Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-05-09 22:33:27

  aen - Użytkownik

aen
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-12-18

Problem z instalacją gruba na pendrivie

Witam

Chciałem zainstalować gruba na pendrivie poleceniem

Kod:

grub-install --force --no-floppy --root-directory=/media/pendrive  /dev/sdd

Ale gdy wciskam F12 i wybieram z menu Boot Menu ==> USB-HDD to mam błąd "This is not bootable disk. Please insert a bootable floppy and press any key to try again" każda dysytrybucja od Mint po Debiana na Ubuntu skończywszy bootuje instalacja normalnie z USB

Offline

 

#2  2011-05-10 12:00:11

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Problem z instalacją gruba na pendrivie

Kod:

grub-install /dev/sdd

nie starcza...

do tego chyba trzeba na pendrive stworzyc /boot  skopiowac jajo i pliki gruba

Offline

 

#3  2011-05-10 13:22:46

  aen - Użytkownik

aen
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-12-18

Re: Problem z instalacją gruba na pendrivie

Nic mi nie wiadomo o tym by trzeba było kopiować krenela by zwyczajnie móc zrobić multiboota.  Postanowiłem wyzerować MBR poleceniem:

Kod:

sudo  dd if=/dev/zero of=/dev/sdd bs=512 count=1

później nowa tablice partycji utworzyłem poleceniem

Kod:

 sudo fdisk /dev/sdd

jeszcze system plików

Kod:

sudo mkfs.vfat -F 32 -n nazwa_dysku /dev/sdd1

potem

Kod:

sudo mkdir /media/PENDRIVE
sudo mount /dev/sda1 /media/PENDRIVE
sudo grub-install --force --no-floppy --root-directory=/media/PENDRIVE /dev/sdd
cd /media/PENDRIVE/boot/grub

I teraz nie mam tego błedu z pierwszego posta tylko odpala mi od razu menu gruba z którego odpalam system z którego pisze

Ostatnio edytowany przez aen (2011-05-10 13:42:43)

Offline

 

#4  2011-05-13 00:59:55

  bulisoft - Użytkownik

bulisoft
Użytkownik
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2011-04-23

Re: Problem z instalacją gruba na pendrivie

a ja mam takie pytanie troszkę z tematem nie związane, instalowałem debiana i gdy spytał czy zainstalować GRUB-a w pierwszym sektorze rozruchowym zaznaczyłem nie, ale, że bawiłem się partycjami to zapomniałem ścieżki do partycji bootowej, więc dałem wstecz i z menu instalacji odpaliłem partycjonowanie, żeby tę ścieżkę zobaczyć gdy już sobie zapamiętałem :D chciałem wrócić do instalacji GRUB-a ale nie mogę, cofa mnie do partycjonowania, próbowałem nawet z rescue mode ale nie udało mi się, czy muszę cały system od nowa instalować? :/

Offline

 

#5  2011-05-13 18:34:06

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Problem z instalacją gruba na pendrivie

Ostatecznie możesz z jakiegoś livecd machnąć tylko grub-install. Poza tym czemu nie w mbr?

Offline

 

#6  2011-05-13 19:12:26

  bulisoft - Użytkownik

bulisoft
Użytkownik
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2011-04-23

Re: Problem z instalacją gruba na pendrivie

Jeśli zrobię partycje dla boota i zaznaczę punkt montowania /boot to GRUB automatycznie zainstaluję mi się na tej partycji?
Jestem początkujący dlatego pytam :)

Offline

 

#7  2011-05-13 20:12:13

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Problem z instalacją gruba na pendrivie

To zależy co przez to rozumiesz. :) GRUB w uproszczeniu składa się z dwóch części:
• katalogu /boot/grub, a właściwie jego zawartości
• „wskaźnika”, dzięki któremu wie gdzie tego katalogu szukać

„Wskaźnik” można zainstalować w mbr (master boot record) dysku lub w vbr (volume boot record) danej partycji. Przy bootowaniu z dysku jako pierwszy sprawdzany jest mbr, dlatego tam zwykle domyślnie instaluje się ten pierwszy fragment bootloadera. Instalacja w vbr — w vbr partycji oznaczonej flagą boot — brana jest pod uwagę dopiero jeżeli w mbr nie ma bootloadera. OK, dzięki temu GRUB wie gdzie ma szukać katalogu /boot/grub… Natomiast to czy katalog /boot/grub znajduje się na partycji / czy jest po prostu katalogiem /grub — tak faktycznie wygląda dla niego ścieżka w przypadku osobnej partycji /boot — to już co innego.

Offline

 

#8  2011-05-13 22:53:25

  bulisoft - Użytkownik

bulisoft
Użytkownik
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2011-04-23

Re: Problem z instalacją gruba na pendrivie

Najlepszym rozwiązaniem jest żeby pliki /boot/grub znajdowały sie na partycji specjalnie dla boota a "wskaźnik" w mbr? Często słyszę jak ktoś mówi: "mam osobną partycję dla boota" tzn ,że wskaźnik i katalog boota ma na specjalnej partycji czy tak jak wyżej napisałem, wskaźnik w mbr a reszta na tej partycji? Jakie rozwiązanie jest najlepsze i jak to zainstalować w praktyce?:)

Offline

 

#9  2011-05-14 01:27:58

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Problem z instalacją gruba na pendrivie

Nie ma najlepszego rozwiązania, co najwyżej najlepiej pasujące do danej sytuacji. :) Jeżeli nie masz jakiegoś konkretnego powodu żeby nie instalować GRUB-a w mbr, to instaluj go właśnie tam. No bo czemu nie? Instalacja w vbr przydaje się np. kiedy masz kilka systemów z zainstalowanym GRUB-em i z poziomu głównego chcesz odpalać kolejne via chainloader (choć nie wiem czy w GRUB2 jest jeszcze taka możliwość). W kwestii partycji /boot sam musisz sobie odpowiedzieć czy jej potrzebujesz, w większości przypadków nie jest niezbędna. Konieczna jest np. kiedy na partycji / zamierzasz użyć systemu plików, którego dana wersja GRUB-a nie obsługuje. Sam mam osobną, bo mi tak po prostu wygodnie — używam statycznej konfiguracji niezależnej od żadnego systemu, w samym systemie w ogóle nie mam zainstalowanych pakietów GRUB-a. Co do stwierdzenia „mam osobną partycję dla boota”, to chyba tylko jego autor wie co miał na myśli, choć pewnie też nie zawsze. ;) W większości przypadków jest to prawdopodobnie instalacja w mbr + zawartość katalogu /boot umieszczona na osobnej partycji.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)