Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-06-03 03:13:46

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

instalacja debiana na eeepc z usb

Witka,

Mam na chacie własnie eeepc asusa (model:1002HA).
Wyczytałem że debian squeeze świetnie radzi sobie z małymi eeepc jest szybki oraz fajnie działa.
Tak więc przystąpiłem do instalacji. Nie robiłem nigdy bootowalnego pendraka z debianem, ale cóż, musi kiedyś być ten pierwszy raz ;-) No i oto co udało mi się wyrzeźbić:

Instalacje przeprowadzam zgodnie z http://wiki.debian.org/DebianEeePC/HowTo/InstallUsingStandardInstaller
Squeeze installation using Unetbootin to do a full install (Text install)

1) Pobrałem Unetbootin
2) Pobrałem iso testowego netinstalla, boot.img.gz initrd.gz  oraz vmlinuz
3) Używając Unetbootin wgrałem wpierw initrd.gz oraz vmlinuza oraz za drugim podejściem wgrałem pliki z iso.
4) Następnie ręcznie wypakowałem oraz wgrałem boot.img na pendraka
5) Dodatkowo skopiowałem pod nazwą debian-testing-i386-netinst.iso.old luzem na pendraka
6) Rozpocząłem bootowanie z pena. Poszło okey. Mam menu wyboru. Ustawiłem język i klawiaturę.
7) I teraz tak, mam opcje:
- wykrycie cd
- wgranie installera z cd
- wykrycie sieciowego sprzetu
- konfiguracja sieci
- zmiana priorytetoiw debconfa
- sprawdzenie integralnosci cd
- zapisanie logow debuggerskich
- odpalenie konsoli
- wyjscie z instalacji
8) Wiadomo jakbym instalowal z CD, to wykrylbym Cd i byloby po sprawie moglbym instalowac, ale jako że mam tylko usb, i na ww stronce jest napisane, aby z shella montowac iso oraz dodac do apt jako zrodlo pobierania, myslale ze tak zrobie. no i wykonuje wsio zgodnie z tym co pisza i na koniec mam blad:

Kod:

$ su
$ mkdir /media/isodrive
$ mkdir /media/iso
$ mount -t vfat /dev/sdb1 /media/isodrive
$ mount -o loop /media/isodrive/debian-testing-i386-netinst.iso.old /media/iso
mount: cannot setup loop device: no such file or directory

W howto na ww stronce jest napisane, aby wpierw zainstalować system, a potem dopiero montowac to iso, ale wydaje mi sie z maja blad na stronce. Anyway... jest problem i nie moge isc dalej. Co radzicie?


BTW: Pierwszej opcji  tworzenia bootowanego pena nie używam bo się mi popieprzyło tez coś, i wole nie ruszać, z Unetbootin juz korzystałem i instalowałem dobrze ISO ubuntu na innym lapku, wiec sofcik jest sprawdzony.

Offline

 

#2  2010-06-03 08:43:28

  kiko80 - Użytkownik

kiko80
Użytkownik
Skąd: /mnt/podlasie
Zarejestrowany: 2007-04-03

Re: instalacja debiana na eeepc z usb

Ja miałem siduxa na pendrive a to pochodna debka i robiłem za pomocą liveusb-creator więc może luknij owy soft.


Wirusy w Linuxie to jak krasnoludki,
podobno są ale nikt ich nie widział :D
http://filefox.pl/poleca/kiko80
Linux register users: #445562

Offline

 

#3  2010-06-03 09:33:28

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: instalacja debiana na eeepc z usb

kiko80 napisał(-a):

Ja miałem siduxa na pendrive a to pochodna debka i robiłem za pomocą liveusb-creator więc może luknij owy soft.

Grzeslaw nie tworzy Live'a na USB, tylko chce na nim umieścić instalator Debiana.

Kod:

$ mount -o loop /media/isodrive/debian-testing-i386-netinst.iso.old /media/iso
mount: cannot setup loop device: no such file or directory

Ścieżka na pewno prawidłowa? Plik istnieje w /media/isodrive?


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#4  2010-06-03 09:46:37

  sal_i - Członek DUG

sal_i
Członek DUG
Skąd: Neverhood
Zarejestrowany: 2007-01-01

Re: instalacja debiana na eeepc z usb

W howto na ww stronce jest napisane, aby wpierw zainstalować system, a potem dopiero montowac to iso, ale wydaje mi sie z maja blad na stronce. Anyway... jest problem i nie moge isc dalej. Co radzicie?

to nie jest błąd, na tym etapie już powinieneś mieć system zainstalowany.
(ps. a obraz się nie montuje, bo pewnie nie masz postawionego loop'a, możesz to sprawdź za pomocą ifconfig)

Ale do tematu. Powiedz na czym konkretnie polega problem, na czym się instalator wykrzacza. Pamiętam jak instalowałem debka na eee 1005ha (prawie to samo) to instalka kombinowana za pomocą unetbootin zatrzymywała się na wykrywaniu CD-Rom'u.
Dla mnie rozwiązaniem było ręczne skopiowanie plików instalatora i obrazu, czyli ta wcześniejsza metoda (znacznie prostsza i szybsza) "Squeeze (testing) using an updated d-i". Potem instalacja poszła identycznie jak z płyty net-install.


“Generowanie liczb losowych jest zbyt ważne, żeby zostawiać to przypadkowi”

Offline

 

#5  2010-06-03 13:07:52

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

Re: instalacja debiana na eeepc z usb

azhag: tak plik istnieje. Problem jest definitywnie z urządzeniem loop.

sal_i: loop jest w dev ale tylko jeden, a z tego co wiem powinno być osiem. Ifconfig nie działa. wygląda na to że nie ma pliku woogle, pewnie dlatego że nie wykrył interfejsów sieciowych. Może w takim razie musze użyć jakiś zew. sterowników do sieciówki - mmh.. nie robiłem tego nigdy, aby podczas instalatora je wrzucać. Jak co poprosze o małe howto lub hinty.

Problem generalnie polega na tym, że nie mam opcji instaluj ;-)) Pisałem jakie mam dokładnie opcje do wyboru. No i faktycznie nie wykrywa cdromu, ale to logiczne. bo go nie ma. jednak jakbym mu podałal, że zamontowane iso jest cdromem, to przypuszczam, że by poszło, jednak nie moge go zamontowac, bo jest problem z tym urządzeniem loop. Próbowałem simlinkowac /dev/loop0 --> /dev/loop albo /dev/loop0 --> /dev/loop/0 bezskutecznie

Generalnie próbuje kombinować w kierunku aby zamonotwac te iso do katalogu. i wrzucic je do apt jako cdrom jako base os source.

Offline

 

#6  2010-06-03 13:13:23

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: instalacja debiana na eeepc z usb

No to inaczej — rozpakuj zawartość iso w innym systemie na danym pendrive'ie (przez mc, zamontuj i skopiuj, ...) i pomiń fragment z montowaniem obrazu iso na EeePC — od razu podaj źródło dla APT-a.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#7  2010-06-03 13:15:06

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

Re: instalacja debiana na eeepc z usb

5min temu zacząłem to właśnie robić ;-)

Offline

 

#8  2010-06-03 14:05:40

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

Re: instalacja debiana na eeepc z usb

ha, teraz dziki problem. Nie mam woogle katalogu /etc/apt*, nie mam aptitutde a z apt mam tylko apt-install, i co teraz?

Offline

 

#9  2010-06-03 15:18:50

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: instalacja debiana na eeepc z usb

Na pendrive wrzuć ubuntu - z nim nie ma takich klocków, a debiana stawiaj przez debootstrap.

Ostatnio edytowany przez pasqdnik (2010-06-03 15:19:06)


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#10  2010-06-03 15:25:37

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: instalacja debiana na eeepc z usb

Skoro już w tę stronę idziemy, to polecam wrzucenie na USB Grmla (można to zrobić za pomocą grml2usb lub... po prostu dd). Potem można zainstalować czystego Debiana za pomocą grml-debootstrap lub Grmla (czyli prawie czystego Debiana ;)) za pomocą grml2hd.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#11  2010-06-03 15:34:43

  sal_i - Członek DUG

sal_i
Członek DUG
Skąd: Neverhood
Zarejestrowany: 2007-01-01

Re: instalacja debiana na eeepc z usb

Ściągnij te dwa pliczki
ftp://ftp.debian.org/debian/dists/squeeze/main/inst … a/boot.img.gz
http://caesar.acc.umu.se/cdimage/squeeze_di_alpha1/ … 6-netinst.iso
a potem postępuj wg "Squeeze (testing) using an updated d-i" howto ze strony którą podałeś na początku.
Sprawdziłem i instalator w ten sposób przygotowany działa (przynajmniej do momentu partycjonowania dysku). Siec powinna ruszyć z palca, a nawet jeśli nie to jeśli będziesz w stanie zainstalować system podstawowy, reszta to betka.


“Generowanie liczb losowych jest zbyt ważne, żeby zostawiać to przypadkowi”

Offline

 

#12  2010-06-03 18:43:44

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

Re: instalacja debiana na eeepc z usb

Dzięki!!

Faktycznie pomogło!

Powiedz mi tylko, bo się tego obawiam. Tam jest wersja alpha. A to jest laptop mojego szefa. Wygooglałem, że Debian najlepiej radzi sobie  eeepc. tam są jeszcze jakieś pochodne, ale generalnie sam uwielbiam Debiana i jego wszędzie instaluje ;-) 

Także zastanawiam sie tylko, czy ta wersja alpha będzie taka sama jak normalny testing debian squeed?  Czy lepiej ściągnąć normalnego squida. Poza tym musze poinstalować mu jakies bajery typu compiz klawisze funkcyjne synaptisc itp. tak aby nie musiał korzystać z terminala. bo go nie zna. Co musiałbym jeszcze poinstalować oprócz domyślnego systemu?

Offline

 

#13  2010-06-03 18:55:19

  sal_i - Członek DUG

sal_i
Członek DUG
Skąd: Neverhood
Zarejestrowany: 2007-01-01

Re: instalacja debiana na eeepc z usb

To jest normalny testing a ta "alpha" to się tyczy tylko instalatora, tu coś piszą o tym
http://ftp.acc.umu.se/cdimage/squeeze_di_alpha1/
Squeeze (Debian) =! Squid (server proxy) - tak gwoli wyjaśnienia
A co do bajerów to KDE będzie okej i raczej nie nastawiał bym się na compiza. Układ graficzny w eee nie jest jakoś super wydajny, ale spróbować możesz.

Ostatnio edytowany przez sal_i (2010-06-03 19:55:56)


“Generowanie liczb losowych jest zbyt ważne, żeby zostawiać to przypadkowi”

Offline

 

#14  2010-06-03 19:07:25

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

Re: instalacja debiana na eeepc z usb

Poprzednio instalowalem tam eb3 i śmigał zarąbiście i tam chyba był jakiś compiz czy beryl nie pamietam. Ale wiem że było okey. Niemniej jednak debian startuje profesjonalnie szybko i elegancko.

Offline

 

#15  2010-06-06 23:18:45

  surg - Nowy użytkownik

surg
Nowy użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2010-06-06

Re: instalacja debiana na eeepc z usb

Zapraszam do zapoznania się z kompletną instrukcją.
Jak zainstalować Debiana 5 na netbooku?
Pozdrawiam

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)