Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-10-18 02:10:22

  pabianczyk - Nowy użytkownik

pabianczyk
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2007-10-17

Proces ksoftirqd/0 żre zasoby procesora

Witam. Mam następujący problem. Otóż wyżej wymieniony proces zajmuje mi od 10% do 20% procesora zaraz po włączeniu systemu i nie robieniu niczego innego.

Kod:

 3 root      34  19     0    0    0 S 11.7  0.0   0:24.01 ksoftirqd/0   

Podczas normalnej pracy zdaża się, że zużycie proca sięga 100% mimo że nie robię nic nadzwyczajnego. O co może tu chodzić i jak to rozwiązać. Powiem szczerze, że nie bardzo podoba mi się ten stan rzeczy i chciałbym go jak najszybciej zmienić.

Offline

 

#2  2007-10-18 11:39:13

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Proces ksoftirqd/0 żre zasoby procesora

to proces jadra odpowiedzialny za obsluge programowych przerwan ( http://www.opensourcemanuals.org/manual/ksoftirqd/ ) ...

ogolnie cos strasznie bruzdzi po przerwaniach ...

o problemie z tym czyms masz http://groups.google.pl/group/pl.comp.os.linux.siec … 7ca9?lnk=raot ... uinne wariany problemow z tym czyms - http://www.google.com/search?hl=pl&q=ksoftirqd+cpu


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#3  2007-10-20 00:08:00

  pabianczyk - Nowy użytkownik

pabianczyk
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2007-10-17

Re: Proces ksoftirqd/0 żre zasoby procesora

Witam ponownie. Próbowałem bawić się z ustawianiem przerwań lecz było to bezcelowe. Czasem miałem mysz USB i eth0 na jednym przerwaniu, myślałem że to może o to chodzi. Jednak nie tędy droga. To co mi pomogło to uruchomienie kernela z parametrami

Kod:

noapic acpi=off

. W takim przypadku wymieniony wcześniej proces już nie obciąża procka nieustannie i wszystko jest niby fajnie. Mam jednak jedno pytanie. Czy uruchomienie systemu z takimi parametrami nie zaszkodzi mi w żaden sposób? Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi i porady :)

Offline

 

#4  2007-10-21 02:25:43

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Proces ksoftirqd/0 żre zasoby procesora

wylaczyles programowy kontroler przerwan i zarzadzanie energia ... z braku zarzadzania enegia poza wiekszym rachunkiem za prad / krotsza praca na baterii / glosniejszymi wiatrakami / brakiem wylaczenia softwarowego (niepotrzebne skreslic) nic nie wyniknie ... z kontrolera przerwan jezeli nie bedzie ich bardzo brakowac i aktualnie nie ma problemu tez raczej nic nie wyniknie ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#5  2007-10-21 21:32:12

  pabianczyk - Nowy użytkownik

pabianczyk
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2007-10-17

Re: Proces ksoftirqd/0 żre zasoby procesora

Dzięki. Nie jest to laptop a póki co mieszkam w akademiku więc rachunki mi niestraszne ;) Jeśli chodzi o przerwania to wygląda na to, że wszystko jest ok. Od kiedy napisałem poprzedni post nic niewłaściwego się nie działo. Jakby jednak coś było nie tak to będę pisał.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)