taken by packets over an IPv4/IPv6 network

oraz

Kod:

# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

Polecenie "scan" w konsoli nadal wykrywa bez problemu moją sieć.

Offline

 

#4  2013-09-17 19:19:24

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Brak możliwości połączenia z wykrytą siecią WiFi

Łączysz się z jedną siecią i wystarczy statyczna konfiguracja, czy to laptop i łączysz się z kilkoma?

Offline

 

#5  2013-09-17 19:59:36

  Boryna - Użytkownik

Boryna
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-08-27

Re: Brak możliwości połączenia z wykrytą siecią WiFi

To laptop, w różnych miejscach zamierzam z nim bywać więc przydałaby się swobodna konfiguracja, choć w sumie zwykle i tak będę korzystał tylko z jednej sieci przez dłuższy czas(tej w domu lub tej mieszkaniu na studiach).

Offline

 

#6  2013-09-17 20:02:42

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Brak możliwości połączenia z wykrytą siecią WiFi

Offline

 

#7  2013-09-17 22:24:17

  Boryna - Użytkownik

Boryna
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-08-27

Re: Brak możliwości połączenia z wykrytą siecią WiFi

Pomoże to w jakiś sposób jeśli staram się połączyć z siecią która nie jest szyfrowana?

Offline

 

#8  2013-09-17 22:26:02

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Brak możliwości połączenia z wykrytą siecią WiFi

Tak, przez wpagui obrobisz wszystkie typy połączenia wifi.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#9  2013-09-17 23:44:23

  Boryna - Użytkownik

Boryna
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-08-27

Re: Brak możliwości połączenia z wykrytą siecią WiFi

wpagui nie używałem ponieważ nie zainstalowałem jeszcze Xów, nie próbowałem robić tego bez internetu ale użyłem  wpa-supplicant i efekt jest taki, że z siecią łączyć mi się nie chce. Postępowałem według tego poradnika :
https://wiki.archlinux.org/index.php/WPA_supplicant
przy próbie włączenia sieci (enable_network) mam komunikat "fail". Podobnie iwconfig nie chce łączyć się z siecią. w logach routerach nie mam żadnej informacji o próbie połączenia. Strasznie to dziwne biorąc pod uwagę, że przy instalacji internet działał.

Offline

 

#10  2013-09-18 00:07:14

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Brak możliwości połączenia z wykrytą siecią WiFi

Po co kombinujesz?
Tyle potrzebujesz przy otwartej sieci:

Kod:

ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev
update_config=1

network={
        key_mgmt=NONE
}

Jeżeli masz szyfrowanie WPA2 (inne nie mają wiekszego sensu) to:

Kod:

network={
    ssid="nazwa_sieci"
    psk="hasło"
}

Szczegóły masz w tamtym poradniku.

Offline

 

#11  2013-09-18 00:40:02

  Boryna - Użytkownik

Boryna
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-08-27

Re: Brak możliwości połączenia z wykrytą siecią WiFi

Plik config mam ustawiony dokładnie tak jak napisałeś(szyfrowanie WPA2). Nadal nie działa. Jedyna różnica jaką zauważyłem to, że gdy dopiszę "GROUP = netdev" klient wpa(wpa_cli) w ogóle się nie uruchamia ponieważ "could not connect to wpa_applicant". Bez tego - wszystko "teoretycznie" działa jednak połączyć się z siecią nie może.

Offline

 

#12  2013-09-18 00:51:07

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Brak możliwości połączenia z wykrytą siecią WiFi

Dokładnie?
Razem z tym:

Kod:

ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev
update_config=1

?
I oczywiście robisz wg poradnika na DUG-u?

Jak robisz poprawnie i niczego nie brakuje to musi się połączyć.

Inna opcja to ustawienie w /etc/network/interfaces:

Kod:

auto wlan0
iface wlan0 inet dhcp
    wpa-ssid nazwa_sieci
    wpa-psk hasło

Ten też musi działać.

Offline

 

#13  2013-09-18 01:23:54

  Boryna - Użytkownik

Boryna
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-08-27

Re: Brak możliwości połączenia z wykrytą siecią WiFi

Wszystko tak jak napisałeś(o ile nic nie pochrzaniłem). Właśnie zdaje sobie sprawę, że "musi działać" bo teoretycznie wszystko jest w porządku jednak nadal bez zmian. dhclient nie może połączyć sie z DHCP routera i tak dalej. Za to nie wiem skąd, po "ifconfig" otrzymałem dodatkową sieć wlan0:avahi, zaraz poczytam cóz to takiego. Cholera, żadne rozwiązanie nie przychodzi mi już do głowy.

EDIT: do tego kolejne niespodzianki. Usunąłem szyfrowanie WPA2, przy pomocy "iwlist scan" wykrywam moją sieć. ok, "iwlist wlan0 essid siec", po czym sprawdzam" iwconfig" żeby sprawdzić co się pojawiło. i widzę, że wlan0, mimo, że kazałem mu się połączyć z istniejącą siecią o nazwie "sieć" nie jest połączony z żadną siecią. w WPA, gdy staram się go ręcznie konfigurować i ustawiam "set_network ssid siec" uzyskuje komunikat fail.

EDIT2: do tego przed chwilą włożyłem płytkę jakiej użyłem do instalacji - internet wykryła bez problemu, do tego bez problemu połączyła się z siecią i przez DHCP uzyskała adres IP.

Ostatnio edytowany przez Boryna (2013-09-18 02:09:57)

Offline

 

#14  2013-09-18 02:25:34

  Boryna - Użytkownik

Boryna
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-08-27

Re: Brak możliwości połączenia z wykrytą siecią WiFi

Naprawione. Pozwoliłem sobie na posta pod postem(jeśli to mocne nadużycie proszę moderatora o połączenie moich postów w całośc) ponieważ rozwiązanie okazalo się bardzo kuriozalne, a nie chciałbym aby zaginęło wśród EDITów jakie poczyniłem w swoich postach. Instalując sterowniki do wifi zapomniałem o komendzie:

Kod:

modprobe -r iwlwifi ; modprobe iwlwifi

Jej wklepanie rozwiązało wszystkie problemy, laptop bez problemu łączy się teraz z domową siecią.

Offline

 

#15  2013-09-18 18:33:11

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Brak możliwości połączenia z wykrytą siecią WiFi

Czyli problem występował między krzesłem, a klawiaturą ;)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)