Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-11-08 16:54:59

  exodus - Użytkownik

exodus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-08-11

Ogromny problem z raid na Intel S5000VSA - blagam o pomoc :/

Witajcie,
Mam naprawdę duży problem. Mianowicie w firmie zakupiliśmy serwer Intela S5000VSA. Plan był taki, aby były w nim 4 dyski po 500 GB i z tego stworzony raid 10..

Dzis siadlem do tego sprzętu. W konfiguracji kontrolera raid ustawiłem co trzeba. W POSTcie wywala ze jest logiczny dysk o wielkości 1 TB. Odpalam wiec instalke debilna i co … widze 4 dyski a raida nie…

Serwer ma w specyfikacji ze spokojnie powinny na nim działać (i sa wspierane suse enterprise i RH – sa tez do nich stery na plytce)
Teraz moje pytanie. Jak można uruchomic obsługę tego kontrolera?
Wymyśliłem kilka możliwości (zaznaczam ze zadnej z nich nie umiem wykonac)
- dodanie do jajka instalacyjnego modulu do obsługi tego ride (czyli chyba wyedytowanie obrazu debilna i jakies zmiany w tym jadrze)
- w czasie instalacji przed wykrywaniem dyskow dodac modul (na którejś z konsoli zgrac je do odpowiedniego miejsca w systemie wirtualnym który tworzy instalator)

Czytałem ze ten raid jest niestety SW… dlatego jest potrzebny sterownik. Wiec może wogole olac rabienie raida na tym kontrolerze, a skonfigurowac go pod debianem (oczywiście tez nie mam pojecia jak to zrobic )

Link to typu serwera http://www.intel.com/design/servers/boards/s5000VSA/index.htm

Bardzo proszę o pomoc. Siedziałem dzis caly dzien i nic… nawet próbowałem instalowac openSUSA, w czasie uruchamianai widac ze wykrywa kontroler ale jak już przejdziemy do partycjonowania dyskow to widzi raid ale jako pierwszy dysk – czyli tylko 500GB…

Nie mam pojecia co robic..[/url]

Offline

 

#2  2007-11-08 19:08:54

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Ogromny problem z raid na Intel S5000VSA - blagam o pomoc :/

Poczytaj to: http://pl.docs.pld-linux.org/soft_raid.html opis dotyczy PLD, ale masz opisane tworzenie macierzy.

Jak napiszesz jakie będzie zastosowanie serwera, to zaproponuję jak ja podzieliłbym te dyski.

Offline

 

#3  2007-11-08 20:22:28

  exodus - Użytkownik

exodus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-08-11

Re: Ogromny problem z raid na Intel S5000VSA - blagam o pomoc :/

beda 4 karty sieciowe i obslugiwane 2 sieci.. jedna szkolna i jedna firmowa z samba. ogolnie pozniej beda bazy postgres. Poza tym normalnie - apache, ftp, squid, antywir, firewall...

raid musi byc 10... szybki i z mirroringiem... :)

tylko wlasnie nie wiem jak dodac ten sterownik do raida..

Offline

 

#4  2007-11-09 20:15:55

  exodus - Użytkownik

exodus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-08-11

Re: Ogromny problem z raid na Intel S5000VSA - blagam o pomoc :/

Panowie pytanie.. zostawiamy narazie tego raida na plycie i robimy softowego z debiana.. przy instalce jest tylko do wyboru raid 0,1,5... ja potrzebuje 10.. kompletnie nie wiem jak to zrobic..

dla porownania  instalatore fedory jest raid 10 i narazie serw stoi na tym. Jednak ja yum'a nie lubie i CHCE debianka kochanego malego i wydajnego...

pomoze ktos przy tym raidzie 10... czemu debek nie ma go w instalatorze??


ps
napisalem kolejna odp aby ktos to zauwazyl.. admin nie bij :D

Offline

 

#5  2007-11-09 20:28:31

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Ogromny problem z raid na Intel S5000VSA - blagam o pomoc :/

Najpierw teoria ;-)

Odpuść sobie raid który masz na płycie za pośrednictwem jakiegoś "sterownika".

Jak chcesz mieć raid to zrób to za pomocą mdadm (opis w linku co Ci podałem - z małymi zmianami <PLD<=>Debian)

Pozostaje kwestia podziału dysku na partycje. W linuksie raid (za pośrednictwem mdadm) robi sie na poziomie partycji, a nie na dyskach.

System możesz wystartować tylko z raid 1, partycja swap na oddzielnych dyskach z opcją pri=1 (wtedy będą używane równolegle) (nie rezygnuj z swap-a, nawet jak masz dużo ram-u)

Do Twoich zastosowań z powodzeniem starczy 2GB na system, oddzielne miejsce proponuję przeznaczyć na dane. Twoja sprawa czy ograniczysz miejsce dla nich za pomocą oddzielnych partycji, czy za pomocą quot-y.

Dobrym sposobem, jest postawienia sobie dwóch równoległych systemów na oddzielnych dyskach, łatwiej wtedy przechodzić między różnymi wydaniami (jak coś źle pójdzie to masz do czego wrócić)

Ale to tylko moje sugestie...

Offline

 

#6  2007-11-09 21:58:23

  exodus - Użytkownik

exodus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-08-11

Re: Ogromny problem z raid na Intel S5000VSA - blagam o pomoc :/

wiem wiem.. juz poczytalem.. zreszta przy instalce fedory tez to przerabialem (btw co za poj&&&ny system). Tylko czy ja dobrze kumam.. najpierw przy instalcje zrobie sobie dwa raidy 1 (pierwszy raid z sda i sdb, drugi sdc i sdd), a dopiero jak juz zainstaluje sie system to przerabiam (lacze) na raid 10.
Tak?

partycja swap na oddzielnych dyskach z opcją pri=1 (wtedy będą używane równolegle)

tego nie rozumiem.. ale poszukam info... (nie rozumiem co oznacz ze rownolegle ma pracowac.. na wszystkich dyskach ??. teraz mam na sda swapa wydzieloego)

ps.
Dzieki za cierpliwosc... i czekam na odp

Offline

 

#7  2007-11-10 19:06:11

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Ogromny problem z raid na Intel S5000VSA - blagam o pomoc :/

wiem wiem.. juz poczytalem.. zreszta przy instalce fedory tez to przerabialem (btw co za poj&&&ny system). Tylko czy ja dobrze kumam.. najpierw przy instalcje zrobie sobie dwa raidy 1 (pierwszy raid z sda i sdb, drugi sdc i sdd), a dopiero jak juz zainstaluje sie system to przerabiam (lacze) na raid 10.
Tak?

Nie da się. raid 10 to szczególny rodzaj raid 0 tylko że zamiast dysków(partycji) składa się z macierzy raid 1.

Jedyna możliwość to utworzenie macierzy z np. knoppixa i instalacja debiana przy pomocy debootstrap

Jeśli masz klika partycji swap (na oddzielnych dyskach) to jeśli do /etc/fstab w opcjach dopiszesz pri=1 - linie będą tak np wyglądać:

Kod:

/dev/sda9       none            swap    sw,pri=1             0       0
/dev/sdb9       none            swap    sw,pri=1             0       0

to jadro użyje ich podobnie jak raid 0

Trochę to zbyteczne, przy dzisiejszych cenach ramu, jednak swap warto mieć.

Ja podzieliłbym każdy dysk na identyczne partycje np:

1 - 2GB (system)
(dyski hda i hdb - raid 1 -  system główny
dyski hdc i hdd - sytem zapasowy)
2 - 512MB (squid) (na raid 10)
3 - 50-100MB (na /var/log) (raid 10)
5 - 50-100MB (na swap) (po dwie dla systemu głównego i zapasowego)
reszta partycja(e) na dane samby, ftp, www, itp (raid10)

ew. możesz zrobić LVM-a z raid 1 opis tutaj http://www.midhgard.it/docs/lvm/html/index.html

Offline

 

#8  2007-11-12 06:52:27

  exodus.mc - Użytkownik

exodus.mc
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-08-02

Re: Ogromny problem z raid na Intel S5000VSA - blagam o pomoc :/

heh spoko :) .. o debootstrap pomysle (przetestuje), ale jedno mnie dziwi. W instalatorze fedory mozna stworzyc od razu raid 10 i wlasnie to mnie dziwi ze jest :) - szkoda ze nie ma w debku..

Offline

 

#9  2007-11-13 06:41:23

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Ogromny problem z raid na Intel S5000VSA - blagam o pomoc :/

Możesz odpalić instalator i spróbować z konsoli "ręcznie" utworzyć macierz(e).

Offline

 

#10  2007-11-16 13:11:03

  exodus.mc - Użytkownik

exodus.mc
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-08-02

Re: Ogromny problem z raid na Intel S5000VSA - blagam o pomoc :/

no ok.. ale jak to "recznie" zrobic.. mozesz mi to jakos rozjasnic?

czekam na odp.

Ostatnio edytowany przez exodus.mc (2007-11-16 13:12:09)

Offline

 

#11  2007-11-16 21:51:08

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Ogromny problem z raid na Intel S5000VSA - blagam o pomoc :/

W instalatorze dochodzisz do opcji podziału dysku i naciskasz wstecz. Potem naciskasz ALT-F2 i masz konsolę w której na pewno jest mdadm i inne potrzebne programy. W instalatorze główna jest montowana do katalogu /target np.

patrycja /root ====> mount /dev/hda1 /target
partycja /boot ====> mount /dev/hda2 /target/boot
macierz /usr ====> mount /dev/md0 /target/usr

itd.

Instalacja z użyciem knoppixa i debootstrap-a będzie wygodniejsza, jakby co masz dostęp do neta, do pomocy, możesz odczytać dokumentację z pen-a.

Offline

 

#12  2008-02-11 13:21:27

  exodus - Użytkownik

exodus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-08-11

Re: Ogromny problem z raid na Intel S5000VSA - blagam o pomoc :/

wpisuje przy instalacji debiana spod konsoli

Kod:

mdadm -C -v /dev/md0 --level=1 -n 2 /dev/sda1 /dev/sdb1

i otrzymuje

Kod:

mdadm: error opening /dev/md0: No such file or directory

a mialobyc tak mieknie.. zalozenie tego tez nic nie daje..

Offline

 

#13  2008-02-11 20:12:59

  owca_z - Użytkownik

owca_z
Użytkownik
Skąd: Wodzisław Śl/Jastrzębie Zdr
Zarejestrowany: 2004-09-24

Re: Ogromny problem z raid na Intel S5000VSA - blagam o pomoc :/

może spróbuj utwórzyć ręcznie plik /dev/md0


`|`
--

Offline

 

#14  2008-02-12 20:25:00

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Ogromny problem z raid na Intel S5000VSA - blagam o pomoc :/

dodaj do wywołania mdadm "-a":

mdadm -C -a -v /dev/md0 --level=1 -n 2 /dev/sda1 /dev/sdb1

automatycznie utworzy potrzebny plik w /dev

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)