Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-06-14 11:05:32

  Syziek - Członek DUG

Syziek
Członek DUG
Skąd: Tychy
Zarejestrowany: 2004-11-14

Pentium 133MHz

Czy Sarge z neostrada, proftpd, dhcp, samba+drukarka i apache bedzie mi działałac na P133MHz  z 32MB ramu? :)
Teraz mam to na Celeron 300A i 96MB ale ten sprzet przydał by mi sie do czegos innego.
No i jeszcze niechce mi sie instalowac odnowa tego sarge to czy mozna np. przeniesc dysk (bo dysk zostaje tensam) do tego słabszego kompa i czy Debian sie przytym niepopsuje?


JID: syziek@jid.dug.net.pl
Registered Linux user: #372377
http://imagegen.last.fm/mrMoonsault2/recenttracks/4/Syziek.gif

Offline

 

#2  2005-06-14 11:59:52

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: Pentium 133MHz

Co do tego sprzętu, to spox, ale radzę dołożyć ramu. Działać będzie, ale co najwyżej wolniej.

Dysk możesz przenieść pod warunkiem, że nie kompilowałeś jądra pod celerona. Jeżeli tak, to przekompiluj je ponownie pod zwykłego pentium, bo nie ruszy. (sam czasem tak używam debiana i nic się nie dzieje - spróbuj tak z shitem)


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#3  2005-06-14 16:37:16

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Pentium 133MHz

ramu chyba wystarczy, a nie wygląda na to, że masz zamiar odpalac na tym iksy, więc...

dysk spoko możesz przenieśc, ale jadro koniecznie przekompiluj. wiadomo, inny proc, inny czipset...


linux regd. user #248790

Offline

 

#4  2005-06-14 17:03:10

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: Pentium 133MHz

Co do tego "chyba ramu starczy" muszę odnieść się sceptycznie, niestety. W domu mam P120@200 48MB ram i X-y chodzą nieznośnie wolno na woodym. Teraz za plecami mam P75@90 40MB ram, też na nim jest woody, nie ma X-ów, a mimo to potrafi za swap chwycić. Nie sądzę, żeby Sarge miał przyjemność zużywać mniej pamięci.

Jednym słowem: instaluj, jak to będzie za bardzo po swapie jeździć, to sobie dokupisz ramę i będzie git.


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#5  2005-06-14 17:35:44

  Syziek - Członek DUG

Syziek
Członek DUG
Skąd: Tychy
Zarejestrowany: 2004-11-14

Re: Pentium 133MHz

Oczywiscie ze iksów niebede na tym uruchamiał bo poco.
A co do kernela to go jeszcze niekompilowałem i mam z paczki wiec chyba powinno byc ok.


JID: syziek@jid.dug.net.pl
Registered Linux user: #372377
http://imagegen.last.fm/mrMoonsault2/recenttracks/4/Syziek.gif

Offline

 

#6  2005-06-14 17:49:31

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: Pentium 133MHz

sarge miał też kernele kopilowane pod 686, a więc nie działające na pentium. Sprawdź dokładnie jakie jądro masz zainstalowane. Powinno gdzieś w nazwie być 386, jak nie ma, to musisz zainstalować takie, które ma to 386 w nazwie.


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#7  2005-06-14 18:49:01

  x-dos - Członek DUG

x-dos
Członek DUG
Skąd: United World
Zarejestrowany: 2005-04-10
Serwis

Re: Pentium 133MHz

Kod:

uname -r

i po problemie ;)

Offline

 

#8  2005-06-14 19:12:08

  Syziek - Członek DUG

Syziek
Członek DUG
Skąd: Tychy
Zarejestrowany: 2004-11-14

Re: Pentium 133MHz

Ja mam pod i386, wiec tylklo przełozyłem dyski i jak narazie działa bezproblemowo :)

EDIT:
Był problem ale to juz niezwiązane z debianem. Tzn jen slot PCI niedziała chyba tak jak powinien, miałem tam wsadzoną sieciówke i przez ok 2 min od uruchomienia wszystko działało a potem padała karta USB z neostradą i ta sieciówka. Teraz zmieniłem jej slot i narazie wszystko działa juz 10 min :)


JID: syziek@jid.dug.net.pl
Registered Linux user: #372377
http://imagegen.last.fm/mrMoonsault2/recenttracks/4/Syziek.gif

Offline

 

#9  2005-06-14 23:43:20

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Pentium 133MHz

Kowallu,

lin w zasadzie powinien biegać nawet na 4 MB ramu. a że zaczyna swapować? no cóż, na maszynach z 256 ramu swapuje także. jeśli jest jakiś nieużywany kod, to po co ma zabierać cenne miejsce w ramie, które przecież można wykorzystać na bufory? won na swapa....


linux regd. user #248790

Offline

 

#10  2005-06-15 15:42:50

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: Pentium 133MHz

Tylko widzisz, Rychu, ja uważam, że powinno być tak, że jak mam np. 256 ram, z czego 130MB to bufory dyskowe, to NIC nie powinno siedzieć jeszcze w swapie, bo to mimo wszysko są narzuty czasowe, powinny raczej być wywalane bufory z ramy. Nie zauważyłem co prawda większych odstępstw od tego, więc jeżeli swapuje mi coś na 40MB ram, to znaczy, że kilka MB więcej powinno załatwić sprawę i przyśpieszyć działanie.

Jeżeli się mylę, to mnie poprawcie.


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#11  2005-06-15 21:40:28

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Pentium 133MHz

w takim razie możesz rozbudowywac ram w nieskończonośc, bo jeśli lin stwierdzi, że jakiś program został załadowany do ramu i cały czas ma status 'zatrzymany', to się wkurwi i wywali go na swapa - dla zasady. pretensje do pana Torvaldsa i spółki ;)

moim zdaniem takie zachowanie się systemu jest w porządku. ale dodam, że w zasadzie przy 256 ramu na pokładzie, do normalnej pracy na desktopie (bez dużych gier w stylu ut) swap można sobie w ogóle darowac.


linux regd. user #248790

Offline

 

#12  2005-06-15 22:00:47

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: Pentium 133MHz

w takim razie możesz rozbudowywac ram w nieskończonośc, bo jeśli lin stwierdzi, że jakiś program został załadowany do ramu i cały czas ma status 'zatrzymany', to się wkurwi i wywali go na swapa - dla zasady. pretensje do pana Torvaldsa i spółki ;)

Nie znam tematu na tyle dobrze, żeby być arbitrem, ale linux z tego co wiem nic nie wrzuci do swapa, jeżeli ma jeszcze wolny ram i status zatrzymany może wisieć i 10 lat.

moim zdaniem takie zachowanie się systemu jest w porządku. ale dodam, że w zasadzie przy 256 ramu na pokładzie, do normalnej pracy na desktopie (bez dużych gier w stylu ut) swap można sobie w ogóle darowac.

W zasadzie masz rację, ale nie będę sobie wyłączał swapu, mimo że mam 256MB :)


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#13  2005-06-15 22:48:48

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Pentium 133MHz

Nie znam tematu na tyle dobrze, żeby być arbitrem

ja też :) i pewnie niewielu jest takich kolesi.

ale co wiem to powiem. odpal sobie top, zwróć uwagę na kolumnę 'status' (u mnie widoczna jako 's', 4 od prawej łapy). tam są różne wesołe literki (większość to 's', hehe). według manuala:

The status of the task which can be one of:
             'D' = uninterruptible sleep
             'R' = running
             'S' = sleeping
             'T' = traced or stopped
             'Z' = zombie

doczytałem jeszcze gdzie indziej:

'N' - dodatnia wartość _nice_
'<' - ujemna wartość _nice_
'W' - proces przeniesiony do przestrzeni wymiany

no i oczywiście bywa, że jeden proces może mieć kilka literek, dla przykładu może mieć taki status: 'SW<' (uwaga: mówię o jajku 2.4, bo to co się dzieje na 2.6 jest dla mnie niepojęte). należy to odczytać jako: user nadał ujemną wartość nice temu procesowi (jak wiadomo, to może tylko root), proces jest zatrzymany i proces jest wyjebany na swapa.

no to Kowal, walnij se 'top' i zobacz ile masz statusów w stylu 'SW', a potem się kłóć z bossem :P (<-- to oczywiście żart ;) )

ciekawa rzecz: kiedyś ktoś ostrzegał, że MOŻLIWE JEST coś takiego jak status 'RW' <-- słuchaj, to musi być dopiero kibel... :) w takim przypadku dołożenie ramu jest bezwzględnie konieczne!


linux regd. user #248790

Offline

 

#14  2005-06-16 00:10:08

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: Pentium 133MHz

no to Kowal, walnij se 'top' i zobacz ile masz statusów w stylu 'SW', a potem się kłóć z bossem :P

Walnąłem sobie tego top-a i co widzę?? - dzieją się niepojęte rzeczy :) bo kura była w wersji 2.6. Nie znalazłem żadnego procesu oznaczonego W.
Ale zapodałem też to samo na serwerku (kuropatwa 2.4)przez ssh i tam było sporo procesów SW, ale żaden, który (w moim marnym przekonaniu) mógłby wykonać jakieś większe jazdy po swapie.

ciekawa rzecz: kiedyś ktoś ostrzegał, że MOŻLIWE JEST coś takiego jak status 'RW' <-- słuchaj, to musi być dopiero kibel... :) w takim przypadku dołożenie ramu jest bezwzględnie konieczne!

Kibel jest i to nieziemski. Testowałem to co prawda na win, ale był to win postawiony na 386 z 4MB ram. Jak włączałem kompa, to szedłem na kolację, żeby się system uruchomił.

update: zrobiłem zrzut ekranu, który pokazuje ile ramy zajmuje sarge z odpalonym KDE na jajcu 2.6 Znaleźć można w tym temacie: http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?p=7816#7816


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#15  2005-06-16 20:43:48

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: Pentium 133MHz

moim zdaniem takie zachowanie się systemu jest w porządku. ale dodam, że w zasadzie przy 256 ramu na pokładzie, do normalnej pracy na desktopie (bez dużych gier w stylu ut) swap można sobie w ogóle darowac.

tak uważasz?? no to popatrz tu:
http://img168.echo.cx/img168/1842/zrzutekranu63xx.png

uruchomiony konqeror (3x, trzeci ładuje stronę), kadu, xmms, zalogowany 2x w konsoli nie robi nic!


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#16  2005-06-16 21:57:33

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Pentium 133MHz

Co do P166 Mhz to mialam taki sprzecik i pracowal rok jako server na sarge oczywiscie dla zainstereoswanych to kernel tam sie w ranicach 2 godzin kompiluje :]

co do sieciowki to na takich zabytkach nie zaleca sie wkladania sieciowki do najnizszego PCI poniewaz czasmi sa jazdy z przerwaniami i moze powodowac to  takie sytuacje jak opisano wczesnej

wiecej info

cat /proc/pci
cat /proc/interrupts

Offline

 

#17  2005-06-16 22:51:57

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Pentium 133MHz

chyba coś ci się ten konkweror nadto rozpasał ;) moim zdaniem coś jest nie tak w tym obrazku. jestem skłonny uwieżyć że to całe kde jest piekielnie pamięciożerne, ale bez przesadyzmu :)

zrobię test: napchałem sobie 1,5 GB ramu i załączyłem swapa na pliku 3 GB :) zostawiam teraz komp na noc z chodzącym eosłem. zobaczymy co wyjdzie, hy hy

--
EDIT: kowal, odpal jeszcze oo.org na tym całym kde ;)
ha, zapuszczę jeszcze kilka dupereli zamulających ram w stylu evolution, oo.org i co tam jeszcze... o, może wordzik albo outernet exploder? właśnie! ...malutka instalacja pakietu office xp spod crossover. to powinno wpierdalać MNÓSTWO pamięci :>

--
EDIT: jednakowoż zmyła... jak się klepnie 'ps aux' to statusy procesów wyświetlane są nyeco inaczej, jak następuje (man ps):

PROCESS STATE CODES
Here are the different values that the s, stat and state output specifiers (header "STAT" or "S") will display to describe the state of a process.
D    Uninterruptible sleep (usually IO)
R    Running or runnable (on run queue)
S    Interruptible sleep (waiting for an event to complete)
T    Stopped, either by a job control signal or because it is being traced.
W    paging (not valid since the 2.6.xx kernel)
X    dead (should never be seen)
Z    Defunct ("zombie") process, terminated but not reaped by its parent.

For BSD formats and when the stat keyword is used, additional characters may be displayed:
<    high-priority (not nice to other users)
N    low-priority (nice to other users)
L    has pages locked into memory (for real-time and custom IO)
s    is a session leader
l    is multi-threaded (using CLONE_THREAD, like NPTL pthreads do)
+    is in the foreground process group


linux regd. user #248790

Offline

 

#18  2005-06-16 23:09:53

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Pentium 133MHz

Co do KDE to uzywam 3.4 mam procka Atchlon 1,7 XP (faktyczna czestotlwosc 1,4) 256MB Ram'u i nie widze ze by mi ie cos mulilo...

a na takiego sprzeta czyli P133 to tylko cos w stylu fluxbox

Offline

 

#19  2005-06-16 23:25:06

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: Pentium 133MHz

Ten screen to podpucha :) Nie jest to broń boże fotomontaż, ale jednak podpucha. Konqueror właśnie otwierał stronę, która restartuje xp-ka :) Linux dobrze na tym spowalnia, ale się trzyma. Normalnie zużycie pamięci (bez liczenia cache dysku) oscyluje między 80 a 130MB.

PS. Zaczynamy tu dobry off-top robić, nawet BiExi się dołączyła.


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#20  2005-06-16 23:25:32

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Pentium 133MHz

To ja wam opowiem co dzisiaj zrobiłem.
Instalnąłem nowego Debka na kompie w robocie. W czasie instalacji wszystko śmiga aż miło - Duron 1200 to co ma się mulić. Odpalam X-y i najpierw to całkiem zdebilałem bo do karty graficznej Nvidii wsadzałem sterownika od SIS-a, no i mi kurcze nie chodzi. Dopiero jak dokładnie lspci poczytałem to dotarło że jestem debil.
Dobra, odpalam X-y a komp się muli jak cholera. Całe nowe KDE na Celeronie 333 chodziło szybciej, a tu jest Duron 1200.
No i sobie przypomniałem - 32 ramu.
To się nadaje do "Nasze wpadki"


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#21  2005-06-16 23:28:52

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Pentium 133MHz

off-top? hehe a co to jest? ;)

Kowall, daj no adres tej stronki? :>


linux regd. user #248790

Offline

 

#22  2005-06-16 23:32:56

  FF - Członek DUG

FF
Członek DUG
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2004-12-23

Re: Pentium 133MHz

ok to powiem co ja zauwazyłem
Pamieciozernosc progrmow wynika z tąd że każdy z nich korzysta z innych bibliotek np firefox z gtk, kde z qt, amule z wxgtk i jeszcze wiele innych. Mam 128MB kozystam z kde i nie narzekam na "mulenie" się kompa. Dopiero jak odpale wiele aplikacji korzystających z róznych bibliotek mozna zauwazyc spadek wydajnosci. Gdy mam uruchomine kde to konqueror uruchamia mi się 4 razy szybcjej niz firefox. Bo przy uruchamianu firefoxa musi sie to całe gtk załadowac do pamieci, a konqueror ma juz qt w pamieci. Gdyby wszystkie programy łączne z wm korzystały z jednej biblioteki do tworzenia gui , to zuzycie pamieci podczas pracy byłoby zauwazalnie nizsze. takie jest moje zdanie.

Offline

 

#23  2005-06-17 02:06:00

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: Pentium 133MHz

Kowall, daj no adres tej stronki? :>

Jakiej znowu stronki??


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#24  2005-06-17 04:59:11

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Pentium 133MHz

nie nic, dobra, już mam

wracając do eksperymentu, to się jednak nie powiódł. mimo iż w ramie było załadowane dużo nieużywanego kodu, to przy takiej jego ilości (1,5 GB) lin niczego nie swapował nawet po długim czasie.

no i kto zrozumie o co w tym chodzi?


linux regd. user #248790

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)