Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2024-09-21 09:07:25

  pijetja - Nowy użytkownik

pijetja
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2021-09-19

Aspire A515-56 wlutowany RAM.

Cześć,
Mam problem z wlutowanym w płytę RAM. Wlutowane w płytę jest 4Gb. Dodatkowo w wolnym slocie mam 16 Gb.
Zaczęło mi zamykać całego firefox lub niektóre zakładki. - Strony ulegały awarii (im więcej nawalone na stronie tym większa szansa na kuku). Po odpaleniu FF z konsoli i jak się już wykrzaczył widziałem jakieś błędy związane z pamięcią..
Puściłem mem testa spod GRUB. Pokazał mi kilka błędnych komórek. Myślałem, że ta 16 jest walnięta więc ją wyciągnąłem i zapuściłem jeszcze raz. Dalej mam adresy z błędami.
Dałem laptopa do serwisu. Może i drogo skasowali ale nic nie zrobili bo stwierdzili, ze wlutowany RAM jest nietypowy oraz, że podczas testów (Chyba) dostawali różne adresy z błędami.
Czy ktoś z Was zna jakiś serwis +/- 20 km od Katowic, który by ogarną wyłączenie RAM wlutowanego w płytę (jeśli to możliwe)? Lub Chociaż diagnozę czy warto reanimować. (Walnięty RAM, czy Kontroler albo jeszcze coś innego).  Pod BIOS nie ma takiej opcji. Nie mam koncepcji zmieniać sprzętu  bo i po co: i5 11 generacji.
Są momenty, że nic się nie dziej nawet i tydzień, a są takie, że nie mogę nawet FF odpalić bo zaraz się wywala.
Pozdr.
P.

Ostatnio edytowany przez pijetja (2024-09-21 11:41:17)

Offline

 

#2  2024-09-24 12:57:32

  katod - Nowy użytkownik

katod
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2024-08-08

Re: Aspire A515-56 wlutowany RAM.

Zadzwoń do kilku miejsc, ale pewnie w większości i tak usłyszysz, że muszą zobaczyć na miejscu.

Offline

 

#3  2024-09-24 13:46:19

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Aspire A515-56 wlutowany RAM.

Spróbuj w GRUB wyłączyć ten zakres pamięci.
https://www.gnu.org/software/grub/manual/grub/grub.html#badram

17.4.6 badram
Command: badram addr,mask[,addr,mask...]
Filter out bad RAM.

This command notifies the memory manager that specified regions of RAM ought to be filtered out (usually, because they’re damaged). This remains in effect after a payload kernel has been loaded by GRUB, as long as the loaded kernel obtains its memory map from GRUB. Kernels that support this include Linux, GNU Mach, the kernel of FreeBSD and Multiboot kernels in general.

Syntax is the same as provided by the Memtest86+ utility: a list of address/mask pairs. Given a page-aligned address and a base address / mask pair, if all the bits of the page-aligned address that are enabled by the mask match with the base address, it means this page is to be filtered. This syntax makes it easy to represent patterns that are often result of memory damage, due to physical distribution of memory cells.

The command is similar to cutmem command.

Note: The command is not allowed when lockdown is enforced (see Lockdown). This prevents removing EFI memory regions to potentially subvert the security mechanisms provided by the UEFI secure boot.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)